Решение по дело №198/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 104
Дата: 21 юли 2020 г.
Съдия: Иван Христов Ранчев
Дело: 20205000000198
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 104

Гр. Пловдив, 21.07. 2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският апелативен съд, първи наказателен състав, в открито заседание на втори юли две хиляди и двадесета година, в състав:        

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО КРАЧОЛОВ

                   ЧЛЕНОВЕ: ИВАН РАНЧЕВ                                                                               

                                        ВЕСЕЛИН ГАНЕВ

при участието на секретаря Нина Стоянова и прокурора Красимир Папаризов, като разгледа докладваното от  съдия ИВАН РАНЧЕВ НД /В/ № 198 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава тридесет и трета от НПК.

Образувано на основание чл.424, ал.1, вр. чл.422, ал.1, т.5 НПК по искане на адв. Д.М. от *- защитник на осъдената Н.Н.Н. за възобновяване на наказателното производство по ВНОХД № 460/2019г., по което е постановено Решение № 13/03.02.2020 г. на *окръжен съд за потвърждаването на Присъда №108/17.06.2019 г. по НОХД № 743/2018 г. на Районен съд – *.

С присъдата, подс. Н. е призната за виновна в извършването на престъпление по чл.194, ал.1 от НК и на основание чл. 54 от НК е осъдена на 1 година и 6 месеца „Лишаване от свобода“, което да изтърпи при първоначален „Общ“ режим. Осъдена е да заплати направените по делото разноски, съответно на частния обвинител Г.Ц.П.за сумата от 300 лева, по сметка на ОД на МВР – * от 160,01 лева и по сметка на РС – * в полза на бюджета на съдебната власт от 60 лева. Взето е отношение и за веществените доказателства.

С Решение № 13/03.02.2020 г. по ВНОХД № 460/2019г. * окръжен съд е потвърдил присъдата, като същото е окончателно.

В шестмесечен срок от влизане в сила на решението на въззивния окръжен съд, на основание чл.424, ал.1, вр. чл.422, ал.1, т.5 от НПК е постъпило искане за възобновяване на наказателното производство от осъдената Н. с твърдение, че постановените от двете съдебни инстанции актове във връзка с водените производства е бил нарушен материалния закон, допуснати са съществени нарушения на процесуалния закон, както и  наложеното наказание е явно несправедливо по смисъла на чл.422, ал.1, т.5 от НПК. Посочва се, че присъдата и решението не са съобразени със събраните по делото доказателства, от които трудно би могло да се достигне до категорично заключение за вината на осъденото лице. Съдебните актове са постановени и в нарушение на изискванията на чл.13, чл.14 и чл.107, ал.5 от НПК, което е съществено процесуално нарушение. Наложеното наказание е явно несправедливо, тъй като е следвало при определянето му да се приложат разпоредбите на чл.55 и чл.66 от НК.

В тази връзка се иска, на основание чл.425, ал.1, т.1, т.2 и т.4 от НПК, при условията на алтернативност, възобновяване на наказателното производство, като се отменят решението и присъдата на окръжния и районния съд и делото да се върне за ново разглеждане или осъдената да бъде изцяло оправдана или да се намали размера на наложеното наказание и да се приложи чл.66 от НК с минимален изпитателен срок от три години.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция осъдената Н. не се явява редовно призована, като се представлява от адв. Т.Р. от АК – *, преупълномощен от адв. М., който заявява, че поддържа искането по отразените в него съображения.

Представителят на ПАП, намира искането за възобновяване за неоснователно и моли съда да го остави без уважение.

Пловдивският апелативен съд, счита искането за възобновяване за процесуално допустимо, защото е подадено от надлежно упълномощен защитник на осъдено лице за престъпление от общ характер и е в рамките на законовия 6 месечен срок от влизане в сила на постановената, непроверена по касационен ред присъда, но по съществото си е НЕОСНОВАТЕЛНО.

Основните оплаквания визират допуснати в хода на наказателното производство нарушения на материалния закон, на процесуалните правила, лишили осъдената от пълноценно реализиране на правото й на защита и за явна несправедливост на наложеното наказание.

Настоящият състав намира, че не са налице подобни нарушения, налагащи отмяната на горепосочените съдебни актове и изискващи оправдаването на осъденото лице в рамките на фактическите положения по влязлата в законна сила присъда.

Напротив, при проведеното пред районния съд съдебно следствие са изяснени инкриминираните събития, като са разпитани подробно всички свидетели по случая, вещите лица, изготвили СОЕ и ВТЕ, приобщени са по надлежния ред множество писмени доказателства, въз основа на които законосъобразно е била очертана рамката, в която е следвало да бъде приложен материалният закон.

Не се оспорва обстоятелството, че извършването на кражбата от пострадалия не е констатирано веднага и не е документирано от записите на охранителните видеокамери в магазина, а и качеството на кадрите не дава възможност за лицевото идентифициране на осъдената Н. по експертен път.

Но това не препятства последващата възможност за разпознаването на извършителя от очевидци, способни да опишат в показанията си поетапното развитие на инкриминирани събития, локализирайки неговото присъствие на местопроизшествието преди, по време и след извършване на деянието. От проведените успешни разпознавания на свидетелите П. и Ч. по конкретно посочените от тях в показанията им външни белези и поведение е установено с категоричност, че единствено Н. се е намирала непосредствено до пострадалия при извършване на отнемането на процесната чантичка с парична сума и вещи. И впоследствие, въпреки неговите опити, а и тези на служителите от магазина да я спрат, последната много бързо се е отдалечила към изхода и е избягала навън, прикривайки отнетия предмет под дрехата си. Съпоставени са съобщените от тях субективни възприятия и с обективните данни от направените фотоси към ВТЕ, от които действително се установява, не само възможността да възприемат пострадалата като външни белези, но и да добият впечатления за нейното притеснено и подозрително поведение. В този смисъл, така обсъдените от съда в мотивите към присъдата факти, макар и косвени по своя характер, в тяхната взаимовръзка и насоченост, напълно законосъобразно са довели до единствения възможен извод за авторството на деянието от страна на осъдената Н.. Въпреки че инкриминираните вещи впоследствие не са били открити и иззети при извършените със закъснение процесуално-следствени действия, няма пречка да се кредитират показанията на пострадалия за тяхното наличие преди отнемането им, защото убедително и подробно е описал съдържанието на отнетата от него чантичка. Обърнато е сериозно внимание на субективната съставомерност на извършеното деяние, въз основа на обсъдените подробно доказателства по делото. В този смисъл не се констатират като касационни основания нарушения от районния съд на материалния и процесуалния закон в контекста на изложеното в искането на адв М..

Противно на доводите в искането за възобновяване, в мотивите към присъдата са обсъдени всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства за извършеното от осъдената Н. престъпление. Съгласно изискванията на чл.54 от НК е индивидуализирана отговорността й при сериозен превес на смекчаващите вината обстоятелства, като предвиденото в чл.194, ал.1 от НК наказание е определено в минимален размер от 1 година и 6 месеца лишаване от свобода.

Правилна е преценката, че не са налице всички изисквания на чл.66, ал.1 от НК за отлагане изпълнението на наложеното на осъдената Н. наказание лишаване от свобода. От събраните по делото доказателства за това лице е било установено, че се занимава още от ранна възраст с подобна деятелност, като последната се явява и основен източник за нейните доходи. Не без значение са и доказателствата за нейната криминална ангажираност, видно от характеристичната справка и данни за висящи 15 ЗМ за еднородни престъпления против собствеността, което сочи за високата обществена опасност на престъплението и на самата Н.. На този извод не би могло да повлияе и обстоятелството, че осъдената е майка на две деца, за които трябва да се грижи и издържа, най-вече с оглед на наличните данни за липса на преустановяване на нейната активна престъпна дейност в страната и в чужбина. Затова и за пълното постигане на целите по чл.36 от НК, единствената възможност е постановяването на ефективното изтърпяване на наложеното й наказание лишаване от свобода.

Не отговаря на действителността и твърдението, че решението на въззивния съд не е съобразено с процесуалните изисквания на чл. 339 от НПК, респ. чл. 13, чл.14 и чл.107, ал.5 от НПК, защото в него също е направен фактологичен и правен разбор на инкриминираното деяние. Даден е и отговор, защо не се възприемат основните доводи във въззивната жалба, концентрирана в насоките, визирани и пред настоящата извънредна инстанция за оправдаване или прилагане на смекчено наказание лишаване от свобода, с приложението на чл.66, ал.1 от НК. Оборени са успешно и твърденията на Н., за това че не се намирала на този ден в гр. * и т.н.

С оглед на гореизложеното, доводите за нарушение на материалния и процесуалния закон, както и за явна несправедливост на наказанието се явяват неоснователни, поради което и искането за възобновяване на наказателното производство следва да бъде оставено без уважение.

Водим от изложените съображения, Пловдивския апелативен съд,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдената Н.Н.Н. за възобновяване на наказателното производство по НОХД № 743/2018 г. на Районен съд – * и по ВНОХД № 460/2019 г. на Окръжен съд – *.

 

Решението е окончателно.

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                               

                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                                                                                                                    

                                                                                    2.