Решение по дело №1887/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 240
Дата: 22 май 2019 г. (в сила от 22 октомври 2019 г.)
Съдия: Кирил Хаджитанев
Дело: 20184110201887
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Велико Търново, 22.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд гр. Велико Търново, четвърти състав в публично заседание 15.02.2019 г., в състав:

 

Председател: Кирил Хаджитанев

              

при секретаря Стефка Илиева като разгледа докладваното от съдията Хаджитанев АНД № 1887 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по глава ІІІ, раздел V от ЗАНН – Обжалване на наказателни постановления.

Образувано е по жалба на Г.Т.И. с ЕГН ********** против наказателно постановление (НП) № 04-2408 от 22.08.2018 г. на Началник отдел Рибарство и контрол – Централен Дунав, с което за нарушение по чл.35 ал.1, т.7 от ЗРА на основание чл.73, ал.1 от ЗРА е наложено наказание глоба в размер на 1000.00 лева.   

В жалбата се твърди, че НП е незаконосъобразно и необосновано твърди се че нарушението не е доказано.

В съдебно заседание процесуалният представител на жалбоподателят заема становище че твърдяното нарушение не е доказано моли за отмяна на наказателното постановление алтернативно моли за прилагане на член 28 от ЗАНН.

 Въззиваемата страна не се представлява в съдебно заседание. Подадено е писмено становище, в което се моли прекратяване на административнонаказателното производство поради просрочие на подадената жалба алтернативно потвърждаване на обжалваното наказателно постановление като законосъобразно и правилно.

След като се запозна със събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното:

Административно - наказателното производство е започнало със съставянето на акт за установяване на административно нарушение (АУАН), серия В, с бланков № 0012533 от 29.03.2018 г. с актосъставител Вилиан М.Ф. на длъжност главен инспектор РК Централен Дунав в присъствието на свидетелите Й.С.Й. и Ц.И.Г..

АУАН е връчен на жалбоподателя. Жалбоподателят е вписал в графата за обяснения че на 18 февруари 2018 година дошли двама полицаи на проверка, като той им представил билет. Написали нещо, което не можал да прочете без очила и го накарали да го разпише.

 Въз основа на така съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление. В него е прието за установено, че жалбоподателят Г.Т.И. е извършил любителски риболов на река Елийска местност Дупките в землището на град Полски Тръмбеш на 18.02.2018 г. в 13.40 часа с поставена въдица във водата в работно положение, с монтиран на нея малоразмерен мрежест уред тип „парашут“.

При така установената фактическа обстановка наказващият орган е приел, че е налице нарушение на чл.35, ал.1, т.7 от ЗРА и на основание чл.73, ал.1 от ЗРА е наложил административно наказание глоба в размер на 1000 лева.

При така установената фактическа обстановка, съдът достига до следните правни изводи:

АУАН и обжалваното наказателно постановление са издадени от оправомощени за това органи, в рамките на процесуалните срокове. Не страдат от реквизитни недостатъци по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Административно наказателната процедура е протекла законосъобразно от процесуална страна.

Съдът не споделя изразеното от въззиваемата страна становище че жалбата е процесуално недопустима поради просрочие предвид обстоятелството че според тях наказателното постановление е било връчено при отказ същото да бъде получено от жалбоподателя на дата 25.09.2018 година. Според съда подобно връчване е процесуално недопустимо, тъй като реда за връчване на издадено наказателно постановление е уреден в чл. 58 от ЗАНН. Същият указва, че препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение. Единственото изключение от правилото за връчване на препис от наказателното постановление е уредено в алинея втора на член 58 от ЗАНН, но то касае връчване при условията на ненамиране на нарушителят на посоченият от него адрес при положение че новият адрес е неизвестен. В този случай наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от датата на отбелязването. Не е налице хипотеза при която наказателното постановление да бъде връчено при отказ. Видно от материалите по делото е, че със заявление от адвокат С.П. в качеството му на повереник на жалбоподателя е поискано да бъде връчено наказателното постановление на процесуалния представител. На процесуалния представител на жалбоподателя в лицето на адвокат П. е било връчено заверено копие на препис от наказателното постановление на дата 04.10. 2018 година. Предвид изложеното съдът приема, че подадената жалба датирана от девети октомври 2018 година е процесуално допустима, тъй като е подадена от активно легитимирано лице в законоустановения за това срок.

Правилно наказващият орган е установил описаната в обстоятелствената част на НП фактическа обстановка. Тя се потвърждава изцяло от събраните в рамките на съдебното следствие писмен и гласни доказателства. 

Правилно наказващият орган е определил приложимата материална разпоредба. НП е издадено за нарушение на чл.35, ал.1, т.7 от ЗРА, която въвежда забрана за стопански любителски риболов с определени уреди средства принадлежности и и приспособления конкретно изброени сред които и по точка седем маломерни мрежени уреди тип парашут по делото е било установено жалбоподателят е осъществявал любителски риболов по смисъла на параграф 1, т.26 и т.27 от допълнителните разпоредби на Закона за рибарството и аквакултурите,  както и че това е било извършено с маломерен мрежен уред тип парашут, дефиницията на който е посочена в параграф 1, т.47 от допълнителните разпоредби на Закона за рибарството и аквакултурите, а именно малък мрежен уред състоящ се от единична мрежа закачена на края на влакното с различна големина на окото и тежест закрепена в средата при който мрежите оставят на дъното на водният обект и продължават да задържат и умъртвяват водни организми. За съставомерността на деянието е без значение дали е била уловена риба. 

Правилно наказващият орган е определил санкционната разпоредба, като на основание чл.73, ал.1 от ЗРА е наложил предвиденото административно наказание глоба в минималният размер на 1000 лева.

Съдът намира, че липсват основания, определящи случая като маловажен. Нарушението е на формално извършване, като обстоятелството, че не е била уловена риба не рефлектира върху степента на обществена опасност на конкретното деяние. Деянието по нищо не се отличава от други подобни и съдът не намира никакви доказателства за по-ниска степен на обществена опасност. Предвид изложеното съдът приема, че случаят не е маловажен и не предполага приложение на чл.28 ЗАНН.

По изложените съображения съдът счита, че издаденото НП е правилно и законосъобразно, поради което следва да се потвърди.

Водим от гореизложеното и на осн. чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 04-2408 от 22.08.2018 г. на Началник отдел Рибарство и контрол – Централен Дунав, с което на Г.Т.И. с ЕГН ********** за нарушение по чл.35 ал.1, т.7 от ЗРА на основание чл.73, ал.1 от ЗРА е наложено наказание глоба в размер на 1000.00 лева. 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Велико Търново в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                   

 

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: