Решение по дело №636/2016 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 424
Дата: 29 юни 2016 г.
Съдия: Пламен Георгиев Ченджиев
Дело: 20164520200636
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 март 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

……………

гр.Русе,  29.06.2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             РУСЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД – VІ-ти наказателен състав в публично заседание на ….. двадесет и девети юни ……. две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                                                      Председател: ПЛАМЕН ЧЕНДЖИЕВ

 

при секретаря Е.Г. и прокурора ...... Венислава Йончева.........................………..,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 636/2016 г. съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА обв. Т.П.П., роден на *** ***, български гражданин, с висше образование, работи, неосъждан, неженен, ЕГН ********** за

НЕВИНЕН в това на 26.08.2014 г., в гр. Русе да е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото – на публично място – пътно платно в зоната на кръгово кръстовище при бул. “Тутракан” в гр. Русе да е ръкомахал, крещял, обиждал, отправял закани за саморазправа спрямо Д.В.К., да е блъскал вратата на лек автомобил в нея, да е издърпал слънчевите очила от лицето и да ги е захвърлил в тревната площ, поради което и на основание чл.378 ал.4 т.2 от НПК го

ОПРАВДАВА по обвинението по чл.325 ал.1 от НК.

Решението подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок пред РОС, считано от днес.

 

                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

 

             За да се произнесе, съдът съобрази следното:

Производството е по реда на глава ХХVІІІ  от НПК.

Русенска районна прокуратура е обвинила Т.П.П. ЕГН ********** в това, че на 26.08.2014 г., в гр. Русе извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото – на публично място – пътно платно в зоната на кръгово кръстовище при бул. “Тутракан” в гр. Русе ръкомахал, крещял, обиждал, отправял закани за саморазправа спрямо Д.В.К., блъскал вратата на лек автомобил в нея, издърпал слънчевите очила от лицето и ги захвърлил в тревната площ – престъпление по чл.325, ал.1 от НК.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Обвиняемият Даниел П. е роден на ***г. Български гражданин е и е завършил висше образование. Не е семеен.Не е осъждан. П. работи като инженер в „***” ЕООД.Местоработата му се намира в района на бившия „Комбинат за тежко машиностроене”.

 На 26.08.2014 г. сутринта обвиняемият пътува със скутер към местоработата си и се движи по бул. “Тутракан” посока гр. Мартен. Пред него се движи л.а. Фолксваген Бийтъл, управляван от свид. К., която пътува посока Митница Русе, където работи. Свид. К. е с униформа.

Обв. П. изпреварва автомобила и вижда, че същият се управлява от жена, която говори по телефона. Малко преди кръстовището с кръгово движение със завод “Монтюпе” П. намаля скоростта си на движение и в този момент усеща удар. Вижда, че е блъснат от същия автомобил, който е изпреварил по – рано. Слиза от  скутера и се приближава към водача. През това време К. излиза от автомобила си и ядосано го пита защо я е блъснал. П. ú напомня, че тя го е блъснала, на което К. отговаря, че вината е в него, тъй като е спрял нарочно така. Тъй като телефонът на обвиняемия се намира под седалката на скутера, моли К. да се обади на тел.112, за да съобщи за инцидента. К. взема своя телефон и започва да разговаря, като вместо да съобщи на тел.112, звъни на съпруга си и го моли да дойде на мястото или да изпрати някой.Съпругът ú от своя страна се обажда на свид. Д.И., с когото са приятели. Като чува думите “Прати тук някой. Тук един ме блъсна” П. ú казва да спре да лъже, взема телефона си и в 8.07ч. се обажда на тел.112 и описва станалото ПТП. Разговорът на обвиняемия с тел.112 продължава до 8.08.41ч.Около минута след като обв.П. приключва разговора покрай мястото на произшествието бавно минава свид. И.Я., който работи в Гранична полиция и спира до К..Я. също е облечен с униформа.Свид.К. го моли да се обади на тел.112 и започва да му обяснява, че П. я заплашва, че я е блъскал с вратата на автомобила и ú е счупил нокът и че я „тръшнал на земята”. В 8.11ч. свид.Я. се обажда на тел.112 и заявява,че моториста иска да бие жената.Разговорът на свид.Я. продължава 1.33мин.Около 8,12 часа докато разговарят на място пристига и свид. Д.И., също служител на Гранична полиция. На него К. също казва, че П. я е блъскал с вратата на автомобила и посягал да я удари. След около 10 минути идва и екип на Сектор ПП, един от които е свид. Н.Н., който проверява документите на двамата водачи, а по – късно е съставен и акт на К. за причиняване на ПТП с материални щети. На полицейските служители К. казва, че обв. П. я е заплашвал и ú е поискал 500 лв., поради което на място пристига и екип на Второ РУ на ОД МВР Русе за доизясняване на случая.

След инцидента К. ***.При прегледа се установява,че е получила счупване на нокета и ноктопластиката на втори пръст на лява ръка, одраскване на дясна подбедрица и кръвонасядане на дясна мишница.Медикобиологичния признак на получените увреждания се квалифицира от съдебен медик като болка и страдание.

          Горната фактическа обстановка съдът намира за безспорно установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства – свидетелство за съдимост,автобиография,както и от обясненията на обвиняемия,показанията на разпитаните в хода на досъдебното производство и съдебното следствие свидетели Д.К., И.Я., Д.И., И.Н..Факти от предмета на доказване се установяват и от заключението на съдебномедицинската експертиза и съдебнотехническа експертиза.

При установяване на фактите съдът цени обясненията на обвиняемия, дадени в хода на съдебното следствие по следните причини:

Обясненията са последователни в изложението и логични.Обвиняемият твърди едни и същи факти още от саморъчните си обяснения дадени веднага след произшествието преди да е имал каквато и да било възможност да състави защитна версия различна от обективните факти.Освен това обясненията се подкрепят и от обективни доказателства каквото е заключението на техническата експертиза относно лицето което първо се е обадило на тел.112.Точно този факт допринася за логичността на обясненията,тъй като точно обвиняемият за който се твърди,че е извършвал хулигански действия е уведомил официално органите на реда за възникналото произшествие за разлика от другия участник,който не е прибягнал към предвидения в закона начин да уведоми службата на МВР,а е започнал да търси подкрепа в служители на администрацията всички изпълняващи задълженията си съвместно в граничната зона и познаващи се помежду си.

При установяване на фактите,съдът не цени показанията на свид. К..Причините са следните:Като другия участник в настъпило произшествие и наказана по административен ред за него тя е косвено заинтересована от изхода на делото. Този извод се подкрепя и от факта ,че още в началото на производството тя вероятно по собствена инициатива започва да представя доказателства в подкрепа на своите твърдения.Без да разполага с процесуална възможност свидетелката представя,а разследващия безкритично прилага по делото „съдебно психологична консултация”.Този факт сам по себе си не би допринесъл за преценката на показанията на свидетелката,ако обаче в тази консултация не се обсъждаха показанията на свидетелката.Заявявайки,че поради шок дори не си спомня какви обяснения е дала в Полицията … свидетелката си осигурява възможността при следващи показания да внася допълнителни незаявени факти,а също така и да спестява част от първоначално заявените.Показателно е ,че в писмените си обяснения без доказателствена стойност тя е заявила,че обвиняемият я е обиждал(без да конкретизира обидните изрази),при първоначалния си разпит в досъдебното производство не споделя този факт.По същия начин и в показанията си пред съда свидетелката заявява че не си спомня дали обвиняемият я е обиждал.Показателен за заинтересоваността на свидетелката е фактът,че тя лично поема инициатива да издирва свидетели които да потвърждават нейната теза.

При установяване на фактите съдът не цени и показанията на свид.Николов – посочен от свид.К. като случаен свидетел на инцидента.Както се установява при очната ставка двамата се познават и освен това работят съвместно като служебната работа на свид.Николов  - спедитор е в служебна зависимост от санкцията на К.– митнически инспектор.Вероятно тази възможна служебна зависимост е дала основание на обвиняемия да оспори показанията на свид.Николов което е довело до извършване на оглед при който е установено,че мястото посочено от Николов на което е стоял отстои на по-вече от 90 м. от кръстовището.Освен това показанията на свид.Николов са вътрешно противоречиви.Първоначално той заявява че свид.К. е останала на седалката на автомобила и само единия ú крак е бил навън.След извършения оглед и най – вече след очната ставка между двамата свидетели Николов започва да потвърждава версията на свид.К. в детайли като твърди,че е застанала права до отворената автомобилна врата.

При установяване на фактите съдът не цени и показанията на свид.Я..Причината за това е че показанията му не се подкрепят от показанията на свид.К. и И..Я. заявява,че К. му е предала,че лицето я е удряло и ритало и „тръшнало” на земята – действия каквито самата К. не заявява.Показанията на този свидетел не съответстват и на показанията на свид.И..Факт е че свид.И. се е оказал на мястото изпратен от съпруга на свид.К. и е бил сам,а Я. твърди,че И. е бил с още един служител и е пристигнал служебно,а не въз основа на приятелско обаждане в разрез със служебните си задължения.Разликата в твърденията точно в тази насока вероятно е породена от факта,че Я. като оперативен дежурен следва да следи за изпълнение на служебните задължения от И. и предвид на обстоятелството,че за посещението на ПТП не е уведомен никой от по-горните нива и това не е отразено в рапорт дава основание на Я. да омаловажава това явно извънслужебно действие на И. или да му предаде характер на официално съдействие при произшествие.

При установяване на фактите съдът не цени и показанията на свид.И..Както се установи той е приятел на съпруга на свид.К. и по тази причина заинтересован от изхода на делото.За тази заинтересованост спомага и факта,че той е извършел описаните във фактическата обстановка действия извън служебните си задължения и съзнавайки че имат характера на неофициални не ги е описал в рапорта за смяната.По съществено допринасящо за отрицателната оценка на показанията е,че този свидетел твърди следствия,а не факти.И. е категоричен ,че обвиняемият е обиждал свид.К.,но не сочи конкретни думи.

          Приетото за установено налага следните несъмнени изводи относно деяние и вина:

          Обв. П. не е осъществил обективните признаци на състава на престъплението по чл.325 ал.1 от НК.Липсват преки или комплекс от косвени доказателства които да налагат несъмнен извод,че на 26.08.2014 г., в гр. Русе П. е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото – на публично място – пътно платно в зоната на кръгово кръстовище при бул. “Тутракан” в гр. Русе да е ръкомахал, крещял, обиждал, отправял закани за саморазправа спрямо Д.В.К., да е блъскал вратата на лек автомобил в нея, да е издърпал слънчевите очила от лицето и да ги е захвърлил в тревната площ.

По тази причина обв.П. следва да бъде признат за невинен и оправдан изцяло по обвинението по чл. 325 ал.1 от НК.

           Мотивиран така и на основание чл. 378 ал.4 от НПК съдът постанови решението си.

 

 

 

                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ :