Определение по дело №7/2019 на Районен съд - Котел

Номер на акта: 19
Дата: 15 януари 2019 г.
Съдия: Иван Стоянов Ченков
Дело: 20192210100007
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 19               

15.01.2019 г., гр. Котел

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД КОТЕЛ, граждански състав, на 15.01.2019 г., в закрито съдебно заседание, в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ЧЕНКОВ

като разгледа докладваното от Председателя гражданско дело № 7 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по трудов спор предявен по реда на чл. 200 ал. 1 от КТ. Съдът преценява иска за допустим и тъй като срокът по чл.131 от ГПК е изтекъл, съдът следва да пристъпи към постановяване на определение по чл.140 от ГПК, с което да насрочи разглеждане на делото в открито съдебно заседание, да предяви проекта за доклад и да се произнесе по доказателствените искания, във връзка с което

О П Р Е Д Е Л И :

 

      НАСРОЧВА разглеждане на делото в открито съдебно заседание за 13.02. 2019 г. от 10:30 часа, за която дата и час да се призоват страните, като им се изпрати препис от настоящото определение.

ПРЕДЯВЯВА проекта за доклад, както следва:

Обстоятелствата, от които произтичат правата и възраженията и тяхната правна квалификация:

Ищец е М.М.М., а ответник е основно училище „Капитан Петър Пармаков“ село Градец, община Котел.

Ищцата твърди, че работела в ответното училище като старши възпитател на трудов договор. На 11.05.2016 г. по време на изпълнение на трудовите ѝ задължения в класната стая се подхлъзнала и паднала на пода, в резултат на което си счупила долната част на лъчевата кост на дясната ръка, поради което се наложила лекарска намеса в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ АД гр. Сливен -  наместване на счупената кост и поставяне на маншетна лонгета, която е носила в продължение на 35 дни в домашна обстановка. През това време е изпитвала съответно дискомфорт – затруднения в ежедневните и хигиенно- битови дейности, като е разчитала на помощта на съпруга си. След сваляне на лонгетата, ищцата започнала възстановяваща рехабилитация и раздвижване в продължение на един месец. В продължение на целия период ищцата изпитвала болки, които в началото били по-силни, като впоследствие постепенно намалявали. Възстановяването продължило три месеца, което не било пълно. С решение на ТП на НОИ Сливен, злополуката била приета за трудова по чл. 55 от КСО.

Ищцата моли съда да осъди ответника да ѝ заплати сумата в размер от 5 000 лева представляваща главница от дължимо обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания вследствие трудова злополука, ведно със законната лихва, върху тази сума, считано от датата на увреждането 11.05.2016 г., до окончателното изплащане на задължението. Претендира сторените разноски.

Съдът квалифицира така предявения иск по чл. 200 ал. 1 от КТ, във вр. с чл. 86, ал. 1 от ЗЗД.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът е депозирал писмен отговор, в който искът се оспорва като неоснователен, тъй  като независимо, че за ищцата нямало данни в досието ѝ за минали заболявания и била клинично здрава, ответникът счита, че тя умишлено е укрила претърпени от нея предишни заболявания, които се отразявали на нейния вестибуларен апарат, което било довело до залитането ѝ на 11.05.2016 г. довело до падането ѝ, с описаната травма. Ако била уведомила работодателя си за предишни заболявания, той щял да прецени дали въобще изпълняваната от нея работа не ѝ била противопоказана.

Счита, че не отговаряло на истината че ищцата била претърпяла описаните в исковата молба болки и страдания, тъй като на 01.06.2016 г. тя е била на работа и на този ден ѝ било връчено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение с ответника, подписано от ищцата с дясната ѝ ръка, за която се твърди, че е била имобилизирана. Моли съда да отхвърли иска, претендира разноски.

По отношение на доказателствените искания на страните за назначаване на съдебномедицинска експертиза, съдът ще се произнесе в открито съдебно заседание.

Съдът УКАЗВА на страните, че приема за безспорно обстоятелството, че между страните е съществувало трудово правоотношение към момента на инцидента.

Съдът УКАЗВА на ищеца, че носи тежестта да докаже твърдените факти и обстоятелства в исковата молба, както и срока на действие на трудовия му договор с ответника.

УКАЗВА на ответника, че носи тежестта да докаже твърденията си, че инцидентът с ищцата е укривала предишните си заболявания, че инцидентът възникнал поради укриване на предишни нейни заболявания – вестибуларни смущения и пр.; че подписът на предизвестието ѝ за прекратяване на трудовото ѝ правоотношение с ответника е положен от нея с дясната ѝ болна ръка; че ищцата е виновна за съпричиняване на трудовата злополука; че е била напълно наясно с правилата за безопасност и здраве на работното място и че е преминала през три курса по обучение в тази насока.

Представените с исковата молба писмени доказателства, както и тези с отговора следва да се приемат, тъй като съдът ги намира за допустими и имащи връзка с предмета на делото,  като по тяхната ценимост, ще се произнесе в хода на производството или с крайния си съдебен акт, поради което

ПРИЕМА и ПРИЛАГА към делото приложените с исковата молба трудов договор, допълнително споразумение към него, декларация за трудова злополука, разпореждане № 5104-19-24 от 17.05.2016 г. на НОИ – ТП – Сливен, епикриза, 2 бр.болничен лист и 2 бр. обяснения.

ПРИЕМА и ПРИЛАГА към делото писмените доказателства, приложени с отговора – предизвестие с изх. № 871/01.06.2016 г. ; удостоверение № 24-10-30-10-ОР/2015 г. с програма за обучение; длъжностна характеристика за длъжността „старши възпитател“; служебна бележка № 27 от 15.09.2015 г.; удостоверение с изх. № 30 от 31.10.2014 г. с програма за обучение; удостоверение с изх. № 25-19-12/2013 г. ; карта за предварителен медицински преглед с изх. № 154/04.09.2012 г.

Ответникът следва да бъде задължен да представи трудовото досие на ищеца, поради което

ЗАДЪЛЖАВА ответника най-късно в съдебно заседание да представи личното трудово досие на ищцата.

ДОПУСКА да бъде разпитано при режим на довеждане от ищцата едно лице.

УКАЗВА на страните, че в ЕДНОСЕДМИЧЕН СРОК имат право да вземат становище във връзка с дадените от съда указания и доклада по делото и да предприемат описаните процесуални действия и ГИ ПРЕДУПРЕЖДАВА, че ако в дадения едноседмичен срок не изпълнят дадените указания, губят възможността да направят това по - късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

УКАЗВА на страните да положат усилия за извънсъдебно решаване на спора, като ги напътвам към медиация като способ за доброволно уреждане на отношение, за което да ползват медиатори, вписани с Единния регистър на медиаторите към Министерството на правосъдието.

ПРЕПИСИ от настоящото разпореждане да се връчат на страните.

ПРЕПИС от отговора с приложенията да се изпратят на ищеца.

 

                                                                       П Р Е Д С Е Д А Т Е Л: