Определение по дело №12048/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3556
Дата: 12 февруари 2019 г. (в сила от 13 август 2021 г.)
Съдия: Екатерина Тодорова Стоева
Дело: 20181100112048
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 септември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Гр.София, 12.02.2019г.

 

 

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, І-1 състав,  в закрито заседание в състав:                                                  

                                                                                     Съдия: Екатерина Стоева

 

сложи за разглеждане гр.д.№ 12048 по описа за 2018г. на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по искова молба на К.И.Б. с предявени против Камара на частните съдебни изпълнители обективно съединени осъдителни искове за сумата 50 000лв.-обезщетение за претърпени имуществени вреди и за сумата 5 000 000лв.-обезщетение за претърпени неимуществени вреди.

В исковата молба ищецът е посочил, че против него била издадена заповед за изпълнение по чл.410 ГПК по гр.д.№ 14868/2014г. по описа на СРС и изпълнителен лист в полза на лицето Г.К., въз основа на която издаден изпълнителен лист и образувано изпълнително дело първоначално при ЧСИ Р.В., а впоследствие при ЧСИ Г.Д., с район на действие СГС. Твърди, че не дължи на посоченото лице парични суми, не бил уведомяван за издадената заповед за изпълнение по чл.410 ГПК, съответно препис от нея не му била връчвана. По самото изпълнително дело не му била и връчена покана за доброволно изпълнение, вместо което по образуваното изп.д.№ 838/2015г. на апартамент в гр.София, бул. ****вх.Д през 2017г. ЧСИ Р.В. поставила уведомление за извършването на опис на движими вещи на 07.04.2017г. Впоследствие взискателят представил изпълнителния лист на ЧСИ Г.Д.с образувано при него изп.д.№ 42/2018г., по което на 02.08.2018г. на същия апартамент съдебният изпълнител поставил уведомление за пристъпване към принудително изпълнение на 23.08.2018г. чрез опис на движими вещи. Твърди, че в този имот не притежава вещи, не го обитава и е различен от постоянния и настоящия му адрес, а е собственост на трети лица. Последните го уведомили за предстоящото изпълнение, вследствие на което сезирал посочените ЧСИ, че не притежава вещи в апартамента и следва да преустановят действията си, с които увреждат правата и законните интереси на други лица. Във връзка с това твърди да е претърпял имуществени вреди, изразяващи се в разходи по преместване на движими вещи, и неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания. Исковете насочва против Камарата на частните съдебни изпълнители, която не упражнила контрол върху дейността на ЧСИ.

Исковете са процесуално недопустими по следните съображения:

Съгласно чл.2, ал.1 ЗЧСИ частният съдебен изпълнител е лице, на което държавата е възложила принудителното изпълнение на частни притезания. При изпълнение на своите функции той е независим и се подчинява само на закона /чл.14 ЗЧСИ/. Всеки частен съдебен изпълнител членува по право в Камарата на частните съдебни изпълнители, която представлява професионална организация, с призната от закона правосубектност на юридическо лице /чл.3 ЗЧСИ/. Органи на камарата са общото събрание, Съвета на камарата, контролен съвет и дисциплинарна комисия, чиито функции са определени в закона и устава.

От тази правна уредба следва, че Камарата на частните съдебни изпълнители не е работодател на членуващите в нея частни съдебни изпълнители, нито има качеството възложител на работа спрямо тях  по смисъла на чл.49 ЗЗД, поради което не може да носи отговорност за вреди от чужди противоправни действия. Обратното не следва от предвидените в чл.59, ал.1, т.6 ЗЧСИ правомощия на Съвета на камарата, като неин орган, да следи за изпълнението на задълженията на частните съдебни изпълнители, тъй като те се простират до вземане на решения за образуване на дисциплинарни производства и участва в тях чрез свои представители. Тези производства са самостоятелни и се развиват с участието на лицата и органите, по реда и условията предвидени в закона.

Твърденията на ищеца в исковата молба са вредите да са пряка последица от действия на ЧСИ свързани с изпълнение на задълженията им по принудително изпълнение на частни притезания. На основание чл.74, ал.1 ЗЧСИ те носят отговорност за вредите, които неправомерно са причинили при изпълнение на тази дейност, т.е. отговорност на самия съдебен изпълнител, но не и на други органи или лица. Последното следва и от разпоредбата на ал.2, според която държавата не отговаря за действията на частния съдебен изпълнител. На по-силно основание такава отговорност не възниква /не е предвидена/ и за Камарата на частните съдебни изпълнители.

Водим от горното съдът и на основание чл.130 ГПК съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ВРЪЩА ИСКОВА МОЛБА  на К.И.Б., ЕГН **********, с адрес ***, и

и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 12048/2018г. по описа на СГС, ГО, І-1 състав.

 

Определението може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок пред Софийски апелативен съд от връчване препис на ищеца.

 

 

 

                                                          

                                                                       СЪДИЯ: