Решение по дело №83/2019 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 57
Дата: 4 юни 2019 г. (в сила от 25 юни 2019 г.)
Съдия: Таня Спасова
Дело: 20192110200083
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  E 

гр.Айтос, 04.06.2019 г.

 

В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д   А  

   Айтоският районен съд - наказателна колегия, І състав, в публично заседание на девети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                  Районен съдия :  Таня Спасова                                                        

 

                 при секретаря Росица Марковска, като разгледа докладваното от съдията Спасова наказателно административен характер № 83/2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следв. от ЗАНН и е образувано по повод постъпила жалба от Г.И.Д. с ЕГН ********** *** , чрез адв. С.С. ***, със съдебен адрес *** независимост № 3, офис 3, против Наказателно постановление № 18-0335-000587 от 27.12.2018 г. на Началник група ОД МВР-Бургас, РУ-Руен, с което на основание чл. 175 ал.1, т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 4 месеца за нарушение на чл.103 ЗДвП и на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 10 лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

В съдебно заседание процесуалният представител се явява, като поддържа жалбата и излага подробни доводи за отмяна на наказателното постановление.

Административно наказващият орган не делегира представител в съдебно заседание.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е процесуално допустима.

Айтоският районен съд, след като анализира събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира от фактическа и правна страна следното:

На 30.10.2018 година, около 21, 30 часа, свидетелите К.Д. и Т.К. изпълнявали служебните си задължения на път III-ти клас № 7305, на КПП-Л., когато преминал лек автомобил *** с рег. № *** с посока на движение от с. Л. към с. С.. Не спрял на подадения сигнал. Полицейските служители предприели мерки по неговото издирване по номера. Установило се, че лекият автомобил е собственост на Б.Х. С. – Д., която го е предоставила за ползване на дъщеря си И.М.С.. И двете са разпитани в съдебно заседание, като последната сочи, че действително е имало такова пътуване от нейна страна. Пътували са със жалбоподателя по въпросния маршрут, като през цялото време тя е управлявала лекия автомобил. Не е видяла подаден сигнал за спиране от органите на КАТ, като за това разбрала едва след това когато била потърсена от полицейските органи по телефона. Още тогава съобщила, че тя е била водач на лекия автомобил и посочила жалбоподателя като свидетел на това, че тя е управлявала лекия автомобил. След това разбрала, че има съставен акт срещу него. Данните по показанията кореспондират с възражението на жалбоподателя, вписано в съставения АУАН. Нещо повече, по време на проверката във връзка с издирвания лек автомобил свидетелката е посочила същото, за което има съставена докладна записка на л..9 от делото. Не се установява свидетелката да живее на семейни начала със жалбоподателя, както се твърди в същата докладна записка – обстоятелство, което категорично се опровергава от свидетелката по време на разпита в съдебно заседание. Свидетелите К.Д. и Т.К. твърдят, че са видели мъж на шофьорското място, но при положение, че същите не са успели да спрат лекия автомобил, за да установят на място водача и че инцидентът, който описват, се е случил в тъмната част на денонощието, съдът следва да даде приоритет на показанията на свидетелката И.М.С.. Няма причина, поради която нейните показания да бъдат игнорирани в полза на показанията на полицейските служители при положение, че последните изобщо не са установили водача на място, а са видели преминаващия лек автомобил едва в тъмната част на денонощието. 

На жалбоподателя бил съставен АУАН за това, че въпреки подадения сигнал водачът не спрял, продължавайки движението си в нарушение на чл.103 от ЗДвП, а въз основа на съставения АУАН било издадено атакуваното НП, в което административно наказващият орган възприел идентични фактически констатации, санкционирайки водача на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП с налагане на административно наказание глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 4 месеца за извършено нарушение на чл.103 от ЗДвП.

Водачът бил санкциониран с глоба от 10 лева и за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. В тази връзка актосъставителят К.Д. в съдебно заседание е категоричен, че не той е констатирал и вписал посоченото нарушение в АУАН. Според него това е сторено от полицейския служител, на когото е било възложено връчването на АУАН, тъй като последният е изпратен за връчване по делегация на РУ по местоживеене на жалбоподателя.

При горните фактическа данни с атакуваното наказателно постановление на жалбоподателя е наложено административно наказание за извършено от него административно нарушение по чл.103 от ЗДвП, съгласно който при подаден сигнал за спиране от контролните органи, водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място. От доказателствата по делото не се установява описаната в АУАН и НП фактическа обстановка. Няма категорични доказателства относно авторството на деянието, като показанията на свидетелите К.Д. и Т.К. не допринасят за изясняване на фактическата обстановка в тази връзка, доколкото същите не са успели да спрат лекия автомобил и да идентифицират водача чрез документ за самоличност. Изводът за авторството на деянието е направен въз основа на предположенията на полицейските служители относно самоличността водача, които категорично се опровергават от свидетелката И.М.С.. Ето защо наказателното постановление следва да се отмени в посочената част.

Относно нарушението по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, дописано после от неизвестно лице, съдът намира наказателното постановление за незаконосъобразно и в тази му част. Задължението по чл.100 ал.1, т.1 от ЗДвП е вменено на лицата, които имат качеството на водачи към момента на управление на МПС, а не по принцип. Такова нарушение не е било констатирано по време на инцидента, нито би могло да бъде констатирано при положение, че лекият автомобил не е бил спрян и издирен към този релевантен момент. Не е имало основание за дописване на това нарушение при връчване на АУАН, поради което и в тази част наказателното постановление следва да бъде отменено.

 

Мотивиран от горното и на основание чл.63 от ЗАНН, Айтоският районен съд 

 

                                                     Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0335-000587 от 27.12.2018 г. на Началник група към ОД МВР-Бургас, РУ-Руен, с което на Г.И.Д. с ЕГН ********** ***, на основание чл. 175 ал.1, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 4 месеца за нарушение на чл.103 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 10 лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Решението може да се обжалва пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

                                                                       

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :