Присъда по дело №1587/2016 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 161
Дата: 21 септември 2016 г. (в сила от 24 ноември 2016 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20165530201587
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 юни 2016 г.

Съдържание на акта

ПРИСЪДА

 

Номер:             21.09.2016 година    град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд        Шести наказателен състав

На двадесет и първи септември    Година: 2016

В публичното заседание в следния състав:

 

                            Председател: Златко Мазников

                  Съдебни заседатели: 1. Д.И.

                                      2. Ж.Л.

                                      

Секретар: В.И.

Прокурор: И. Рогошев

като разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

н.о.х.дело № 1587 по описа за 2016 година

 

П Р И С Ъ Д И :

 

   ПРИЗНАВА подсъдимия А.Г.К., роден на *** год. в гр.Чирпан, живущ ***, Старозагорска област, български гражданин, с начално образование, неженен, осъждан, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 25.04.2016 год. в с.Самуилово, община Стара Загора, извършил действия с цел да възбуди и удовлетвори полово желание без съвкупление по отношение на лице, ненавършило 14-годишна възраст -  Р. Красимиров П., ЕГН **********, изразяваща се в опипване на гърдите и задните части и опити да я целува по врата, като блудството е извършено чрез употреба на сила, поради което и на основание чл.149, ал.2, т.1, предложение първо във връзка с ал.1 във връзка с чл.54 от НК ГО ОСЪЖДА на „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от ДВЕ ГОДИНИ И ДВА МЕСЕЦА в затворническо заведение от закрит тип при първоначален „СТРОГ” режим на изтърпяване съобразно чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от .

 

НА ОСНОВАНИЕ чл.59, ал.1, т.1 от НК ПРИСПАДА при изпълнение на така наложеното наказание на подсъдимия А.Г.К. със снета самоличност времето, през което същият е бил задържан по настоящото наказателно производство, считано от 26.04.2016 год., като един ден задържане се зачита за един ден лишаване от свобода.

 

НА ОСНОВАНИЕ чл.68, ал.1 от НК ПОСТАНОВЯВА отделно от така наложеното му наказание подсъдимият А.Г.К. със снета самоличност да изтърпи в затворническо заведение от закрит тип при първоначален „СТРОГ” режим съобразно чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от и наказанието „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА, наложено му на основание чл.25 от НК по ч.н.дело № 66/2014 год. на Старозагорския районен съд за деянията, предмет на осъжданията му по н.о.х.дела № 1364/2013 год. и № 2423/2013 год. на Старозагорския районен съд, като при изпълнението му НА ОСНОВАНИЕ чл.25, ал.3 от НК ПРИСПАДА изцяло изтърпяното наказание „пробация” („задължителна регистрация по настоящ адрес” и „задължителни периодични срещи с пробационен служител”) за срок от седем месеца, наложено му по н.о.х.дело № 1364/2013 год. на Старозагорския районен съд, като два дни пробация се зачитат за един ден лишаване от свобода.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред Старозагорския окръжен съд.

 

Препис от присъдата да се връчи незабавно на Началника на Затвора Стара Загора за сведение.

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

 

                                           2.           

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

     към присъда № 161 от 21.09.2016 година

по н.о.х.дело № 1587 на Старозагорския районен съд

по описа за 2016 година

 

 

Обвинението против подсъдимия А.Г.К., ЕГН **********, е за това, че на 25.04.2016 год. в с.Самуилово, община Стара Загора, извършил действия с цел да възбуди и удовлетвори полово желание без съвкупление по отношение на лице, ненавършило 14-годишна възраст -  Р.К.П., ЕГН **********, изразяващи се в опипване на гърдите и задните части и опити да я целува по врата, като блудството е извършено чрез употреба на сила – престъпление по чл.149, ал.2, т.1, предложение първо във връзка с ал.1 от НК.

 

Представителят на Районна прокуратура Стара Загора поддържа обвинението и пледира подсъдимия да бъде признат за виновен, като му бъде наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от две години, предвиден в закона за извършеното престъпление, което да бъде изтърпяно в затворническо заведение от закрит тип при първоначален „строг” режим.

 

Служебният защитник адв.Л.Л. оспорва обвинението, като пледира подзащитния му да бъде признат за невинен и оправдан.

 

Подсъдимият А.Г.К. дава обяснения в хода на съдебното следствие, като не се признава за виновен по повдигнатото му обвинение, макар при разпитите му пред органа на досъдебното производство да е направил признания на съставомерни обстоятелства и факти. Поддържа пледоарията на защитника си и моли да бъде оправдан. 

 

Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено следното:

 

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

 

Подсъдимият А.Г.К. е с начално образование, не е женен, няма доходи и не притежава имущество.  

 

Подсъдимият е осъждан с определение за одобряване на споразумение прекратяване на наказателното производство по н.о.х.дело № 1364/2013 год. на РС-Стара Загора, влязло в сила на 10.07.2013 год., за престъпление по чл.197, ал.1, т.3 във връзка с чл.195, ал.1, т.3 и т.4 във връзка с чл.194, ал.1 във връзка с чл.20, ал.2 във връзка с ал.1 от НК, извършено на 14.03.2013 год., на „пробация” за срок от седем месеца, изтърпяна изцяло на 17.02.2014 год., и с присъда по н.о.х.дело № 2423/2013 год. на РС-Стара Загора, влязла в сила на 03.01.2014 год., за престъпление по чл.195, ал.1, т.3 и т.4 във връзка с чл.194, ал.1 от НК, извършено на 14.05.2013 год., на „лишаване от свобода” за срок от една година и шест месеца с четири години и шест месеца изпитателен срок, като с определение по ч.н.дело № 66/2014 год. на РС-Стара Загора, влязло в сила на 01.04.2014 год., на основание чл.25, ал.1 във връзка с чл.23, ал.1 от НК му е било определено и наложено едно общо наказание, а именно най-тежкото от тях – „лишаване от свобода” за срок от една година и шест месеца, изпълнението на което на основание чл.66, ал.1 от НК е било отложено за срок от четири години и шест месеца.       

 

В случая съдебното минало на подсъдимия не оказва влияние върху квалификацията на деянието му, предмет на настоящото наказателно производство, на същото се явява извършено от него в изпитателния срок на наложеното му наказание „лишаване от свобода”, цитирано по-горе.

 

Подсъдимият живеел в с.Самуилово, община Стара Загора, където бил известен с прякора си – „В.”. В същото село с родителите си - св.Ц.К.Б. и св.К.Р.П., живеела и св.Р.К.П., родена на *** год. На 25.04.2016 год. около 17.30 часа майката на св.П. я изпратила до магазина в селото, намиращ се на тяхната улица. Последната тръгнала към магазина, но по пътя я срещнал подсъдимият, когото тя познавала от по-рано. Подсъдимият тръгнал към нея, опитвайки се да я заговори, и когато я настигнал, под влияние на употребения преди това от него алкохол я сграбчил за раменете, като я придърпал към себе си. Св.П. се опитвала да се отскубне, молейки го да я пусне, но подсъдимият, държейки я здраво, притисната към него, започнал да я опипва по гърдите и седалищните й части, като се опитвал да я целуне по врата. Св.П. обаче, успяла да се измъкне и побягнала към магазина, а подсъдимият я подгонил. В движение св.П. се обадила от мобилния си телефон на майка си, на която казала, че подсъдимият я гони, че я е опипвал и че се е мъчел да я целува. Свидетелите Б. и П. хукнали да помогнат на дъщеря си, последвани от майката на св.Б. - св.А.С.С.,*** съпруга си – св.И.Г.С., но по това време била на гости у дъщеря си и зет си. По пътя към магазина свидетелите Б. и П. видели как дъщеря им тича, а подсъдимият я гони. Настигнали ги в близост до къщата на свидетелите С. и С., където св.П. ударил шамар на подсъдимия, който се заоправдавал, че нищо не бил направил. В този момент, чувайки шума от вън, от къщата си излязъл и св.С.. Св.П. била уплашена, треперела и плачела, а когато се прибрала в къщи, разказала подробно на родителите си какво се било случило.

 

Гореизложената фактическа обстановка се установява от съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, както следва:

обясненията на подсъдимия А.Г.К. и показанията на свидетелите А. Славова С. и И.Г.С., дадени в хода на съдебното следствие;

обясненията на подсъдимия А.Г.К., дадени в присъствието на защитника му пред органа на досъдебното производство и прочетени в хода на съдебното следствие на основание чл.279, ал.2 във връзка с ал.1, т.3 от НПК;

показанията на свидетелите А. Славова С. и И.Г.С., дадени пред органа на досъдебното производство и прочетени в хода на съдебното следствие на основание чл.281, ал.5 и ал.7 във връзка с ал.1, т.2, предложение второ от НПК, изцяло поддържани от тях след прочитането им;

показанията на свидетелите Р.К.П., Ц.К.Б. и К.Р.П., дадени пред органа на досъдебното производство и прочетени в хода на съдебното следствие на основание чл.281, ал.5 и ал.7 във връзка с ал.1, т.5 НПК;

приетите като писмени доказателства в хода на съдебното следствие справки за съдимост на подсъдимия с приложени преписи от бюлетините му за съдимост и за изтърпените от него наказания;

протоколите и другите документи от значение за изясняване на обстоятелствата по делото, приложени към досъдебното производство и прочетени в хода на съдебното следствие на основание чл.283 от НПК (в частност: заповед за задържане на лице от 25.04.2016 год., декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на подсъдимия от 26.04.2016 год. и характеристична справка за подсъдимия).

 

В случая следва изрично да се отбележи, че:

всички свидетелски показания са непротиворечиви, кореспондират помежду си и взаимно се допълват, като изцяло съответстват на приетата за установена от съда фактическа обстановка;

в подкрепа на свидетелските показания са и обясненията на подсъдимия, дадени в присъствието на защитника му пред органа на досъдебното производство, пред които той е признал, че е бил в нетрезво състояние и е пипал св.П. по гърдите;

в обясненията си, дадени в присъствието на защитника му пред органа на досъдебното производство, подсъдимият не е казал, че е пипал св.П. по седалищните части и се е опитвал да я целува по врата, но и не е отрекъл тези обстоятелства, поради което съдът прие, че липсата на изложени от него подобни данни намира своето логично и житейски оправдано обяснение в нетрезвото му състояние към момента на извършване на деянието, обуславящо липсата на пълнота в спомените за извършеното под въздействието на алкохола, респективно, изхождайки и от изложеното в предходните 2 абзаца, съдът изцяло кредитира с доверие показанията на св.П., тъй като кореспондират, както с останалите свидетелски показания, така и с обясненията на подсъдимия, дадени в присъствието на защитника му пред органа на досъдебното производство, и доколкото изрично не се опровергават от последните в която и да било тяхна част, съдът не счита, че е налице основателна причина да се съмнява в достоверността им, било в тяхната цялост, било в отделна тяхна част;

доколкото са налице съществени противоречия между обясненията на подсъдимия в хода на съдебното следствие и обясненията му, дадени в присъствието на защитника му пред органа на досъдебното производство, прочетени в съдебно заседание по надлежния ред, съдът кредитира с доверие в тази им част именно последните, тъй като са били депозирани само ден след извършване на деянието и отново след малко повече от месец по-късно, когато спомените на подсъдимия за случилото се са били по-точни и ясни, и освен това кореспондират с всички останали гласни доказателства, още повече, че в съдебно заседание подсъдимият не успя да даде логична и житейски правдоподобна причина за тези му обяснения, ако се приеме, че те не отговарят на истината (същият твърди, че го е било страх, защото е бил бит в полицията, но пред органа на досъдебното производство подсъдимият е бил разпитван два пъти в разстояние на около малко повече от  месец, като и двата пъти е казал едно и също, при това в присъствието на защитника му, с когото не е споделил, че е бил бит, нито пък се е оплакал по надлежния ред за това), респективно - съдът не кредитира с доверие в тази им част обясненията на подсъдимия, дадени в хода на съдебното следствие, възприемайки ги изцяло като защитна негова позиция, тъй като се опровергават свидетелските показания и не намират подкрепа в нито едно от доказателствата по делото.

 

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

 

При така установените обстоятелства по делото съдът намира за доказано по безспорен и несъмнен начин, че на 25.04.2016 год. в с.Самуилово, община Стара Загора, подсъдимият А.Г.К. е извършил действия с цел да възбуди и удовлетвори полово желание без съвкупление по отношение на лице, ненавършило 14-годишна възраст -  Р. К. П., ЕГН **********, изразяващи се в опипване на гърдите и задните части и опити да я целува по врата, като блудството е извършено чрез употреба на сила, с което свое деяние той е осъществил от обективна страна признаците от престъпния състав на чл.149, ал.2, т.1, предложение първо във връзка с ал.1 от НК.

 

За да признае подсъдимия за виновен в извършването на описаното по-горе престъпление, съдът прие, че той е извършил деянието си при пряк умисъл, тъй като е съзнавал неговия общественоопасен характер, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването им. На този извод недвусмислено навеждат механизмът и начинът на извършване на деянието и обстоятелствата, при които то е било извършено, видът и характерът на фактически действия, чрез които е било осъществено изпълнителното деяние на разглежданото престъпление, и фактът, че подсъдимият е пълнолетно лице, съзнаващо извършеното, включено и възрастта на св.П., с която се е познавал от по-рано. Вярно е, че към момента на извършване на деянието подсъдимият е бил употребил алкохол, вследствие на което морално-волевите му задръжки са били отслабени, но фактът, че, видно от обясненията му, дадени в присъствието на защитника му пред органа на досъдебното производство, е имал спомен за случилото се, означава, че същият не е бил в състояние, щото да не може да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.      

 

ОТНОСНО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО:

 

При определяне на вида и размера на наказанието съдът взе предвид принципите за законоустановеност и индивидуализация на наказанието, залегнали в чл.54 от НК, изхождайки от една страна от предвиденото в закона наказание за извършеното престъпление – „лишаване от свобода” от две до осем години, а от друга страна – от конкретните смекчаващи и отегчаващи отговорността на подсъдимия обстоятелства, като същевременно се съобрази и с целите на наказанието – генералната и специалната превенции, визирани в чл.36 от НК.

 

В случая съдът отчете младата възраст на подсъдимия и направените от него при разпитите му пред органа на досъдебното производство признания на съставомерни обстоятелства и факти като смекчаващи отговорността му обстоятелства, а като отегчаващо отговорността му обстоятелство – съдебното му минало.

 

Предвид изложеното съдът определи и наложи на подсъдимия А.Г.К. наказание при превес на смекчаващите отговорността му обстоятелства, а именно „лишаване от свобода” за срок от две години и два месеца в затворническо заведение от закрит тип при първоначален „строг” режим на изтърпяване съобразно чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от ЗИНЗС (в случая разпоредбата на чл.59, ал.1 от ЗИНЗС е неприложима предвид предходното осъждане на подсъдимия на лишаване от свобода, ако и изпълнението на това му наказание да е било отложено на основание чл.66, ал.1 от НК).

 

На основание чл.59, ал.1, т.1 от НК съдът приспадна при изпълнение на наложеното с настоящата присъда наказание времето, през което подсъдимият е бил задържан по настоящото наказателно производство, считано от 26.04.2016 год., като един ден задържане се зачита за един ден лишаване от свобода.

 

Тъй като настоящото деяние на подсъдимия е било извършено от него в изпитателния срок на предходното му наказание лишаване от свобода, съдът на основание чл.68, ал.1 от НК постанови отделно от така наложеното му наказание подсъдимият да изтърпи в затворническо заведение от закрит тип при първоначален „строг” режим съобразно чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от ЗИНЗС и наказанието „лишаване от свобода” за срок от една година и шест месеца, наложено му на основание чл.25 от НК по ч.н.дело № 66/2014 год. на Старозагорския районен съд за деянията, предмет на осъжданията му по н.о.х.дела № 1364/2013 год. и № 2423/2013 год. на Старозагорския районен съд, като при изпълнението му на основание чл.25, ал.3 от НК приспадна изцяло изтърпяното наказание „пробация” („задължителна регистрация по настоящ адрес” и „задължителни периодични срещи с пробационен служител”) за срок от седем месеца, наложено му по н.о.х.дело № 1364/2013 год. на Старозагорския районен съд, като два дни пробация се зачитат за един ден лишаване от свобода.

 

ВОДИМ ОТ ГОРНИТЕ МОТИВИ, съдът постанови присъдата си.

 

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: