Решение по дело №746/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 466
Дата: 19 октомври 2023 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20237170700746
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

                                                                 № 466

                                                гр.Плевен, 19.10.2023 г.

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Административен съд-Плевен, ІV-ти състав, в открито съдебно заседание на единадесети октомври две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                                                   Председател: Цветелина Кънева

 

при секретаря Венера Мушакова, като разгледа докладваното  от съдия Кънева адм. дело № 746 по описа за 2023г. на Административен съд-Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл.133 ал.1 от Закона за предучилищното и училищното образование /ЗПУО/.

Делото е образувано по жалба и уточнения към нея от К.З.П. *** против писмо изх.№1480/12.09.2023г., подписано от Директора на ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен, в което е обективиран отказ да бъде издадена диплома за средно образование на К.П..

В жалбата и уточненията към нея се твърди, че са налице основания за издаване на диплома за средно образование на лицето К.П., тъй като в Правилника за прием на студенти в БСУ е отразено, че оценките от конкурсния изпит са равностойни с тези от ДЗИ по български език. Счита се, че БСУ стои на много по-високо ниво от ДФСГ, поради което следва да бъде зачетен резултата от положения там изпит по БЕЛ. В заключение се моли да бъде разпоредено на директора на ДФСГ „Интелект“ издаване на диплома за средно образование на К.П., в която да се впише оценката от конкурсния изпит в БСУ като оценка от ДЗИ по български език.

В съдебно заседание оспорващият се явява лично и с адв.З.Т., който поддържа жалбата като основателна. Посочва, че в Правилника на БСУ е разписано, че проведеният конкурсен изпит е равностоен на държавния зрелостен изпит по български език. Счита, че е неправилно да се игнорира оценката от конкурсния изпит в БСУ, тъй като това е в противоречие с всички нормативни документи в тази област. Представя писмени бележки с аналогични доводи. Претендира присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1000лева.

В съдебно заседание ответникът се явява лично и счита жалбата за неоснователна. Твърди, че законово основание за издаване на диплома за средно образование е успешно издържани държавни зрелостни изпити. Посочва, че такава е процедурата и при изкарана на два пъти  слаба оценка по български език и литература е невъзможно издаване на искания документ. Счита, че е спазен закона. Моли жалбата да бъде отхвърлена.

            Административен съд-Плевен, четвърти състав, като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази доводите на страните и извърши цялостна проверка на оспорения акт във връзка с правомощията си по чл.168 от АПК, намира за установено следното:

Предмет на подадената до Директора на ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен молба от К.З.П. за извършване на административна услуга по смисъла на §8 от ПЗР на АПК е за издаване на диплома за средно образование. Отказът за издаване на документ, удостоверяващ факти с правно значение, представлява индивидуален административен акт съобразно чл.21 ал.3 от АПК. В писмо изх.№1480/12.09.2023г., подписано от Директора на ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен, е обективиран отказ да се издадена диплома за средно образование на К.П.. Дипломата за средно образование е официален документ, който е от значение за признаване и упражняване на права, а отказът за неговото издаване засяга правната сфера на заявителя, поради което е налице и правен интерес от неговото обжалване.

Жалбата срещу Писмо изх.№1480/12.09.2023г., в което е обективиран отказ да бъде издадена диплома за средно образование на К.П. е подадена направо в Административен съд Плевен на 12.09.2023г. Т.е. е подадена от надлежна страна и в срока за обжалване, поради което е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

            От доказателствата по делото, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

До Директора на ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен е подадена молба вх.№1480/11.09.2023г. от К.З.П. ***, с която е поискано да бъде издадена диплома за средно образование, като е посочено, че същата е необходима за записване като студент по специалност „Право“ в БСУ. Изложени са доводи, че след завършване на учебния процес през 2022/2023г. успешно се е справил с ДЗИ по Обща професионална подготовка, но на ДЗИ по БЕЛ не се е справил и има слаба оценка. Твърди се, че е кандидатствал в БСУ, където на конкурсен изпит по БЕЛ е изкарал оценка Добър /4.30/ и е приет като студент по специалност „Право“. Счита, че на това основание и предвид регламентираното в Правилника за прием на студенти в БСУ относно равностойност на оценките от конкурсния и държавния зрелостен изпит, следва да бъде издадена диплома за средно образование. Към молбата са приложени документи от БСУ, вкл.Правилник за прием на студенти през учебната 2023-2024г.

Молби със идентично съдържание са подадени от К.П. ***.

В отговор на искането, от Директора на ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен е подписано писмо изх.№1480/12.09.2023г., в което е обективиран отказ да се издаде диплома за средно образование на К.З.П.. Като основание за отказа за издаване на диплома за средно образование е посочено, че оценката по БЕЛ /ООП/ на зрелостника, съгласно протокола с получени окончателни резултати за сесия август-септември 2023г. на ДЗИ-2023 е Слаб /2/.

            Именно това писмо с обективиран в него отказ е предмет на настоящето съдебно производство.

            По делото от фактическа страна се установява също, през учебните от 2018-2019г. до 2022-2023г. К.З.П. е бил ученик в Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект“ гр.Плевен, като през този период са му издадени Удостоверение за завършен първи гимназиален етап от 15.07.2021г.; Удостоверение за завършен втори гимназиален етап на средно образование от 19.06.2023г. и Свидетелство за професионална квалификация от 19.06.2023г.

Установява се още, че резултатите на К.П. от задължителния държавен зрелостен изпит по БЕЛ и от държавния изпит за придобиване на степен на професионална квалификация от сесия май-юни 2022-2023г. са съответно Слаб /2/ и  Среден /3.04/.

Установява се също, че резултатът на К.П. от задължителния държавен зрелостен изпит по БЕЛ от сесия август-септември 2022-2023г. е Слаб /2/.

            Видно от приложени на л.5 Служебна бележка за положени конкурсни изпити в БСУ и на л.155 Протокол за проверени писмени работи от конкурсния изпит по Български език от проф.д.п.н. Г.Х. е, че оценката на кандидат-студент с вх.№276  /К.З.П./ е Добър /4.30/.

От приложеният на л.4 от делото документ се установява, че К.П. е получил електронно съобщение, че е приет в специалност „Право“ по магистърска програма в редовна форма на обучение, като за записването е необходимо да се представи и диплома оригинал за завършено средно образование.

По делото е приложен и Правилник за прием на студенти в Бургаски свободен университет през учебната 2023-2024г., приет с решение по т.3 на Академичния съвет на БСУ.

            При така установените факти, съдът прави следните правни изводи:

            Според чл.132 ал.1 от ЗПУО, учениците, успешно завършили XII клас, стават зрелостници и придобиват право да се явят на държавни зрелостни изпити и на държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. А съгласно ал.3, зрелостниците, обучавани по училищен учебен план, който осигурява професионална подготовка, придобиват средно образование след успешно полагане на задължителен държавен зрелостен изпит по учебен предмет Български език и литература и на задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация – по теория и практика на професията.

Съгласно чл.133 ал.1 от ЗПУО, придобиването на средно образование се удостоверява с диплома за средно образование, в която се вписва и общият успех; дипломата за средно образование е окончателна и дава право за продължаване на образованието или за професионално обучение. Според ал.2, зрелостниците по чл.132 ал.2 освен диплома за средно образование получават и свидетелство за професионална квалификация.

Съгласно чл.137 ал.4 от ЗПУО, държавните зрелостни изпити по всеки учебен предмет се оценяват на национално равнище от учители и от преподаватели от висшите училища.

Според чл.138 ал.1 от ЗПУО, зрелостник, който не се е явил или не е положил успешно някои от изпитите по чл.132 ал.3, по свое желание получава удостоверение за завършен втори гимназиален етап на средно образование, което дава право на професионално обучение; удостоверението за завършен втори гимназиален етап не дава право за продължаване на образованието. Според ал.3, зрелостниците по ал.1 може да се явят на държавни зрелостни изпити без ограничение на възраст и на брой изпитни сесии при спазване на юридическите актове, действащи към момента на явяването. Съгласно ал.4, зрелостникът по ал.1 полага само задължителния държавен зрелостен изпит, който не е положен успешно, а според ал.5 зрелостник, положил успешно само държавен изпит за придобиване на квалификация по професия, получава свидетелство за професионална квалификация.

Съгласно чл.80 ал.1 и ал.2 от Наредба №11/01.09.2016г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците, държавните зрелостни изпити се полагат от зрелостници по смисъла на чл.132 от ЗПУО, като те се полагат в училище на територията на областта, в която са завършили успешно последния гимназиален клас.

Съгласно чл.77 ал.2 от Наредба №11/2016г., въз основа на резултатите от държавните зрелостни изпити може да се осъществява приемането във висши училища при условията и по реда на Закона за висшето образование.

Съгласно чл.44 ал.1 от Наредба №8/2016г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование, дипломите, свидетелствата и удостоверенията, техните приложения и дубликати се попълват на компютър, а в непопълнените реквизити и оставащите празни редове се отпечатват тирета; Те се попълват без използване на съкращения, подписват се със син химикал и се удостоверяват със син печат. Според чл.37, документите, издавани или водени от институциите, се създават, попълват и водят или издават на хартиен и/или електронен носител съгласно разпоредбите на тази наредба. А съгласно чл.40 ал.1, документите, които се попълват в електронен вид, се разпечатват с номерирани страници, като достоверността на отразената в документа информация се потвърждава на последната страница с подписите на длъжностното лице по чл.39 т.1 и на директора и се полага печатът на институцията.

Съгласно чл.68 ал.1, ал.2 и ал.4 от Закона за висшето образование, приемането на студенти и докторанти се извършва чрез конкурсен изпит в рамките на утвърдения брой и при спазване на определени изисквания, като висшите училища могат да провеждат общ конкурсен изпит или да признаят резултатите от конкурсния изпит, положен в друго висше заведение; както и висшите училища след решение на академичния съвет могат да приемат и без конкурсен изпит кандидат-студенти, издържали успешно държавните зрелостни изпити и/или задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация – по теория и практика на професията, съгласно ЗПУО и в рамките на утвърдения брой. Съгласно ал.10, висшите училища ежегодно до 31март обявяват условията за приемане на студенти.

Според чл.2 ал.5 от Правилника на БСУ, в специалност „Право“, водеща до придобиване на степен „Магистър“, могат да кандидатстват завършили средно образование. Съгласно чл.4 ал.1, приемът в случаите по чл.2 ал.5 става чрез писмен конкурсен изпит или с оценка от държавен зрелостен изпит, като оценките от конкурсния и от държавния зрелостен изпит са равностойни. Съгласно чл.6 ал.1, за участие в класирането се подават формуляр за кандидатстване и диплома за завършено средно образование в случаите по чл.2ал.5 /копие и оригинал за сверка/.

В контекста на установената фактическа обстановка и предвид гореизложената правна рамка, съдът намира, че оспореният отказ за издаване на диплома за средно образование е подписан от компетентно длъжностно лице по аргумент от чл.133 ал.1 от ЗПУО и чл.40 ал.1 от Наредба №8/2016г., а именно директорът ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен, учебното заведение, в което училище на територията на област Плевен К.П. е завършил успешно последния гимназиален клас.

Обжалваният административен акт е издаден в писмена форма и съдържа фактически основания за постановения отказ, а именно получена от зрелостникът К.П. слаба  оценка по БЕЛ в сесия август-септември 2023г. на ДЗИ-2023, и при спазване на административно-производствените правила и извършена служебна проверка по реда на чл.36 ал.1 от АПК.

Процесният отказ за издаване на диплома за средно образование е съобразен с материалния закон и целта на закона, като от събраните по делото доказателства не се установяват предпоставките за издаване на искания документ, който е от значение за признаване и упражняване на права. За да се издаде диплома за средно образование, която удостоверява придобиване на средно образование, е необходимо зрелостникът /ученик, успешно завършил XII клас/, обучаван по училищен учебен план, който осигурява професионална подготовка /какъвто е конкретния случай/,  успешно да е положил задължителен държавен зрелостен изпит по учебен предмет Български език и литература и задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация. От доказателствата по делото се установява по безспорен начин, а и не се спори между страните, че К.П. и на двете изпитни сесии май-юни 2023г и август-септември 2023г. на ДЗИ по БЕЛ е получил оценка Слаб /2/. Вдействителност от данните по делото е видно, че на К.П. е издадено Свидетелство за професионална квалификация от 19.06.2023г., след успешно положен задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация с оценка Среден /3.04/, но тази възможност е регламентирана в разпоредбата на чл.138 ал.5 от ЗПУО. Издадено му е и Удостоверение за завършен втори гимназиален етап на средно образование от 19.06.2023г., която възможност отново е законово уредена в нормата на чл.138 ал.1 от ЗПУО, което удостоверение обаче, не му дава право за продължаване на образованието.

Предвид изложеното по-горе от към факти и правни разпоредби, съдът намира, че изричният отказ за издаване на диплома за средно образование е законосъобразен, съобразен както с материалноправните норми, така и с целта на закона – документ удостоверяваш придобиване на средно образование да получава единствено зрелостник, който успешно е положил задължителните ДЗИ. За пълнота следва да се посочи, с оглед направените възражения в жалбата, че приравняването на оценката от конкурсния изпит по български език в Бургаския свободен университет с оценката от задължителния държавен зрелостен изпит по БЕЛ е единствено за целите на кандидатстване в университета, като видно от правилника на висшето учебно заведение е, че за записване като студент по съответна специалност се изисква представяне на копие и на оригинала за сверка на дипломата за средно образование. Противно на законовите разпоредби е твърдението, че оценката от изпита по български език в БСУ е равностойна на оценката по ДЗИ по БЕЛ при придобиване на средно образование и, че следва същата  да бъде нанесена като оценка по ДЗИ в дипломата за средно образование.

Необходимо е да се посочи още, че според ЗПУО К.П. разполага с възможността да се яви на държавен зрелостен изпит по БЕЛ без ограничение на възраст и на брой изпитни сесии при спазване на юридическите актове, действащи към момента на явяването му, и при успешно положен изпит ще му бъде издадена диплома за средно образование, която ще му даде правото да  продължи образованието си. 

С оглед гореизложеното, оспореният отказ е издаден от компетентен административен орган, в предвидената от закона писмена форма, като не са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила и несъответствие с материалния закон, които да обосноват отмяната му. Ето защо наведените доводи за неговата незаконосъобразност са неоснователни.

            Край на формуляра

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.1 и ал.2 пр.последно от АПК, Административен съд-Плевен, ІV-ти състав

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на К.З.П. *** против отказ да се издаде диплома за средно образование на К.П., обективиран в Писмо изх.№1480/12.09.2023г., подписано от Директора на ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен.

Решението подлежи на оспорване с касационна жалба, чрез Административен съд-Плевен, пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

СЪДИЯ: