Решение по дело №268/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 119
Дата: 23 юли 2019 г. (в сила от 27 ноември 2019 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200268
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 23.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на първи юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

            при секретаря М. М., като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 268 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

            С Наказателно постановление № НП-… г. на Директора на ОДБХ – С.област, на “В - С и С.“ СД ЕИК  … със седалище и адрес на управление гр. К., ул. „Р.“ № … на основание чл. 42, ал. 2 от Закона за храните е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева

            Постановлението е обжалвано в срок с мотива, че не е извършено административно нарушение. Твърди се, че за обекта има издадено удостоверение №   г. на ЕТ „Б. - Г.Г.“ и към датата на проверката тази регистрация не е прекратена. Навеждат се доводи за наличие на основания за прилагане на чл. 28 ЗАНН.

            Въззиваемата страна, чрез процесуалния си представител адв. Б., оспорва основателността на жалбата, като моли НП да бъде потвърдено.

            Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, приема за установено следното:

            От приложения по делото доклад от извършена инспекция в обект за производство и търговия с храни от   г., който е годно писмено доказателство, приобщено към материалите по делото чрез прочитането му по реда на чл. 283 НПК, се установява, че е била извършена проверка по безопасност на храните на територията на гр. М.П.. Бил проверен магазин за хранителни стоки, находящ се в гр. М.П., ул. „Х.Б.“ № …, стопанисван от „В - С и С.“ При проверката присъствала и управителката на обекта – М.К., като на проверяващите не било предоставено удостоверение за регистрация на обекта, издадено на името на търговеца.

            Служителите на ОДБХ изискали фискален бон от фискалното устройство, което се е намирало в търговския обект, при което установили, че същото е регистрирано на дружество „В - С и С.“ СД.

            Във връзка с констатациите е съставен и АУАН № … г., в който е прието, че В - С и С-ие“ СД  в обект магазин за хранителни стоки, находящ се в гр. М.П., ул. „Х.Б.“ №  … извършва съхранение, продажба и представяне за продажба на с храни в обект, който не е регистриран по реда на Закона за храните, с което е нарушен чл. 12, ал. 1 от Закона за храните.

            По делото е представено удостоверение за регистрация № 4266/11.01.2013 г., издадено на ЕТ „Б.Г.Г.“ за магазин за хранителни стоки с адрес гр. М.П., ул. „Х.Б.“ № ….

            От представеното заявление за регистрация на обект за производство и търговия с храни се установява, че М.К. в качеството си на управител на В - С и С.“ СД на   г. е подала за явление за регистрация  на магазина, находящ се в гр. М.П., ул. „Х.Б.“ № .. и е издадено съответно удостоверение №   г.

            Съгласно представения договор за наем В - С и С.“ СД е наел магазина за хранителни стоки на  … г.

            Констатациите в АУАН са потвърдени от показанията на актосъставителя Х.К., според която по време на проверката е била извършвана търговия с храни в обекта, като управителката е споделила, че е мислела, че може да работи с регистрацията на друг магазин, който се намира в близост до проверявания обект.

            Въз основа на съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление,  с което за нарушението по чл. 12, ал. 1 ЗХ, като на основание чл.42, ал. 2 ЗХ за храните на търговеца била наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв.

            От правна страна:

            Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – от Директора на ОДБХ-С. област, съгласно правомощията му по Закона за храните. Съдът приема, че при съставянето на акта и издаване на наказателното постановление обаче не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да ограничават правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице.

            В хода  на производството бе установено от обективна страна, че търговецът е извършвал търговия с храни без да има надлежна регистрация, каквато се изисква в чл. 12, ал. 1 от Закона за храните. Съгласно този текст от закона производство и търговия с храни в страната се извършва само в обекти, регистрирани по реда на закона. Регистрацията се отнася както до конкретния обект , в който се извършва производство и търговия с храни, така и за отделния търговец, който е подал заявление за регистрация за търговия с храни в съответствие с чл. 12, ал. 4 от Закона за храните.

            Съгласно § 1, т. 60 ДР на Закона за храните, "търговия": процес на внос, износ, съхранение, транспорт, продажба и представяне за продажба на храни, предлагане на храни в места за обществено хранене, както и предоставяне на потребителите на безплатни мостри от храни. Обстоятелството, че именно „В - С и С.“ СД  извършвал търговия с храни е установено от приложения по делото фискален бон, издаден от намиращото се в търговския обект фискално устройство.

            Затова и при доказаност на извършването на търговия с храни в търговски обект – магазин за хранителни стоки, при липса на изискуемата се по чл.12, ал.1 ЗХ регистрация, компетентният орган, в съответствие с материалния закон, е издал атакуваното наказателно постановление. С него законосъобразно е ангажирана отговорност на жалбоподателя, в качеството му на юридическо лице, а наложеното наказание е в размер, съответстващ на предвидения в чл.42, ал. 2 ЗХ минимум. След като към момента на проверката търговецът е извършвал търговия и дори не е подал заявление за регистрация на обекта, а е сторил това след проверката, то според съда няма основание за прилагането на чл. 28 ЗАНН.

            Ето защо, съдът приема, че издаденото наказателно постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.     

            Поради горното, съдът

Р  Е  Ш  И  :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № … г. на Директора на ОДБХ – С. област, с което на “В - С и С.“ СД ЕИК … със седалище и адрес на управление гр. К., ул. „Р.“ № …… на основание чл. 42, ал. 2 от Закона за храните е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АС– София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              (Р. Йорданова)