Определение по дело №86/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 89
Дата: 18 май 2020 г. (в сила от 30 юни 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20207120700086
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

П Р О Т О К О Л 

                                      

Административен съд – Кърджали в публично съдебно заседание на 18.05.2020 г., в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

 

при участието на секретаря ПАВЛИНА ПЕТРОВА

и прокурор ГЕОРИЕВА от Окръжна прокуратура – Кърджали,

сложи за разглеждане адм. дело № 86 по описа за 2020 г., докладвано от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ.

 

          На поименното повикване в 10.46 часа се явиха:

          ИЩЕЦЪТ: Р.Х.И., редовно уведомен по телефона, не се явява, представлява се от адв. М., редовно упълномощен по делото.  

ОТВЕТНИКЪТ: ОД на МВР – Кърджали, редовно уведомен по телефона, не се явява, представлява се от гл. юрк. П., редовно упълномощена.  

ЗА ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – КЪРДЖАЛИ се явява прокурор Г.  

 

АДВ. М.: Моля да се даде ход на делото.

ЮРК. П.: Моля да се даде ход на делото.

          ПРОКУРОРЪТ: Моля да се даде ход на делото.

         

          СЪДЪТ намира, че са налице условията за даване ход на делото, поради което

                                                 О П Р Е Д Е Л И :

 

          ДАВА ход на делото.

          ДОКЛАДВА се делото.

          СЪДЪТ ДОКЛАДВА: В изпълнение на Разпореждане на съда от 25.02.2020 г., от РС – Момчилград е изпратено АНД № 203/2019 г., ведно с КАНД № 221/2019 г. по описа на АдмС – Кърджали, постъпило в АдмС – Кърджали, с писмо вх. № 650/11.03.2020 г.

 

АДВ. М.: Поддържам исковата молба. Моля да се приемат като доказателства представените дела от РС – Момчилград.

ЮРК. П.: Считам исковата претенция за недопустима, тъй като към датата на подаване на исковата молба е преклудирано правото на ищеца да търси обезщетение за претърпени имуществени вреди, представляващи заплатен адвокатски хонорар по АНД по описа на РС – Кърджали. Видно от исковата молба, към датата на постановяване на окончателното съдебно решение на АДмС – Кърджали – 12.02.2020 г. и съдебно заседание на 14.01.2020 г., са влезли в сила промените на чл. 63 от ЗАНН, обнародвани в ДВ, бр. 94/29.22.2019 г. и в производството ищецът е могъл да поиска да му бъдат присъдени разноските и във връзка с първоинстанционното дело. По този начин, не е обосновано, във връзка с едно и също дело, приключило на 14.01.2020 г., да се води дело по ЗОДОВ, като неоснователно се увеличават разноските за сметка на ответника, тъй като ищецът претендира адвокатски хонорар и по настоящото дело. Считам, че целта на промените в ЗАНН са именно за да се избегне неоснователното обогатяване на ищеца, чрез кумулиране на допълнителни разноски. Видно е, че делото не е приключило с първоинстанционното решение, т.е. развил се е един процес и в касационна инстанция, поради което, към датата на постановяване на окончателното решение по казуса вече са били влезли в сила промените в ЗАНН. Ето защо, моля да прекратите делото, като ни бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение. Ако не уважите това искане, ще направя възражение за неоснователност в хода на делото по същество.

ПРОКУРОРЪТ: Считам, че исковата молба към настоящия момент е основателна, тъй като не е налице твърдяното основание за прекратяване на делото, при така влезлите в сила промени в закона.

          АДВ. М.: Предоставям на съда да прецени.

 

          СЪДЪТ намира, че възражението на пълномощника на ответника, за недопустимост на исковата молба, с наведените основания, е основателно. Действително, към датата на приключване на производството по КАНД № 221/2019 г. по описа на АдмС – Кърджали – 15.01.2020 г., датата на провеждане на съдебното заседание, са били налице измененията в ЗАНН, които дават възможност в тези производства да се претендира присъждане на адвокатско възнаграждение.

          Към тази дата вече е била в сила новата разпоредба на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, обн. ДВ, бр. 94/2019 г., която предвижда възможност за присъждане на разноски на страните в производството по оспорване на наказателни постановления с решението, постановено от съда по оспорването. Искането за разноски е допустимо до приключване на съдебното следствие пред съответната съдебна инстанция. Такова искане обаче не е направено пред РС - Крумовград и е пропусната възможността да се реализира предвиденото в новата норма на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН право да бъдат присъдени сторените в производството разноски.

Нормата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, обнародвана на 9.11.2019 г. е влязла в сила на 03.12.2019 г. След тази дата, ако страната, участваща в производството по оспорване на наказателно постановление по реда на ЗАНН не е реализирала правото си да поиска присъждане на разноски, същата не разполага с възможност да търси същите по реда на ЗОДОВ, предвид наличието на друг ред за това. Доколкото Тълкувателно решение № 1 по т. д. № 2/2016 Г. на ВАС на РБ предвижда допустимост на иска по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, с оглед липсата на друг предвиден законов ред за овъзмездяване на разходите за заплатен адвокатски хонорар в производството по оспорване на наказателно постановление, то с приемането на нормата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, предвиждаща специален ред, се дерогира задължителната сила на даденото тълкувание в тази насока.

Ето защо иск по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за обезщетение за вреди във връзка с обжалване на наказателно постановление е недопустим съгласно посоченото в  чл. 8, ал. 3 от ЗОДОВ, щом страната е имала възможност да поиска тези разноски в производството по оспорване на съответното наказателно постановление, какъвто е и настоящият случай. Нормата е процесуална и влиза в сила след изтичане на 3-дневен срок от обнародването й в ДВ. При липсата на изрична друга разпоредба в ДР на ЗАНН или на ЗДвП, то нормата е била актуална.

          При този изход на спора съдът намира за основателно направеното искане за присъждане на разноски от страна на процесуалния представител на ответника. Съгласно чл. 78, ал. 4 ГПК, вр. чл. 144 АПК при прекратяване на делото ответникът има право на разноски. Съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. с чл. 37 от ЗПП, вр. с чл 25, ал. 1 от Наредбата за заплащане на правната помощ на ответника следва да се присъди минимално юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева.

          По изложените съображения СЪДЪТ счита, че исковата молба, с правно основание чл. 1 от ЗОДОВ, с която се претендира присъждане на обезщетение, в размер на 300 лв., вследствие на отменено НП, е недопустима, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

          Ето защо, СЪДЪТ

                                                 О П Р Е Д Е Л И :

 

          ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба на Р.Х.И. от *** по чл. 1 от ЗОДОВ, срещу ОД на МВР – Кърджали, с цена на иска 300.00 лв.

          ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 86/2019 г. по описа на Адмс – Кърджали.

          ОСЪЖДА ищецът Р.Х.И. от ***, ЕГН-**********, да заплати на ответника ОД на МВР – Кърджали, юрисконсултско възнаграждение, в минималния размер от 100 лв.

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВАС, с частна жалба , в 7-дневен срок, от днес.

 

          Заседанието се закри в 10.53 ч.

Протоколът се изготви в съдебно заседание.

 

 

 

СЕКРЕТАР:                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: