Решение по дело №114/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 октомври 2019 г. (в сила от 22 октомври 2019 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20197190700114
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№ 84

 

Гр. Разград, 22 октомври 2019 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на петнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТАНЯ ДАМЯНОВА

                                     ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                      МАРИН М.

 

при секретаря ПЛАМЕНА МУТАФОВА и в присъствието на прокурора ИВА РАНГЕЛОВА разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА дело №114 по описа за 2019 г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр.чл.63, ал.1  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на К. А. М. от гр. В. против Решение №312/16.07.2019г., постановено по АНД №375/2019г. по описа на Разградския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) №37-0000144/29.03.2019г. на Началника на Областен отдел "Автомобилна администрация"- Разград (ОО „АА“), с което на жалбоподателя за нарушение на чл.34, §3, б.“б“ от Регламент (ЕС) №165/2014 на основание чл.93в, ал.11 от Закона за автомобилните превози (ЗАвП)  му е  наложено  административно  наказание  „глоба“  в  размер   на  1 500,00 лв.

Недоволно от така постановеното решениe е останало наказаното лице. В жалбата си сочи, че то е необосновано, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон. Развива доводи, че извършеното от него деяние съставлява маловажен случай  по смисъла  на закона. С оглед на това моли съда да го отмени, ведно с произтичащите от това последици.

Ответникът по касационната жалба не се представлява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по жалбата.  

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл.218, ал.2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно доказателства, които установяват всички относими към спора факти и обстоятелства. Същите са правилно преценени от районния съд и въз основа на тях той е достигнал до обосновани фактически изводи. Те сочат, че на 25.02.2019г., около 13.40 часа, на територията на област Разград, на път І-2, километър 61, на КТПСтария кладенец“ служители на ОО „АА“ спрели за проверка жалбоподателя, който управлявал ППС в състав влекач " ДАФ ФТ 105.410“ с рег. № ******** и прикачено към него  полуремарке с рег. № ********, с което се извършва обществен превоз на товари по маршрут от гр.Русе за гр.Девня. ППС било оборудвано с дигитален тахограф, като при проверка на данните е установено, че водачът не е въвел ръчно, автоматично или по друг начин необходимите данни в карта на водача, когато е бил извън превозното средство и не е бил в състояние да използва тахографа, за периода от 15:49 часа на 01.02.2019г. до 05:37 часа 04.02.2019г. При тези обстоятелства е прието, че с противоправното си поведение той е извършил нарушение на разпоредбата на чл.34, §3, б.“б“ от Регламент (ЕС) №165/2014 и срещу него е съставен АУАН бл. №261201/25.02.2019г. Той е надлежно предявен на лицето и подписан от него без възражения. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган и въз основа на тях с процесното НП на основание чл.93в, ал.11 от ЗАвП  на нарушителя е наложена глоба от 1 500 лв. В производството по чл.59 и сл. от ЗАНН въззивният съд е потвърдил това НП като е приел, че то е постановено в съответствие с материалния и процесуалния закон. Този извод се споделя от настоящата инстанция.

При така установеното от фактическа страна, от правна страна съдът приема, че АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от компетентни органи и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Описанието на вмененото  административно нарушение е достатъчно ясно, точно и конкретно и съдържа всички необходими индивидуализиращи белези. Въз основа на него наказаното лице е могло да разбере какво е деянието, за което е обвинен и в пълен обем да реализира правата си по неговото оспорване. С оглед на това съдът намира, че в хода на производството не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приложени са и съответните законови разпоредби. От доказателствата по делото е безспорно установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му във вина административно нарушение. Съгласно нормата на чл.34, §1 от Регламент (ЕС) №165/2014 водачът е длъжен да използва тахографски листове или карти на водача всеки ден, през който управляват превозното средство, считано от момента на приемането му. Когато в резултат на отсъствие от превозното средство той не е в състояние да използва тахографа, с който превозното средство е оборудвано, той е задължен да впише съответните периоди в картата на водача, като се използва приспособлението за ръчно въвеждане на данни, осигурено за тахографа, ако превозното средство е оборудвано с дигитален тахограф (чл.34, §3, б.“б“ от Регламент(ЕС) №165/2014). Жалбоподателят не е изпълнил това свое задължение, поради което правилно и обосновано е прието, че деянието му съставлява административно нарушение по чл.93в, ал.11 от ЗАвП.  Според цитираната санкционна норма водач, който не е въвел данните относно периодите на "друга работа", "време на разположение", "прекъсване" или "дневна почивка", когато няма възможност да използва монтирания на превозното средство тахограф, поради това че е извън превозното средство, се наказва с глоба 1500 лв. Наложеното наказание е в абсолютния размер, предвиден от законодателя и съгласно забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

Недоказани и неоснователни са твърденията, че конкретното нарушение съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28, б.“а“ от ЗАНН.  Легално определение за „маловажен случай” се съдържа в разпоредбата на чл. 93, т. 9 от НК , според която това е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.  В казуса не са установени такива обстоятелства, които да обуславят значително по-ниска степен на обществена опасност на извършеното нарушение в сравнение с типичните, обичайни случаи.

В този смисъл са и мотивите на обжалваното решение. Същото е  валидно, обосновано, правилно и законосъобразно, поради което  следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2 от АПК Разградският административен съд

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 312/16.07.2019г., постановено по АНД №375/2019г. по описа на Разградския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

           ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                2./п/