Решение по дело №2656/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1272
Дата: 11 декември 2009 г. (в сила от 29 януари 2010 г.)
Съдия: Илияна Тодорова Балтова
Дело: 20092120102656
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 април 2009 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 1524                                  11.12.2009 г.                             град Бургас

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

Бургаският    районен    съд                                 граждански       състав,

На    единадесети  ноември                      две  хиляди  и  девета година

В    публичното    заседание    в    следния    състав:

Председател Илияна  Балтова

Членове

Секретар      Н.  Д.

Прокурор    

като разгледа докладваното от   съдията  Ил. Балтова              

гражданско  дело  № 2656                   по описа за 2009 г.

Производството по делото е образувано по повод исковата молба на С.И.Н., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б. – адв. К.Т., против В.Р.Г., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б. – адв. А.Н., с искане за определяне на режим на лични контакти между ищеца и малолетното му дете В.С.Н., родено на *** г. - всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя, както и един месец през лятото.

Предявен е насрещен иск от В.Р.Г. против С.И.Н., с който се претендира предоставяне на ищцата по този иск упражняването на родителските права върху детето В.С.Н., родено на *** г., при определен режим на лични отношения на бащата с детето, осъждане на бащата да заплаща на малолетното дете, чрез неговата майка и законен представител, издръжка в размер на 80 лв. месечно, считано от завеждане на иска 08.06.2009 г. до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката и 320 лв. – издръжка за минало време – от 01.02.2009 г. до завеждане на иска.

Правното основание на претенциите е чл.123, чл.143 и чл.149 СК.      

Ответницата по първоначалния иск се противопоставя на искането на бащата детето да преспива в дома му, до навършването на тригодишна възраст на детето. Ангажира доказателства.

Ответникът по насрещния иск е посочил, че не се противопоставя на искането упражняването на родителските права върху детето да бъде възложено на майката, не оспорва размера на претендираната издръжка, но оспорва претенцията за издръжка, дължима за минало време. Изразява категоричност по отношение на искането детето да преспива в дома му, при осъществяване на свижданията.

Д "СП" гр. Б. е депозирала социален доклад относно положението на детето, в който се поддържа, че детето има изградени взаимоотношения, емоционална връзка и привързаност с майката, която полага грижи за него понастоящем. Хигиенно-битовите условия на живот и при двамата родители са много добри и подходящи за отглеждане на дете. И двамата родители са демонстрирали при проучването емоционална привързаност към детето. Констатирано е, че бащата е запознат в детайли с навиците, предпочитанията и особеностите на характера на малолетното дете. Като краен извод директорът на ДСП Б. е посочил, че и двамата родители притежават ресурс да се грижат за детето.

Съдът, като взе предвид разпоредбите на закона, събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Видно от ангажираните в производството доказателства, детето В.С.Н. е родено на *** г. от родители В.Р.Г. и С.И.Н.. Детето не е родено в брак. Родителите живеят разделени, като детето В. съжителства с майката, съвместно с нейните родители в гр. Б., а бащата на детето живее в апартамент под наем на адрес гр. Б.

Съгласно нормата на чл.123 СК, родителските права и задължения се упражняват в интресе на детето от двамата родители заедно и поотделно, по общо тяхно съгласие, като при разногласие между родителите, спорът се разрешава от районния съд.

Двамата родители не са изразили противоположни становища по въпроса относно упражняването на родителските права върху детето В., като и двамата сочат, че упражняването им следва да се възложи на майката. Ето защо, съдът намира, че родителските права по отношение на детето В. следва да се упражняват от майката. Като обусловен от горния, следва да се разреши въпросът с режима на свиждане на детето и родителя, комуто не е възложено упражняването на правата, като тук спорът между страните по-специално е концентриран върху това дали да се допусне преспиване на детето при бащата през нощта.

От показанията на разпитаните по делото свидетели И.Н. и З.Н. – родители на бащата, А.Г. – родител на майката, и Л.Г. – съсед на майката, се установи, че родителите на детето са живели заедно до 8-месечната му възраст, откогато са се разделили. През времето на съвместното им съжителство бащата на детето е бил пълноценно ангажиран в целия набор родителски дейности и задължения по обгрижването на дете на ниска възраст. Майката не детето, въпреки обострилото се кожно заболяване, не е допуснала дефицит в обслужването на детето. След раздялата на родителите, детето непрекъснато и редовно, многократно – до 3-4 пъти седмично, е предоставяно за свиждане на бащата, пребивавало е в неговия дом през деня и е преспивало за следобедния си сън там, но не и през нощта. Детето не е загубвало връзката си с бащата, чувства се комфортно в негово присъствие, а бащата е много грижовен и привързан към сина си.

Свидетелите споделят, че характерът на детето е неспокоен, то е много активно през деня и поради това вечер заспива трудно и късно, изключително в присъствието на майка си. Има установени ритуали при заспиване – играе си с косата на майка си, гушка се с нея, случва се да се събуди през нощта и отново трябва да бъде успокоявано. Детето се храни с апетит с храни, приготвяни в „Детска кухня” и от майката през почивните дни.       

Предвид гореизложеното, съдът намира, че с оглед ниската възраст на детето, режимът на лични контакти с бащата следва да бъде осъществяван така, че до навършване на тригодишна възраст на детето то да преспива в дома си. Детето е установило някакъв стереотип на живот и откъсването му от него на ниска възраст би го травматизирало, което не следва да бъде допускано, с оглед установеното по делото, че се касае за буйно и неспокойно дете, което трудно се справя с промени в обстановката, която обитава. Пълноценният сън е жизнено важен за физическото и психологическо израстване на детето, поради което не може да се препоръча без нужда да се внасят промени в установените навици. Настоящата инстанция счита, че връзката на бащата с детето може адекватно да бъде поддържана с разширен режим на контакти през деня, като постепенно се премине към свиждания с преспиване.

Ето защо, съдът намира, че на бащата следва да бъде предоставен следния режим на лични контакти с детето: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 до 18 часа да навършване на тригодишна възраст на детето, а след навършване на тази възраст – всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 ч. на съботния ден до 18 часа на неделния ден, както и 15 дни през лятото, когато майката не ползва платения си годишен отпуск.

Следва да се постанови заплащане от бащата на издръжка в размер на 80 лв., считано от завеждане на иска до настъпване на основания за изменяване или прекратяване на тази издръжка, като се има предвид постигнатия консенсус между страните относно размера.

По отношение на издръжката за минало време, съдът намира, че по делото се доказа от признанията на страните и показанията на свидетелите, че родителите живеят разделени от началото на месец февруари 2009г., като бащата не е доказал, че е заплащал издръжка за детето за периода от началото на фактическата раздяла до предявяването на иска – 8 юни 2009 г. Съдът намира, че претенцията за издръжка за минало време в размер на 4 месеца по 80 лв. или 320 лв. е основателна и следва да бъде уважена.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето В.С.Н., родено на *** г., на В.Р.Г., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б. – адв. А.Н., като ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения с бащата С.И.Н., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б. – адв. К.Т. - всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 до 18 часа до навършване на тригодишна възраст на детето, а след навършване на тригодишна възраст – всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 ч. на съботния ден до 18 часа на неделния ден, както и 15 дни през лятото, когато майката не ползва платения си годишен отпуск.

ОСЪЖДА С.И.Н., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б.– адв. К.Т., да заплати на детето В.С. Н., родено на *** г. чрез неговата майка и законен представител В.Р.Г., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б. – адв. А.Н., сумата от 320 лв., представляваща издръжка за минало време, за периода от 01.02.2009 г. до 08.06.2009 г.

ОСЪЖДА С.И.Н., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б. – адв. К.Т., да заплаща месечна издръжка на детето В.С.Н., родено на *** г. в размер на 80 лв., чрез неговата майка и законен представител В.Р.Г., ЕГН **********,***, съдебен адрес: гр. Б. – адв. А.Н., считано от завеждане на исковата молба на 08.06.2009 г., до настъпване на законни причини за изменяването или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, до окончателното й изплащане.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

НД