Решение по дело №2332/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1620
Дата: 3 септември 2019 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Албена Славова Неделчева
Дело: 20193110202332
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

РЕШЕНИЕ 1620/3.9.2019г.

 

Номер.................                   Година 2019                             Град В.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                   тридесет и втори състав

На първи юли                                 Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                   Председател: Албена Славова

 

Секретар Незает Исаева

като разгледа докладваното от съдията

АНД №  2332 по описа на съда за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по жалба от „Б.Т.Е.“ ООД с управител и представляващ В.Т., чрез адв.А.Х., против НП № 03-010498/21.11.2018 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” - В., с което на основание чл. 414 ал.1  от КТ на юридическото лице е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на1800 /хиляда и осемстотин/ лева, за нарушение на чл. 31 ал.1 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина/Наредбата/.  

            В депозираната пред съда жалба се твърди, че издаденото НП е незаконосъобразно и неправилно, поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и на материално-правните норми. Сочи се, че НП не съдържа надлежно описание на административното нарушение, което се твърди, че е осъществено. Твърди се, че посочената ставка в Приложение № 3 към Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина е диспозитивна, съотв. липсата на минимум на ставката и наличието на разпоредбата на чл. 31 ал.6 от Наредбата предполагат, че ставката от 27 евро на ден, посочена в Приложение № 3 не е минимална такава. Сочи се, че неправилно е посочен маршрута, във връзка с който е издадена процесната заповед за определяне на командировъчните пари. Сочи се, че по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, като нарушение следва да се приеме не определянето на командировъчните пари, а тяхното неизплащане, съгласно изискването на нормата на чл. 31 ал.4 от Наредбата. Иска се НП да бъде отменено като незаконосъобразно и необосновано, съотв. да се приложи нормата на чл. 28 от ЗАНН поради маловажност на случая, а при условията на евентуалност – да се намали административната санкция до предвидения в закона минимален размер.

            В съдебно заседание, въззивникът, редовно призован не се явява, не се представлява.

            Въззиваемата страна, редовно уведомена, се представлява от юк О., която в съдебно заседание пледира, че в приложената по делото преписка се намира копие на процесната заповед, от която е видно, че дружеството-жалбоподател, в качеството му на работодател е определило на своя служител, цитиран в НП съответен размер командировъчни пари като по този начин е осъществил административното нарушение, визирано в НП, поради което законосъобразно дружеството е санкционирано на основание чл. 414 от КТ.

В хода на съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел актосъставителят – Н.И.. Приобщени са като писмени доказателства по делото материалите по АНП.

Съдът, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, установи следната фактическа обстановка:

На 19.10.2018  служители на ДИТ-В. – св. Н.И. и П.М. – инспектори при ДИТ –В. извършили проверка по спазване на трудовото  законодателство на „Б. Т. Е.“ЕООД със седалище и адрес на управление:***  . В хода на проверката е установено, че в качеството на работодател дружеството-жалбоподател е издало командировъчна заповед № 007/02.07.208 г., с която е командировано лицето Д.Д. Т. с ЕГН: ********** на длъжност „шофьор тежкотоварни автомобили, международни превози“ за периода от 03.07.2018 г. до 06.07.2018 г.. След като формирал извод, че в заповедта са определени командировъчни пари на ден в размер по-малък от посочения в Приложение № 3 към чл. 31 ал.1 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, св. И. съставил на дружеството-жалбоподател АУАН за нарушение на чл. 31 ал.1 от Наредбата, въз основа на който е издадено обжалваното НП.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание и предвид така установената фактическа обстановка направи следните правни  изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока за обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане.

Административно наказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е  издадено в шестмесечния преклузивен срок.

Наказателното постановление № 03-010498/21.11.2018 г. е издадено от компетентен орган Директора на Дирекция „Инспекция по труда” – В., , видно от заверено копие на заповед № 0280/03.08.2010 г.  на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.

Като разгледа жалбата относно процесулната законосъобразност на издаденото НП, съдът намира, че в хода на административно-наказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване правото на защита на наказаното лице. Съгласно трайната съдебна практика, АУАН и НП следва да съдържа факти, досежно всички съставомерни признаци на извършеното нарушение. В случая такъм признак се явява размерът на дължимата и заплатена сума командировъчни пари на ден, доколкото именно с оглед дължимия според АНО законов размер е ангажирана административно-наказателната отговорност на въззивника. Непосочването на приетата като определена и дължима според закона стойност на командировъчните пари ограничава правото на защита на наказаното лице, поради което административно-наказателното производство се явява опорочено такова, а НП – издадено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Независимо от горното, с оглед служебното начало, съдът разгледа жалбата и по същество като установи от правна страна следното:

Видно както от съставения АУАН, така и от издаденото въз основа на него  наказателно постановление, въззивникът е привлечен към административнонаказателна отговорност за нарушаване на разпоредбата на чл. 31, ал. 1 и приложение № 3 към Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина. Самият текст на посочената норма обаче дословно гласи следното: „Персоналът на сухоземните транспортни средства получава командировъчни пари на ден за времето на изпълнение на международни рейсове съгласно индивидуалните ставки, определени в приложение № 3”.  Съгласно чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред, следователно за да бъде едно деяние квалифицирано като административно нарушение следва да отговаря на изискванията на чл.6 от ЗАНН. В настоящия случай чл.31,ал.1 от Наредбата не съдържа състав на административно нарушение, а  урежда само и единствено размера на командированите възнаграждения, полагащи се на персонала, но не и задължение на работодателя да ги изплаща. Нещо повече , в цитираната  разпоредба не се предвижда и срок, в който да бъдат изплатени съответните командировъчни пари и неспазването на който да обуслови ангажирането на административнонаказателна отговорност. /В този смисъл Решение № 90/28.4.2014 г. по КНАХД № 55 по описа за 2014 г. на Административен съд – Ямбол/.

Поради изложените по-горе съображения съдът намира, че издаденото НП е в нарушение на материалния и процесуалния закон и като такова следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

           

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ НП № 03-010498/21.11.2018 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” - В., с което на основание чл. 414 ал.1  от КТ на „Б.Т.Е.“ ООД е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на1800 /хиляда и осемстотин/ лева, за нарушение на чл. 31 ал.1 от Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина/Наредбата/.

 Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд..

          След  влизане  в  сила  на  съдебното  решение,  АНП  да  се  върне  на                                       наказващия орган по компетентност.

                       

                                                                                 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: