Решение по дело №933/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260046
Дата: 31 август 2020 г. (в сила от 24 ноември 2020 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20204520200933
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                      гр. Русе , 31.08.2020 г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Русенски районен съд Х наказателен състав,  в публично заседаниe на двадесет и първи юли през  две хиляди и двадесета   година в състав:

                                                                       Председател: Ралица Русева

при секретаря Олга Петрова и в присъствието на прокурора………… като разгледа докладваното на съдията АНД № 933 по описа за 2020 г., за да се произнесе, съобрази :

    Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

    Постъпила  е жалба от П.Б.Г. ***, против Наказателно постановление № 20- 1085- 001530 от 21.05.2020 г. На Началник Сектор ПП ОДМВР Русе, с което за административно нарушение по чл.174 ал.ІІІ от ЗДвП, е наложено административно наказание- глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 24 месеца.Жалбоподателят моли съда да отмени постановлението като незаконосъобразно, като по същество извършването на нарушението не се оспорва.

    Ответникът по жалбата  намира същата за неоснователна.

    Русенска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

    Съдът, след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

    Жалбоподателят е правоспособен водач на МПС и в това си качество е наказван многократно за нарушения по ЗДвП.

    На 26.04.2020 г., около 19.00 часа, в с.Тетово, обл.Русе, управлявайки лек автомобил „Опел Корса” с рег. № Р 9364 ВС, жалбоподателят създал опасност за движението, което наложило намеса на органите на полицията за установяване употребил ли е алкохол и шофира ли в нетрезво състояние.Явилият се на място патрул от Сектор ПП ОДМВР Русе, в чиито състав бил и св.Д., предприел действия да тества Г. с техническо средство за употреба на алкохол, но водачът отказал.Предвид това, срещу него бил съставен АУАН № 20- 1085- 001530/26.04.2020 г., сочещ нарушение по чл.174 ал.ІІІ от ЗДвП.Актът е предявен, подписан без възражения и лично връчен.Въз основа на него е издадено обжалваното наказателно постановление с наложените административни наказания- глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 24 месеца.В производството пред въззивната инстанция пълномощникът на  жалбоподателя акцентира върху обективната невъзможност да се яви за медицинско изследване по ред основателни причини, свързани с епидемиологичната обстановка, свалянето на регистрационните табели на управляваното МПС и др.

    Изложеното се установява от приложените по делото писмени доказателства и доказателствени средства-  АУАН № 20- 1085- 001530 от 26.04.2020 г., талон за изследване, доклад за установени факти, протокол за медицинско изследване, ЗПАМ, собственоръчни възражения от П.Г., справка за нарушител, копие от медицинска документация.

     Правни изводи:

     Жалбата е допустима, а по същество-  неоснователна.

     Формално, в производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да опорочават издадените актове.

      По същество извършването на нарушението е правилно установено и доказано.

      Според разпоредбата на чл.174 ал.ІІІ от ЗДвП, водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.

       По делото безспорно е доказано, че лицето е отказало тестването с техническо средство за употребата на алокохол.Именно при тази фактическа обстановка е съставен и акта за нарушение, като на място актосъставителят е констатирал този отказ.Съдът намира за ирелевантно посочването в НП на последващите обстоятелства- неявяване за медицинско изследване, доколкото относно същите няма констатации, надлежно направени по реда на административнонаказателното производство с акт.В този смисъл не може да бъде вменено нарушение, което не  е изрично констатирано.Констатациите по акта касаят единствено отказ да бъде тестван водача с дрегер, а не и неявяване за медицинско изследване.Разпоредбата на закона е пределно ясна, а при предявяване на акта, соченото като нарушител лице е отразило, че няма възражения във връзка с констатацията на проверяващите, че е отказал да бъде тестван.Наложените административни наказания са правилно и законосъобразно индивидуализирани по вид и размер, като не са налице основания за изменение на издаденото постановление и в тази му част.С тези мотиви съдът приема същото за обосновано и законосъобразно, и на основание чл.63 от ЗАНН

                                             РЕШИ:

        ПОТВЪРЖДАВА НП № 20- 1085- 001530 от 21.05.2020 г. на Началник сектор ПП ОДМВР Русе, с което на П.Б.Г. с ЕГН **********,***, за нарушение по чл.174 ал.ІІІ от ЗДвП, са наложени административни наказания ГЛОБА в размер на 2000 лева и ЛИШАВАНЕ от право да се управлява МПС за срок от 24 месеца.

        РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14-дневен срок от известяването му, пред Административен съд- гр.Русе.

                                                            Районен съдия: