Решение по дело №124/2017 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 18
Дата: 20 януари 2017 г.
Съдия: Пламен Петров Чакалов
Дело: 20175300600124
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 януари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

        

 

                                                                                                                                                                                                                                              Р Е Ш Е Н И Е №18

гр.Пловдив, 20.01.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично заседание на двадесети януари две хиляди и седемнадесета година, в състав

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ

                                                             ЧЛЕНОВЕ:БРАНИМИР ВАСИЛЕВ

                                                                   ВЕСЕЛА ПЕТРОВА                                                  

 

При секретаря Е.А., като разгледа докладваното от съдия Чакалов ВНАХД № 124/2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.7 от УБДХ.

        Образувано е по жалба на Г.И.В. срещу решение № 74/18.01.2017г. на Пловдивския районен съд - ХХV-ти наказателен състав, постановено по НАХД №330/2017г. по описа на същия съд, с което на жалбоподателя В. е наложено на основание чл.1, ал.1 от УБДХ административно наказание ЗАДЪРЖАНЕ ЗА ПЕТ ДЕНОНОЩИЯ В СТРУКТУРНО ЗВЕНО НА МВР за това, че същият е извършил непристойна проява по чл.1, ал.2 от УБДХ.

        Решението се обжалва с оплакване за несправедливост, неправилност, незаконосъобразност и необоснованост на решението. Иска се отмяна на решението и постановяване на ново решение, с което жалбоподателят да се признае за невинен, в това че е извършил непристойна проява или да се измени видът на административното наказание в друго такова, а именно „ГЛОБА” в справедлив размер.

        Пловдивският окръжен съд, съобразно правомощията си по чл.7 ал.2 от УБДХ във вр. с чл. 348 от НПК, като провери правилността на решението по посочените от жалбоподателя основания, намира за установено следното:

          Доводите за допуснати съществени процесуални нарушения, свързани с липса на компетентност от страна на автора на акта за констатиране на дребно хулиганство са неоснователни. Полицейският инспектор при *** част от ***, е полицейски орган по чл.57 от ЗМВР, във вр. с чл.142, ал.1, т.1 от ЗМВР и има право да състави горния акт за констатиране на дребно хулиганство. В акта за констатиране на дребно хулиганство достатъчно ясно са конкретизирани действията на жалбоподателя, които представляват дребно хулиганство по смисъла на чл.1, ал.2 от УБДХ. В горния акт достатъчно ясно е описано какви са действията на жалбоподателя В. и неговите устни реплики, които съставляват дребно хулиганство по смисъла на чл.1, ал.2 от УБДХ. В акта за констатиране на дребно хулиганство е посочена датата на неговото съставяне, а именно 18.01.2017г., като видно от самия акт всъщност е съставен в ***. В акта са посочени двама свидетели с адреси и ЕГН-та, а в края на същия са посочени и присъствалите свидетели на инцидента, общо трима човека. Липсват нарушения на формалните изисквания на чл.4, ал.1, т.1, т.5 и т.6 от ППУБДХ.

Доказателствата по това дело са преценявани поотделно и в съвкупност, като направените фактически изводи не противоречат на правилата на формалната логика и установената последователност и взаимна връзка на отделните обстоятелства. Във връзка с процесуалния ред за разглеждане на това дело по чл.7 ал.2 от УБДХ във вр. с чл. 348 от НПК настоящия съд следва да се съобрази с факта, че необосноваността не е касационно основание, поради което и доводите на жалбоподателя Г.В., за това, че събраните доказателства не водят до фактическите изводи приети за доказани от първоинстанционния съд  не подлежат на обсъждане в настоящото производство. Трайна е практиката на ВКС, че касационните основания за обжалване не дават възможност да се проверява фактическата обоснованост на съдебния акт и съдът се произнася в пределите на възприетите от въззивната инстанция фактически положения, доколкото не се визират и констатират съществени процесуални нарушения при събирането и оценката на доказателствената съвкупност. В случая възприетата фактическа обстановка е изградена възоснова на обстоен анализ на доказателствата по делото. Изложени са ясни мотиви кои от доказателствата съдът кредитира и кои факти приема за установени и възоснова на какви доводи.

          При правилно установената фактическа обстановка съдът счита, че първоинстанционния съд правилно е приел, че Г.В. е осъществил от обективна и субективна страна съставомерните признаци на дребното хулиганство по чл.1 ал.2 от УБДХ. Касае се до действия, изразени в грубо, неуважително и оскърбително отношение и употреба на неприлични изрази към полицейски служители на публично място, в присъствието на други хора, с които се нарушава обществения ред и спокойствие и същите не представляват престъпление по чл.325 ал.1 от НК. Напълно законосъобразно първоинстанционният съд е приел, че деянието на В. се явява дребно хулиганство, поради спецификата на мястото, времето на извършването му и присъствалите лица.

        Неоснователно е възражението на жалбоподателя Г.В., че наложеното му административно наказание е несправедливо. Съдът законосъобразно и правилно е избрал по-тежкото по вид наказание от предвидените две в чл.1 от УБДХ – задържане до 15 денонощия. Избора на вида наказание е правилно съобразен с факта, че нарушителят В. на 02.01.2017г. отново е бил санкциониран по УБДХ с по-лекото административно наказание „ГЛОБА”, което обаче не го е възпряло след по-малко от 20 дни отново да извърши аналогичното дребно хулиганство, поради което и настоящият съд счита, че видът на настоящото наказание е правилно определен, като наложеното административно наказание „ЗАДЪРЖАНЕ ЗА ПЕТ ДНИ”, е индивидуализирано в размер под средния предвиден от закона. Нито се сочат от нарушителя, нито се констатират от настоящия съд основания налагащи още по-голямо намаляване на това наказание. Ето защо наложеното наказание не се явява несправедливо с оглед деянието и личността на дееца.

Поради което решението като правилно и законосъобразно и с оглед липсата на законово основание за неговото изменение следва да се потвърди.      Водим от горното и на осн. чл.7 ал.2 от УБДХ във вр. с чл. 354 ал.1 т.1 от НПК, Пловдивският окръжен съд

 

                                             Р   Е   Ш   И :

 

                  ПОТВЪРЖДАВА решение № 74/18.01.2017г. на Пловдивския районен съд- ХХV-ти наказателен състав, постановено по НАХД №330/2017г.

                 РЕШЕНИЕТО  не подлежи на протест  и обжалване.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

                                                                                                2.