Решение по дело №764/2018 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 276
Дата: 21 ноември 2018 г. (в сила от 12 декември 2018 г.)
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20181420200764
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                        

гр. В.,21.11.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                                        

Врачанският  районен съд,V-ти нак.състав в публичното заседание на двадесет и пети септември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                        

                        Председател:СТЕЛА КОЛЧЕВА                                                    

                 Съдебни заседатели:                    

                                                                                                         

при секретаря Б.С.и в присъствието на прокурора.......                      като разгледа докладваното от съдията НАХ дело №764 описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.Образувано е по жалба на Н.П.А. ***-0967-000745/18.06.2018 г. на Началник група към ОДМВР-В., сектор „ПП”-В., с което за извършено нарушение по чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание на основание чл.174, ал.1,т.2 ЗДвП-глоба от 1000.00 лв. и лишаване от правоуправление на МПС за срок от дванадесет месеца. В жалбата се релевират оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на атакуваното постановление, поради допуснати нарушения на материалния и процесуален закон, с искане за отмяната му на това основание.

         Ответната страна, редовно призована не е ангажирала представител и становище по жалбата.

         След като взе предвид доводите и възраженията на страните и извърши преценка и анализ на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

         Жалбата  е процесуално допустима като подадена от активно легитимирано лице в законово установения срок по чл.59, ал.2 ЗАНН.Разгледана по същество е основателна, при следните съображения:

         На 30.04.18 г. около 22.10 ч., полицейските служители-св.А.К. и Т.Т. посетили местопроизшествие- ПТП с два участващи автомобила, единият от които л.а.”Мазда 323” с рег.№ ***, управляван от жалбоподателя А. *** и бул.”***”. Същият е изпробван с техническо средство “Алкотест Дрегер 7510”, който отчел наличие на алкохол от 1.41 промила. Въпреки очевидните данни за налично престъпление по чл.343б, ал.1 НК, на място срещу жалбоподателя е съставен АУАН№Д451006/30.04.18 г. за извършено административно нарушение по чл.5, ал.3,т.1 ЗДвП. Издаден е и талон за медицинско изследване, като свидетелите придружили водача до ЦСМП-В., където същият е дал кръвна проба за изследване.

Едновременно с образуването на горепосоченото административно наказателно производство е било започнато и наказателно производство БП№1114/18 г. по описа на ВРП на РУ на МВР-В. срещу жалбоподателя за извършено на 30.04.18 г. престъпление по чл.343б, ал.1 НК. В хода на разследването е била назначена химическа експертиза с предмет на изследване дадената от жалбоподателя кръвна проба за алкохол.С протоколно заключение №74/04.05.18 г. на ОД на МВР-В., същата е установила концентрация на алкохол в кръвта  под съставомерната граница от 1.2 промила, а именно 1.06 промила.Въз основа на това заключение, досъдебното производство е приключило с влязло в сила прокурорско постановление от 11.05.18 г. за прекратяване на наказателното преследване, на основание чл.243, ал.1,т.1, вр.чл.24, ал.1,т.1 НПК и е разпоредено изпращането му на съответния компетентен административен орган за търсене на административно-наказателна отговорност на А., съгл.чл.36 ЗАНН.

На 18.06.18 г., въз основа на горепосочения акт №Д451006/30.04.18 г. е издадено и обжалваното НП, в което е посочено, че на 30.04.18 г., жалбоподателят е управлявал л.а. след употреба на алкохол, установена с техническо средство и стойност 1.41 промила.След това са цитирани прокурорското постановление за прекратяване на наказателното производство и протокола от химическата експертиза, отчела стойност от 1.06 промила. За извършеното нарушение по чл.5, ал.3,т.1 ЗДвП и на основание чл.174, ал.1,т.2 ЗДвП, жалбоподателят е санкциониран с глоба от 1000.00 лв. и лишаване от правоуправление за срок от 12 месеца.

         Изложената фактическа обстановка се установява безпротиворечиво от всички налични доказателствени източници по делото- св.показания на Т.Т. и А.К. и приложеното БП№1114/18 г. на ВРП.

         При така възприетата фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Основен принцип, утвърден законодателно и в чл.33 ЗАНН е недопустимост на едновременна  наказателна и административно-наказателна отговорност за едно и също деяние.Изключение от това правило ще е налице само когато деянието засяга различни обекти на защита- единия охраняван от административна норма, а другият от наказателна норма, съответно тогава ще е налице както административно нарушение за  което лицето трябва да понесе административна отговорност, така и престъпление за което ще понесе наказателна отговорност.В този смисъл е още  ТР№51/78 г. на ОСНК на ВС. Процесния случай обаче не е такъв, тъй като както чл.174, ал.1 ЗДвП, така и чл.343б, ал.1 НК имат идентичен обект на защита.

В конкретния казус, въпреки очевидните данни, че деянието представлява престъпление и въпреки незабавното образувано, бързо, полицейско наказателно производство по чл.356, ал.1 НПК, св.Т.Т. е образувал и паралелно административно-наказателно производство със съставяне на АУАН за същото деяние. От своя страна, наказващият орган не е предприел надлежно и своевременно прекратяване на производството с мотивирана резолюция и е запазил висящността му, с всички произтичащи от това законни последици, в т.ч. течение на съответни давностни срокове. След  получаване на  прекратеното наказателно производство и вместо да издаде директно наказателно постановление въз основа на прокурорския акт, наказващият орган е продължил първоначалното административно-наказателното производство, издавайки обжалваното НП въз основа на АУАН №Д451006/30.04.18 г. Същевременно в обстоятелствената част на НП, наказващият орган е излязъл извън рамките на заложените в акта фактически констатации, като ги е разширил и е включил нови, базиращи се на факти и доказателствени източници, установени в хода на прекратеното наказателно производство.Подобно смесване на процедури, производства и основания за образуването им е недопустимо и в грубо нарушение на правилата по чл.33, ал.1 и 2 и чл.36, ал.2 ЗАНН. Това от своя страна е абсолютно основание за отмяна на НП, без разглеждане на спора по същество.

         За пълнота на изложението, съдът отбелязва, че в случая няма процесуална пречка за издаване на ново НП за извършеното от жалбоподателя нарушение по чл.5, ал.3,т.1 ЗДвП, но при стриктно спазване на процедурата по чл.36, ал.2 ЗАНН , с коректно и надлежно посочване на основанието за издаването му /съответното прокурорско постановление/ и при ясно и недвусмислено описание на всички обективни и субективни елементи на нарушението и на обстоятелствата, при които същото е констатирано.

         При горните съображения и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

                                                            Р  Е  Ш  И  :

        

         ОТМЕНЯ НП№ 18-0967-000745/18.06.2018 г. на Началник група към ОДМВР-В., сектор „ПП”-В., с което на И.П.А. ***, с ЕГН:********** са наложени административни наказания глоба в размер на 1000.00 лв. и лишаване от правоуправление на МПС за срок от дванадесет месеца на основание чл.174, ал.1,т.2 ЗДвП, за извършено нарушение по чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-В. в 14-дневен срок от уведомяването на страните за неговото изготвяне.

        

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: