Решение по дело №4/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 43
Дата: 22 февруари 2021 г. (в сила от 22 февруари 2021 г.)
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20217100700004
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

                            Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                      №……../ 22.02.2021 г.,  град Добрич

 

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

   ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, І кас. състав в открито съдебно заседание на девети февруари през две хиляди  двадесет и първа година в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                          СИЛВИЯ САНДЕВА

 

  При участието на прокурора ПЛАМЕН НИКОЛОВ и секретаря ИРЕНА ДИМИТРОВА разгледа докладваното от съдия МИЛЕВА к. адм. д. № 4/2021 г. по описа на ДАС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Х.К.Х. ***, подадена чрез адв. Д. М. – ДАК срещу Решение №260052/23.11.2020 г., постановено по нахд №723/2020 г. по описа на Районен съд Добрич. В жалбата се излагат съображения единствено за приложението на чл.34 от ЗАНН и 82, ал.1, б“а“ от ЗАНН и в тази връзка се релевират доводи, че е изтекла погасителната давност, както за издаване на фиша, така и за изпълнение на наказанието. Моли се да се отмени решението на районния съд и потвърдения с него електронен фиш.

В съдебно заседание касаторът, чрез своя процесуален представител поддържа жалбата на изложените в нея съображения.

Ответникът по касацията не изразява становище.

Представителят на Окръжна прокуратура Добрич изразява становище, че жалбата е неоснователна и че решението на съда следва да бъде потвърдено.

Касационната жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима.

Съдът като провери данните по делото във връзка с оплакванията в касационната жалба, намира същата за неоснователна по следните съображения:

От съвкупната преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 10.12.2017 г. в  в 11,24 часа в гр. Добрич, по бул. „25-ти септември“ в посока Център до РД „АА“ е установено и заснето с автоматизирано техническо средства № TFR1-M 518 товарен автомобил „Волво ХЦ 60“ с рег. №СВ 29 00 КК, който се е движил със скорост 81 км/час, при разрешена такава в населено място 50 км/час. Във фиша е посочено за нарушена разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗДвП и е наложено административно наказание глоба в размер на 40 лв. на осн. чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 1 т. 4 от ЗДвП. На 19.06.2020 г. на жалбоподателя бил връчен електронния фиш за налагане на глоба..

При така установената фактическа обстановка районният съд е приел, че не са допуснати съществени нарушения при издаването на електронния фиш, който е издаден от компетентния административнонаказващ орган и не е нарушено правото на защита на наказаното лице; правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя по чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 1 т. 4 от ЗДвП. Изложил е подробни мотиви за приложението на чл.82 от НК и чл.81 от ЗАНН. При тези изводи първоинстанционният съд е потвърдил процесния електронен фиш за налагане на глоба.

Съдът извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционното решение с материални закон и констатира, че РС Добрич е постановил правилно и законосъобразно решение.

Относно изложените доводи в касационната жалба за приложението на чл.34 от ЗАНН, настоящият състав намира следното: Видно от писмо с изх. №851000-8247/06.08.2020 г. на Началник сектор „ПП“ при ОД на МВР, електронен фиш серия К №1878025 е съставен на 02.01.2018 г., а нарушението е извършено на 10.12.2017 г., т.е. спазен е срока по чл.34 от ЗАНН.

Съгласно Тълкувателно постановление № 1/27.02.2015 г. постановено по т. д. № 1/2014 г. на ОСС от НК на ВКС и ОСС от II колегия на ВАС, давността е период от време, определен от закона, с изтичането на който титулярът на едно право губи предоставената от закона възможност да го осъществи. Давността се прилага служебно, като държавата губи материалното си право да наложи наказание на дееца и да изпълни вече наложеното му наказание, като се погасява наказателната отговорност, и то на свой ред прави наказателното производство недопустимо. С диспозитива на същото тълкувателно решение изрично е прието, че разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в НК.

Погасяването на наказателното преследване е уредено в глава девета от НК. В ЗАНН липсва уредба, която да урежда абсолютната давност, при която административно-наказателното преследване се изключва, независимо че електронния фиш, с който е наложено наказанието, не е влязъл в сила, т. е. липсва уредба аналогична на разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК. Настоящият състав счита, че следва да разгледа приложимостта на тази разпоредба, с оглед изричното препращане визирано в чл. 11 от ЗАНН, към уредбата на обстоятелствата, изключващи отговорността в разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, защото при посочената хипотеза в ЗАНН има непълнота.

Съгласно приложимата към настоящия случай разпоредба на чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, наказателното преследване се изключва по давност, ако е изминал срок по-голям от три години, а според чл. 81, ал. 3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността, наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. Давността спира, когато започването или продължаването на разследването зависи от разрешаването на предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт и се прекъсва с всяка предприета от надлежните органи дейност спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. Видно от съдържанието на цитираните норми, за изтичането на предвидената от законодателя абсолютна погасителна давност се следи, само когато се установи, че не е изтекла давността по съответния текст на чл. 80, ал. 1 от НК.

В конкретния случай, деянието е извършено на 10.12.2017 г. Чл. 81, ал. 1 и 2 от НК сочат, че давността спира и се прекъсва с всяко действие предприето срещу лицето. Давността е прекъсната с издаването на ЕФ, което е последното осъществено действие от АНО по наказателно преследване. Електронния фиш е връчен на касатора на 19.06.2020 г. – две години и половина след извършване на нарушението, т.е. към този момент не е изтекъл срока по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК. Давността спира по чл. 81, ал. 1 от НК вр. чл. 11 от ЗАНН, когато преследването зависи от разрешаване на предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт. В този смисъл докато тече разглеждането на спора относно законосъобразността на ЕФ давност не тече.

Независимо от това колко пъти и за какъв период от време е спирана и прекъсвана, съгласно чл. 81, ал. 3 от НК, вр. чл. 11 от ЗАНН преследването на административно нарушение се изключва, ако е изтекъл срок, който с 1/2 надвишава предвиденият 3-годишен такъв по чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК (редакция към момента на извършване на нарушението и на издаване на електронния фиш). Следователно, във всички случаи отговорността по чл. 6 от ЗАНН давностно се погасява 4 години и шест месеца след извършване на деянието по чл. 2, ал. 1 от ЗАНН.

Дори да се приеме, както твърди ответника по касацията че в ЗАНН въпроса за давността е уреден чрез сроковете указани в разпоредбите на чл. 34, то няма текст в ЗАНН който да урежда изключването на административно-наказателното преследване поради изтичането на абсолютната давност. Поради това както бе посочено по-горе следва да намери приложение разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК, съгласно която независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член - в случая чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, а именно три години. Нормата на чл. 81, ал. 3 от НК не препраща към нормата на чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, поради което и предвидения в ЗАНН срок не може да се приложи при определяне на абсолютната погасителна давност. Срокът по чл. 81, ал. 3 във вр. с чл. 80, ал. 1 т. 5 от НК, считано от датата на извършване на нарушенията не е изтекъл към момента на връчване на електронния фиш, не е изтекъл и към настоящия момент, поради което не са налице основания за прилагане на правилата за абсолютната погасителна давност.

Чл. 82, ал. 3 от ЗАНН, който сочи касатора  касае тъй наречената изпълнителна давност, която има отношение към изпълнение на влезли в сила актове за налагане на административни наказания. Както е посочено в чл. 82, ал. 2 от ЗАНН давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието. Процесният ЕФ не е влязъл в сила, тъй като не е бил връчен на ответника по касацията, а подадената жалба е реализирала суспензивния си ефект по чл. 64 от ЗАНН до произнасянето на съда.

Електронният фиш съдържа необходимите за изясняване на фактическата обстановка реквизити, както и задължителните реквизити посочени в ЗДвП, съобразно нормата на чл. 189, ал. 4 изр. второ от този закон. Видно от съдържанието на процесния електронен фиш, всички тези реквизити са налице, следователно така издаденият санкционен акт отговаря в пълна степен и на законовите изисквания за форма.

С оглед гореизложеното по делото не се установява да са нарушени правилата за установяване на нарушения на ЗДвП с автоматизирано техническо средство, както и за издаване на ЕФ.

При тези съображения настоящата съдебна инстанция намира, че процесният ЕФ е издаден при спазване на всички съществени процесуални правила, при точно прилагане на материалния закон, като наложеното наказание е адекватно и съответно по вид и размер на степента и тежестта на извършеното нарушение.

С оглед изложеното съдът намира касационната жалба за неоснователна.

Обжалваното решението на районния съд следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл първо от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административният съд Добрич, І кас. състав

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260052 от 23.11.2020 г., постановено по НАХД № 723/2020 г. на Районен съд - Добрич.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                        2.