Решение по дело №16404/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263646
Дата: 4 юни 2021 г. (в сила от 30 юни 2021 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100116404
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 декември 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

04.06.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 13.05.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 16404/16г. и констатира следното:

Предявен е иск от „Ф.Е.“ ЕООД против РБ /представлявана от М.НА Ф./ с правно основание чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД и чл. 7 от КРБ за сумата 292 377, 87 лева /обезщетение за имуществени вреди/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху посочената сума /главница/ за периода след 31.01.14г.

За същите суми /главница и законна лихва/ са предявени и евентуални искове по чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД; чл. 59 от ЗЗД; чл. 86 от ЗЗД.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Не се спори /а тези обстоятелства се установяват и от събраните в процеса: писмени и експертни доказателства - преценени в съвкупност/, че:

На основание на /в съответствие с/ чл. 35а от ЗЕВИ: от патримониума /имуществото/ на ищеца е била събрана /под формата на такси/ в полза на държавния бюджет сума в размер на общо 292 377, 87 лева. Посочената правна норма е била обявена за противоконституционна с РКС от 31.07.14г. /влязло в сила на 09.08.14г. - в съответствие с правилото на чл. 152, ал. 2 от КРБ и чл. 14, ал. 3 от ЗКС/. Липсват доказателства /съответно и твърдения/ законодателният орган на държавата /НС/ да е предприел действия /да е приел нормативен акт – в съответствие с правилото на чл. 22, ал. 4 от ЗКС и чл. 88, ал. 4 от ПОДНС отм./, с които да уреди правните последици, настъпили през времето на действие на чл. 35а от ЗЕВИ.

Главният иск е основателен:

Държавата /РБ, представлявана от М.НА Ф./ като самостоятелен правен субект е принципно /изрично/ легитимирана /в процесуално-правен аспект/ да бъде страна по гражданско дело /в тази насока е конкретното правило на чл. 31, ал. 1 от ГПК; в същата насока са и редица други текстове от този процесуален закон/. Принципният текст на чл. 7 от КРБ позволява - имуществената отговорност на ответника да бъде ангажирана /при условията на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД/ и по общият гражданско-правен исков ред /когато не са налице конкретните, изрични, изчерпателно регламентирани предпоставки на специалният закон ЗОДОВ/.

С оглед изложеното: процесните искове /главен и акцесорен/ се явяват – процесуално допустими /предявени срещу надлежен ответник/.

Описаните обстоятелства /установената по делото фактическа обстановка, която не е и спорна в случая/ удостоверяват пряко предпоставките на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД:

Неприемането на акт по чл. 22, ал. 4 от ЗКС и чл. 88, ал. 4 от ПОДНС отм. /неизпълнението на визираното в тези законови текстове изрично, императивно правило – задължение/ следва да се окачестви като виновно и противоправно бездействие на законодателния орган /по смисъла на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД/, което е довело до невъзможност – настъпилият за ищеца имуществен негатив /ощетяване на партимониума на дружеството със сума в размер на 292 377, 87 лева/ да бъде компенсиран. Материално-правно легитимиран да носи имуществена отговорност /при условията на чл. 49 от ЗЗД/ за този деликт /бездействие/ е НС /доколкото именно в тежест на последният държавен орган – правен субект е вменено задължението да приеме акт, с който да уреди правните последици, настъпили през времето на действие на обявеният за противоконституционен законов текст - съгласно правилото на чл. 22, ал. 4 от ЗКС и чл. 88, ал. 4 от ПОДНС отм./. Ответникът /РБ/ обаче - също се явява легитимиран /в материално-правен аспект/ да бъде ответник по иска /на практика: като специфичен правен субект с изрично призната от закона правосубектност - държавата концентрира в себе си всички държавни органи и се явява принципен възложител на всеки един от тях по смисъла на чл. 49 от ЗЗД/.

Досежно основното спорно обстоятелство в случая:

Действително - решенията на КС пораждат действие /съгласно изричното правило на чл. 151, ал. 2, изр. 3-то от КРБ/ занапред /за в бъдеще/, което означава, че след влизане в сила на постановеното решение - обявеният за противоконституционен текст от закона /в случая разпоредбата на чл. 35а от ЗЕВИ/ престава да се прилага. Решението на КС по чл. 149, ал. 1, т. 2 от КРБ обаче има съществено предназначение /правна последица/: същото прогласява принципната /изначална/ противоконституционност на съответната законова разпоредба. С оглед това в случая /и във всяка хипотеза, подобна на настоящата/ следва да се приеме, че действието на чл. 35а от ЗЕВИ е било „противоправно“ през целия период на съществуване на този законов текст /от момента на създаването му до неговата „отмяна“ с решението на КС/. С други думи – за целия този период законовият текст е породил незаконосъобразни /противоконституционни/ правни последици. Именно с оглед това – правилото на чл. 151, ал. 2, изр. 3-то от КРБ не може да дерогира /да изключи/ имуществената отговорност на Държавата /в хипотезата на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД и чл. 7 от КРБ/. Обратната /противната/ логика би лишила от всякаква правна защита – правен субект, който е претърпял имуществени /или неимуществени вреди/ от действие на противоконституционен закон /норма/, а такъв правен ефект не може да бъде защитен /правно и житейски/. Именно такова е предназначението на /заради това са създадени/ правилата на чл. 22, ал. 4 от ЗКС и чл. 88, ал. 4 от ПОДНС отм. /последната норма - действала към 14г./.

С оглед изложеното /предвид установяване на всички предпоставки по чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД и чл. 7 от КРБ/ главният иск следва да бъде уважен – изцяло /ответникът следва да бъде осъден да обезщети ищеца за претърпяната имуществена вреда – до размера на заявената в процеса сума/.

В горната /принципна/ насока е и съдържанието на решение № 3/20г. на КС.

Частично основателен е и акцесорният иск:

В полза на ищеца следва да се присъди /при условията на чл. 86 от ЗЗД във връзка с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД – с оглед обстоятелството, че процесната вреда е следствие от деликт/ и законна лихва /в глобален размер/ върху процесната главница, но само за периода след 09.10.14г. /когато е изтекъл предвиденият в чл. 88, ал. 4 от ПОДНС отм. 2-месечен срок за изпълнение на задължението на НС по чл. 22, ал. 4 от ЗКС/.

Възражението на ответника по чл. 78, ал. 5 от ГПК е основателно /заявеният от ищеца адвокатски хонорар надвишава минимума по Наредба № 1; с оглед това - претендираната сума следва да бъде редуцирана до размера на сумата 8 854 лева с ДДС/.

С оглед изхода на спора по главните искове – евентуално заявените претенции не подлежат на разглеждане.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА Република България /представлявана от М.НА Ф./ да плати на „Ф.Е.“ ЕООД сумата 292 377, 87 лева /обезщетение за имуществени вреди/ на основание чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД и чл. 7 от КРБ; законната лихва върху посочената сума от 09.10.14г. до цялостното й изплащане и 24 056 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК; при приложение на правилото по чл. 78, ал. 5 от ГПК/.

ОТХВЪРЛЯ иска по чл. 86 от ЗЗД за периода до 09.10.14г.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ евентуалните искове по чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД, чл. 59 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

Председател: