Решение по дело №275/2019 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 декември 2019 г.
Съдия: Огнян Кирилов Маладжиков
Дело: 20193400500275
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

156

 

гр. Силистра, 10.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Силистренският окръжен съд, в открито заседание на четвърти декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:     Пламен Неделчев

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1. Кремена Краева

                                                                           2. Огнян Маладжиков

 

при секретаря Данаила Георгиева, като разгледа докладваното от младши съдия Маладжиков в.гр.д. № 275 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 258 и сл. във връзка с чл. 422 от ГПК.

            Образувано е по въззивна жалба на К.А.А. с ЕГН ********** против Решение № 251 / 14.08.2019 г. по гр.д.№ 1466 / 2018 г. на Силистренския районен съд, с което са отхвърлени исковете му срещу „Самуел – 2005“ ЕООД с ЕИК ********* и на ответното дружество са присъдени разноски.

            В жалбата се излагат оплаквания за неправилност на решението, а именно че първоинстанционният съд не е съобразил признанието на ответника, че дължи част от претендираната с исковата молба сума, и то на посоченото в нея основание – договор за наем на земеделска земя. Вместо това съдът е изложил два противоречиви извода: веднъж, че е налице облигационно правоотношение, а впоследствие – че не е налице, което е довело до отхвърляне на иска.

Въззивникът моли решението на районния съд да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да се уважи исковата му молба. Претендира разноски за двете инстанции.

            Няма депозиран отговор от въззиваемия ответник.

            При съобразяване на събраните пред районния съд доказателства, наведените доводи и становищата на страните, въззивният съд намира следното:

            От фактическа страна:

            На 01.03.2016 г. между страните е сключен договор за наем на 69,656 декара обработваема земеделска земя за стопанската 2016-2017 г., което обстоятелство се установява от съставения документ, а също така се признава и от ответника.

Съгласно т. 7 от договора падежът на задължението за плащане на наемната цена е 15 декември на изтеклата стопанска година, което на основание чл. 84, ал. 1, изр. 1 от ЗЗД определя деня, от който длъжникът би се считал в забава, а именно от 16.12.2016 г.

            Наемната цена не може да се установи от представените екземпляри на документа, в който договорът е обективиран. В копието на ищеца наемът, макар и трудно, личи да е 70 лв/дка, в този на ответника – 20 лева, а в депозирания в Общинска служба земеделие – Силистра липсва отразяване на каквато и да е наемна цена.

            Пред Силистренския районен съд е предявен установителен иск по чл. 422 от ГПК от наемодателя за 4625,92 лева главница и 348,93 лева лихва за забава за периода от 16.12.2017 г. до 13.09.2018 г. Искът е във връзка с издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д. № 1289 / 2018 г. по описа на СРС и получено възражение срещу нея.

Ищецът признава, че е получил в изпълнение на договора царевица на стойност 250 лева, която сума приспада от дължимия за 69,656 дка по 70 лева наем в размер на 4875,92 лева. В представената от ответника разписка е написано 251,86 лева. Съдът приема стойността, която е отразена в документа, тъй като той не е оспорен от ищеца.

Ответникът признава частично иска, само за 841,26 лева, изчислявайки дължимия наем по 20 лева/декар и след приспадане на 551,86 лева по два разходни ордера - единият е гореспоменатият, а другият е от 14.02.2017 г. за 300 лева. Неплащането на остатъка обяснява с непогасено насрещно вземане към ищеца в по-голям размер, което обстоятелство е без значение за делото, след като не е предявено възражение за съдебно прихващане с това вземане.

            По отношение на представената разписка от 14.02.2017 г. за авансово изплатена рента за 2016/2017 г. в размер на 300 лева – същата е оспорена. Ответникът признава, че подписът не е на ищеца, тъй като сумата е получена от негова близка, вероятно снаха, но не се е възползвал от предоставената му възможност да докаже този факт със свидетелски показания, поради което същият остава недоказан.

            От приетата по делото експертиза става ясно, че за стопанската 2016/2017 г. средното рентно плащане за земи в региона на гр. Алфатар е в размер на 44 лева/декар, като тази стойност е на база обобщените данни обявени на интернет страницата на ДФ Земеделие. При трима от големите арендатори, които общо обработват близо 50 % от земите в региона, средното рентно плащане е 70 лева/декар – заключението е въз основа на данни, събрани от вещото лице, което е счетоводител на двама от тях. Конкретно за ответника средната рента, която е плащал за стопанската 2016/2017 г., е 51,59 лева/декар.         Районният съд е отхвърлил исковете, приемайки че не е налице облигационна връзка, тъй като страните не са стигнали до съгласие по съществено условие на договора за наем, каквото е наемната цена.

            От правна стана:

            Въззивната жалба е допустима и основателна.

            За разлика от договора за аренда – чл. 3, ал. 1 от Закона за арендата в земеделието, и договорa за наем на земеделска земя над една година – чл. 4б от ЗСПЗЗ, договорът за наем по чл. 228 и сл. от ЗЗД, чиито разпоредби са приложими към наема на земеделска земя до една година, е неформален. Писмената форма е само за доказване. Щом от съставения документ не може да се установи едно от съществените условия на договора, каквото е наемната цена, това не води до липса на договор. В този случай документът служи за доказване на другите условия – индивидуализация на страните, вещта, срока, и прочее, а цената ще подлежи на доказване с останалите способи на ГПК.

            Основателен е доводът на въззивника, почерпен от практиката на ВКС и посоченото с жалбата Решение № 98 / 21.03.2011 г. по гр.д.№ 952 / 2010 г., IV г.о., според което съдът не следва да дерогира фактическите твърдения и правни доводи на страните, налагането им на съображения, различни от заявените от самите тях в хода на процеса и признаване или отричане на права, които не са спорни.

            Страните не спорят, че са сключили договор за наем на земеделски земи и са се разбрали „Самуел-2005“ ЕООД да плаща наемна цена за тях.  Ищецът признава за частично изпълнение от страна на ответника, а последния – че искът е частично основателен. Страните спорят за размера на уговорената наемна цена на декар, оттам за размера на иска, което е различно от липсата на уговорка за наемна цена. Въззивният съд намира, че между ищеца и ответника е възникнало валидно облигационно отношение и с оглед на процесуалната позиция на търговеца наемател искът се явява доказан по основание. В същото време представените екземпляри на писмения документ, в който е обективиран договорът, не позволяват с категоричност да се установи размерът на дължимото плащане от наемателя. Налице са предпоставките на чл. 162 от ГПК и въззивният съд определя наемната цена в размер на 51,59 лева/декар, вземайки предвид допълнителното заключение на вещото лице по назначената му съдебно-ценова експертиза.

            Не следва за основа на изчисленията да се приема средният наем на земеделската земя в района на гр. Алфатар, определен на база обобщените данни, обявени на интернет страницата на ДФ Земеделие, защото логично е средната цена, която конкретният наемател плаща, да бъде по-близо по стойност до реално уговорената между страните. Съдът взема предвид също, че договорът е сключен март 2016 г. за срок от една стопанска година. Става въпрос за краткосрочен наем, при който всяка от двете страни преценява пазарната конюнктура към конкретния момент и цели да извлече максимална полза: собственикът на земята – по-висока цена, а наемателят – достатъчно конкурентна, която да привлече наемодателя. Установи се, че средните рентни плащания, предлагани от някои арендатори от региона, е 70 лева/декар за съответната година. Това не доказва иска в пълен размер, тъй като е ноторно известно, че цената за възмездното ползване на земеделски земи зависи и от срока, за който е сключен договорът. При краткосрочните договори за наем цената обичайно е по-ниска от цената по дългосрочните наеми и договорите за аренда. Последните от които са минимум за пет стопански години – чл. 4, ал. 1 от Закона за арендата в земеделието. Следва да се отбележи, че всички посочени стойности в заключенията на вещото лице са средни. Както цената от 44 лв/дка е формирана от различни по продължителност договори, така и тази от 70 лв/дка, а също и 51, 59 лв/дка. Те не отразяват зависимостта на цената от срока. Допълнително изследване на този въпрос обаче не е необходимо, тъй като съдът намира, че въпреки важността на срока, не е логично наемната цена по процесния договор да е близо с 40 % (при 44 лв/дка) по-ниска спрямо средно предлаганата цена от тримата големи арендатори, които общо обработват повече от 50 % от земите в региона на гр. Алфатар. Ето защо приетата стойност от 51,59 лв/дка напълно отговаря на заложената в чл. 162 от ГПК цел, а именно размерът на иска да е възможно най-адекватен на реално уговореното между страните.

            След като сключеният договор е за 69,656 декара и според съда ответникът трябва да плати по 51,59 лева/декар, като се приспаднат вече получените от ищеца 251,86 лева, то установителният иск по чл. 422 от ГПК във връзка с чл. 79 във връзка с чл. 232, ал. 2 от ЗЗД се явява основателен до размера от 3341,69 лева, а искът по чл. 86 от ЗЗД за законната лихва за забава върху тази сума за периода 16.12.2017-13.09.2018 г. е основателен до размера от 252,50 лева. Решението на районния съд, с което исковете са отхвърлени изцяло, се явява частично неправилно и като такова следва да се отмени до посочените размери, като вместо него се постанови решение в обратния смисъл. В частта за горницата над уважената част до пълно предявения размер на иска решението следва да се потвърди.

            По разноските:

            Съотношенето между уважената част от исковете спрямо претенцията е 3594,19 / 4974,85 лева. А съотношението между отхвърлената част спрямо претенцията е 1380,66 / 4974,85 лева.       

            С първоинстанционното решение и Определението № 3125 от 18.09.2019 г. са присъдени в полза на ответника 693,89 лева разноски за процесуално представителство. Определението по чл. 248 от ГПК не е обжалвано, поради което въззивния съд следва да съобрази тази сума, а не първоначално поисканата в размер на 720 лева, при произнасянето си за разноските. Решението на районния съд в частта за разноските, изменено с определението по чл. 248 от ГПК, следва да се отмени за сумата до 501,32 лева, и да се потвърди за сумата от 192,57 лева, явяваща се горницата над 501,32 лева до 693,89 лева.

            Съгласно т. 12 от ТР № 4 / 18.06.2014 г. по тълк.дело № 4 / 2013 г., ВКС, ОСГТК съдът в исковото производство следва да се произнесе за дължимостта на разноските в заповедното производство. В него ищецът е направил разноски за адвокатски хонорар в размер на 500 лева и държавна такса в размер на 99,50 лева, като съобразно изхода на спора ответникът следва да се осъди да плати на ищеца 361,24 лева за процесуалното представителство и 71,89 лева за държавната такса.

            Пред първата инстанция ищецът е направил разноски за адвокатски хонорар 500 лева, за експертизата 260 лева и за държавна такса 99,50 лева, които следва да му се присъдят съобразно уважената част от иска така: 361,24 лева за процесуалното представителство, 187,84 лева за вещото лице и 71,89 лева за държавната такса.

            Не следва да се уважава възражението на ответника за прекомерност на адвокатския хонорар на ищцовата страна, предявено в хода на устните състезания пред първата инстанция, тъй като съобразно чл. 7, ал. 2, т. 2 и ал. 7 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения дължимото минимално възнаграждение за предявените 4974,85 лева в заповедното производство е 404,12 лева, за исковото е 578,24 лева, или общо 982,36 лева, а ищецът е платил по двата договора за правна защита и съдействие общо 1000 лева. Разликата от 17,64 лева над минимално дължимия хонорар е незначителна и не обосновава извод за прекомерност. 

            Пред въззивната инстанция ищецът жалбоподател е направил разноски за държавна такса 99,50 лева и по договор за правна защита и съдействие 500 лева, които следва да му се присъдят съобразно уважената част от иска така: 361,24 лева за процесуалното представителство и 71,89 лева за държавната такса.

            Ответникът има право на разноски за процесуално представителство в размер на 199,82 лева, съобразно отхвърлената част от исковете и платения адвокатски хонорар от 720 лева.

            Решението не подлежи на касационно обжалване, предвид цената на иска и чл. 280, ал. 3, т. 1 от ГПК.

 

Водим от гореизложеното, Силистренският окръжен съд

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 251 от 14.08.2019 г. по гр.д.№ 1466 / 2018 г. на Силистренския районен съд В ЧАСТТА, с която са отхвърлени исковете на К.А.А. с ЕГН ********** против „Самуел-2005“ ЕООД за признаване за установено, че последното му дължи сумата от 3341,69 лева, представляваща дължима, но неизплатена наемна цена по договор за наем на земеделска земя от 01.03.2016 г., както и 252,50 лева лихва за забава върху главницата за периода 16.12.2017 г. – 13.09.2018 г., за които суми е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д.№ 1289 / 2018 г. по описа на РС Силистра, като вместо него

ПРИЗНАВА за установено, че „Самуел-2005“ с ЕИК ********* дължи на К.А.А. с ЕГН ********** сумата от 3341,69 лева (три хиляди триста четиридесет и един лева и шестдесет и девет стотинки), представляваща дължима, но неизплатена наемна цена по договор за наем на земеделска земя от 01.03.2016 г., ведно със законната лихва от 14.09.2018 г., както и лихва за забава върху главницата за периода от 16.12.2017 г. до 13.09.2018 г. в размер на 252,50 лева (двеста петдесет и два лева и петдесет стотинки), за които суми е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д.№ 1289 / 2018 г. на РС Силистра, и

ПОТВЪРЖДАВА решението по исковете в останалата му част.

ОТМЕНЯ в частта за разноските Решение № 251 от 14.08.2019 г. по гр.д.№ 1466 / 2018 г. на Силистренския районен съд, изменено с Определение № 3125 / 18.09.2019 г. на СсРС, с което К.А.А. с ЕГН ********** е осъден да плати на „Самуел-2005“ ЕООД сумата от 501,32 лева и

ПОТВЪРЖДАВА същото решение, изменено с Определение № 3125 / 18.09.2019 г. на СсРС, в частта за разноските за сумата от 192,57 лева, явяваща се горницата над 501,32 лева до 693,89 лева, дължима от К.А.А. с ЕГН ********** на „Самуел-2005“ ЕООД.

            ОСЪЖДА „Самуел-2005“ ЕООД да плати на К.А.А. с ЕГН ********** следните суми: 361,24 лева (триста шестдесет и един лева и двадесет и четири стотинки) за разноски и 71,89 лева (седемдесет и един лева и осемдесет и девет стотинки) за държавна такса в заповедното производство по гр.д.№ 1289 / 2018 г. на СсРС; 549,08 лева (петстотин четиридесет и девет лева и осем стотинки) за разноските и 71,89 лева (седемдесет и един лева и осемдесет и девет стотинки) за държавната такса в първоинстанционното производство по гр.д.№ 1466 / 2018 г. на СсРС; 361,24 лева (триста шестдесет и един лева и двадесет и четири стотинки) за разноските и 71,89 лева (седемдесет и един лева и осемдесет и девет стотинки) за държавната такса във въззивното производство по в.гр.д.№ 275 / 2019 г. на СсОС.

ОСЪЖДА К.А.А. с ЕГН ********** да плати на „Самуел-2005“ ЕООД с ЕИК ********* сумата от 199,82 лева (сто деветдесет и девет лева и осемдесет и две стотинки) за разноските във въззивното производство по в.гр.д.№ 275 / 2019 г. на СсОС.

 

Решението не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЧЛЕНОВЕ: 1.                           2.