Решение по дело №14536/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262138
Дата: 2 август 2021 г. (в сила от 22 януари 2022 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20205330114536
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 262138

02.08.2021 г., гр. Пловдив

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XV- ти граждански състав, в публично заседание на двадесет и втори юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

            Районен съдия: Николай Голчев

при участието на секретаря Катя Янева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14536 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 1, ал. 1, т. 3 от ЗУТОССР във вр. с чл. 3, ал. 2, предл. 2 ЗУТОССР.

В исковата молба се твърди, че в периода 03.11.1971г. до 30.09.1978г. ищцата е работила в СД „МДКПКБУ“, клон „****“ – гр. ****, като е заемала през годините различни длъжности. Сочи, че както първоначалното й назначение, така и последващите преназначавания са отразени в трудовата й книжка. В същата са положени и правоъгълен печат на работодателя и е отразен трудовият стаж за периода 03.11.1971г.- 30.09.1978г. В трудовата книжка липсват подписите на „****“, „*****“ и „*****“. При навършване на години за отпускане на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, ищцата е подала съответното заявление в ТП на НОИ- Пловдив. С Разпореждане № **********,*** отказва да признае стажа на ищцата за процесния период, доколкото не е редовно оформен в трудовата й книжка. Предвид това, за ищцата се поражда интерес да установи трудовия си стаж по съдебен ред за периода от 03.11.1971г. до 31.12.1977г. и от 01.07.1978г. до 30.09.1978г., в който е работила в СД „МДКПКБУ“, клон „****“ – гр. ****. Посочва се, че в тези периоди, ищцата е полагала труд на пълно работно време от 8 часа. Моли се така предявеният иск да бъде уважен. Претендират се разноски.

В срок е постъпил отговор от ТП на НОИ Пловдив, с който се взема становище за недопустимост и неоснователност на предявения иск. Поддържа се, че към момента в ТП на НОИ- Пловдив не са предадени документи, удостоверяващи осигурителен стаж и доход от осигурител СД „МДКПКБУ“, клон „*****“ – гр. ****. Поддържа се, че такива може и да съществуват, макар и тяхното местонахождение да е неизвестно. Изтъква се, че дори и да се приеме, че искът е допустим, то не са налице убедителни данни за неговата основателност. Изтъква се, че ненадлежно оформената трудова книжка на ищцата не е достатъчна, за да установи обстоятелството, че през процесния период е полагала труд при СД „МДКПКБУ“, клон „***“ – гр. ****. Поради липсата на достатъчно доказателства се моли за отхвърляне на иска.

            Преди да се пристъпи към обсъждане на спора по същество, съдът счита за нужно да посочи следното: първоначално, исковата молба е насочена и спрямо „***” АД. При осъществена служебна справка на основание чл. 23, ал. 6 ЗТРРЮЛНЦ, съдът е констатирал, че търговецът е заличен, считано от 21.02.2017г. Доколкото към момента на входиране на исковата молба, юридическото лице „****“ АД не съществува и липсва вписан правоприемник, то с Определение № 260909/ 04.02.2021г. / л. 42/, влязло в законна сила като необжалвано, съдът е прекратил производството по делото спрямо ответника „***“ АД, ЕИК *****

Съдът, след като се запозна със становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

По допустимостта:

Абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на иска по чл. 1, ал.1, т.3 ЗУТOССР, с оглед установяване на правния интерес на ищцата, е липсата на писмени доказателства, годни да установят стажа в производството по отпускане на пенсия. Ето защо, допустимостта на иска по чл. 1, ал.1, т.3 ЗУТOССР е обусловена от наличие на удостоверение от съответното предприятие, учреждение или организация, или от териториално поделение на НОИ, че книжата, ведомостите и пр., отнасящи се до претендирания трудов стаж, са загубени или унищожени, или че в архива на НОИ липсват писмени данни за трудовия стаж. Когато осигурителят е прекратил дейността си, без да има правоприемник, или не е прекратил дейността си, но ведомостите и книжата му са иззети по реда на инструкция на управителя на НОИ, издадена на основание чл. 5, ал. 12 КСО, се представя удостоверение от съответното териториално поделение на НОИ, че в архивното стопанство липсват писмени данни за претендирания стаж ( арг. от чл. 5, ал.2 ЗУТОССР ).

Към настоящия момент, СД „МДКПКБУ“, клон „****“- *** не съществува, като негов правоприемник е „****“ АД. Както бе посочено по –горе, при осъществена служебна справка на основание чл. 23, ал. 6 ЗТРРЮЛНЦ, съдът е констатирал, че и „*****“ АД е заличено, считано от 21.02.2017г., без вписан правоприемник. Следователно, осигурителят на ищеца е прекратил дейността си, като липсват данни и твърдения за правоприемник.

Съгласно чл. 3, ал. 2 ЗУТОССР, когато работодателят е прекратил дейността си и няма правоприемник искът се предявява само срещу съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.

По делото е представено от ищца и нарочно удостоверение по чл. 5, ал. 2 ЗУТОССР, издадено от НОИ, ТП- Пловдив ( л. 30 ), в което е отразено, че в НОИ не са предадени ведомости за заплати и трудовоправни документи за клон „****“ за периода от 01.11.1971г. до 31.12.1977г. и от 01.07.1978г. до 30.09.1978г. Същевременно, периодът за който ищцата претендира да бъде установен трудов и осигурителен стаж е 03.11.1971г.- 31.12.1977г. и 01.07.1978г.- 30.09.1978г., който попада във времевите граници на издаденото удостоверение.  Предвид гореизложеното, така предявения иск е допустим.

По същество:

Съдът счита, че се установи по безспорен начин, че в процесния период ищцата е полагала труд при СД „МДКПКБУ“, клон „******“ като последователно е заемала длъжностите „*****“,  „******“, „*****“ и „*******“, по следните съображения:

По делото са представени писмени документи, които имат характер на начало на писмено доказателство по чл. 6, ал. 1 ЗУТОССР- трудова книжка на ищцата, издадена на 02.11.1971г. ( л. 13- 17 от делото ). Ирелевантно е обстоятелството, че в трудовата книжка на ищцата за посочения период е положен единствено правоъгълен печат на СД „МДКПКБУ“, клон „****“ за прослужено време, който не носи подпис на директора на предприятието. Документите изброени в чл. 6, ал. 2 ЗУТОССР са при условията на алтернативност, а и дори не са изчерпателно изброени, като всеки един представен документ е достатъчен за събирането на гласни доказателствени средства /досежно начало на писмено доказателство - Решение № 401/22.02.2016 г. по гр. д. № 228/2015 г. на IV г. о. на ВКС/. Представената по делото трудова книжка, издадена на 02.11.1971г. носи следните белези – 1. издадена е от работодателя/осигурителя при който е придобит стажът и 2. издадена е по време на полагане на стажа, поради което имат характер на начало на писмено доказателство. В тази връзка, съдът счита за нужно да акцентира върху обстоятелството, че на стр. 11- та от трудовата книжка ( л.  14 от делото ), в нарочно обособената графа „подпис на **** на предприятието, учреждението или организацията“, е налице положен подпис от *****. Предвид гореизложеното, представената трудова книжка от 02.11.1971г., макар и да не носи подпис на **** на предприятието върху поставения правоъгълен печат, има характер на начало на писмено доказателство.

Ето защо следва да се обсъдят свидетелските показания. По делото са разпитани двама свидетели- Т. Н. ( л. 102) и Е.С. (л. 102 гръб- л. 103) като за всеки от тях са налице предпоставките на чл. 6, ал. 4 ЗУТОССР. Непосредствено преди провеждане на разпита, съдът осъществи констатация в трудовите книжки на свидетелките като се увери, че те са полагали труд в СД „МДКПКБУ“, клон „***“. В тази връзка, по делото бяха представени и съответно приети и заверени копия от трудовите книжки на свидетелките Н. и С. ( л. 90- 100 ).

Установява се от показанията на свидетелите Н. и С., че в процесния период ищцата е работила в СД „МДКПКБУ“, клон „*****“. Свидетелите са категорични ,че познават ищцата именно по повод на общата им работа в предприятието. Свидетелките подробно описват и какви трудови функции е изпълнявала ищцата на различните, заемани от нея длъжности- „****“, „****“ и „****“. И двете свидетелки посочват, че за всички заемани длъжности в СД „МДКПКБУ“, клон „*****“, включително и тези, заемани от ищцата, работното време е било 8 часа. Св. С. изтъква и че до м.09.1978г. тя и ищцата са полагали труд в СД „МДКПКБУ“, клон „****“, когато са били преназначени в ОП „****“. Свидетелката си спомня и че трудовите книжки на работниците са били на съхранение у работодателя, който е следвало и да ги оформи. Съдът кредитира в цялост изложеното от свидетелите, като счита поднесената от тях информация за обективна, логически последователна и съответна на останалия, приобщен по делото доказателствен материал.

Предвид гореизложеното, съдът приема, че преценени в съвкупност, писмените и гласните доказателства установяват, че ищцата е работила по трудово правоотношение в СД „МДКПКБУ“, клон „******“ за периода  от 03.11.1971г. до 31.12.1977г. и от 01.07.1978г. до 30.09.1978г. като последователно е заемала длъжности „****“,  „***“, „*****“ и „*****“, при пълен 8 часов работен ден за всяка една от длъжностите.

Предвид изложеното, то следва да бъде уважен искът с правно основание чл. 1, ал. 1, т. 3 от ЗУТОССР във вр. с чл. 3, ал. 2, предл. 2 ЗУТОССР.

По разноските:

При този изход на спора и съгласно ТР № 2 от 6.06.2016 г. на ВКС по тълк. д. № 2/2015 г., ОСГК, разноски се дължат в полза на ищеца. По делото е представен договор за правна защита и съдействие, удостоверяващ заплащането на сума в размер от 600 лв. / л. 89 /. Своевременно е релевирано възражение за прекомерност на договорения хонорар, което съдът счита за неоснователно. Приложима в случая е нормата на чл. 7, ал. 1, т. 4 Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, която предписва минимален хонорар именно в размер от 600 лв. Предвид това, ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцата сума в размер от 600 лв.- сторени разноски за процесуално представителство.

В настоящото производство не се прилага чл. 78, ал. 6 ГПК, доколкото важи специалното правило на чл. 9, ал. 1 ЗУТОССР - по делата за установяване на трудов и осигурителен стаж по този закон не се събират държавни такси.

Така мотивиран, съдът

 

 

РЕШИ:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл. 1, ал. 1, т. 3 ЗУТОССР, вр. чл. 3, ал. 2, предл. 2- ро ЗУТОССР по отношение на Национален осигурителен институт, ТП- гр. Пловдив, с адрес: гр. Пловдив, ул. „Любен Каравелов“ № 7, че Г.Р.Р., ЕГН: **********, с адрес: ***, е работила по трудово правоотношение със СД „МДКПКБУ“, клон „******“ за периода от 03.11.1971г. до 31.12.1977г. и от 01.07.1978г. до 30.09.1978г. като последователно е заемала длъжности „****“,  „*****“, „****“ и „****“, при пълен 8 часов работен ден за всяка една от длъжностите.

ОСЪЖДА Национален осигурителен институт, ТП- гр. Пловдив да заплати на Г.Р.Р., ЕГН: ********** на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сума в размер от 600 лв., представляваща сторени разноски в рамките на настоящото производство.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Пловдив в двуседмичен срок, считано от връчването му на страните.

                                                                              

                                                                         Районен съдия:/п/

                                                                                           Николай Голчев

Вярно с оригинала.

ЕН