Присъда по дело №1069/2019 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 февруари 2020 г. (в сила от 12 юни 2020 г.)
Съдия: Зорница Валентинова Петрова
Дело: 20194210201069
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

Гр. Габрово, 17.02.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Габровски районен съд в открито заседание на седемнадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗОРНИЦА ПЕТРОВА

 

            При секретаря В. Николова и прокурора Д. Христова, като разгледа докладваното от съдия ПЕТРОВА, НОХД № 1069 по описа за 2019г. и въз основа на данните по делото и закона,

 

            ПРИСЪДИ:

 

            ПРИЗНАВА подсъдимия П.П.П., роден на ***г***, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, безработен, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че в периода 03.05.2019г. – 04.05.2019г. в гр. Габрово, действайки при условията на продължавано престъпление,            управлявал МПС  с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда, установено по надлежния ред, след като е осъден  с Присъда № 469/27.09.2018г. по НОХД № 1176/2018г. на РС Габрово, влязла в законна сила на 13.10.2018г. за деяние по чл. 343 б ал.1 от НК, както следва:

-          на 03.05.2019г. около 14,45 часа в гр. Габрово по площад „Възраждане” управлявал МПС – лек автомобил „Пежо” модел 206, с рег. № ЕВ 9198 ВК, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда - 1,16 на хиляда установено по надлежния ред с химическа експертиза,

-          на 04.05.2019г. около 06,00 часа в гр. Габрово по улица „Чумерна” управлявал МПС – лек автомобил „Пежо” модел 206, без регистрационни табели, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда – 1,35 на хиляда, установено по надлежния ред чрез техническо средство алкотест „Дрегер 7410+”,  

поради което и основание чл. 343 б ал.2 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 26 ал.1 във вр. с чл. 58 а ал.1 от НК го ОСЪЖДА на ДВЕ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА  в размер на 500 лева в полза на държавата.

            На основание чл. 57 ал.1 т. 2 б. В от ЗИНЗС определя първоначален СТРОГ  за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.

            На основание чл. 343 Г във вр. с чл. 37 ал.1 т.7 от НК ЛИШАВА подсъдимия П.П.П. със снета самоличност от право да управлява МПС за срок от ТРИ ГОДИНИ.

            На основание чл. 68 ал.1 от НК, ПРИВЕЖДА в изпълнение наложеното на подсъдимия П.П.П., с Присъда по НОХД № 1176/2018г. по описа на РС Габрово, влязла в законна сила на 13.10.2018г., наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок  от   ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА, като определя  първоначален СТРОГ режим на изтърпяването му, на осн. чл. 57 ал.1 т.2 б В от ЗИНЗС.

            ОСЪЖДА подсъдимия П.П.П. със снета самоличност да заплати направените по делото разноски в размер на 53,83 лева по сметка на ОДМВР Габрово, на основание чл. 189 ал.3 от НПК.

            Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Габровски окръжен съв в 15 дневен срок от днес.

 

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ: срещу подсъдимия П.П. ***  е предявено обвинение по чл. 343 б ал.2 във вр. с ал. 1 във вр. с чл. 26 ал.1 от НК 

            В проведеното съдебно заседание представителят на РП Габрово поддържа обвинението.

            Разпитан по време на досъдебното производство подсъдимия  дава  обяснения, признава  вината си.

По искане на подсъдимия П.П.  и неговия защитник, делото бе разгледано по реда на глава ДВАДЕСЕТ И СЕДМА  от НПК - съкратено съдебно следствие, като съобразно разпоредбата на чл. 371 т.2 от НПК подсъдимия  призна изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителният акт и се съгласи да не се събират доказателства относно тези факти.          

Въз основа направеното самопризнание от подсъдимия П.П., съпоставено с показанията на свидетелите Д.И.И., И.Б.Н. и Н.П.К., закрлючението на химическата експертиза, както и останалите писмени материали, съдържащи се в ДП № 240/2019г. по описа на РУ Габрово, всички приобщени по предвидения от НПК ред и имащи значение за изясняване обстоятелствата по делото, както следва:

АУАН от 03.05.2019г., АУАН от 04.05.2019г.,  2 бр. справки картон на водача, талон за изследване от 03.05.2019г.,  талон за изследване от 04.05.2019г., фактура, протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества и техните аналози,  Справка от Началник сектор ПП при ОДМВР Габрово,  Заповед за ПАМ от 03.05.2019г.,  Справка за ППС, справка за съдимост, декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, съдът намери за установена следната фактическа обстановка:

            Подсъдимият П.П.П. е правоспособен водач на МПС, категория „С В АМ ТКТ”.

            Подсъдимият П.П. е осъден с  Присъда по НОХД № 1176/2018г. на РС Габрово, влязла в законна сила на 13.10.2018г. за престъпление по чл. 343 б ал. 1 от НК. С цитираната присъда на П. е наложено наказание една година и шест месеца лишаване от свобода и глоба в размер на 500 лева. На основание чл. 66 ал.1 от НК,  изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода е отложено за срок от четири години, считано от влизане на присъдата в сила. На основание чл. 343 Г от НК подсъдимия П. е лишев от право да управлява МПС за срок от една година и шест месеца, считано от 14.09.2018г.

            На 03.05.2019г. подсъдимият П.П. *** управлявал МПС – лек автомобил „Пежо 206” с рег. № ЕВ 9198 ВК по площад „Възраждане” в гр. Габрово. Във връзка с провеждаща се специализирана полицейска операция, автопатрулен екип в състава на който бил свидетелят Д.И. около 14,45 часа на същата дата спрял за проверка подсъдимия П. на площад „Възраждане” до № 5. По време на проверката свидетелят И. установил, че водачът е във видимо нетрезво състояние и дъх на алкохол. Свидетелят Д.И., младши автоконтрольор в група „ОДПКПД” в сектор „ПП” при ОДМВР Габрово изпробвал подсъдимия П. с техническо средство алкостес „Дрегер 7410+” с инв. № 0197, дисплеят на който отчел 1,23 промила алкохол в издишания въздух. За констатираното нарушение на подсъдимия бил съставен, връчен и подписан АУАН,  с който  били иззети и регистрационните табели на управлявания от подсъдимия лек автомобил.

На подсъдимия  бил издаден талон за изследване на кръв, които подписал и получил. В определения срок подсъдимия се явил в ЦСМП Габрово, където дал кръвна проба за анализ.

            От заключението на химическата експретиза е видно, че в представената за изследване проба кръв на П.П.П., концентрацията на етилов алкохол е 1,16 промила.

            Около 06,00 часа на 04.05.2019г. на улица „Чумерна” в близост до кръстовището с улица „Зелена ливада”, свидетелят Н.К., старши полицай в ООР при РУ Габрово, работещ в автопатрулен екип по линия охрана на обществения ред на територията на община Габрово във връзка с разпоредена полицейска операция, спрял за проверка лек автомобил „Пежо 206” без поставени на него регистрационни табели. При извършената проверка, свидетелят Колчев установил, че водач на лекия автомобил е подсъдимия П.П.П.. Попитал го за причинала поради която автомобилът, негова собственост е без регистрационни табели. Подсъдимият му отговорил, че предишния ден бил спрян за проверка, при която полицаите установили, че управлява моторното превозно средство след употреба на алкохол и по тази причина му иззели регистрационните табели.

            От направена справка в дежурната част на ОДМВР Габрово е установено, че автомобилът все още не би с прекратена регистрация, но по отношение на същия имало издадена и връчена Заповед за ПАМ.

             По време на проверката подсъдимия П. лъхал на алкохол, което наложило да бъде извикан екип на група „Пътен контрол”.

            На място пристигнал свидетелят Ивайло Николов,  мл. автоконтрольор в група ОДПКПД, сектор „Пътна полиция” при ОДМВР Габрово, който изпробвал за употреба на алкохол  подсъдимия П. с техническо средство алкотест „Дрегер 7410+” с инв. № ARSM-0197, дисплеят на който отчел 1,35 промила.

            За констатираните нарушения бил съставен АУАН, надлежно връчен и подписан от подсъдимия. Бил издаден и талон за изследване, който подсъдимия получил, но не е давал кръвна проба за изследване, тъй като се съгласил с показанията на техническото средство.

Така установената фактическа обстановка  не е предмет на оспорване от страна на подсъдимия П.П.. Същият изцяло призна фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласи да не се събират други  доказателства досежно тези факти. Заявява, че съжалява за стореното.

Самопризнанието направено от подсъдимия П.П.  се подкрепя изцяло от събраните по делото доказателства, които са напълно еднозначни и са в такава взаимовръзка, че преценени поотделно и в тяхната съвкупност, налагат категоричния и несъмнен извод, относно авторството на деянието и начина на извършване.

При така установеното от фактическа страна от правна страна настоящият състав на съда намира, че подсъдимия П.П. е осъществил, както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението по чл. 343 б ал.2 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 26 от НК.

От обективна страна деянието е осъществено, като подсъдимият е управлявал на на 03.05.2019г. и на 04.05.2019г. МПС след употреба на алкохол, с концентрация на алкохол над 0,5 на хиляда, установено по надлежния ред.

От субективна страна деянието е осъществено при форма на вина пряк умисъл – подсъдимият е съзнавал обществено опасния характер на деянието си и е искал настъпването на неговите обществено опасни последици

Престъплението е формално, като за осъществяване състава на престъплението не е нужно настъпването на друг резултат, като именно с инкриминирането му се оказва наказателно правна закрила  на обществените отношения,  в рамките на които се гарантира сигурността на автомобилния транспорт на по-ранен етап, преди настъпването на друг вредоносен резултат. 

При определяне вида и размера на наказанието съдът обсъди всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, мотивите и подбудите за извършване на престъплението, степента на обществена опасност на деянието и дееца, както и всички други обстоятелства имащи значение за определяне на наказанието и определи наказание при условията на чл. 58 а ал.1 от НК в размер на ДВЕ ГОДИНИ  ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА в размер на 500 /петстотин/ лева.

Смекчаващи вината обстоятелства – няма.

Самопризнанието не следва да се отчита като смекчаващо обстоятелство отново, тъй като то е задължително за производството по което бе разгледано делото, след изразеното от подсъдимия и неговия защитник желание и от това следва определяне на наказание при приложението на чл. 58 а от НК. Формалното волеизявление по чл. 371, т. 2 НПК, с което подсъдимият признава фактите в обвинителния акт, не трябва  да се интерпретира допълнително като смекчаващо обстоятелство при индивидуализация на санкцията, съобразно изискванията на  чл. 373, ал. 2 НПК. Благоприятната последица от този вид самопризнание е предопределена от закона ( чл. 373, ал. 2 НПК), поради което то не трябва безусловно да води до прекомерно снизхождение / ТР № 1/2009г. по т.д. № 1/2008г. на ОСНК/.

Отегчаващи вината обстоятелства – извършване на престъплението в изпитателен срок по влязла в сила присъда за същото по вид деяние. Освен това, подсъдимият е управлявал МПС в срока на изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява МПС, наложено с присъда по НОХД № 1176/2018г. на РС Габрово и след като са били свалени регистрационните табели на автомобила на 03.05.2019г.

 Степента на обществена опасност на подсъдимия, като деец е изключително висока предвид осъжданията му за престъпления против транспорта, всичките свързани с управление на МПС след употреба на алкохол, така и налаганите наказания за нарушения на ЗДП.  

Обществената опасност на транспортните престъпления се обуславя от непосредствения обект на засягане. Това са обществените отношения, свързани с безопасността на транспорта, в частност транспортните средства и съоръжения, здравето и живота на хората. В този смисъл управлението на МПС след употреба на алкохол при хипотезата на конкретната правна норма съставлява престъпление с висока степен на обществена опасност.

Това е четвърто поред извършено от подсъдимия престъпление от един и същи вид. Деянието предмет на разглеждане е извършено при условията на продължавано престъпление и е в изпитателния срок на влязла в сила присъда. При извършването на деянието подсъдимият е  управлявал  МПС без свидетелство за управление, тъй като е лишен от право да управлява МПС за срок от една година и шест месеца, с влязла в сила присъда и срокът на наложеното наказание към момента на извършване на настоящото деяние не е изтекъл.  Освен това е  управлявал  автомобила, след като вече са били свалени регистрационните табели, след установяването на подсъдимия да управлява МПС след употреба на алкохол на 03.05.2010г.  Описаното  очертава подсъдимия, като системен нарушител, упорито отказващ да се съобразява с установения правов ред. Поведението му е явна демонстрация на пълно незачитане на законите и пълна незаинтересованост за това в каква реална опасност поставя живота и здравето, както на самия себе си, така и  на неограничен кръг от участници в движението. Подсъдимият има трайно установено престъпно поведение, насочено е към неспазване на правовия ред, като наложените до момента  наказания по абсолютно никакъв начин не са  постигнали целеният поправителен ефект и не  му е въздействало възпиращо от извършването на ново престъпление. 

 За деянието в извършването на което подсъдимият  е признат за виновен се предвижда наказание от една до пет години   лишаване от свобода и глоба от петстотин до хиляда и петстотин лева.

При извършеният анализ на смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства съдът отчете наличие само на отегчаващи такива. Предвид реда по който е разгледано съдебното произвоството, наказанието следва да бъде определено при приложение разпоредбата на чл. 58 а ал.1 от НК.

Съобразно извършеният анализ  на обстоятелствата имащи значение за определяне на наказанието, съдът определи наказанието в  средния размер, а именно ТРИ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА в размер на 500 лева. Размерът на глобата е определен в минимален размер предвид това, че подсъдимият е безработен, но дори и в този размер, съчетано с другите две наказания, съдът счита, че целеният ефект на наказанието ще бъде постигнат.

Определеното по вид и размер наказание, съдът счита че е съответно на извършеното, съобразно разпоредбата на чл. 35 ал.3 от НК, отговарящо на степента на обществена опасност на дееца, както и че  с него ще се постигнат целите на наказанието визирани в чл. 36 от НК.

Така определеното наказание от ТРИ ГОДИНИ  лишаване от свобода съобразно правилото на чл. 58 а ал.1 от НК  съдът следва да редуцира, като бъде намалено с 1/3 или същото се явява в размер на ДВЕ ГОДИНИ  ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

По отношение на размера на глобата не се прилага правилото на чл. 58 а ал.1 от НК.

Наложеното наказание лишаване от свобода, подсъдимият следва да изтърпи  при първоначален СТРОГ режим на основание чл. 57 ал.1 т.2 б. В от ЗИНЗС.

Наред с наказанието лишаване от свобода и глоба, подсъдимият следва да изтърпи и наказание лишаване от право да управлява МПС.

Предвид всички изложени по-горе обстоятелства, съдът счита, че посъдимият П.П. следва да бъде лишен от това право за по-дълъг период от време, а именно  ТРИ ГОДИНИ, като това наказание, в съчетание с другите две, ще допринесе за постигане на целеният ефект на наказанието, а именно поправяне и превъзпитание на подсъдимия и отнемането на възможността за извършване на друго престъпление.

На осн. чл. 343 г във вр. с чл. 37 ал.1 т.7 от НК ЛИШАВА подсъдимия   П.П.П. със снета самоличност от право да управлява МПС за срок от ТРИ ГОДИНИ.

Видно от справката съдимост на подсъдимия П.П.,  по отношение на  него е постановена присъда по НОХД № 1176/2018г. на РС Габрово, влязла в законна сила на 13.10.2018г.

С цитираната присъда за престъпление по чл. 343 б ал.1 от НК, извършено на 14.09.2018г. е наложено наказание ЕДНА ГОДИНА И  ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА в размер на 500 лева. Изпълнението на наказанието лишаване от свобода е отложено с изпитателен срок от ЧЕТИРИ  ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

От изложеното е видно, че деянието, предмет на разглеждане по настоящото дело е извършено в изпитателния срок  на цитираната присъда. Налице са предвидените от закона предпоставки за привеждане в изпълнение на отложеното наказание лишаване от свобода.

На основание чл. 68 ал.1 от НК, ПРИВЕЖДА в изпълнение наложеното на подсъдимия П.П.П., с Присъда по НОХД № 1176/2018г. по описа на РС Габрово, влязла в законна сила на 13.10.2018г., наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок  от   ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА, като определя  първоначален СТРОГ режим на изтърпяването му, на осн. чл. 57 ал.1 т.2 б В от ЗИНЗС.

ОСЪЖДА подсъдимия П.П.П. да заплати направените по делото разноски в размер на 53,83 лева по сметка на ОДМВР Габрово, на основание чл. 189 ал.3 от НПК.

Причини за извършване на деянието е неспазване на правилата за движение по пътищата.

В този смисъл съдът постанови съдебният си акт.

 

           

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