Решение по дело №10230/2019 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 октомври 2019 г.
Съдия: Дианка Денева Дабкова
Дело: 20197060710230
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

№ 156

гр. Велико Търново, 25.10.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВЕЛИКО ТЪРНОВО, в публично заседание на двадесет и седми септември две хиляди и деветнадесета година в състав:  

        

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ

             ЧЛЕНОВЕ: ДИАНКА ДАБКОВА

                                  КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

                               

с участието на секретаря -  М.Н.и прокурора от ВТОП -  Д.М.                            

разгледа докладваното от съдия Дабкова касационно а.н.дело № 10 230/2019 година по описа на съда. При това, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производство по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 1, изреч. 2-ро от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

На касационна проверка е подложено Решение № 43/16.05.2019г., постановено по АНД № 122/2019г., с което състав на Районен съд Свищов е потвърдил като законосъобразно Наказателно постановление/НП/ № РД-05-6/19.03.2019г., издадено от директор на РЗИ Велико Търново, с което на  дружеството „ДАЙМЪНД ИВАНОВИ“ЕООД с ЕИК ********* за нарушение на въведената с чл.56, ал.1 от Закона за здравето/ЗЗ/ забрана за тютюнопушене в закрити обществени места, на основание чл.218, ал.3, вр. ал. от ЗЗ му е наложена имуществена санкция в размер на 3 000,00лв.

Така постановеното Решение е обжалвано в законния срок,  с касационна жалба, подадена от името на наказаното дружество. В същата се навеждат доводи за неправилност на решението на РС поради нарушение на материалния закон, съществени нарушения на съдопроизводствените правила и необоснованост. Счита, че пред РС не са представени доказателства, че  при проверката фасовете в пепелниците са от тютюневи цигари, а не от др. вид изделия за пушене. В НП не било посочено каква е изпълнителното деяние, с което дружеството е нарушило закона. Пушенето на закрити места можело да се осъществи само от физически лица. А юридическото лице не можело да отговаря по този член от закона/ЗЗдр./, защото състав на допустителство не е предвиден в специалния закон. По тези съображения иска от касационната инстанция да отмени решението на РС и НП. В о.с.з. не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба се представлява от упълномощения адвокат, който оспорва жалбата и пледира за нейната неоснователност. По съображения, отразени подробно в протокола от с.з.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че не са налице основания за отмяна на съдебния акт. Предлага решението на въззивния съд да бъде оставено в сила.

Оплакванията в жалбата ВТАС квалифицира като такива за неправилно приложение на закона и съществено нарушение на процесуални правила, т.к. необосноваността на съдебния акт не е касационно основание по смисъла на чл.348 от НПК., във вр. с чл.63 от ЗАНН. Предвид това, извърши проверка за наличие на касационни основания по чл.348,ал.1,т.1 и т.2 от НПК, във връзка с чл.348, ал.2 и ал.3 от НПК. Съдът в качеството на касационна инстанция, на основание чл.218,ал.2 от АПК, служебно провери валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

Като прецени оплакванията в жалбата във връзка с доказателствата по делото, съобрази доводите на страните, съдържанието и реквизитите на  контролирания съдебен акт, съдът приема за установено следното:

Касаторът има качеството на страна, участвала в производството пред РС, за която съдебното Решение е неблагоприятно. Предвид това, касационната жалба е подадена в срок от надлежна страна, против съдебен акт, подлежащ на касация, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА поради следните съображения:

Процесното НП е издаден срещу дружеството след извършена проверка на 24.01.2019г. Осъществена след подаден сигнал за тютюнопушене на дежурен телефон в РЗИ. В бар „Мустанг“, находящ се вгр. Свищов, стопанисван от дружеството. Проверяващите са установили, че в закритата търговска част на заведението е задимено, имало клиенти, които в момента пушели цигари от тютюневи изделия, като пепелирали в поставени за целта пепелници. На бар-плота имало клиент, с поставен близо до него кутия цигари „Marlboro“, ведно с пепелник и угарки от цигари в същия.

РС е установил фактическа обстановка, съответна на посочената в НП, за което е мотивиран от непротиворечивата доказателствена съвкупност, в т.ч. е кредитирал показанията на свидетелите очевидци. Приел е наличие на формална и процесуална законосъобразност на НП, че е издадено в 6 м. срок по чл.34 от ЗАНН, а извършването на нарушението за безспорен факт. От правна страна е приел, че извършената правна квалификация е правилна, а индивидуализацията на наказанието справедлива. Изложил е подробни мотиви, като е отговорил на всички повдигнати възражения. В заключение е потвърдил НП като законосъобразно.

Настоящият съдебен състав възприема като вярна установената от районния съд фактическа обстановка. Констатациите на РС  съответстват на доказателствата по делото – писмени и гласни доказателствени средства, събрани по предвидения процесуален ред на НПК. Изводите му са подчинени на логиката и причинните връзки между явленията. Решаващият извод на въззивния съд е правно издържан и се споделя изцяло от касационната инстанция. Поради изложеното, изводите на РС  по фактите и правото не следва да се преповтарят, по аргумент от чл.221, ал.2, изреч. последно от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

        При осъществената проверка, касационната инстанция установи, че РС е приложил правилно материалния закон към безспорно установените факти. Разпоредбата на чл.56 от ЗЗдравето забранява тютюнопушенето в закрити обществени места. В случая не се оспорва нито факта, че е осъществено пушене, нито че мястото е такова по смисъла на легалната дефиниция на §1а, б.“в“  от ДР на ЗЗ. Като проява на защитна теза се изтъква, че не било изяснено дали се е пушел тютюн, а не друго изделие за пушене. Всъщност това обстоятелство е изяснено обективно, всестранно и пълно от РС. От разпита на свидетелите се установява по категоричен начин, че е осъществено тютюнопушене, т.к. в момента в помещението е било задимено и е имало аромат на тютюн,  угарки от тютюневи цигари в пепелниците и кутии с цигари на масите/вж. л.33 – лице и гръб/. Не са постъпвали възражения, по констатацията, че е пушен тютюн до депозиране на жалбата пред РС. Нещо повече, в обясненията се сочи именно пушене на цигари/вж. л.9/. При тази непротиворечива доказателствена съвкупност не се установи РС да е допуснал нарушения при събирането, проверката и интерпретацията на доказателствените средства относно изясняване на този факт. Правилно и обосновано са кредитирани свидетелските показания. От друга страна дружеството не е ангажирало никакви доказателства, които да опровергаят фактическите констатации на АНО.

        Следва да бъде потвърден и изводът на РС по отношение на правилно определения субект на административно-наказателна отговорност. Нормата на чл.218, ал.1 от ЗЗ предвижда административно наказание за нарушение на разпоредбата на чл.56 от с.з./вклч./. В приложимата редакция на ДВ бр. 40 от 2012г. за нарушаване на забраната за тютюнопушене се предвижда санкция както за физическото лице, което е пушило така и за юридическото лице, което е позволило в негов търговски обект да се пуши. Към този момент законодателят не държи сметка дали нарушението във втората хипотеза е реализирано с действие или бездействие. В този ред на мисли настоящият състав на съда сподели извода на РС, че е достатъчно да се установи обективният факт на неспазването на забраната за тютюнопушене. Това нарушение не е свързано само с поведението на ФЛ-пушачи, но и това на лицата/както ФЛ така и ЮЛ/, стопанисващи търговския обект/в случая закрито обществено място според ЗЗ/. Без значение е конкретният израз на деянието, което се свързва с поведението на ЮЛ и как ще го определим – „разрешил“, „позволил“ или „допуснал“. На самостоятелно основание законът е предвидил имуществена санкция за ЮЛ, стопанисващо търговския обект, независимо от това дали ФЛ-пушачи са санкционирани или не. Непосочването им в АУАН е ирелевантно. Отговорността на дружеството е ангажирана за това, че организацията на работа в обекта е довела до нарушаване на забраната за тютюнопушене. Това нарушение е установено непосредствено при проверката от контролните органи. Дори само едно единствено лице да е пушило, нарушението е осъществено. Като е изтълкувал закона по този начин, РС е приложил същия в точния му смисъл.

        При тези данни настоящата инстанция не намери основания за касиране на решението на въззивния съд. Като е потвърдил издаденото НП, РС е  постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила от касационната инстанция.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2, предложение първо от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изречение 2-ро от ЗАНН, съдът в настоящия касационен състав

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 43/16.05.2019 г., постановено по АНД № 122/2019 г.  по описа на РС Свищов.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

        

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: