Решение по дело №2140/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6191
Дата: 4 октомври 2018 г. (в сила от 24 ноември 2018 г.)
Съдия: Розинела Тодорова Янчева
Дело: 20181100502140
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

   

 Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                гр.  София  4.10.2018 г.

 

 

                              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

   

         СОФИЙСКИ   ГРАДСКИ   СЪД,    Г.О.,   ІI-б   ВЪЗЗИВЕН СЪСТАВ,

в публичното заседание на първи октомври две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОЗИНЕЛА ЯНЧЕВА

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА ДИМИТРОВА

                                                                                       РАДМИЛА МИРАЗЧИЙСКА

                       

при секретаря Д. Шулева,  като разгледа докладваното  от съдия  ЯНЧЕВА гр. дело № 2140 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

            Настоящият съд е сезиран с въззивна жалба, подадена от Е.В.И. срещу решението на СРС, ІІІ Г.О., 82 състав, постановено на 3.12.2017 г. по гр. дело № 63801/2016 г., в частта, в която предявеният от жалбоподателя срещу П.на Р.Б.иск с правно основание чл.2, ал.1, т.3, пр. първо от ЗОДОВ е отхвърлен за сумата над 1  000 лв. до пълния предявен размер от 10 000 лв.

            Жалбоподателят намира присъденото му от СРС обезщетение за неимуществени вреди за занижено и несправедливо. Счита, че въпреки че е бил обвинен в леко престъпление, наказателното производство е продължило достатъчно дълго – две години, през което време той е търпял значителни вреди вследствие на настъпилите изменения в психиката му, раздялата с неговата приятелка и изпитваните страхове. Твърди и че е следвало да съобразява пътуванията си и да отсъства от работа, предвид присъствието му в съдебни заседания.

            Другата страна счита жалбата за неоснователна.

            Пред СГС не са събрани нови доказателства.

            След преценка доводите на страните и доказателствата по делото, въззивният съд намира за установено следното от фактическа и правна страна:

            Първоинстанционният съд е сезиран от  Е.В.И. с иск с правно основание чл.2, ал.1, т.3, пр. първо от ЗОДОВ, предявен срещу П.на Република България: за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 10 000 лв., претърпени от ищеца в резултат на повдигането на обвинение за престъпление по чл.325, ал.1 от НК, за което впоследствие е бил оправдан с влязла в сила присъда по а.н.д. № 21611/2014 г. на СРС , Н.О., 99 състав, потвърдена с решение № 1116 от 10.10.2016 г. на СГС, Н.О., 8 въззивен състав по в.н.а.х.д.№ 3003/2016 г., ведно със законната лихва, считано от 10.10.2016 г. - датата на влизане в сила на оправдателната присъда до окончателното й изплащане.

В исковата молба се сочи, че на 15.09.2014 г. на ищеца е било повдигнато обвинение по досъдебно производство № ЗМ1836/2014 г. по описа на 2-ро РУП на СДВР за извършено престъпление по чл.325, ал.1 от НК, по което същият е бил оправдан с присъда на СРС, потвърдена с решение на СГС. Поддържа, че в резултат на това несправедливо обвинение, за което се предвижда наказание лишаване от свобода, изпитал изключителен страх, че може да получи присъда без да е виновен, разследването продължило две години и му се наложило многократно да се явява в съдебни заседания и да отсъства от работа, скарал се с приятелката си, с която живеели на съпружески начала, психиката му се променила, затворил се в себе си, спрял да излиза и да контактува с хора. Е.И. твърди и че за делото му научили всички съседи и се отдръпнали от него, станали подозрителни и избягвали контакти.

Ответникът е оспорил изцяло иска по основание и размер. Процесуалният представител на П.на Р.Б.излага съображения, че ищецът не е представил доказателства за действително претърпени вреди, както и такива, че органите на досъдебното производство са извършвали спрямо него действия извън правно регламентираните в хода на наказателното производство. Намира размера на претенцията за изключително завишен, както и прави възражение по чл.5, ал.1 от ЗОДОВ.

Първоинстанционният съд е изложил в решението си, че ищецът при започване на наказателното преследване е бил на 32 години, без образование, неосъждан, работил е като машинен оператор в „З.“ АД. Същият е бил привлечен като обвиняем на 8.10.2014 г., като воденото срещу него наказателно производство е приключило с признаването му за невиновен на 10.10.2016 г., т.е. за две години. Съдът е посочил, че взетата спрямо И. мярка за процесуална принуда е била най-леката - „подписка“, и не е ограничила правото му на свободно придвижване. Взел е предвид, че ищецът е бил обвинен в престъпление от общ характер, което не е тежко по смисъла на чл.93 т.7 от НК, като за него НК предвижда наказание от лишаване от свобода до две години или пробация, както и обществено порицание. СРС е изложил изводи, че само по себе си обвинението в извършването на престъпление е свързано със значителен стрес и това е една нормална човешка реакция в случай на упражнена наказателна репресия. Приел е, че повдигнатото и поддържано обвинение е създало редица неудобства на ищеца в емоционален, човешки и морален план, като от гласните доказателства е видно, че ищецът се затворил в себе си, скарал се временно с приятелката си, страхувал се да не бъде осъден. Съдът е съобразил обстоятелството, че И. се е явил на четири съдебни заседания общо на две инстанции. Намерил е възражението по чл.5 от ЗОДОВ за съпричиняване, направено от ответника, за неоснователно. Въз основа разпоредбата на чл.52 от ЗЗД, като е отчел продължителността на наказателното преследване, поддържано на две съдебни инстанции, с наложена мярка за неотклонение „подписка”, и доказаните негативни емоции, преживени от ищеца, съдът е приел за справедливо обезщетение в размер на 1 000 лв.

Въззивният съд счита обжалваното решение за валидно и допустимо.

Съгласно чл.269, изр. второ от ГПК, единственият спорен въпрос пред настоящия съд е относно размера на дължимото се на Е.И. обезщетение, съобразно с изложените във въззивната жалба съображения.

Настоящият съдебен състав изцяло споделя изводите на СРС относно характера на претърпените от Е.И. неимуществени вреди в резултат на повдигнатото обвинение за извършване на престъпление по чл.325, ал.1 от НК, но намира присъденото обезщетение за занижено.

Като взе предвид характера, интензитета и продължителността на негативните изживявания на жалбоподателя – страх и притеснения от евентуално осъждане; негативни последици от обвинението в отношенията му с близки, познати  и приятелката му, неудобства, свързани с наложената мярка за неотклонение и с явяването в съдебните заседания пред наказателния съд, въззивният съд счита за справедливо присъждането на обезщетение в размер на 3 000 лв.

Предвид горното, въззивният съд следва да отмени решението в частта, в която искът е отхвърлен за сумата над 1 000 лв. до 3 000 лв. и присъди разликата от 2 000 лв.

Жалбоподателят има право на допълнителни разноски пред СРС. Същият е направил пред СГС единствено разноски за държавна такса, чието заплащане не претендира.

Водим от горното, съдът

 

                                                                  Р  Е  Ш  И: 

 

 

ОТМЕНЯ решението от 3.12.2017 г. на СРС, ІІІ Г.О., 82 състав, постановено по гр. дело № 63801 по описа за 2016 г., в частта, в която искът е отхвърлен за сумата над 1 000 лв. до 3 000 лв., И ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА П.на Р.Б.да заплати на Е.В.И. сумата от 2 000 лв. (две хиляди лева), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, претърпени от Е.В.И. в резултат на незаконосъобразни действия на П.на Р.Б.- повдигането на обвинение за престъпление по чл.325, ал.1 от НК, за което впоследствие е бил признат за невиновен с влязло в сила на 10.10.2016 г. решение от 17.03.2016 г. по н.а.х.д.№ 21611 по описа на СРС за 2014 г., Н.О., 99 състав, ведно със законната лихва, считано от 10.10.2016 г. до окончателното й изплащане.

ПОТВЪРЖДАВА решението в частта, в която искът е отхвърлен за сумата над 3 000 лв. до 10 000 лв.

В останалата част решението е влязло в сила.

ОСЪЖДА П.на Р.Б.да заплати на Е.В.И. допълнителни разноски пред СРС в размер на 200 лв.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в 1-месечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

 

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                                              

           

                 2.