Решение по дело №381/2021 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 септември 2021 г. (в сила от 14 септември 2021 г.)
Съдия: Мария Николаевна Ницова
Дело: 20217140700381
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

368 / 14.09.2021 г., гр.Монтана

 

В името на народа

            Административен съд  Монтана, в съдебно заседание на десети септември две хиляди двадесет и първа година, в състав :  

                                                                                              Председател: Огнян Евгениев

                                                                                                      Членове: Бисерка Бойчева

                                                                                                                      Мария Ницова                

                                                                     

при секретар Лазарова  и с участието на прокурора  Александрова

разгледа докладваното от съдия Ницова КАНД № 381/2021 г. по описа на Административен съд Монтана

 

            Производството е по реда на чл.208 АПК във връзка с чл.63 ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба от директора на РД „Автомобилна администрация“ Враца,  против решение  от 25.05.2021 г., постановено по АНД № 400/2020 г. по описа на Районен съд Берковица, с което е отменено наказателно постановление № 26-000633/04.11.2020 г., издадено от  и.д. директора на РД „Автомобилна администрация“ Враца. С него за нарушение по чл. 7б, ал. 1, пр.1 от ЗАвтПр, на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от същия закон, на ответника по касация – „Гарантпроектстрой“ ООД, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева. Като касационно основание се сочи неправилното приложение на материалния закон от страна на въззивната инстанция. Иска се отмяната на обжалваното решение и решаване на делото по същество чрез потвърждаване на наказателното постановление.

           Ответникът по касационната жалба е депозирал възражение, в което изразява становище за нейната неоснователност и моли въззивното решение да бъде оставено в сила.

            Представителят на Окръжна прокуратура  дава заключение за неоснователност на жалбата и счита въззивното решение за правилно, поради което иска да бъде оставено в сила.

            Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

            Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

            С обжалваното пред въззивната инстанция наказателно постановление ответникът по касация е наказан за това, че като превозвач, притежаващ лиценз за международен превоз на товари № 14702/17.02.2016 г., е допуснал осъществяването на обществен превоз на товари на територията на Р.България  с МПС Ман 41.372 ВФ с рег.№ М 1604 ВА , категория N3, видно от пътен лист № 223486/02.10.2020 г.  и товарителница № 416943/02.10.2020 г., с водач Атанас Крумов Тодоров , който не притежава валидна карта за квалификация на водач на МПС, видно от справка в информационната система на ИА“АА“.

            Пред въззивната инстанция е представено удостоверение за професионална компетентност от 21.10.2020 г.   Безспорно и от направената  служебна справка от контролните органи е установено, че към 13.10.2020 г.  последният не е разполагал с карта за квалификация на водача. При тези данни административнонаказващият орган е квалифицирал извършеното нарушение като такова по чл. 7б, ал. 1, пр. 1 от ЗАвтПр като с издаденото НП му наложил, на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от същия закон, имуществена санкция в размер на 3000 лева.

            За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че административнонаказващият орган приложил неправилно санкционната разпоредба на чл. 96г, ал. 1 от ЗАвтПр, уреждаща две отделни и намиращи се в условията на алтернативност форми на изпълнителното деяние, а именно назначаването на водач, който не отговаря на някое от законоустановените изисквания, както и допускането на такъв водач да управлява превозно средство, с което се извършва превоз. Посочил е, че  формата на изпълнителното деяние, изразяваща се в допустителство, не е приложима, дори недопустима за юридически лица, приел, че в посочените правни норми, не е  предвиден състава на допустителство, каквото е общото изискване на чл.10 от ЗАНН.

            Решението е неправилно. Процесното нарушение е индивидуализирано по начин, който  дава възможност на превозвача  да разбере за извършването на какво нарушение му е наложена санкция и да организира адекватно защитата си. В АУАН и НП ясно е посочено извършеното от дружеството нарушение. Видно от състава, по който е била ангажирана административнонаказателната отговорност на касационния ответник – чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от ЗАвтПр, извършеното нарушение представлява предвиден в закона /вж. чл. 10 от ЗАНН/ случай на допустителство. То е от категорията на продължените нарушения като се осъществява чрез бездействие посредством допускането от санкционираното лице да бъде осъществен превоз на товари от водач, който няма издадена карта за квалификация. Константна е практиката, според която административните нарушения, осъществени чрез бездействие, се считат извършени, превозвачът е дължал правомерното активно поведение – да не допуска водач без издадена карта за квалификация на водача да започне извършването на обществен превоз на товари. Както в АУАН, така и в НП, са изложени конкретни факти относно статута на санкционираното дружество – превозвач, извършващ международен превоз на товари като са посочени данни за издадения му лиценз, данни за водача и за времето на извършения превоз.

            Не се споделя изводът на въззивната инстанция и за допуснато от административнонаказващия орган неправилно приложение на чл. 96г, ал. 1 от ЗАвтПр.

Както вече беше посочено, втората форма на изпълнителното деяние, а именно допускането на водач, който не отговаря на тези изисквания, да управлява превозно средство, с което се извършва превоз, представлява случай на уредено в закон допустителство, което се осъществява чрез пасивното поведение /бездействие/ на превозвача, допуснал извършването на превоз от водач, който не разполага с карта за квалификация. Вярно е също, че двете форми на изпълнителното деяние, доколкото изискват различно по вид поведение, се намират в отношение на алтернативност, поради което не е възможно с едно деяние да бъдат осъществени и двете.

Следователно, противно на приетото от въззивната инстанция, втората форма на изпълнителното деяние на нарушението по чл. 96г, ал. 1 от ЗАвт Пр е възможна в случаите, когато превозвачът допуска обществен превоз в нарушение на чл.7б, ал.1 от ЗАвтПр“ Лицензираните превозвачи, лицата по чл. 24е и лицата, извършващи превози за собствена сметка, осъществяват превози на пътници и товари с моторни превозни средства от категории M2, M3, N2, N3 и с водачи, които отговарят на изискването за квалификация на водача и притежават карта за квалификация на водача за съответната категория или сертификат за водач на моторно превозно средство за обществен превоз на товари по шосе.“,  като в тези случаи законодателят допуска административно наказание да се наложи и за самото допускане на такъв водач.

            Като е достигнал до противоположни правни изводи районният съд е постановил едно неправилно решение, което следва да бъде отменено и делото решено по същество като наказателното постановление бъде потвърдено.

 

            Предвид изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОТМЕНЯ решение  от 25.05.2021 г., постановено по АНД № 400/2020 г. по описа на Районен съд Берковица, с което е отменено наказателно постановление № 26-0000633/04.11.2020 г., издадено от и.д. директор на РД „Автомобилна администрация“ Враца и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 26-0000633/04.11.2020 г., издадено от и.д. директор на РД „Автомобилна администрация“ Враца, с което, за нарушение по чл. 7б, ал. 1, пр. 1 от ЗАвтПр, на основание чл. 96г, ал. 1, пр. 2 от същия закон, на „Гарантпроектстрой“ ООД, с ЕИК *********, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева.

            РЕШЕНИЕТО е  окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                                

                                                             Председател:                            

 

                                                                     Членове:

 

           е