Присъда по дело №442/2012 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 декември 2012 г. (в сила от 21 декември 2012 г.)
Съдия: Тихомир Колев Колев
Дело: 20125540200442
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 ноември 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

№ 31

Гр. Ч. / 06. 12. 2012 год.     .

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Районен съд район Ч. на 06. 12…….………………..

две хиляди и дванадесета година в открито  съдебно заседание, в следния състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТИХОМИР КОЛЕВ

                                                        Съдебни заседатели: 1. С.Т.

                                                                                               2. П.С.                                                                                  

на секретаря М.Т.

присъствието на Районен прокурор: ГЕОРГИ ВИДЕВ 

разгледа докладваното от  председателя ТИХОМИР КОЛЕВ

НОХД № 442 по описа за 2012 год.      П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия М.Н.П. – **г., роден на *** ***, обл. С.З., ул. Е. № 51. Български гражданин. С основно образование. Не работи. Не е женен. Осъждан- реабилитиран по право. ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че в началото на месец септември 2008 г. в гр. Ч., обл. С.З., противозаконно е присвоил чужда движима вещ, която е владеел- златна верижка с тегло 24 грама на стойност 840. 00 лв., собственост на Г.Т.И., поради което и на осн. чл. 206 ал. 1 от НК, чл. 373 ал. 2 от НПК и чл. 58а от НК / в редакцията ДВ бр. 27/ 2009 г. / и чл. 55 ал. 1 т. 2 б. „ б „ предложение 1 от НК го ОСЪЖДА на „ пробация „ при следните пробационни мерки:

1.              8 / осем / месеца задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност на полагане на подписите при пробационен служител 2 / два / пъти седмично  чл. 42а ал. 2 т. 1 от НК.

2.  8 / осем / месеца задължителни периодични срещи с пробационен служител – чл. 42а ал. 2 т. 2 от НК.

 ОСЪЖДА М.Н.П., с п. а. и ЕГН да заплати на гражданския ищец Г.Т.И., ЕГН **********,***, сумата в размер на 840. 00 / осемстотин и четиридесет / лв., представляваща обезщетение за претърпени от гражданския ищец в резултат на инкриминираното деяние, извършено от подсъдимия, имуществени вреди.

ОСЪЖДА М.Н.П. с п. а. и ЕГН да заплати по сметка на РС- Ч. направените по делото разноски в размер на 15. 00 / петнадесет / лева, както и ДТ в размер на 50. 00 / петдесет / лв., върху уважения граждански иск.

Присъдата може да се обжалва и протестира в 15 дневен срок от днес пред ОС - С.З..

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.                                  

 

 

                                                                                            2.

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ ПО НОХД № 442/ 2012 г.

по описа на РС Ч.

 

Обвинението е против подсъдимия М.Н.П. – ** г., роден на *** ***, обл. С.З., ул. Е. № 51. Български гражданин. С основно образование. Не работи. Не е женен. Осъждан- реабилитиран по право. ЕГН ********** по чл. 206 ал. 1 от НК, за това, че в началото на месец септември 2008 г. в гр. Ч., обл. С.З., противозаконно е присвоил чужда движима вещ, която е владеел- златна верижка с тегло 24 грама на стойност 840. 00 лв., собственост на Г.Т.И..

Производството се разгледа по реда на глава ХХVІІ от НПК, в частност по реда на чл. 372, ал. 4 от НПК във връзка с чл. 371, т. 2 от НПК.

Подсъдимият се признава за виновен по предявеното му обвинение и моли лично и чрез процесуалния си представител да му бъде наложено наказание при смекчаващите отговорността обстоятелства, при приложението на чл. 55 от НК- пробация при първите две пробационни мерки, за срок от около 6 мсеца.

Представителят на обвинителната власт моли съда да му наложи наказание при приложението на чл. 58а от НК във вр. с чл. 55 от НК, а именно наказание пробация, за срок над минималния предвиден в закона с първите две задължителни мерки, а по преценка на съда и мярката- безвъзмезден труд в полза на обществото.

До започване на съдебното следствие в първоинстанционен съд е предявен граждански иск за сумата в размер на 840. 00 лв., представляваща обезщетение за претърпени от Г.Т.И., ЕГН **********,***, имущствени вреди, като конституира Г.Т.И., с п. а. и ЕГН, като граждански ищец по настоящото НОХД № 42/ 2012 г. по описа на РС Ч..

Представителят на обвинителната власт твърди, че приетия за съвмесно разглеждане граждански иск се явява основателен и доказан по размер и следва да бъде уважен.

Подсъдимият, чрез процесуалния си представител взема становище, че гражданския иск е основателен и следва да бъде уважен.

От събраните по делото и приобщени към доказателствения материал по реда на чл. 283 от НПК доказателства, събрани в хода на досъдебното и съдебното производство: обяснения на подсъдимия, свидетелски показания, СОЕ, справка за съдимост, характеристична справка, ДСМПИС, както и представената към настоящия момент справка за съдимост с рег. № 898/ 05. 12. 2012 г., изд. от РС Ч. и от направените самопризнания на подсъдимия, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Подсъдимият М.П. ***.

Осъждан, реабилитиран по право.

През 2008 г. обв. П. и свидетеля Г.Т.И. били приятели, живеели на една и съща улица в гр. Ч.. Една вечер в началото на месец септември 2008г. подсъдимият П. бил в дома на св. И., двамата си говорили. Свидетелят И. имал на врата си златна верижка с тегло 24 грама. Подсъдимият П. поискал да види верижката и свидетелят И. му я дал. Тогава подсъдимият П. помолил свидетеля И. да му позволи да я поноси известно време, казал му, че ще ходи на сватба и след сватбата ще му я върне. Свидетелят И. се съгласил и му дал позволение да поноси верижката известно време.

След около 10 дни обв. П. отишъл в заложна къщаТоко 2" ЕООД гр. Ч. и заложил златната верижка на касиерката на заложната къща - свидетелката Г.Г.Е., която му дала сума от около 500-600 л в. След като изтекъл едномесечния срок на залога и вещта не била потърсена от залогодателя, св. Е. продала златната верижка на непознато за нея лице, а издадения на подсъдимия П. заложен документ унищожила. Същевременно св. И. многократно искал от подсъдимия П. да му върне златната верижка, но той не я връщал, а му казвал, че сега не може, тъй като верижката се била скъсала. След многократните настоявания на свидетеля И. да му бъде върната верижката, подсъдимият П. му признал, че имал нужда от пари и я заложил в заложната къща до Мебелния магазин в гр. Ч..

За случилото се свидетелят И. ***.

В резултат на оперативноиздирвателните мероприятия на РУП - Ч. подсъдимият бил установен като извършител на деянието.

Видно от заключението на назначената в хода на разследването съдебно оценъчна експертиза, стойността на вещта, собственост на Г.И. възлиза на 840 лв.

По така описания начин с деянието си подсъдимият М.Н.П. от обективна и субективна страна е осъществил престъпния състав на чл. 206 ал. 1 от НК, като в началото на месец септември 2008 г. в гр. Ч., обл. С.З., противозаконно е присвоил чужда движима вещ, която е владеел- златна верижка с тегло 24 грама на стойност 840. 00 лв., собственост на Г.Т.И., по който текст съдът го призна за виновен.

От субективна страна престъпното деяние е извършено от подсъдимите при пряк умисъл, тъй като е съзнавал обществено- опасния характер на деянието, предвиждал е и е искал настъпването на обществено- опасните последици от престъпното деяние.

При определяне вида и размера на наказанието, съдът се съобрази с двата основни принципа на наказателно- правната ни система, а имено принципа на законоустановеност и принципа на индивидуализация на наложеното наказание.

Съгласно първият принцип на наказателно-правната ни система в специалния текст на чл. 206 ал. 1 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода от 1 до 6 години.

Предвид обстоятелството, че подсъдимият П. е извършил деянието през 2008 г. и съобразно разпоредбата на чл. 2 ал. 1 и ал. 2 от НК следва да се приложи онзи закон, който е бил в сила по време на неговото извършване, който се явява и по- благоприятен, а именно към момента на извършване на деянието се е предвиждало наказание лишаване от свобода до 6 години.

При индивидуализация на наложеното наказание, съдът се съобрази с обществената опасност на деянието и дееца, мотивите за извършване на престъплението, степента и формата на вината, както и всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства по смисъла на Закона.

Като смекчаващи вината обстоятелства, съдът взе предвид, изразената самокритичност от страна на подсъдимия, чистото му съдебно минало и добрите му характеристични данни, а  като отегчаващи вината обстоятелства съдът взе предвид сравнително високата стойност на предмета на престъпление, надвишаваща 4 пъти МРЗ.

Предвид тези обстоятелства, съдът счита, че на подсъдимия следва да бъде наложено наказание при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства при условията на чл. 373 ал. 2 от НПК и чл. 58а от НК / в редакцията ДВ бр. 27/ 2009 г. / и чл. 55 ал. 1 т. 2 б. “ б “ предложение 1 от НК, поради което му наложи наказание “ пробация “, при следните пробационни мерки: 8 / осем / месеца задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност на полагане на подписите при пробационен служител 2 / два / пъти седмично  – чл. 42а ал. 2 т. 1 от НК и 8 / осем / месеца задължителни периодични срещи с пробационен служител – чл. 42а ал. 2 т. 2 от НК.

Съдът счита, че с така определеното и наложено на подсъдимия наказание ще се постигнат целите на наказанието визирани в чл. 36, ал. 1 от НК, при строго съблюдаване на нормата на ал. 2 на чл. 36 от НК.

Относно предявения граждански иск.

Съгласно нормата на чл. 45 от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.

Безспорно в конкретния случай се установи, че в резултат на извършеното от подсъдимия престъпно деяние в патримониума на гражданския ищец Г.Т.И., ЕГН **********,*** са настъпили имушествени вреди в размер на 840. 00 лв.

Водим от горното съдът счита, че следва да уважи предявения граждански иск и да осъди подсъдимия М.Н.П. с п. а. и ЕГН да заплатят на Г.Т.И., ЕГН **********,*** сумата в размер на 840. 00 лв., представляваща обезщетение за претърпени от гражданския ищец в резултат на инкриминираното деяние, извършено от подсъдимия, имуществени вреди.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът счита, че следва да възложи направените по делото разноски върху подсъдимия.

Причините за извършване на престъпното деяние е желанието на подсъдимия да се облагодетелства по лек и престъпен начин.

Водим от изложените мотиви съдът постанови присъдата си.

 

 

 

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………………. .