Решение по дело №188/2020 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юни 2020 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20207260700188
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 304

 

23.06.2020г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХАСКОВО

в открито съдебно заседание на трети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                   Председател: Василка Желева 

                                                                                 Членове: Цветомира Димитрова

                                                                                                  Антоанета Митрушева 

при секретаря Ангелина Латунова

и в присъствието на прокурора Невена Владимирова,

като разгледа докладваното от  съдия А.Митрушева

АНД (К) № 188 по описа на Административен съд – Хасково за 2020г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба, депозирана от Г.И.А. ***, срещу Решение № 2/06.01.2020г., постановено по АНД № 404 по описа на Районен съд – Харманли за 2019г.  С жалбата се моли за отмяна на решението. Твърди се, че същото е неправилно, необосновано и постановено при нарушение на процесуалните правила. Сочи се, че е налице пълна липса на мотиви, както и че обжалваното решение противоречи на доказателствата по делото и на установеното от тях действително положение. Заявява се, че е нарушен и материалният закон. Излагат се подробни съображения в подкрепа на тези доводи и се моли за отмяна на обжалваното решение и потвърденото с него наказателно постановление, като се претендира и присъждане на разноските по делото за двете съдебни инстанции.

 

ОТВЕТНИКЪТ по касационната жалба - РУ – Харманли към ОД на МВР - Хасково, не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по основателността на касационната жалба.

 

Окръжна Прокуратура - Хасково, чрез представителя си в съдебно заседание, изразява становище, че касационната жалба е неоснователна, а атакуваното решение, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

 

Съдът, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди наведените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

 

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК, и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, същата е неоснователна поради следните съображения:

 

За да потвърди обжалваното наказателно постановление, районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 05.06.2019г. в 09.45 часа в гр.Харманли, ж.к.„Тракия“, на паркинга пред входа на магазин „Лидл“ Г.И.А. управлявал собствения си автомобил марка „Опел Астра“ с рег. № *** и като предприема движение назад, без да се е убедил, че пътят зад него е свободен, със задна лява част на автомобила блъска пешеходеца Танка Кирилова Латева от гр. Пловдив, с което причинява ПТП с пострадало лице.

С оглед на така установеното, му е съставен акт за установяване на административно нарушение за нарушение по чл. 40, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, а въз основа на така съставения АУАН е издадено и Наказателно постановление № 19-0271-000902 от 08.07.2019г., с което, при идентично описание на фактическата обстановка, на Г.И.А., за нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лв.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът е преценил, че АУАН и НП са издадени от компетентните за това органи и при спазване на сроковете по чл. 34 от ЗАНН. Приел е, че АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл. 42 и чл. 43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, а атакуваното НП съдържа реквизитите по чл. 57 от ЗАНН, като описаните в него обективни признаци на извършеното нарушение напълно съответстват на посочената за нарушена правна норма и приложимата санкционна разпоредба. Посочил е, че в случая, като не е взел необходимите мерки да се убеди, че пътят зад него е свободен, в това число, ако е необходимо и със съдействието на лица извън автомобила, жалбоподателят Г.А. е нарушил задължението, вменено му с разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП, и при това положение правилно и законосъобразно е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност по реда на чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП, предвиждаща наказание „глоба“ от 20 лева на водач, който наруши правилата за движение назад. Посочил е също, че не са налице предпоставките за определяне на случая като маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, като е мотивирал съображенията си в тази насока. Приел е, че наложеното за извършеното нарушение административно наказание е определено във фиксирания от законодателя размер, а именно глоба в размер от 20 лева.

Касационната инстанция намира така постановеното решение за правилно и законосъобразно, като напълно споделя изводите на въззивната инстанция.

 

От събраните по делото доказателства се установява по несъмнен начин извършването на визираното в АУАН и НП нарушение, регламентирано в разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП. Съгласно последната, преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението. Напълно се споделят изводите на районния съд за правилно определена правна квалификация на нарушението. От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че на описаните в акта и в наказателното постановление дата и място Г.И.А., предприемайки с личния си автомобил маневра назад, блъска пешеходец. Причиненото от това поведение на жалбоподателя пътно-транспортно произшествие е в резултат на нарушаване на визираното в чл. 40, ал. 1 от ЗДвП задължение на водача, преди да започне движение назад, да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението. За неспазване на това задължение от страна на А. правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП, според която разпоредба се наказва с глоба в размер на 20 лева водач, който нарушава правилата за движение назад. При подробен и задълбочен анализ на събраните по делото доказателства и относимата в случая правна уредба, съдът е достигнал до правилен извод, че административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е законосъобразно ангажирана. Настоящият състав изцяло се солидаризира с изложените в тази насока съображения и не намира за необходимо да ги преповтаря.

Касационният състав намира за неоснователни твърденията на касатора за допуснати съдопроизводствени нарушения от решаващия съд и липса на преценка на доказателствения материал съобразно изискванията на закона. Съдът, спазвайки служебното начало, е събрал всички релевантни за спора доказателства, включително и гласни такива, преценил ги е както поотделно, така и в тяхната съвкупност, и е установил правилно фактическата обстановка по делото, противно на твърденията на инициатора на настоящото производство, които се възприемат за неоснователни и не следва да бъдат кредитирани.

Не са налице и сочените в касационната жалба съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН и издаване на НП. Настоящата инстанция намира, че е спазен императивният ред, регламентиран в ЗАНН, относно процедурата по административно наказване и не могат да бъдат възприети релевираните доводи за изначална порочност на административно-наказателното производство. Не са налице твърдените от касатора неясноти при индивидуализиране на обстоятелствата, при които е осъществено правонарушението. Видът и характерът на претърпените от ПТП увреждания, идентификационните данни на пострадалото лице, както и самото ПТП, не съставляват елементи от обективния състав на процесното нарушение и непосочването на свързаните с тях признаци в АУАН и НП, както се претендира от касационния жалбоподател, не водят до непълнота, обуславяща отмяна на обжалваното решение и съответно на атакуваното наказателно постановление. В тази връзка съдът приема, че контролните органи достатъчно ясно са описали поведението на водача в контекста на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, посочвайки именно релевантните за спора факти. Дори и да се приеме, че актът и наказателното постановление не отразяват цялостната фактология, то, на първо място, в контекста на гореизложеното следва да се приеме, че това изначално не е било необходимо предвид характера на вмененото на жалбоподателя нарушение, и, на второ място, това обстоятелство категорично не разкрива белезите на съществен процесуален порок и не ограничава правото на защита на санкционираното лице.

 

С оглед изложеното, съдът намира, че решението, с което Районен съд -Харманли е потвърдил наказателното постановление, е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горното и на основание чл. 221 от АПК, Административен съд - Хасково,

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2/06.01.2020г., постановено по АНД № 404/2019г. по описа на Районен съд – Харманли.

 

Решението е окончателно.

 

Председател:

 

 

Членове:   1.       

 

 

          2.