Решение по дело №670/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 658
Дата: 4 септември 2020 г. (в сила от 3 октомври 2020 г.)
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20207150700670
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 658/4.9.2020г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ІІІ – административен състав, в открито съдебно заседание на четвърти август, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

 

 

 

 

при секретар

Янка Вукева

и с участието

на прокурора

 

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

по адм. дело № 670 по описа на съда за 2020 г.

                                                  

Производството е по реда на чл. 98, ал. 6 от КСО и е образувано по жалба на д-р Т.Н.П., председател на медицинската комисия към ТП на НОИ – Пазарджик против Експертно решение № 0952 от 081/30.04.2020 г. на Национална експертна лекарска комисия гр. София, с което е отменено ЕР на ТЕЛК № 0213 от 17.01.2019 г. на Първи състав на ТЕЛК към „МБАЛ Пазарджик“ АД.

В жалбата се твърди, че оспореното решение е незаконосъобразно в частта му относно оценката на трайно намалена работоспособност (ТНР), тъй като същата е определена, без да има нито едно медицинско изследване, подкрепящо диагнозата и без НЕЛК да е изискала необходимите медицински документи, посочени в изготвеното от нея Методическо ръководство по практическо приложение на Наредбата за медицинската експертиза.

В съдебно заседание, редовно призован, се явява председателят на медицинската комисия д-р Т.П., който, по изложени съображения, моли съда да отмени оспореното решение и върне преписката на административния орган.

Ответникът – НЕЛК София, редовно призовани, не се представляват.

Заинтересованата страна – А.О.Р., редовно призован, се явява лично, като предоставя на съда да реши правния спор.

Заинтересованите страни – ТЕЛК към „МБАЛ – Пазарджик“, Агенция за хора с увреждания, ТП на НОИ – Пазарджик и Регионална дирекция „Социално подпомагане гр. Пазарджик, редовно призовани, не се представляват и не вземат становище по жалбата.

Административен съд - Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в срок, от процесуално легитимирана съгласно чл. 98, ал. 6 от КСО страна – председателя на медицинската комисия при ТП на НОИ – Пазарджик, при наличие на правен интерес, поради което е допустима.

Разгледана по същество, жалбата се явява основателна.

Предмет на оспорване е ЕР № 0952 от 081/30.04.2020 г. на Национална експертна лекарска комисия гр. София, с което е отменено ЕР на ТЕЛК № 0213 от 17.01.2019 г. на Първи състав на ТЕЛК към „МБАЛ Пазарджик“ АД. С отмененото решение на ТЕЛК е определена 50 % ТНР на лицето А.О.Р. ***. С оспореното решение административният орган е приел, че освидетелстваното лице е мъж на 63-годишна възраст. От приложената медицинска документация в МЕД са налице данни за преживян преден нетрансмурален МИ (2012 г.). Едноклонова коронарна болест. Състояние след РТСА и стентиране на ЛАД. Дългогодишна АХ на системна амбулаторна терапия, с незадоволителен контрол и прояви на ХЗСН трети ФК по НИХА. ЕХОК от 2019 г. ФИ-56%. Диастолна дисфункция. ЛК хипертрофия. Запазена систолна ЛК функция. ЕКГ-син. ритъм. Без ритъмни и проводни нарушения. Фр-80 уд/мин. Липсват репол. промени. Заключение: ИБС. Състояние след преден нетрансмурален МИ /2012 г./. Едноклонова коронарна болест. Състояние след РТСА и ДЕС на ЛАД. АХ трета степен. Хипертонично сърце. Диастолна дисфункция. ХЗСН трети ФК по НИХА. Определя - 60% ТНР по ч.4, р.1, т.3.1. ДГ: ХЗСН трети ФК по НИХА. ИБС. Едноклонова коронарна болест. Състояние след понесен нетрансмурален МИ /2012 г/. Състояние след РТСА и и ДЕС х 1 на ЛАД. АХ трета степен. Хипертонично сърце. ЛКХ. Диастолна дисфункция.

В мотивите и след обсъждане от специализирания състав по Хирургични, ортопедични и сърдечно-съдови болести, НЕЛК отменя ЕР на ТЕЛК по оценка на работоспособността и определя нов процент ТНР – 60 % за срок от три години. Експертното решение е издадено на основание Наредба за медицинска експертиза (НМЕ)/2017 от 2018 г. в сила от 03.08.2018 г.) и Правилника за устройство и органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на (ПУОРОМЕ и РКМЕ/2010 г.) към НМЕ, изменен и допълнен ДВ бр. № 84/25.10.2019 г.

Установи се по делото, че през 2012 г., след преживян миокарден инфаркт е доказана едноклонова коронарна болест. След проведена РТСА балонна ангиопластика + 1 DES (медикаментозно излъчващ стент) е възстановена перфузията с оптимален ангиографски резултат. Последващи няколкократни хоспитализации по повод обострена Хронична застойна сърдечна недостатъчност, стадирана в II-III ФК по НИХА и овладяване на сърдечната недостатъчност.

Последната хоспитализация на лицето е в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив през м. януари 2019 г., от когато е приложена епикриза от кардиологична клиника (ИЗ № 1148/2019 г.) по повод стенокардии оплаквания и приета диагноза „ХСН III ФК по НИХА. Артериална хипертония III степен. ИБС.“ Описани са изследванията - ЕКГ синусов ритъм, ляв тип. Без исхемия и без ритъмни и проводни нарушения. Нормална помпена функция на сърцето – ФИ 56 %. Диастолна дисфункция на лява камера при запазена систолна функция.

Съобразявайки представените по делото доказателства, съдът намира, че правилно Медицинската комисия при ТП на НОИ Пазарджик е приела, че при преосвидетелстването в ТЕЛК, а след това и в НЕЛК, не е изискан и не се представя велотест /BEJ/ или друго неинвазивно изследване на сърцето, доказващо степента на сърдечната недостатъчност. Това категорично е записано в НМЕ, част IV, раздел I, т. 2 и т. 3. Диагнозата артериална хипертония III степен не кореспондира със стойностите от 110/70 до 150/100, отразени в представените в МЕД медицински документи. НЕЛК неправилно е определила 60 % трайно намалена работоспособност за сърдечна недостатъчност III ФК по НИХА без да има нито едно медицинско изследване подкрепящо диагнозата и без да е изискала необходимите медицински документи посочени в изготвеното от нея „Методическо ръководство по практическо приложение на Наредбата на медицинската експертиза“ (НМЕ) – ПМС № 152/26.08.2018 г. ДВ № 64/03.08.2018 г., където са описани необходимите и достатъчни изследвания и консултации, доказващи диагнозата, степента и стадия на заболяването, определящи наличието или отсъствието на функционален дефицит. В случая не са налични „подробна клинико-експертна анамнеза, касаеща състоянието на хемодинамиката (от посочените в медицинската документация данни или при личен преглед на лицето) и задълбочен клиничен преглед, обективизиращ състоянието на сърдечно-съдовата система (от посочените в медицинската документация данни или при личния преглед на лицето)“, посочени в цитираното ръководство. Тези изследвания би трябвало да са извършени предварително, тъй като експертизата за трайно намалена работоспособност се извършва само по предварително уточнени заболявания и стадии на тяхното развитие, отразени в медицинските документи (съгласно чл. 4 от ПУОРОМЕРКМЕ). В своето ЕР НЕЛК не посочва никакви мотиви за оценката на трайно намалена работоспособност по цитираната отправна точка от НМЕ 2018 г. и неправомерно определя 60 % ТНР, без да са изпълнени предвидените от нея изисквания и пренебрегвайки собствените си указания и утвърдените нормативни документи.

С оглед на гореизложеното, съдът намира, че обжалваното решение на НЕЛК е взето на база представена медицинска документация и при липса на достъпно неинвазивно изследване, доказващо степента на сърдечната недостатъчност, каквото е изискването на Част Четвърта, Раздел Първи, т. 2.1. от Наредбата за медицинската експертиза.

Предвид гореизложеното жалбата се явява основателна, поради което оспореното решение ще следва да бъде отменено като незаконосъобразно, а делото върнато като преписка на административния орган за ново произнасяне при съобразяване на указанията по тълкуването и прилагането на закона, дадени в настоящото решение.

Така мотивиран и на основание чл. 172, ал. 2 и чл. 173, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Експертно решение № 0952 от 081/30.04.2020 г. на Национална експертна лекарска комисия гр. София, с което е отменено ЕР на ТЕЛК № 0213 от 17.01.2019 г. на Първи състав на ТЕЛК към „МБАЛ Пазарджик“ АД, по отношение на определената на А.О.Р. *** оценка на трайно намалената работоспособност от 50 % на 60 %.

ВРЪЩА преписката на Националната експертна лекарска комисия за ново произнасяне, съобразно указанията по тълкуването и прилагането на закона, дадени в мотивите на настоящото решение.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

        

 

СЪДИЯ:  /П/