Определение по дело №1203/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 747
Дата: 10 юли 2020 г.
Съдия: Петко Иванов Минев
Дело: 20205300601203
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 747

 

гр. Пловдив, 10.07.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на десети юли през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТАН ЦВЕТКОВ

                                     ЧЛЕНОВЕ:  РОЗАЛИЯ ШЕЙТАНОВА

                                                           ПЕТКО МИНЕВ

 

след като се запозна с докладваното от член-съдия Петко Минев ВЧНД № 1203/2020г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.243 ал.7  НПК.

 

Постъпила е частна жалба от адв. Ц. С. К. – повереник на пострадалия Б.Х.Б. против определение на Районен съд – Пловдив от 29.05.2020г. по ЧНД № 2894/2020г. по описа на ПРС, 16 н.с., с което е оставена без разглеждане жалбата на адв. Ц. К. срещу постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 11.03.2020г., с което наказателното производство по д. п. № 288/2017г. по описа на  05 РУ на МВР – Пловдив, водено за престъпление по чл. 209, ал. 1 от НК е било прекратено. В жалбата на въззивния жалбоподател се твърди, че адв. Ц. К. като пълномощник на пострадалия Б.Х.Б.  има самостоятелно право да обжалва постановлението за прекратяване на наказателното производство.

Иска се отмяна на определението на ПРС, с което жалбата е оставена без разглеждане и връщане на делото на първоинстанционния съд за произнасяне по същество.

Пловдивският окръжен съд, проверявайки  законосъобразността и обосноваността на атакуваното определение, намира и приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество същата е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

С обжалваното определение, ПРС е приел, че жалбата на адв. Ц. К. е недопустима, тъй като не изхожда от лице, легитимирано да обжалва прокурорския акт. Право да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производсво имат обвиняемият и пострадалият, но не и повереника на последния. Видно от приложената жалба /л. 2-5 от ЧНД № 2894/2020г./, същата е подадена от адв. К., а не от пострадалия Б.Х.Б., поради което и въззивният съд намира, че същата е недопустима. Разпоредбата на чл. 243, ал. 4 от НПК не може да бъде тълкувана разширително, поради което подадената от него жалба е недопустима. Изцяло се споделят в тази насока мотивите на Районен съд – Пловдив, като не следва да бъдат преповтаряни.

Неоснователни са възраженията на защитата за незаконосъобразност на атакуваното първоинстанционно определение. Действително, повереникът като страна в процеса има право на самостоятелна жалба срещу обжалваемите съдебни актове, но това не се отнася и за производството по чл. 243 от НПК, тъй като в досъдебното производство упълномощеният от пострадалия адвокат не е конституиран като повереник и не е страна. Това качество той придобива едва след конституирането му в разпоредително заседание в съдебната фаза на процеса. Ето защо и не могат да бъдат приети доводите на въззивния жалбоподател в тази насока.

Въззивната инстанция намира, че определението на Районен съд – Пловдив, с което е оставена без разглеждане жалбата на адв. Ц.К. като недопустима е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

 

Мотивиран от изложеното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение на Районен съд – Пловдив от 29.05.2020г. по ЧНД № 2894/2020г. по описа на ПРС, 16 н.с., с което е оставена без разглеждане жалбата на адв. Ц. К. срещу постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 11.03.2020г., с което наказателното производство по д. п. № 288/2017г. по описа на  05 РУ на МВР – Пловдив, водено за престъпление по чл. 209, ал. 1 от НК е било прекратено.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                        2.