Споразумение по дело №2444/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 320
Дата: 14 юни 2018 г. (в сила от 14 юни 2018 г.)
Съдия: Росица Георгиева Шкодрова
Дело: 20183110202444
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 юни 2018 г.

Съдържание на акта

ПРОТОКОЛ

 

№ 320

 

 

Година 2018                           Град Варна   

Районен съд                           ХХХVІІІ състав

     На 14.06.                             Година 2018

     В публично заседание в следния състав:

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ШКОДРОВА

 

             

     СЕКРЕТАР: ДОНКА МИТЕВА

     ПРОКУРОР: НЕДКО НЕДКОВ

     Сложи за разглеждане докладваното от Председателя

     НОХД № 2444 по описа за 2018 година

     На именното повикване в 11.00 часа, се явиха:

 

ПОДСЪДИМИЯТ В.И.Н., редовно призован, явява се лично  и с адв. Ангел Ангелов, редовно упълномощен и приет от съда от днес.

     ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

     АДВ. АНГЕЛОВ: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

     ПОДСЪДИМИЯТ: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

СЪДЪТ счита, че не са налице процесуални пречки за даване ход на разпоредителното заседание, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ.

 

На основание чл.272 от НПК, съдът снема самоличността на явилите се лица.

 

 

ПОДС. В.И.Н. - род. на *** год. в гр. Арташат, Армения, живущ ***, арменец, арменски гражданин, женен, със средно образование, работи, неосъждан, ЕГН-ЛНЧ-*********.

 

     На осн. чл.272 ал.4 от НПК председателят на състава провери връчени ли са преписите и съобщенията по чл. 247б от НПК и констатира, че същите са връчени в срок – на 05.06.2018 год..

 

     На осн. чл.274 ал.1 от НПК съдът разясни на страните правото им на отвод. Искания не бяха направени.

 

     На осн. чл.274 ал.2 от НПК съдът разясни на страните процесуалните им права.

 

Нови искания по чл. 275 от НПК, не бяха направени.

 

СЪДЪТ разяснява на страните разпоредбите на чл.248 ал.3 и

ал.4 от НПК, а именно:

 

     В съдебно заседание на първоинстанционния, въззивния и касационния съд не могат да се правят възражения за допуснатите нарушения на процесуалните правила по ал. 1, т. 3, които не са били поставени на обсъждане в разпоредителното заседание, включително по почин на съдията-докладчик, или които са приети за несъществени.

 

 

      В разпоредителното заседание не се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства.

 

 

     ПРОКУРОРЪТ: Считам, че делото е подсъдно на съда и не са налице основания за прекратяване и спиране на наказателното производство. В хода на ДП не са допуснати съществени процесуални нарушения и са налице предпоставките за разглеждане на делото по реда на глава ХХІХ от НПК. Не са налице предпоставки делото да се гледа при закрити врати, нито да се привлича резервен съдия или резервни съдебни заседатели. Защитата е задължителна в производството по глава ХХІХ НПК. Не се налага извършването на следствени действия по делегация, нито назначаването на вещо лице, преводач, или тълковник. Не са налице основания за изменението на мярката за неотклонение. Нямам искания по доказателствата. Считам, че производството по делото следва да продължи по реда на Глава ХХІХ от НПК.

 

     АДВ. АНГЕЛОВ: Считам, че делото е подсъдно на съда и не са налице основания за прекратяване и спиране на наказателното производство. В хода на ДП не са допуснати съществени процесуални нарушения и са налице предпоставките за разглеждане на делото по реда на глава ХХІХ от НПК. Не са налице предпоставки делото да се гледа при закрити врати, нито да се привлича резервен съдия или резервни съдебни заседатели. Защитата е задължителна в производството по глава ХХІХ НПК. Не се налага извършването на следствени действия по делегация, нито назначаването на вещо лице, преводач, или тълковник. Не са налице основания за изменението на мярката за неотклонение. Нямам искания по доказателствата. Считам, че производството по делото следва да продължи по реда на Глава ХХІХ от НПК.

 

 ПОДСЪДИМИЯТ: Съгласен съм с адвоката, че делото е подсъдно на съда и не са налице основания за прекратяване и спиране на наказателното производство. В хода на ДП не са допуснати съществени процесуални нарушения и са налице  предпоставките за разглеждане на делото по реда на глава ХХІХ от НПК. Не са налице предпоставки делото да се гледа при закрити врати, нито да се привлича резервен съдия или резервни съдебни заседатели. Защитата е задължителна в производството по глава ХХІХ  НПК. Не се налага извършването на следствени действия по делегация, нито назначаването на вещо лице, преводач или тълковник. Не са налице основания за изменението на мярката за неотклонение. Нямам искания по доказателствата. Считам, че производството по делото следва да продължи по реда на Глава ХХІХ от НПК. 

 

     СЪДЪТ  намира, че делото е подсъдно на РС-Варна и не са налице основания за отвод на съдебния състав, не са направени възражения за допуснати съществени процесуални нарушения и не се установяват такива служебно. Не са налице предпоставки делото да се гледа при закрити врати, нито да се привлича резервен съдия или резервни съдебни заседатели. Осигурена е задължителната защита. Не се налага извършването на следствени действия по делегация, нито назначаването на вещо лице, преводач или тълковник. Не са налице основания за изменението на мярката за неотклонение. Не се налага прекратяване на съдебното производство, нито прекратяване или спиране на наказателното производство и са налице предпоставките за разглеждане на делото по реда на глава ХХІХ НПК.

     Доколкото в разпоредителното заседание не е констатирано наличието на съществени нарушения на процесуалните правила, като такива въпроси не са били поставяни на обсъждане в разпоредителното заседание от страните, както и не са били констатирани и поставени за обсъждане по почин на съдията– докладчик, СЪДЪТ не дължи нарочно произнасяне по реда на чл.249 ал.1 и сл. от НПК, в хипотезата на чл.248 ал.5 от НПК, където лимитативно са  посочени действията му след изслушване на прокурора и лицата по чл.247б ал.1 и ал.2 от НПК.  

     ПРЕДВИД ГОРНОТО, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ПРОИЗВОДСТВОТО по делото да протече по реда на глава ХХІХ НПК.

ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение „ПОДПИСКА“.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО по чл.248 ал.1 т.6 от НПК подлежи на обжалване в седмодневен срок пред ОС-Варна по реда на глава ХХІІ НПК.

     На основание чл.252 ал.1 от НПК съдът намира, че следва да продължи разглеждането на делото НЕЗАБАВНО.

 

АДВ. АСЕНОВ: Постигнахме с представителя на ВРП споразумение, параметрите на което той ще изложи пред Вас. Моят доверител е съгласен с така постигнатото споразумение  и ще потвърди това пред Вас.

 

 

ПОДСЪДИМИЯТ: Съгласен съм със това, което каза адвоката ми. 


 

 

     ПРОКУРОРЪТ: Със защитника на подсъдимия В.И.Н., адв. Ангел Ангелов, сме постигнали споразумение, което обхваща наказателното производство по НОХД № 2444/2018 г. по описа на ВРС - ХХХVІІІ състав и е в следния смисъл:

 

Страните приемат за безспорно установено от фактическа и правна страна, че подсъдимият В.И.Н. ***, управлявал МПС – л.а. „Марцедес 190“ с рег. № В97-22 КТ, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 3,15 на хиляда, установено по надлежня ред – с протокол за химическа експертиза № 289/21.02.2018 г. на МБАЛ „Св.Анна“ АД-Варна - престъпление по чл.343Б ал.1 от НК.

 

Деянието е извършено от подсъдимия умишлено при форма на вината пряк умисъл.

Няма причинени от деянието имуществени щети.

