Решение по дело №8008/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1394
Дата: 6 март 2018 г. (в сила от 19 октомври 2021 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100108008
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 юни 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

06.03.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 08.02.18г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 8008/16г. и констатира следното:

Предявен е иск от Г. Д. против Ю. Н. с правно основание чл. 26, ал. 2, предл. 5-то от ЗЗД във връзка с чл. 17 от ЗЗД за прогласяване недействителността на договор за покупко – продажба на недвижими имот /обективиран в нотариален акт № 26 от 02.07.14г. на нотариус Р. М./.

Предявен е евентуален иск по чл. 87, ал. 3 от ЗЗД – за разваляне на договор за издръжка и гледане /обективиран в нотариален акт № 26 от 02.07.14г. на нотариус Р. М./.

Предявени са и евентуални искове по чл. 28 от ЗЗД и чл. 29 от ЗЗД – за унищожаване на договор за покупко – продажба на недвижими имот /обективиран в нотариален акт № 26 от 02.07.14г. на нотариус Р. М./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

С договор за покупко – продажба от 02.07.14г. /обективиран в процесния нотариален акт/ ищцата е прехвърлила на ответника собствеността върху: апартамент № 4, находящ се в град София, ж.к. ********, бул. ********, с площ от 66, 45 кв. м., заедно със зимнично помещение с площ от 3, 20 кв. м. и заедно с 0, 835 % ид. ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото.

Ищцата поддържа, че процесната сделка е недействителна /нищожна/ по смисъла на чл. 26 ал. 2, предл. 5-то от ЗЗД/ доколкото прикрива /по смисъла на чл. 17 от ЗЗД/ договор за издръжка. Това твърдение се явява удостоверено надлежно /доказано в процеса/, което налага – уважаване на иска:

Представените по делото: нотариален акт от 02.07.14г., споразумение от 03.04.15г., разписка /която е оспорена от ответника само като ирелевантна за и неотносима към спора, но не и като автентичност и съдържание/, счетоводна експертиза и свидетелски показания /всички тези доказателства - преценени в съвкупност и в контекста на конкретните твърдения и възражения на страните/ удостоверяват еднозначно /категорично/, че:

Крайната цел на процесната договорна връзка между страните е била не просто прехвърляне на процесния имот срещу заплащане на съответна цена /продажба/, а – учредяване на правоотношение по: прехвърляне на имота срещу задължение на ответника да предоставя пожизнена финансова помощ на Г. Д.. В тази връзка – принципно:

В хипотезата на чл. 17 от ЗЗД всички отношения /договорки/ между страните следва да бъдат изследвани /преценявани/ и в контекста на житейската логика. В този смисъл:

Ако се приеме, че единствената цел на страните е била обикновена продажба на имота /по смисъла на чл. 183 от ЗЗД/, то въпросът – защо продавачката /ищцата/ е върнала получената цена обратно на продавача /ответника/, който факт е удостоверен с представената по делото разписка /и косвено потвърден от приетата по делото експертиза, съответно от показанията на свидетеля на ищцата/ - би останал без логично /житейско/ обяснение. Посоченото връщане на цената на практика свидетелства, че скритият смисъл на правоотношението е бил: едната страна /купувачът/ да получи собствеността върху имота, а другата страна /продавачът/ да получи не продажна цена, а ежемесечна пожизнена издръжка.

Без логично /житейско/ обяснение би останал и въпросът – защо страните /ако се приеме, че целта им е била само да реализират покупко-продажба на имота/ все пак /макар и по-късно/ са подписали процесното споразумение за издръжка. На практика – изложените от ищцата /в исковата молба/ твърдения освен, че се подкрепят от събраният по делото /описаният/ доказателствен материал, звучат и житейски достоверно /обосновано/. Тези твърдения на практика дават логичен отговор на въпроса /позволяват да се направи извод/ за връзка между двете правоотношения /макар и учредени на различни дати/ по: покупко-продажба и издръжка. Обратно – защитната теза на ответника в случая се явява необоснована /същата не дава отговор на въпроса: какво, ако не процесният договор за продажба е довело до сключване на споразумението за издръжка и то при – обратно върната на купувача цена/.

С оглед изложеното – в случая следва да се приеме, че страните не са имали воля учреденото с процесния нотариален акт правоотношение да породи ефекта на продажбата по чл. 183 от ЗЗД, което налага прогласяване на нищожността му в хипотезата на чл. 26, ал. 2, предл. 5-то от ЗЗД във връзка с чл. 17 от ЗЗД.

От друга страна:

Изложеното по-горе удостоверява, че на практика процесната продажба само прикрива /по смисъла на чл. 17, ал. 1 от ЗЗД/ правоотношение по прехвърляне на имота срещу задължение за предоставяне на издръжка. С оглед това – в случая следва да се приеме /да се установи с изричен дизпозитив/ - наличието на прикрита сделка, което предполага разглеждане и на евентуално заявеният иск по чл. 87, ал. 3 от ЗЗД – за развалянето й.

Искът по чл. 87, ал. 3 от ЗЗД е основателен:

Приетата по делото счетоводна експертиза установява категорично, че ответникът се явява неизправна страна в рамките на правоотношението по предоставяне на издръжка /считано от 05.02.16г. същият е преустановил плащането на уговорената ежемесечна издръжка/. Тази неизправност поражда правото на ищцата да претендира разваляне на договора. Обстоятелството, че евентуално и ищцата се явява неизправна страна в рамките на същото правоотношение /доколкото последната също е поела насрещни задължение по тази договорна връзка/ не съставлява пречка да бъде реализирана защитата по чл. 87, ал. 3 от ЗЗД /предвид факта, че на практика правоотношението по издръжка е било учредено в изключителен интерес на ищцата/. С други думи – възраженията на ответника за неизправност на ищцата не могат да дерогират правото на последната да развали договора /същите могат да обосноват евентуални претенции за обезщетения, които обаче следва да бъдат заявени в отделен процес/.

Предвид изхода на спора по горните искове – председателят на състава не разглежда евентуално заявените такива по чл. 28 от ЗЗД и чл. 29 от ЗЗД.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ПРОГЛАСЯВА по иска с правно основание чл. 26, ал. 2, предл. 5-то от ЗЗД във връзка с чл. 17 от ЗЗД на Г.Н.Д. ЕГН ********** против Ю.В.Н. ЕГН ********** нищожността на договор за покупко – продажба на недвижим имот /обективиран в нотариален акт № 26 от 02.07.14г. на нотариус Р. М./.

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по иска с правно основание чл. 124 от ГПК, че договор за покупко-продажба на недвижим имот /обективиран в нотариален акт № 26 от 02.07.14г. на нотариус Р. М./ прикрива /по смисъла на чл. 17, ал. 1 от ЗЗД/ договор за прехвърляне на имот срещу задължение за предоставяне на пожизнена месечна издръжка в размер на 250 лева от Ю.В.Н. на Г.Н.Д..

РАЗВАЛЯ по иска с правно основание чл. 87, ал. 3 от ЗЗД на Г.Н.Д. ЕГН ********** против Ю.В.Н. ЕГН ********** договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за предоставяне на издръжка, прикрит с договор за продажба /обективиран в нотариален акт № 26 от 02.07.14г. на нотариус Р. М./.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ евентуалните искове по чл. 28 от ЗЗД и чл. 29 от ЗЗД.

ОСЪЖДА Ю.В.Н. да плати на СГС 588 лева – държавна такса и 200 лева – съдебни разноски на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: