О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
№ 287
Гр.Шумен
02.10.2017 г.
Шуменският
окръжен съд в закрито заседание на втори октомври две хиляди и седемнадесета
година в състав:
Окръжен съдия: Свилен Станчев
като разгледа докладваното от съдия Свилен Станчев
търг. дело № 105 по описа за 2017 г. за да се произнесе, взе предвид:
Производството е образувано по искове, предявени от Б.Б.Н., Пресияна Б.Н. и Б.Б.Н. чрез техния родител и законен представител А.П.Д., срещу Ю.П.Н., Б.Б.Н., Г.Б.Н. и „Хибриден център по свиневъдство” АД гр. Шумен, за признаване за установено, че всяка от ищците притежава 7403 бр. акции от капитала на ответното дружество.
Шуменският окръжен съд в настоящия си състав намира предявените искове за процесуално недопустими, поради следните съображения:
Предявените искове са квалифицирани от ищците с правно основание чл. 110 във вр. с чл. 124 от ГПК, като искове за наследство. Съдът намира, че исковете не следва да се квалифицират като искове за наследство, тъй като техен предмет не е спор за наследство а установяване право на собственост на всеки от ищците върху определен брой акции. Съобразно този предмет, исковете следва да се квалифицират с правно основание чл. 71 от ТЗ. Правният интерес от предявяване на иск по чл. 71 се обуславя от качеството на ищеца на „член на дружеството”, т. е. съдружник или акционер – при акционерно дружество и КДА. Акционер е притежател на една или повече акции. В конкретния случай, ищците поотделно нямат качеството на акционери. Фактическото основание на предявените искове е твърдяно от ищците придобиване на акциите по наследство от починалия акционер Б.Г.Н... Наследниците на починалия акционер наследяват неговите акции не като индивидуална собственост, разпределени според наследствените им дялове, а като съсобственици на акциите. Тази съсобственост на акциите може да бъде прекратена чрез доброволна делба или съдебна делба с участието на всички наследници. Но без извършена делба на акциите между наследниците, последните в качеството си на съсобственици на акциите могат да упражняват акционерните права само заедно, като определят пълномощник, съгласно чл. 177 изр. 2 от ТЗ. По аргумент от тази разпоредба, защитата на акционерните права чрез иск по чл. 71 от ТЗ, включително чрез установителен иск за признаване правата им на акционери, може да бъде предявен само заедно от сънаследниците чрез техен представител, за установяване съпритежанието на акциите, придобити чрез наследяване. Предявяването на искове от наследниците поотделно за установяване индивидуална собственост на всеки от тях върху акции е недопустимо.
Исковете са недопустими и в частта им, в която са предявени срещу акционерите Ю.П.Н., Б.Б.Н. и Г.Б.Н.. Искът по чл. 71 от ТЗ се предявява за защита правото на членство и отделни членствени права на съдружника или акционера в дружеството. Надлежен ответник по този иск е само дружеството, в което ищецът е съдружник или акционер, но не и останалите съдружници или акционери.
Поради изложеното, съдът
О
П Р Е
Д Е Л И:
Прекратява производството по търг. дело № 105/2017 г. на Шуменския окръжен съд.
Определението подлежи на обжалване пред Варненския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: