Решение по дело №1354/2018 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 152
Дата: 24 април 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20181510201354
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

24.04.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

IV н.о

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

12 април

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Мая Гиздова

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Роза Цветанова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н А Х

 

1354

 

2018

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

Производството е по  реда  на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е въз основа на жалба, предявена от С.К.Л.,с ЕГН:**********,***, против Наказателно постановление № 18-5310-000968 от 29.06.2018г., издадено от Началник Група към ОДМВР Кюстендил,Група КПДГПА,  с което, на основание чл.179,ал.3,т.4,от ЗДвП, му е наложено административно наказание”глоба” в размер на 300.00 лева,за нарушение по чл.139,ал.5 от ЗДвП.

Жалбоподателят счита издаденото Наказателно постановление за неправилно и незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено.

Въззиваемата страна редовно призована не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

Жалбата е процесуално допустима – подадена е в срока за обжалване, от надлежна страна и приета за разглеждане от съда. Наказателното постановление е издадено от компетентен орган.

 

След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

На 20.06.2018г., около 11.20 часа, в Община Дупница,по път Първи клас №Е-79,като водач„ на лек автомобил марка”Киа Рио”, с рег.№РК8921ВР,,при км.322+200 посока на движение за гр.Дупница,е управлявал посочения лек автомобил като няма залепен валиден стикер-винетка от категорията К-3 да движение по републиканската пътна мрежа.

 

      За констатираното нарушение на жалбоподателят бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 968 от 20.06.2018г., който акт той подписал с възражения. В АУАН актосъставителят е квалифицирал описаното по-горе нарушение, като нарушение съответно по чл.139 ал.5 от ЗДвП.Така съставения акт за установяване на административно нарушение,послужил за издаване на атакуваното наказателно постановление в което административно наказващия орган изцяло възприема описаната фактическа обстановка и определя наказание за извършеното нарушение както следва: за нарушение на чл.139 ал.5 от ЗДвП на основание чл.179, ал.3 т.4 от ЗДвП определя  административно наказание ГЛОБА в размер на 300.00.

    Гореизложеното се установява от приложената по делото административно наказателна преписка,от показанията на разпитаните по делото свидетели,като жалбоподателят не ангажира никакви доказателства.

    Съдът, осъществявайки дължимата проверка за законосъобразност на НП и на АУАН, въз основан на който е издадено същото, в настоящото контролно производство, обсъди актовете първо от процесуално правна страна и установи следното:

 

    Наказателното постановление е издадено от компетентен орган в кръга на правомощията му. В хода на административното производство съдът не констатира допуснати нарушения от категорията на съществените, които да опорочават в неговата цялост атакуваното наказателно постановление и да налагат неговата отмяна изцяло като незаконосъобразно.

    За да се произнесе по съществото на правния спор, съдът съобрази, че настоящото производство е от административно-наказателен характер и същественото при него е да се установи има ли извършено административно нарушение от лицето, посочено в АУАН и НП. Следва да се отбележи също така, че съгласно специалната разпоредба на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове за установяване на нарушенията по ЗДвП имат доказателствена сила до доказване на противното. Разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП е специална по отношение на общите правила, предвидени в ЗАНН. Тази процесуална норма е приложима, както в административно наказателното производство, така и в съдебното производство по обжалване на НП, тъй като видно от съдържанието й, законодателят не е предвидил ограничаване на приложното й поле.

    Идентичността на фактите, изложени в обстоятелствената част на НП и АУАН говори за еднозначно, ясно и точно описание на нарушението на чл.139, ал.5 от ЗДвП, не оспорено като обстоятелство, и в съответствие с чл.57, т.5 от ЗАНН и чл.42, т.4 от ЗАНН.

    Разпоредбата на чл. 179, ал. 3 от ЗДвП установява състав на административно нарушение, признаците на което от обективната страна включват управляването на пътно превозно средство /ППС/ по републиканските пътища без да е заплатена съответната винетна такса по чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата, или на ППС да е поставен невалиден винетен стикер или винетен стикер с изтекъл срок. В точки 1 - 4 на чл. 179, ал. 3 от ЗДвП е диференциран размерът на административното наказание - глоба, според вида на ППС. В настоящия случай не е спорно между страните, че административно наказаното лице е управлявало ППС от вид, посочен в т.1, на чл. 179, ал. 3 от ЗДвП.

 

       Съгласно чл. 139 , ал. 5 от ЗДвП – „Движението на определена категория пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на съответната такса за тях, определена в Закона за пътищата.“ Съгласно санкционната норма чл. 179, ал. 3 т. 4 от ЗДвП – „Водач, който управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, или на превозното средство е залепен винетен стикер с графично оформление, което е различно от одобреното, се наказва с глоба, както следва: т. 4 при управление на пътно превозно средство за превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача, пътни превозни средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 тона, както и пътните превозни средства от тази група с повишена проходимост - 300 лв.“

        Именно чл. 139, ал. 5 от ЗДвП определя, че за движението на всяка категория пътни превозни средства по републиканските пътища се заплаща законоустановена такса,  а чл. 179, ал.3, т.4 от ЗДвП определя вида и размера на административното наказание, за това нарушение. Санкциониращият орган в случая точно е определил и индивидуализирал наказанието, предвид че и самата законова норма  е определила наказанието в абсолютен размер и органът е наложил като определеното от закона наказание.

      Във връзка с гореизложеното Наказателното постановление следва да бъде потвърдено като законосъобразно.

 

     По гореизложените съображения и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН:

 

                                              Р   Е   Ш   И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №18-5310-000968 от 29.06.2018г., издадено от Началник Група към ОДМВР Кюстендил,Група КПДГПА,  с което, на С.К.Л.,с ЕГН:**********,***,на  основание чл.179,ал.3,т.4,от ЗДвП, му е наложено административно наказание”глоба” в размер на 300.00 лева,за нарушение по чл.139,ал.5 от ЗДвП,като законосъобразно.

 

         Решението подлежи на обжалване в 14 дневен срок пред Административен съд – Кюстендил.

 

                                                                 РАЙОНЕН   СЪДИЯ: