Решение по дело №547/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 448
Дата: 20 декември 2021 г. (в сила от 20 декември 2021 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20217080700547
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 448

 

гр. Враца,  20.12.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 30.11.2021 г. /тридесети ноември две хиляди  двадесет и първа  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 547 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

          

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на РУ – Козлодуй при ОДМВР - Враца, против Решение  № 260040/27.07.2021 г., постановено по АНД № 49 по описа на Районен съд - Козлодуй за 2021 г., с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 20-0288-000659/05.01.2021 г., издадено от Началник група към ОД на МВР – Враца, РУ – Козлодуй. С цитираното НП на Р.Д.Р. *** за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП и на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1000,00 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца.

С касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно, поради нарушение на материалния закон и съдопроизводствените правила и е  необосновано. Сочи се, че в нарушение на принципа за служебното начало, съдът не е обсъдил и анализирал събраните доказателства и липсват мотиви, от които да се установи, как са формирани изводи за незаконосъобразност на НП. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на НП.

Ответникът – Р.Д.Р. ***, редовно призован, не се явява и не се представлява в с.з. От процесуалния му представител – * Д.Х. е депозиран писмен отговор по касационната жалба, в който е ангажирано становище за нейната неоснователност, а оспореното решение като правилно и законосъобразно се иска да бъде оставено в сила. В молба от 29.11.2021 г., съдържаща становище по хода на делото и същество на спора, поддържа доводите за неоснователност на касационната жалба, подадена от РУ – Козлодуй при ОД на МВР Враца. Претендират се деловодни разноски.

Участващият в касационното производство прокурор от ОП – Враца дава мотивирано заключение за основателност на касационната жалба. Сочи наличието на основания за отмяна на решението и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на РС – Козлодуй.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Касационният съдебен състав, като взе предвид наведените в касационната жалба доводи, становищата на страните, събраните доказателства и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против съдебен акт подлежащ на касационна проверка, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е  основателна по следните съображения:

Предмет на делото е Решение № 260040 от 27.07.2021 г., постановено по АНД № 49 по описа за 2021 г. на Районен съд – Козлодуй, с което е отменено  издаденото от Началник група към ОД на МВР Враца, РУ – Козлодуй, НП № 20-0288-000659/05.01.2021 г., като с него на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на ответника по касация е наложено административно наказание глоба в размер на 1000,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12  месеца, за извършено нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП.

За да постанови този резултат въззивният съд е приел, че констатираното в АУАН и НП нарушение не е установено по безспорен начин и същото е несъставомерно от обективна и субективна страна.  Счел е също така, че констатациите отразени в АУАН нямат обвързваща доказателствена сила и затова административнонаказателното обвинение следва да се установи с допустимите от закона средства.

Касационният състав на Административен съд – Враца намира, че така постановеното решение е постановено при съществени нарушения на съдопроизводствените правила.

            При осъществения контрол за законосъобразност Районен съд Козлодуй  отменя НП на формално основание, като приема, че нарушението не е установено по безспорен начин и същото е несъставомерно от обективна и субективна страна.

            В решението на районния съд липсва произнасяне относно приложения в производството по издаване на наказателното постановление материален закон.

            Към решението са изложени схематични и бланкетни мотиви, които не отразяват самостоятелната правораздавателна дейност на въззивния съд.  В мотивите не се съдържат изводи, основани на преценка на фактите и доказателствата. Няма произнасяне по същество на възраженията и доводите на страните.

            Налице е визираното в чл. 348, ал. 1, т. 2, във вр. с  чл. 348, ал. 3, т. 2 предложение първо от НПК касационно основание за отмяна на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане на РС - Козлодуй. Районният съд е постановил решението си в нарушение на чл. 305, ал. 3 от НПК, приложим субсидиарно на основание препращащата разпоредба на чл. 84 от ЗАНН, тъй като по съществото на спора не се съдържат мотиви в решението. В оспореното решение е прието единствено, че нарушението не е безспорно установено. Не са изложени никакви мотиви за това, не са обсъдени доказателствата, въз основа на които съдът достига до извода за липса нарушение и несъставомерност на същото. Процесното НП е отменено, без да са обсъдени и в най-малка степен събраните доказателства – писмените документи и свидетелските показания.

            Съдът е допуснал нарушение на разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съгласно която районният съд разглежда делото по същество. В изпълнение на това императивно процесуално правило, което е израз на принципите по чл. 13 и чл. 14 от НПК за служебното начало в административнонаказателния процес, съдът следва да се произнесе по спора като събере всички относими и допустими доказателства, направи задълбочен анализ и изложи съображения по релевантните фактически обстоятелства и приложимите спрямо тях правни норми, включително по наведените в жалбата възражения срещу НП. По аргумент от разпоредбите на чл. 313 и чл. 314, ал. 1 от НПК, субсидиарно приложими в съдебния административнонаказателен процес по силата на препращащата норма на чл. 84 от ЗАНН, въззивният съд следва да провери изцяло правилността на НП независимо от основанията, посочени от страните.

            Районният съд не е изложил никакви други мотиви, освен приетите по-горе за неправилни, нито е релевирал съображения какви факти намира за установени по спора. Изобщо не е извършена задължителната служебна проверка за законосъобразност на актовете, обективирали производството по налагане на административно наказание и е налице произнасяне без да бъде обсъден предявения съдебен спор в неговото същество, на основание и във връзка с доказателствата и позициите на страните по делото. Липсва произнасяне относно приложението на материалния и процесуален закон в административнонаказателното производство, като единствено има позоваване на правната теория за същността на НП. Последното е необходимо и относимо, когато следва да се внесе повече яснота по формираните от съда правни изводи, изградени след анализ на представените доказателства по отделно и в цялост, съотнесени към релевантните материалноправни норми. В случая, обаче такива изводи липсват.

            При наличието на забрана за нови фактически установявания в касационната инстанция, липсата на такива изводи не позволява да се извърши проверка на решението по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, а решаването на спора по същество, в случая от касационния съд, би лишило страните от възможността да реализират в пълен обем правата си пред две съдебни инстанции. Това налага обжалваното решение да бъде отменено, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд - Козлодуй, при което да се изложат мотиви кои факти се приемат за установени, въз основа на кои доказателства и какви правни изводи следват от тях на въпросите относно извършване на нарушението и индивидуализацията на наказанието.

            Воден от изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 и чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК, Административен съд-Враца, в настоящия касационен състав,

                       

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260040/27.07.2021 г., постановено по АНД № 49/2021 г. на Районен съд – Козлодуй.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд -  Козлодуй, при спазване указанията дадени в мотивите на настоящото решение.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

           

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.