 

За гореописаното деяние подсъдимият В.И.Н. на основание чл.343Б  ал.1 от НК и чл.55 ал.1 т.1 от НК приема наказание: ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ПЕТ МЕСЕЦА, което на основание чл.66 ал.1 от НК, ОТЛАГА с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

Да не се възлага полагането на възпитателни грижи по чл.67 ал.1 и ал.2 от НК спрямо обвиняемия през изпитателния  срок. 

На основание чл.55 ал.3 от НК няма да се налага по-лекото наказание „глоба“, което закона предвижда наред с наказанието „лишаване от свобода“.

НА ОСНОВАНИЕ чл.343Г вр. чл.37 от НК обвин. Н. приема да изтърпи наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от  ДВАНАДЕСЕТ МЕСЕЦА, като на основание чл.59 от НК се ЗАЧИТА времето, през което е бил лишен от това право по административен ред.    

 

РАЗНОСКИТЕ по делото подсъдимият В.И.Н. приема да заплати в размер на 70 лв., в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР – Варна.

Страните заявяват, че подписват настоящото споразумение при постигнато пълно и безусловно съгласие по неговите клаузи.

 

С подписване на настоящото споразумение подсъдимия декларира, че се отказва от по-нататъшно разглеждане на делото по общия ред.

 

АДВ.  АНГЕЛОВ: Моля, да одобрите споразумението.

 

ПОДС. Н.: Разбирам обвинението, признавам се за виновен, разбирам последиците от споразумението, съгласен съм с тях, доброволно ще го подпиша.

 

 

СПОРАЗУМЕЛИ СЕ:

 

 

ПРОКУРОР ПРИ ВРП - ..............................

                            /Н. НЕДКОВ/

 

 

ПОДСЪДИМ:...................

                            /подс. В. Н./

 

ЗАЩИТНИК: .......................................

                            /АДВ. А. АНГЕЛОВ/

 

     СЪДЪТ намира, че постигнатото между страните споразумение не противоречи на закона и морала, поради което

 

                        О П Р Е Д Е Л И:

 

ОДОБРЯВА постигнатото между страните споразумение съгласно съдържанието на което:

 

ПОДС. В.И.Н. - род. на *** год. в гр. Арташат, Армения, живущ ***, арменец, арменски гражданин, женен, със средно образование, работи, неосъждан, ЕГН-ЛНЧ-*********.

 

се ПРИЗНАВА ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ: на 20.02.2018 год. в гр. Варна, управлявал МПС – л.а. „Марцедес 190“ с рег. № В97-22 КТ, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 3,15 на хиляда, установено по надлежня ред – с протокол за химическа експертиза № 289/21.02.2018 г. на МБАЛ „Св.Анна“ АД-Варна - престъпление по чл.343Б ал.1 от НК.

 

 

За гореописаното деяние подсъдимият В.И.Н. на основание чл.343Б  ал.1 от НК и чл.55 ал.1 т.1 от НК приема наказание: ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ПЕТ МЕСЕЦА, което на основание чл.66 ал.1 от НК, ОТЛАГА с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

Да не се възлага полагането на възпитателни грижи по чл.67 ал.1 и ал.2 от НК спрямо обвиняемия през изпитателния  срок. 

На основание чл.55 ал.3 от НК няма да се налага по-лекото наказание „глоба“, което закона предвижда наред с наказанието „лишаване от свобода“.

НА ОСНОВАНИЕ чл.343Г вр. чл.37 от НК обвин. Н. приема да изтърпи наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от  ДВАНАДЕСЕТ МЕСЕЦА, като на основание чл.59 от НК се ЗАЧИТА времето, през което е бил лишен от това право по административен ред.    

 

РАЗНОСКИТЕ по делото подсъдимият В.И.Н. приема да заплати в размер на 70 лв., в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР – Варна.

СЪДЪТ намира, че са налице предпоставките за прекратяване на наказателното производство, поради което и на осн. чл.384 ал.1 вр. чл.24 ал.3 от НПК, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД № 2444/2018 г. по описа на ВРС -  ХХХVІІІ състав.

 

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРОТОКОЛЪТ изготвен в с.з., което приключи в 11.17 часа.

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                            СЕКРЕТАР: