Определение по дело №279/2024 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1875
Дата: 27 февруари 2024 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20247180700279
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1875

Пловдив, 27.02.2024 г.

Административният съд - Пловдив - XVI Състав, в закрито заседание на двадесет и седми февруари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Съдия:

ХРИСТИНА ЮРУКОВА

като разгледа докладваното от съдията административно дело279/2024 г. на Административен съд - Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 284 от ЗИНС, във вр. с чл.203 и сл. от АПК.

Образувано е след решение № 1233/07.02.2024г. по адм.д. № 2806/2023г. на Административен съд Пловдив, тричленен състав, с което е отменено решение № 1686/17.10.2023г. по адм.д. № 1215/2023г. на Административен съд Пловдив и делото е върнато за ново разглеждане с указания, задължителни за настоящия съдебен състав.

Производството е образувано по искова молба на Е.В.А., понастоящем в Затвора гр. Пловдив, подадена от адвокат Х., против Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ гр.София с иск за заплащане на обезщетение в общ размер на 10000 лева за причинени неимуществени вреди за престоя му в Затвора гр. Пловдив в период 20.09.2020г. до 24.06.2022г., за което се претендира 7000лева от обезщетението и законна лихва, считано от 25.06.2022г., и в период 04.01.2023г. до 12.05.2023г., за който период се претендира 3000 лева от общия размер на обезщетението и законна лихва от 13.05.2022г.

Твърди се, че са били условия на изтърпяване на наказанията при наличие на хлебарки, дървеници и други насекоми; влага в килиите, липса на топла вода, дупки по стените, скъсани дюшеци, пълни с дървеници, скъсани одеяла, осветление в тоалетните, невъзможност за поддържане на хигиена в килиите, липса на препарати за хигиена и пране, липса на почистващи консумативи, метли и лопати, липса на простори за прането, загряване на вода с бързовар, вместо осигуряване на топла вода и баня, липса на медицинско обслужване(такова е осигурено само почасово и в определени дни), три пъти в седмицата се заключвали килиите, което на ищеца е неясно защо.

Съдът намира, че не са налице пречки делото да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

На основание чл.163, ал. 3 от АПК следва да се дадат указания на страните за изясняване на обстоятелства от значение за делото във връзка с разпределението на доказателствената тежест съобразно чл. 170 от АПК и указанията на касационната инстанция.

Воден от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

Насрочва делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 26.04.2024 г. от 10:00 часа.

КОНСТИТУИРА страните, както следва: Е.В.А. – ищец, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – ответник, и Окръжна Прокуратура Пловдив, които да се призоват за насроченото съдебно заседание.

УКАЗВА на ищеца, че доказателствената тежест в случай на предявяване на иск лежи върху ищеца. Той трябва да ангажира доказателства във връзка с твърденията, които е изложил в исковата молба, за да докаже по вид, основание и размер своя иск.

УКАЗВА на ответника, че настъпването на неимуществени вреди, причинени на лишени от свобода и задържани под стража в резултат на нарушения по чл. 3 от ЗИНЗС се предполага до доказване на противното.

ЗАДЪЛЖАВА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София в срок до датата на съдебното заседание да представи по делото информация за периода, през който Е.В.А. е пребивавал в Затвора гр. Пловдив(като се обозначат ясно датите на постъпване и освобождаване); доказателства за осигурени хигиенизиращи консумативи и материали на лишените от свобода на месец; да представи доказателства за хигиенизиращи дейности в Затвора гр. Пловдив през процесните периоди, както и за дейностите по дезинсекция, дезинфекция и дератизация; график на медицинското обслужване за процесните периоди; график на дейностите по твърдяното от ищеца затваряне за три пъти седмично в килиите; доказателства за вида, количество и състав на осигуряваната храна;

Указва на ищеца, че ако желае да се събират доказателства от посочените в първоначалната искова молба от трето, неучастващо по делото лице, то следва да представи молба по чл. 192 от ГПК в два екземпляра.

Да се изпратят преписи от уточняване на исковата молба за претендираната лихва на ГД „Изпълнение на наказанията“ и Окръжна прокуратура Пловдив с указание за възможността да представят в 14-дневен срок от получаване на призовката писмени отговори по уточнението на исковата молба и да посочат доказателства, като приложат писмените такива, с които разполагат.

Във връзка с въведената в Административен съд Пловдив видеоконферентна връзка за провеждане на съдебни заседания със страни – ищци от местата за лишаване от свобода, съдът указва на страните, че съдебното заседание ще бъде проведено чрез видеоконферентна връзка, за която следва да бъде уведомен началникът на Затвора гр. Пловдив за осигуряване на техническа обезпеченост за осъществяването й по отношение на ищеца Е.В.А.. Възражения на ищеца срещу начина на провеждане на съдебното заседание следва да се изразят изрично по делото.

Препис от определението и призовки за открито съдебно заседание да се изпратят на страните.

Ищецът да се уведоми чрез упълномощения по делото адвокат и чрез началник на Затвора гр. Пловдив.

Съдия: