Решение по дело №228/2008 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 февруари 2009 г. (в сила от 20 февруари 2009 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20087210700228
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2008 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                     Р     Е      Ш    Е    Н    И    Е   *

 

                                      гр. Силистра,  20.02.2009 г.

 

                           В     И  М  Е  Т  О     Н А     Н  А  Р  О  Д   А

      

 Административен съд Силистра, в открито съдебно заседание  на   двадесет и първи януари,  две хиляди и девета година ,  в състав :

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ : П.Г.

                                                     ЧЛЕНОВЕ :       В.М.

     В.Р.

при участието на секретаря  С.Д.   с  участието на прокурора от Окръжна прокуратура гр.Силистра–Д.Н., разгледа  докладваното от съдия П. Г. КАНД   № 228 / 2008 г по описа на Административен съд Силистра, и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по чл. 63 от ЗАНН, във вр. с глава XII от АПК.

Проверка за наличие на твърдяните касационни основания по чл. 348 от НПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН, както и служебна проверка за  валидност и допустимост на решението на районния съд.

Материалните основания, послужили за ангажиране на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя – са чл. 182,ал.1,т.2,пр-е първо от ЗДП и чл.175,ал.1,т.3 пр-е първо от ЗДП за извършено нарушение по чл. 103,пр-е 3 от ЗДП.

С Решение № 655 от 14.11.2008 г., постановено по н.а.х.д. № 495/2008 г., районен съд гр.Силистра е потвърдил т.2 от Наказателно постановление № 3010 от 20.05.2008 г., издадено от Началника на сектор ПП-КАТ при ОДП –гр.Силистра, с което на касатора С.Н.Л. *** е наложена административно-наказателна санкция, представляваща глоба в размер на 200 лева на основание чл.175,ал.1,т.3 пр-е първо от ЗДП за извършено нарушение по чл. 103,пр-е 3 от ЗДП и е лишен от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

С оспореното решение е оставена без разглеждане жалбата в частта, касаеща т.1 от Наказателно постановление № 3010 от 20.05.2008 г., издадено от Началника на сектор ПП-КАТ при ОДП –гр.Силистра, с което на касатора С.Н.Л. е наложена административно-наказателна санкция, представляваща глоба в размер на 30 лева на основание чл.182,ал.1,т.2,пр-е първо от ЗДП .Производството в тази част е прекратено поради недопустимост на жалбата /законова забрана по чл. 189,ал.5 от ЗДП за наказания под 50 лева/.

В преклузивния 7-дневен срок решението на първоинстанционния съд е обжалвано от санкционирания. От изложението и формулираното искане се извлича волята на касатора да оспори,както решението, с което съдът се е произнесъл по същество по т.2 от НП, така и решението по т.1 от НП и в прекратителната му част.

По жалбата против решението на съда, с което се потвърждава т.2 от НП: Като основания за претендираната касация се излагат: допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и на материалния закон. Не се сочи в какво се изразяват процесуалните нарушения, но от изложението в касационната жалба биха могли да се изведат оплаквания за „невземане под внимание” и превратно възприемане на данните, изложени от свидетеля при съставяне на АУАН – В.А. и показанията, изложени в съдебно заседание. Касаторът счита, че показанията му сочели за обстоятелството, че той си е предал поисканите документи на проверяващите лица и че в докладната записка е бил отразен точно по този начин правнозначимия факт. Оспорва фактическата обстановка, установена от районния съд и на тази база счита, че материалният закон не е приложен правилно, тъй като няма осъществен състав на нарушение – неизпълнение на разпореждане на проверяващ орган и осуетяване на проверка на документи. Излага доводи за процесуални нарушения при съставянето на АУАН , като се позовава на нарушение на разпоредбите на чл.40 и чл.42,т.7 от ЗАНН– липса на подпис на втори свидетел, при връчване на АУАН – разминаване между датата на съставяне и датата на връчване на АУАН. Претендира се за отмяна на първоинстанционното решение и за отмяна на наказателното постановление.

Ответникът не е взел становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура е изразил заключение за неоснователност на жалбата.

Административният съд провери правилността на атакуваното решение с оглед наведените касационни основания и след служебна проверка съгласно чл. 218 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН за валидността и допустимостта на оспорения акт, намира за установено следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна – участник в производството по постановяване на оспорения акт, в преклузивния 14-дневен срок, следователно е допустима и подлежи на съдебно разглеждане.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

В частта, потвърждаваща т.1 от НП № 3010 / 20.05.2008 г.: Правилно съдът е оставил без разглеждане жалбата и е прекратил производството по делото в тази част, тъй–като се е съобразил с цитираната в решението разпоредба на чл. 189,ал.5 от ЗДП, предписваща недопустимост на съдебното разглеждане на жалби с имуществен интерес под 50 /петдесет/ лева. Първоинстанционният съд е мотивирал и обосновал решението си в тази част, имаща характер на определение. За пълнота на изложението следва да се отбележи, че оспореното наказателно постановление по т.1 влиза в сила едва с потвърждаване на прекратителното определение/ решение, с което жалбата е оставена без разглеждане от касационната инстанция. Налице е суспензивен ефект на жалбата и при считани от съда като недопустими жалби, каквата е била процесната , подадена пред районния съд. А частната жалба против прекратителното определение/решение е допустима, тъй като е налице интерес да се обжалва прекратително определение. В този смисъл наказателното постановление по т.1,  влиза в сила от датата на потвърждаването на решението на районния съд от касационната инстанция при положение че и тази част е била предмет на касация. Ако касаторът не беше оспорил и прекратителната част от решението, то наказателното постановление по т.1 би влязло в сила от датата на първоинстанционното решение.

По отношение на касационната жалба против решението, потвърждаващо т.2 от НП № 3010 / 20.05.2008 г.:

Районният съд е събрал всички посочени и представени от страните доказателства. Нещо повече, следвайки принципа на служебното начало при изясняване на действителната фактическа обстановка, по свой почин   и инициатива е изискал данни за материалната компетентност на издателя на НП. Въпреки, че въпросът за нарушението по чл. 175,ал.1,т.3 от ЗДП не е подлежал на съдебно разглеждане, то съдът и по този въпрос е събрал доказателства, изисквайки справка за техническата годност на радара, с който е осъществено измерването. Твърдението за съществено процесуално нарушение на съда, изразяващо се в извращаване на факти и невземане под внимание на писмени и гласни показания/ св. В.Атанасов/ не се подкрепят от данните по делото. Съдът е обсъдил показанията на разпитаните по делото свидетели и стигнал до обосновани изводи, въз основа на които е основал правните изводи. Коментирал е и правната природа на констативния акт, фактическите констатации в който, при оспорване, подлежат на общо доказване с всички доказателствени средства. При това оспорване касаторът е разполагал със защитна теза, която не е била подкрепена от посочените от него доказателства – докладната записка от проверяващите органи и гласните показания на свидетелите. Срещу тази защитна теза  са противостояли доказателствата на адамини-стративннаказващия орган – данните от докладната записка и устните показания на актосъставителя и проверяващия, които съдът е възприел като достоверни поради тяхната последователност, непротиворечивост и логичност. Видно от приложената докладна и от съдебния протокол от 04.09.2008 г. касаторът при извършваната проверка е показал само служебна карта, от разстояние от 1 метър е показал СУМПС, но не ги е предоставил в държане на проверяващите органи с оглед лично възприемане на данните в поисканите документи. В докладната записка е отразено, че е извършена проверка на документи, като касаторът е показал само служебната си карта. При това положение районният съд е достигнал до извод за изяснена фактическа обстановка. Осъществявайки задължението си за служебна проверка за приложението на материалния закон, районният съд обстойно и обосновано е изследвал приложимостта на предпоставките за квалификация на деянието като маловажен случай по чл. 28 от ЗАНН. Достигнал е до съответен на фактите и закон извод за неприложимостта на диспизицията на горепосочения текст по причините, които е изложил в решението – характера на регулираните обществени отношения, подбудите за извършване на нарушението…

При това положение се установява, че районният съд не е допуснал твърдяните касационенти пороци – съществено нарушение на процесуалните правила и на материалния закон.

Всички възражения на касатора за пороци в административно-наказателното производство са относими за поддържане не пред касационната инстанция, а пред районния съд. Предмет на разглеждане в касационната инстанция е не пряко наказателното постановление, а съдебното решение, постановено по повод на наказателното постановление. Но видно от мотивите в решението районният съд се е произнесъл детайлно и обосновано по поддържаните и пред него възражения.

При служебната проверка за валидността на оспореното решение касационната инстанция намира, че последното е валидно. Решението е постановено в писмена форма, подписано е от съдията, който е разгледал делото, правният спор, който е разрешен с оспореното решение, е подведомствен на районен съд гр.Силистра, едноличният състав е надлежен съгласно ЗАНН.

Обобщавайки гореизложеното, административен съд гр.Силистра, действащ като касационна инстанция, намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо, не страда от порока „съществено нарушение на процесуалните правила” и на база на изцяло изяснената фактическа обстановка е приложил правилно материалния закон.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 221,ал.2, предложение първо от АПК касационната жалба се явява неоснователна, а решението следва да се остави в сила, поради което съдът

                                                   Р Е Ш И :

 

Оставя в сила Решение № 655 от 14.11.2008 г. по н.а.х.д. № 495 /2008 г. на районен съд гр.Силистра като правилно и законосъобразно.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: 1………….              ЧЛЕНОВЕ:   2…………….3……….......