Присъда по дело №718/2010 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 166
Дата: 17 май 2010 г. (в сила от 2 юни 2010 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20105220200718
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 април 2010 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2010                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  17 МАЙ                                                    2010 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Д. БИШУРОВ

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.А.Д.

                                                                2. Е.З.

Секретар: П.Б.

Прокурор: АТАНАС АТАНАСОВ

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

Наказателно дело ОХ № 718 по описа за 2010 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия В.   С.Д., роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, неженен, безработен, с основно образование, осъждан, ЕГН-**********, за ВИНОВЕН в това, че на 07.10.2009г. в гр.Пазарджик с помощта на техническо средство – дебитна карта „Маестро” с № 6705010001123203, издадена от Банка  „ДСК”ЕАД е отнел от владението на  Банка „ДСК”ЕАД-София – клон  Пазарджик, представлявана от  А.Б.П. *** чужди движими вещи -  парична сума в размер на 170 лв. собственост на Е.С.Г. ***, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е  извършено при условията на  „опасен рецидив”, поради което и на основание  чл.196 ал.1 т.2, във връзка с чл.195 ал.1 т.4, във връзка с чл.194 ал.1 от НК във връзка с чл.29 ал.1 буква „А” и буква „Б” и във връзка с чл.58а, ал.4, във връзка с чл.55, ал.1 т.1 от НК го ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл. 61 т.2 от ЗИНЗС определя Строг първоначален режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в затвор.

 

ОСЪЖДА подсъдимия В.С.Д. да заплати на Е.С.Г., парична сума в размер на 170/сто и седемдесет/лв., представляваща обезщетение за причинените с престъплението имуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 07.10.2009г., до окончателното й изплащане.

 

ПОСТАНОВЯВА след влизане на присъдата в сила вещественото доказателство: 1 брой дебитна карта „Маестро” с № 6705010001123203, издадена от Банка „ДСК”ЕАД, на името на Е.  С.Г.  да се върне на собственика.

 

 На основание чл. 189, ал.3 от НПК  ОСЪЖДА подсъдимия  В.С.Д. да заплати в полза на държавата по сметка на ПРС ДТ върху размера на уважения граждански иск в размер на 50лв.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                   2.

 

 

                                        

Съдържание на мотивите

НОХД № 718/10 г.

МОТИВИ:

          Обвинението е против подс.В. С Д. ***  за  престъпление по чл.196 ал.1 т.2 във връзка с чл.195 ал.1,т.4 във връзка с чл.29 ал.1, б.”А” и “Б” от НК за това, че на 07.10.2009г. в гр.Пазарджик с помощта на техническо средство – дебитна карта „М” с №****, издадена от Банка „ДСК”ЕАД е отнел от владението на Банка „ДСК”ЕАД- гр.София - клон Пазарджик, представлявана от А.Б.П. *** чужди движими вещи – парична сума в размер на 170лв., собственост на Е.С.Г. ***, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив.

Производството пред първата инстанзция е по реда на гл.27 от НПК - чл.371 т.2 от НПК.

Представителят на РП-Пазарджик поддържа обвинението против подсъдимия и пледира за осъдителна присъда.

В съдебно заседание подсъдимият се явява лично и със служебен защитник, признава се за виновен по обвинението, признава изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на ОА и не желае да се събират доказателства за тези факти.

Против подсъдимият е предявен и приет за съвместно разглеждане в наказателния процес гр.иск от пострадалата Е.С.Г. за сумата от 170 лева, представляваща обезщетение за причинените с престъплението имуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 07.10.2009г. до окончателното й  изплащане.

          Районният съд след като се запозна със събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, при спазване разпоредбата на чл.301 от НПК, прие за установено от фактическа стран следното:

Св. Е.Г. притежавала дебитна карта „М”, съгласно сключен между нея и Банка „ДСК”ЕАД договор за издаване и обслужване на дебитни карти. По разплащателната сметка в Банка „ДСК”ЕАД - клон Пазарджик на св.Г. била превеждана от „НОИ” ежемесечно сумата от 170,62лв., представляваща пенсия за инвалидност. Чрез дебитната си карта, св.Г. имала отдалечен достъп до разплащателната си банкова сметка ***траната и в чужбина, включително и такива, свързани с теглене на пари в брой, чрез терминални устройства АТМ/ПОС.           Св. Г. съхранявала дебитната си карта в шкаф, намиращ се в хола на семейното й жилище в гр.Пазарджик, ул.”Р”№12, ет.1, ап.2. Многократно на гости в дома й ходил подс.В.Д., с който тя и съпругът й /също инвалид/ били в добри съседски отношения. Подсъдимият знаел къде св.Г. и съпругът и – св.Д.Г. държат дебитните си карти. По време на гостуванията си в дома на сем.Г, Д. сам отварял въпросния шкаф и си взимал клечки за уши, което ставало със съгласието на собствениците. Много често той съпровождал св.Д.Г., който бил трудно подвижен, до различни банкоматни устройства и помагал на последния, като теглил вместо него различни суми от дебитните карти на двамата съпрузи.  По този повод подсъдимият знаел  и ПИН-кодовете на дебитните карти на съпрузите.

