Присъда по дело №2965/2017 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 142
Дата: 10 юли 2017 г. (в сила от 26 юли 2017 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20172120202965
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 19 юни 2017 г.

Съдържание на акта

         П    Р    И    С   Ъ   Д   А

                   142

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

                                     ГР. БУРГАС, 10.07.2017 година

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, 17 -ти състав, в публичното съдебно заседание на десети юли две хиляди и седемнадесета година в състав:

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНАТОЛИ БОБОКОВ

                                                 СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1.    Д.П. 2.З.Т.

 

при секретаря Д.М. и участието на прокурора Иван Кирков  като разгледа докладваното от съдия Бобоков НОХД № 2965 по описа за 2017 година, въз основа на закона и данните по делото,

П   Р   И   С   Ъ   Д   И:

            ПРИЗНАВА  подсъдимия В.А.Д. – роден на ***г. в гр. София, с адрес: ***,  българин, български гражданин, със средно образование, неженен, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 22.02.2017г. в гр.Бургас, ***, без надлежно разрешително държал в себе си високорискови наркотични вещества -  КОНОП (канабис, марихуана) с нето тегло 4.631 грама със съдържание на активно действащ компонент тетрахидроканабинол - 7,00 %, на стойност 27.79 лева, като деянието представлява маловажен случай - престъпление по чл.354а, ал.5, вр.ал.З, т.1,  предложение първо от НК, поради което и на основание чл.78а  НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание глоба в размер на 1000 лева, като на основание чл.304 от НПК го ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото му обвинение по чл.354а, ал.3, т.1 от НК.

 

               ОТНЕМА в полза на Държавата на основание чл. 354а, ал. 6 от НК, неизразходваната част от предмета на престъплението, а именно:               КОНОП (канабис, марихуана) с нето тегло 4.631 грама със съдържание на наркотично действащ компонент активен компонент тетрахидроканабинол-7,00 %, на стойност 27.79 лева.

   ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал. 3 от НПК подсъдимия В.А.Д., ЕГН **********,   със снета по делото самоличност, да заплати по сметка на ОД на МВР гр. Бургас сумата от 46.12 лева, представляваща направените по делото разноски в досъдебното производство, както и 10 лева по сметка на БРС за служебно издаване на 2 бр. изпълнителни листи.

 

Присъдата може да се обжалва и/или протестира пред БОС в 15 дневен срок от днес.

                                 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /А. Бобоков/

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

Вярно с оригинала: Д.М.

 

 

                                

                  

 

 

 

                  

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към присъда № 142 от 10.07.2017 г., постановена по НОХД № 2965/2017 год. по описа на БРС, НК, XVII-ти състав

 

  Бургаска районна прокуратура е внесла обвинителен акт по досъдебно производство № 434 ЗМ – 162/2017г. по описа на 02 РУ на МВР - гр.Бургас, ПОР № 525/2017г. по описа на БРП против В.А.Д., за извършено престъпление по член 354а, ал.3, т.1 от НК, чл.3,ал. 1 ,т. 1 и ал.З ЗКНВП, вр. чл. 73, ал. 1 и чл. 30 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/ и чл. 1 и сл. от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите /НУРРД/ по чл. 73, ал. 1 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/, вр. Приложение № 1 -Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина" към чл. 3, т.1 от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични /НРКРВН/, а именно: КОНОП (канабис, марихуана) с нетно тегло 4,631 грама (четири цяло шестстотин тридесет и един грама) със съдържание на наркотично действащ активен компонент тетрахидроканабинол – 7,00% (седем тегловни процента) на стойност 27,79лв. /двадесет и седем лева и седемдесет и девет стотинки/ , определена съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството.

Производството е проведено по реда на съкратеното съдебно следствие по чл.371, т.2 от НПК. След разясняване на правата и последиците по чл.372, ал.1 от НПК, подсъдимият В.А.Д. заяви, че желае предварително изслушване по чл.371 от НПК, като на основание чл.371, т.2 от НПК признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и е съгласен да не се събират доказателства за тези факти.

Съдът като намери, че са налице предпоставките за това, допусна провеждането на съкратено съдебно следствие. След изслушване самопризнанията на подсъдимия и като констатира, че те се подкрепят от събраните на досъдебното производство доказателства, съдът с определение обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанията на подсъдимия, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

 В съдебно заседание представителят на БРП  прави предложение за изменение на обвинението към по-лекия състав по чл.354а ал.5 НК. Прокурорът намира, че случаят е маловажен и деянието следва да се преквалифицира по чл.354а, ал.5 от НК, като подсъдимия следва да бъде освободен от наказателна отговорност по реда на чл.78а НК.

Защитникът на подсъдимия твърди, че макар да се касаело за държане на високорисково наркотично вещество, с оглед малкото количество, ниската стойност и вида на наркотичното вещество, подзащитният му следвало да бъде признат за виновен с приложение на алинея 5 на чл.354а от НК, като на същия бъде наложено административно наказание по реда на чл.78а от НК.

Подсъдимият В.А.Д. се придържа към казаното от защитника си. Признава, че е държал високорисково наркотично вещество и съжалява за стореното. Моли да му бъде наложено административно наказание - глоба.

 

Съдът, след като анализира събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното от фактическа страна:

 

         Подсъдмият В.А.Д., ЕГН:********** ***, българин, български гражданин, неженен, със средно образование, работещ, неосъждан.

         На 22.02.2017г. в около 17:30 часа, при обход в района на бл.54 в к.с. ''Славейков'' в изпълнение на служебните си задължения по опазване на обществения ред , служителите при Второ РУ ОДМВР-Бургас - свидетелите – Ч. О. Й. и С. Т.Т.,  забелязали обвиняемия В.А.Д., който се придвижвал пеш. Полицейските служители се отправили към него и му поискали документ за самоличност. По време на проверката подс. Д. имал съмнително поведение и изглеждал смутен за това служителите – Т. и Й. го попитали дали държи в себе си забранени вещества, на което той отговорил отрицателно. Въпреки че не бил извършил нарушение на обществения ред, обвиняемият бил отведен от полицейските служители в сградата на 02 РУ на МВР - гр.Бургас.

         В хода на разследването по ДП№ 434 ЗМ – 162/2017г. по описа на 02 РУ на МВР - гр.Бургас, ПОР № 525/2017г. по описа на БРП на 22.02.2017г. в 17:15 часа в сградата на Второ РУ ОДМВР-гр.Бургас е извършено в условията на неотложност процесуално-следствено действие обиск на В.А.Д. и изземване, като са иззети следните вещи: - в десен джоб на дънков панталон скрита 1 /един/ брой черна, кръгла полиетиленова торбичка, съдържаща суха, зелена, тревна маса -КОНОП (канабис, марихуана) с нето тегло- 4,631 грама (четири цяло шестстотин тридесет и един грама) със съдържание на наркотично действащ активен компонент тетрахидроканабинол – 7,00% (седем тегловни процента), от значение за разследването по настоящото досъдебно производство и е изготвен фотоалбум. В законоустановения двадесет и четири часов срок на осн.чл.164 ал.З от НПК протоколът за извършеното гореописано следствено действие обиск на лице и изземване е одобрен от дежурен съдия.

От заключението на извършената физико-химична експертиза се установява, че намерените вещества в подсъдимия са: КОНОП (канабис, марихуана) с нето тегло - 4,631 грама (четири цяло шестстотин тридесет и един грама), със съдържание на наркотично действащ активен компонент тетрахидроканабинол – 7,00% (седем тегловни процента) на стойност 27,79 лв. (двадесет и седем лева и седемдесет и девет стотинки), определена съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството.

Конопът (канабис, марихуана) и активният му компонент тетрахидроканабинол са поставени под контрол в Списък 1 – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина” от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични във връзка с чл. 3, ал. 2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП). Конопът има силно наркотично действие, няма легална употреба, пазар и производство, като подлежи на контрол съгласно ЗКНВП.

Гореизложената фактическа обстановка се установява по категоричен начин от показанията на свидетелите Ч. О. Й. и С. Т.Т., дадени на досъдебното производство; заключението на изготвената физико-химична експертиза; протокол за обиск на лице; протокол за доброволно предаване; справка за съдимост на подсъдимия и от останалите събрани в хода на досъдебното производство документи. При постановяване на присъдата си съдът, въз основа на доказателствата, събрани на досъдебното производство, прие за установена фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената му част.

Анализираната съвкупност от доказателства води съда до единствено възможния извод за доказаност на описаните по-горе фактически констатации.

 

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

 

   Подсъдимият В.Д. е осъществил от обективна и субективна страна състав на престъпление от общ характер, а именно престъпление по чл.354а, ал.5 от НК, вр. чл.73, ал.1, чл.30 и чл.31 от ЗКНВП, вр. чл.1 и сл. от НУРРД и чл.73, ал.1 от ЗКНВП, вр. чл.3, ал.1, т.1 и ал.2, т.1 от ЗКНВП, вр. чл.3, т.1 от НРКРВН и Приложение 1 - Списък 1 Растения и вещества с висока степен на риска за обществено здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина от НРКРВН, тъй като на 22.02.2017г. в гр. Бургас, около бл.54 в к.с. ''Славейков'', държал в себе си без надлежно разрешително, съгласно чл. 73, ал. 1 и чл. 30 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП) и чл. 1 и сл. от Наредба за условията и реда за разрешаване на дейностите по чл. 73, ал. 1 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП) държал високорискови наркотични вещества, по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1, и ал. 2 от Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП), вр. чл. 3 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични и Приложение № 1, Списък № 1 от същата, а именно КОНОП (канабис, марихуана) с нето тегло - 4,631 грама (четири цяло шестстотин тридесет и един грама), със съдържание на наркотично действащ активен компонент тетрахидроканабинол – 7,00% (седем тегловни процента) на стойност 27,79 лв. /двадесет и седем лева и седемдесет и девет стотинки/, определена съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството.

      

        От обективна страна на 22.02.2017 г. в гр. Бургас е налице държане на коноп от страна на подсъдимия Д., защото е имал в себе си 4,631 грама (четири цяло шестстотин тридесет и един грама), със съдържание на наркотично действащ активен компонент тетрахидроканабинол – 7,00% (седем тегловни процента) на стойност 27,79 лв. /двадесет и седем лева и седемдесет и девет стотинки/. Следователно същият е нарушил посочените по-горе нормативни актове като е държал нерегламентирано коноп.

      

         Случаят се квалифицира като маловажен, предвид наличието на всички основания затова съгласно чл.93, т.9 от НК. Според посочената разпоредба маловажен случай е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. Преценката се прави на база фактическите данни на конкретния казус, отнасящи се до начина на извършване на престъплението, вида и стойността на предмета му, на вредните му последици, данните за личността на дееца и всички други обстоятелства, релевантни за степента на обществена опасност и морална укоримост на извършеното. Осъщественото от подсъдимия държане на коноп не е от кръга на резултатните престъпления.  От извършването му не се установява да са причинени вредоносни последици. Съдът отчете изключително малкото количество наркотично вещество - 4,631 грама и доста ниската парична стойност на конопа, а именно - 27,79 лв. Тази стойност е значително по-ниска от установения размер на минималната месечна работна заплата за страната. Следва да бъде взето предвид и това, че макар да се касае за държане на високорисково наркотично вещество, то конопът и активнодействащият му компонент тетрахидроканабинол са най-малко опасни и с най-нисък вреден ефект от употребата им, в сравнение с други високорискови наркотични вещества като кокаин, хероин и др. Обстоятелствата касаещи деянието - ниската стойност, малкото количество и видът на високорисковото наркотично вещество (коноп, а не кокаин, хероин или други по-опасни вещества), съпоставени с обстоятелствата касаещи личността му – липса на предходно осъждане, трудово ангажирана личност, обуславят приложението на алинея 5 на член 354а от НК. Следователно, съвкупната преценка на обстоятелствата, свързани с деянието и с личността на дееца, както и на моралната му укоримост, сочи на по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на престъпления от съответния вид. В този смисъл е и Решение № 34 от 08.04.2015 г., постановено по н.д. № 1914/2014 г. по описа на ВКС, III-то н.о.

 

От субективна страна деянието е извършено при форма на вината „пряк умисъл” по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК. Подсъдимият е знаел, че без съответно разрешение няма право да притежава наркотични вещества, разбирал е, че с действията си извършва противоправно деяние и е целял да държи в себе си забранени от закона високорискови наркотични вещества.

По изложените по-горе аргументи съдът счете, че извършеното от подсъдимия деяние осъществява състава на по-леко наказуемо престъпление, а именно такова по чл.354а, ал.5, вр. ал.3, т.1 от НК, поради което го оправда по първоначално повдигнатото обвинение по чл.354а, ал.3, т. 1 от НК.

    

       Съдът намира, че с държането на високорисков наркотик макар и в малко количество, се засягат широк спектър от обществени отношения, свързани със здравето на гражданите и такива, свързани с реда и начина на придобиване, контрола, съхранение и разпространение на наркотични и психотропни вещества и техните прекурсори в Република България. Осъщественото от подсъдимия Д. деяние е придобило изключително широко разпространение в обществото ни, особено сред младите хора, което прави необходимо санкционирането му, с оглед превенция на бъдещи такива прояви както от страна на подсъдимия, така и от страна на останалите граждани. Деянието, извършено от подсъдимия, не може да бъде преценено като „малозначително”. Малозначителността на деянието представлява конкретно негово обществено качество, което изисква внимателен анализ на обстоятелствата дали то обективно не може да окаже отрицателно въздействие върху обществените отношения или неговото въздействие е толкова минимално, че не застрашава реално тези отношения. В настоящия случай не може да става въпрос нито за пренебрежимо малък паричен еквивалент на предмета на престъплението, нито за несъществена степен на засягане на обекта на посегателство. Количеството и стойността на високорисковото наркотично вещество, държано от подсъдимия, сочат на извод за достатъчна степен на обществената опасност на деянието, за да бъде то третирано като престъпление, макар тази степен на обществена опасност да се явява незначителна по смисъла на чл. 93, т. 9 от НК. Поради гореизложеното не може да се говори за малозначителност или за явна незначителност на обществената опасност на конретното деяние, което да доведе до приложение на чл.9, ал.2 от НК и цялостно оправдаване на подсъдимия.

 

По наказанието:

 

       Разпоредбата на чл.354а, ал.5 във връзка с ал.3, т.1 от НК предвижда наказание „Глоба” до 1000 лева. Подсъдимият е пълнолетно лице, не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК, от извършеното престъпление няма причинени съставомерни имуществени вреди. Предвид наличието на предпоставките по чл.78а, ал.1 от НК съдът освободи от наказателна отговорност подсъдимия за извършеното престъпление по чл.354а, ал.5 във връзка с ал.3, т.1 от НК и му наложи административно наказание „Глоба” в размер на 1000 лв.

         При определяне размера на наказанието съдът взе предвид обществената опасност на деянието и личността на дееца. Съдът отчете като смекчаващи вината обстоятелства изразената в хода на съдебното производство явна критичност към извършеното, чистото съдебно минало, трудовата му ангажираност, както и липсата на данни за други противообществени прояви.

 

Отчитайки горното с оглед постигане целите на специалната и генерална превенция, съдът, като отчете и обществената опасност на зачестилите деяния от този вид, конкретно на дееца и взе предвид задължителната разпоредба на чл.78а, ал.5 от НК, наложи на подсъдимия административно наказание в размер към минималния, установен в чл.78а, ал.1 от НК, а именно глоба в размер на 1000 лева. Според съда този размер е съобразен с възрастта на дееца, възможността същият да се поправи, превъзпита, да преосмисли и коригира за в бъдеще поведението си.

 

В тежест на подсъдимия съдът възложи направените по делото съдебни и деловодни разноски в размер на 46.12 лева, както и 10 /десет/ лева държавна такса за служебно издаване на изпълнителни листи в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд-гр.Бургас.

 

         На основание чл. 354а, ал. 6 от НК се отнемат в полза на Държавата високорисковите наркотични вещества. За отнемането е разпоредено да се уведоми ЦМУ в едномесечен срок от влизане на присъдата в сила, като намиращите се на съхранение в ЦМУ, Отдел „МРР-НОП”-гр.София наркотични вещества да бъдат унищожени след влизане в сила на присъдата.

 

Ръководен от гореизложеното, съдът постанови присъдата си.

Да се уведомят страните за изготвените мотиви!

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: / А. Б. /

 

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: М.К.