Решение по дело №696/2017 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 5
Дата: 8 януари 2018 г. (в сила от 16 януари 2018 г.)
Съдия: Ива Николаева Стефанова
Дело: 20175500200696
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Номер 5                                            08.01.2018 г.                          град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Окръжен съд                                                                        ІІІ Наказателен състав

На 08.01.                                                                                                година 2018

В открито заседание в следния състав:

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СОНЯ  КАМЕНОВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ: ИВА СТЕФАНОВА

                                                                         КРАСИМИРА  ДОНЧЕВА

Секретар РОСИЦА  РАДЕВА    

Прокурор РАДОСТИН  РАХНЕВ

като разгледа докладваното от  съдия ИВА СТЕФАНОВА

ЧНД номер 696 по описа за 2017 година,

въз основа на данните по делото и закона:

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА на основание чл.16, ал.7, т.1 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции /ЗПИИСРРПОУНВПМАС/ Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., влязло в сила на 18.10.2017 г., постановено по дело № 746/295/2017 от Съда в Сънниколау Маре, Република Румъния, с което на българския гражданин Г.Д.Н., роден на *** ***, с постоянен адрес: Република България, с. К, обл. Стара Загора, ул. „П.” № 39, ЕГН **********, за престъпления, свързани с фалшифициране /по чл.323 от Наказателния кодекс на Република Румъния/, с пускане в движение или управление на нерегистрирано превозно средство /по чл.334, ал.1 от Наказателния кодекс на Република Румъния/ и с пускане в движение или управление на нерегистрирано превозно средство /по чл.334, ал.2 от Наказателния кодекс на Република Румъния/, извършени на 29.11.2016 г. на гранично-пропускателен пункт Ченад, област Тимиш, Република Румъния, е НАЛОЖЕНО ОБЩО НАКАЗАНИЕ една година и пет месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е спряно за срок от две години, и са му наложени пробационни мерки за срок от две години, а именно:

-да се представи пред Пробационната служба на определените от тях дати;

-да приема посещения от страна на служител от пробационната служба назначен за неговия надзор;

-да обяви, предварително, смяната на жилището и всяко пътуване, което надвишава 5 дни, както и връщането;

                                          - 2 -

 

-да уведоми за промяна на работното място;

-да предоставя информация и документи, които позволяват контрол на средствата му за съществуване;

-да положи общественополезен труд по време на периода на наблюдение за срок от тридесет дни в Кметство Казанлък.

 

ПОСТАНОВЯВА изпълнение на Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., влязло в сила на 18.10.2017 г., постановено по дело № 746/295/2017 от Съда в Сънниколау Маре, Република Румъния, И АДАПТИРА съдържанието на наложените пробационни мерки на българския гражданин Г.Д.Н. към чл.42а и сл. от НК на Република България, както следва:

-„задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от две години, считано от 18.10.2017 г.,  с периодичност два пъти седмично;

-„задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от две години, считано от 18.10.2017 г.;

-„безвъзмезден труд в полза на обществото” - 240 часа, които да бъдат положени в рамките на две години, считано от 18.10.2017 г.

 

На основание чл. 16, ал.8 от Закон за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции /ЗПИИСРРПОУНВПМАС/, след влизане в сила на решението незабавно да се направи превод на същото на румънски език, който да се изпрати на компетентния орган на издаващата държава, на посочения в удостоверението по чл. 6 от закона електронен адрес, както и да се изпрати препис на постановения съдебен акт, ведно с направения му превод на Министерство на правосъдието.

 

Решението  подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Пловдив в петдневен срок, считано от днес.

 

 

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                           2.

 

 

 

Старозагорски окръжен съд                          - 1 -                           ч.н.д. № 696/2017 г.

 

МОТИВИ:

 

Производството е по чл.16 от Закон за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции /ЗПИИСРРПОУНВПМАС/ и е образувано въз основа на Удостоверение по чл.6 от Рамково решение № 2008/947/ПВР на СЕ от 27 ноември 2008 г. за прилагане на принципа на взаимното признаване към съдебни решения и решения за пробация с оглед на надзора върху пробационните мерки и алтернативните санкции, издадено въз основа на Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., влязло в сила на 18.10.2017 г., постановено от Съда в Сънниколау Маре в Република Румъния, по отношение на лицето Г.Д.Н., роден на *** ***, с последен известен адрес Република България, гр. К., ул. „П.” № 39, ЕГН **********. Удостоверението е издадено за признаване и изпълнение на посоченото решение, с което на българския гражданин Г.Д.Н. е наложено наказание една година и пет месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е спряно за срок от две години, и са му наложени пробационни мерки за срок от две години.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора изразява становище за признаване на решението за налагане на пробационни мерки, съобразени като вид и продължителност с изискванията на българското законодателство. Счита, че са налице законовите предпоставки за признаването на Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., постановено от Съда в Сънниколау Маре в Република Румъния.

В Удостоверението са посочени като имена на засегнатото лице „Г.Д. Назаров” и адрес: ***.

При снемане на самоличността на засегнатото лице съдът установи, че имената на същото са „Г.Д.Н.” и постоянният му адрес е: Република България, с. К., обл. Стара Загора, ул. „П.” № 39.

Засегнатото лице Г.Д.Н. е редовно призован и се явява по делото. Потвърждава, че е уведомен за изложения в по-горе случай и решението на румънския съд. Заявява, че предпочита да му бъде наложено наказание лишаване от свобода, чието изпълнение да бъде отложено с изпитателен срок, тъй като внася автомобили от чужбина и работата му е свързана с пътуване извън пределите на Република България. Предоставя на съда да реши, с оглед изискванията на закона, и изразява готовност да спази решението на българския съд.

Въз основа на данните по делото и закона, съобразявайки се с изразените становища от страните, съдът прие следното:

С Удостоверение по чл.6 от Рамково решение № 2008/947/ПВР на СЕ от 27 ноември 2008 г. за прилагане на принципа на взаимното признаване към съдебни решения и решения за пробация с оглед на надзора върху
пробационните мерки и алтернативните санкции, е представено за признаване и изпълнение Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., влязло в сила на 18.10.2017 г., постановено от Съда в Сънниколау Маре в Република Румъния, с

                                                                    - 2 -

което на българския гражданин Г.Д.Н., роден на *** ***, с постоянен адрес: Република България, с. К., обл. Стара Загора, ул. „П.” № 39, ЕГН **********, е наложено наказание една година и пет месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е спряно за срок от две години, и са му наложени пробационни мерки за срок от две години.

От представеното Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., влязло в сила на 18.10.2017 г., постановено от Съда в Сънниколау Маре в Република Румъния, се установява, че на българския гражданин Г.Д.Н., за извършени престъпления, свързани с фалшифициране /по чл.323 от Наказателния кодекс на Република Румъния/, с пускане в движение или управление на нерегистрирано превозно средство /по чл.334, ал.1 от Наказателния кодекс на Република Румъния/ и с пускане в движение или управление на нерегистрирано превозно средство /по чл.334, ал.2 от Наказателния кодекс на Република Румъния/, извършени на 29.11.2016 г. на гранично-пропускателен пункт Ченад, област Тимиш, Република Румъния, е наложено общо наказание една година и пет месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е спряно за срок от две години, и са му наложени пробационни мерки за срок от две години, а именно:

-да се представи пред Пробационната служба на определените от тях дати;

-да приема посещения от страна на служител от пробационната служба назначен за неговия надзор;

-да обяви, предварително, смяната на жилището и всяко пътуване, което надвишава 5 дни, както и връщането;

-да уведоми за промяна на работното място;

-да предоставя информация и документи, които позволяват контрол на средствата му за съществуване;

-да положи общественополезен труд по време на периода на наблюдение за срок от тридесет дни в Кметство Казанлък.

Престъпната дейност на Г.Д.Н. е описана в горното решение така:

На 29.11.2016 г., около 14.44 ч., Н. се представя на гранично-пропускателен пункт Ченад, област Тимиш, управлявайки автомобил марка „Сузуки Витара”, с регистрационен номер 005В972, представяйки български сертификат за регистрация, с номер ****.

При граничен контрол Н. е представил личните си документи и българско свидетелство за регистрация, част I, серия ****, издадено от българските власти на 16.11.2016 г., валидно до 16.11.2017 г. След направената проверка на автомобила и представените документи е установено, че в базата данни на българските власти не съществува удостоверение за регистрация с номер **** и временни регистрационни номера 005В972.

Т.е. – удостоверение за регистрация с номер **** е фалшиво.

От документ № 4335406/23.12.2016 на Контактен Център Орадеа е установено, че автомобил марка „Сузуки Витара”, шаси серия ****, не фигурира като откраднат, но е отписан от движение на дата 01.11.2016 г. и е имал регистрационен номер ****.

Старозагорски окръжен съд                          - 3 -                           ч.н.д. № 696/2017 г.

 

По случая е изготвен Доклад за съдебно констатиране № 63/2712/2016 от Департамента за Експертиза на Документите за Пътуване и Криминология към I.Т.Р.F. Тимишоара, според заключенията който свидетелството за регистрация, част I, с номер В0678917, представено за контрол от Н., е фалшиво.

Извършеното от Г.Д.Н. осъществява съставомерните елементи на престъпления, свързани с фалшифициране /по чл.323 от Наказателния кодекс на Република Румъния/, с пускане в движение или управление на нерегистрирано превозно средство /по чл.334, ал.1 от Наказателния кодекс на Република Румъния/ и с пускане в движение или управление на нерегистрирано превозно средство /по чл.334, ал.2 от Наказателния кодекс на Република Румъния/.

Извършените от българския гражданин деяния съставляват престъпления и по българското законодателство – те се явяват наказуеми по чл. 316 и чл. 345, ал.1 и ал.2 от НК на Република България. Следователно е налице и изискването за двойната наказуемост по чл. 14, ал.1 от ЗПИИСРРПОУНВПМАС.

Осъденото лице Н. има местоживеене на територията на Република България и се е върнало в страната, съгласно изискванията на чл.14, ал.3 от ЗПИИСРРПОУНВПМАС.

От гореизложеното е видно, че са налице  условията за признаване  и изпълнение на решението на  съдебните власти на Република Румъния, посочени в чл.14 от ЗПИИСРРПОУНВПМАС.

Не е налице нито едно от основанията, посочени в чл.15 от ЗПИИСРРПОУНВПМАС, при които може да се откаже признаване на Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., влязло в сила на 18.10.2017 г., постановено от Съда в Сънниколау Маре в Република Румъния, и да се откаже упражняването на пробационен надзор,

Съдържанието на представеното удостоверение по чл.6 от ЗПИИСРРПОУНВПМАС и неговата форма съответстват на изискванията на Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета от 27.11.2008 г. за прилагане на принципа на взаимното признаване към съдебни решения и решения за пробация с оглед надзора върху пробационните мерки и алтернативните санкции, чиито изисквания са въведени чрез закона, по който протича настоящото производство, както и на решението на съда на държавата-членка на Европейския съюз, чието признаване и изпълнение се разглежда.

С оглед изложените фактически обстоятелства и правни изводи, съдът приема, че следва да постанови признаване и изпълнение на определените в наказателното решение пробационни мерки, като приложи чл.5 от ЗПИИСРРПУНПМАС. А именно – чрез адаптирането им към българското законодателство, съгласно нормите на чл.42а и сл. от НК, но като се съобрази максимално с вида и срока на наложените в наказателното решение мерки.

Пробационната мярка „да се представи пред пробационната служба на определени дати”, наложена с наказателното решение на румънския съд, се обхваща от пробационните мерки, предвидени в чл.42а, ал.2, т.1 и чл.42б, ал.1 и ал.2 от НК на Република България, а именно: „задължителна регистрация по

                                                                        - 4 -

настоящ адрес”, с полагане на подпис пред пробационен служител два пъти седмично и „задължителни периодични срещи с пробационен служител”. Тези мерки са за срок от две години.

Що се отнася да пробационната мярка „да положи общественополезен труд по време на периода на наблюдение за срок от тридесет дни в Кметство Казанлък”, същата съответства на пробационната мярка, предвидена в чл.42а, ал.2, т.6 и чл.42б, ал.5 от НК на Република България, а именно:”безвъзмезден труд в полза на обществото”. Съгласно чл.42а, ал.3, т.3 от НК на Република България, посочената пробационна мярка може да бъде от 100 до 320 часа годишно, за не повече от три поредни години.

Тъй като един работен ден съдържа 8 работни часа, тридесет дни се равняват на 240 часа. Поради това съдът следва да признае за изпълнение, след адаптиране, пробационната мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото” - 240 часа, които да бъдат положени в рамките на две години.

Наказателно решение № 327 от 21.09.2017 г., постановено по дело № 746/295/2017 от Съда в Сънниколау Маре, Република Румъния, е влязло в сила на 18.10.2017 г. В него изрично е отбелязано, че въз основа на чл.91, ал.1 от Наказателен кодекс на Република Румъния, изпълнението на присъдата се прекратява и осъденият Н. се поставя под наблюдение за период от 2 години, изчислен от датата на ставането на решението окончателно.

Поради това горните пробационни мерки следва да бъдат наложени на Н. за срок от две години, считано от 18.10.2017 г.

Мярката „да съобщава преди преместване в ново жилище и всяко пътуване, което надвишава период от 5 дни, както и връщането” не съответства на пробационната мярка по чл.42а, ал.2, т.3 и чл.42б, ал.3 от НК на Република България, изразяваща се в „ограничения в свободното придвижване”, която включва забраната за посещение на точно определение места, райони и заведения, за напускане на населеното място за повече от 24 часа, без разрешение от пробационнен служител или прокурора, за напускане на жилището, което обитава, за определен период от денонощието. Това е така, тъй като наложената пробационна мярка от румънския съд има уведомителен характер, докато по същността си пробационната мярка по чл.42а, ал.2, т.3 от НК на Република България има характеристиките на ограничаваща и забранителна мярка.

Поради това адаптиране на пробационната мярка „да съобщава преди преместване в ново жилище и всяко пътуване, което надвишава период от 5 дни” не следва да се допусне, тъй като същото би влошило наказателно-правното положение на осъденото лице и би се подменила волята на решаващия съд.

По отношение на останалите пробационни мерки, наложени от румънския съд, а именно: „да приема посещения от страна на служител от пробационната служба, назначен за неговия надзор”, „да уведоми за промяна на работното място” и „да предостави информация и документи, които позволяват контрол на средствата му за съществуване” не следва да бъде допуснато адаптиране, тъй като същите не съответстват на пробационните мерки, визирани в чл.42а, ал.2 от НК на Република България, и не биха могли да се адаптират към тях.

Старозагорски окръжен съд                          - 5 -                           ч.н.д. № 696/2017 г.

 

С оглед на изложените фактически и правни изводи, съдът приема, че следва на основание чл. 16, ал.7, т.1 от ЗПИИСРРПУНПМАС, да уважи искането като постанови признаване и изпълнение на наказателното решение на румънските съдебни власти с посоченото по-горе адаптиране на пробационните мерки „да се представи пред Пробационната служба на определените от тях дати” и „да положи общественополезен труд по време на периода на наблюдение за срок от тридесет дни в Кметство Казанлък” за срок от две години, считано от 18.10.2017 г.

В съдебния си акт съдът се произнесе и относно въпросите по чл.16, ал.8 от Закон за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции.

Предвид гореизложените мотиви съдът постанови решението си.

 

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                           2.