          На 07.10.2009г. подс.Д. имал нужда от пари, затова решил да отнеме дебитната карта „М” на св.Е.Г. и да изтегли наличната в нея сума. В изпълнение на замисъла си той отишъл в жилището на пострадалата, влязъл в хола и взел дебитната карта „М” на св.Г. от шкафа, където обичайно била съхранявана.  После отишъл на ул.”П” в гр.Пазарджик, където имало поставено автоматично терминално устройство /АТМ/. Същият ден в интервала от време от 09,52 часа до 09,54 часа, чрез дебитната карта „М”, подсъдимият  изтеглил сумата от 170лв., представляваща инвалидна пенсия, преведена от „НОИ” в сметката на св.Г..  След като извършил тегленето на парите Д. задържал дебитната карта у себе си, а парите похарчил за различни вещи.

          Още на същия ден св.Е.Г. установила липсата на дебитната си карта. Веднага посетила „ДСК”ЕАД - клон Пазарджик, за да уведоми служителите за този факт и да провери наличността на банковата си сметка. При извършената справка от служител на банката и проверка наличността на банковата сметка, било установено, че в нея е постъпила сума в размер на 170,62лв. и на 07.10.2009г. е била изтеглена сумата от 170,00лв. от АТМ на ул.”П” в гр.Пазарджик. След подадения от св.Г. сигнал до банката  дебитната картата била блокирана. На св.Г., като картодържател не била възстановена сума от страна на банката за нанесена щета от нерегламентирано теглене и употреба на открадната и дебитна карта.

          След като установила неправомерното теглене на суми от дебитната карта, св.Е.Г. подала жалба до органите на РУ на МВР-Пазарджик. При проведените ОИМ извършителя на кражбата в лицето на подсъдимия бил установен. Първоначално пред св.П.Б. ***, Д.  дал обяснения, в които направил самопризнания за извършеното деяние. С протокол от 26.10.2009г. обвиняемия предал доброволно на полицейските служители дебитната карта „М” на името на св.Г., като същата била приложена, като веществено доказателство. Впоследствие подсъдимият признал и пред св.Г. и съпругът й, че именно той е изтеглил парите от картата, като за извършеното изразил съжаление.         В резултата на описаното до тук било отпочнато настоящото наказателно производство.

          Видно от свидетелството за съдимост на подсъдимия той е осъждан общо 11 пъти преди настоящото деяние, като по НОХД № 2946/07 год. на РС-Пазарджик е осъден за престъпление по чл.198 ал.1 от НК, като му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от една година и шест месеца, ефективно,, а по НОХД № 1764/08 год. на РС-Пазарджик е осъден за престъпление по чл.195 ал.1  от НК, като му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от четири месеца, ефективно.  По НОХД № 454/04 год. на РС-Пазарджик, с присъда влязл в сила на 03.01.2008г.  е осъден за кражба в 14 рункта, като му е наложено едно общо наказание лишаване от свобода за срок от две години и четири месеца, условно с четири годишен изпитателен срок.  

Настоящото деяние подсъдимият е извършил при  условията на опасен рецидив по смисъла на чл.29 ал.1,бук.”А” и „Б” от НК,тъй като то е осъществено в срока по чл.30 ал.1 от НК от влизане в сила и изтърпяване на наказанията по горецитираните  присъди.

          Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе  въз основа на самопризнанията на подсъдимия за фактите, изложени в обстоятелствената част на ОА и събраните в досъдебната фаза на процеса доказателста, които подкрепят самопризнанието, а именно показанията на свидетелите Е.Г., Д.Г., Б., П. и С. и писмените и вещественото доказателство, приобщени  по делото.

Съдът  дава  пълна  вяра  на  гласните  доказателства,  събрани  по делото,  т.к.  те са непротиворечиви, взаимно допълващи се и кореспондират с останалите, събрани по делото доказателства, които преценени поотделно и в тяхната съвкупност очертават обективно гореописаната фактическа обстановка.

При така установената и възприета фактическа обстановка съдът намира, че с поведението си подс.В.Д. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.196 ал.1,т.2 във връзка с чл.195 ал.1,т.4 във връзка с чл.29 ал.1, б.”А” и “Б” от НК като на 07.10.2009г. в гр.Пазарджик с помощта на техническо средство – дебитна карта „М” с №****, издадена от Банка „ДСК”ЕАД е отнел от владението на Банка „ДСК”ЕАД- гр.София - клон Пазарджик, представлявана от А.Б.П. *** чужди движими вещи – парична сума в размер на 170лв., собственост на Е.С.Г. ***, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив.

Деянието е извършено умишлено с желани и настъпили общественоопасни последици, при пряк умисъл съгласно материалноправната характеристика визирана в чл.11 ал.2 от НК.

Подсъдимят е съзнавал всички обективни елементи на осъществения от него престъпен състав, включително и квалифициращите, т.к. е наясно със съдебното си минало и посочените по-горе осъждания, както и с това, че настоящото деяние върши в рамките на петгодишния срок по чл.30 от НК, при което действа при условията на опсен рецидив. Съзнавал е още, че за извършване на кражбата си служи с техническо средство, каквото безспорно е горепосочената дебитна карта, без която той не би могъл да има достъп до банковата сметка на пострадалата.

          При определяне вида и размера на наказцанието, което следва да се наложи на подсъдимия съдът съобрази разпоредбата на чл.36 от НК относно целите и на  чл.54 и сл. от НК, относно неговата индивидуализация.

Съдът отчете завишената степен на обществена опасност на конкретното деяние  като съобрази фактът, че е извръшено при условията на опасен рецидив, предизвикващо явно неодобрение и нетърпимост на обществото и заслужаващо по – високата морална, социална и правна укоримост. Подсъдимият е личност с висока степен на обществена опасност. Осъждан е многократно - 11 пъти, преди  настоящото деяние за  престъпления от общ характер  и има изключително негативни характеристични данни.

Като смекчаващи отговрността обстоятелства, следва да се отчетат направените самопризнания, оказаното съдействие на разследващите органи, изразеното съжаление и разкояние за стореното, тежкото материално положение и имотно състояние на подсъдимия и ниската стойност на вещта, предмет на посегателство, доколкото паричната сума се равнява на почти 2/3 от една МРЗ.  Като отекчаващи – се отчетоха миналите осъждания, които не влияят на правната квалификация и не са елемент от състава,а също и негативните характеристични данни.

Подбудите за извършване на престпълението следва да се търсят в личността на подсъдимия, в ниското му правосъзнание, които са една рефлексия от изкривената ценностна система на подсъдимия, който се оформил като личност, проявяваща изключителна престъпна упоритост в процеса на социалното общуване и битуване, като всичко това  е  резултата  и  от  ниския  жизнен  и  икономически стандарт на дееца.

При тези данни и като отчете наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно отонсителната им тежест, съдът намери, че са налиге многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства – посочени по-горе и едно изключително такова, а именно ниската сума, предмет на посегателство, при наличието на които и най-лекото предвидено в закона наказание ще се окаже насъраземерно тежко. С оглед на това съдъот след като прецени  разпоредбата на чл.58а ал.4 от НК приложи разпоредбата на  чл.55 ал.1, т.1 от НК и определи наказанието ЛС под минимума предвиден в конкретния престъпен състав, като счете, че за конкретното престъпление на подс.Д.  следва да се наложи наказание в размер на   една година и шест  месеца  лишаване  от  свобода,  което  е съответно на тежестта на престъплението и с което ще се постигнат целите на наказанието.

С оглед разпоредбата на чл.61 т.2 във вр. с чл.60 ал.1 от ЗИНЗС, се определи първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в затвор.

Неприложима е разпоредбата на чл.66 от НК, т.к. преди настоящото деяние подсъдимият е осъждан на лишаване от свобода за престъпление от общ характер.

От деянието на Д. пострадалата Е.Г. е претърпяла имуществени вреди, за които подсъдимият  дължи  обезщетение - чл.45 от ЗЗД.

            Съдът като съобрази размера на паричната сума, предмет на кражбата, както и , че същата не била възстановена от банката или от подсъдимия  намери, че предявеният граждански иск е доказан по основание и размер. С оглед на това  съдът го уважи и осъди подсъдимия Д. да заплати  на гражданския ищец сумата от 170 лева, представляваща обезщетение за причинените с престъплението имуществени вреди, ведно със законнната лихва считано от 07.10.2009 година до окончателното й изплащане.

Съдът постанови след влизане на присъдата в сила вещественото доказателство 1 брой дебитна карта „М” с № 6705010001123203, издадена от Банка „ДСК”ЕАД, на името на Е.  С.Г.  да се върне на собственика.

          На основание  чл.189 ал.3 от НПК подс.Д.  беше осъден да заплати в полза на държавата по сметка на ПРС ДТ върху уважения граждански иск в размер на 50 лева.

          По тези съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: