Решение по дело №1057/2019 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 108
Дата: 11 април 2019 г.
Съдия: Веселина Косева Мишова
Дело: 20195500501057
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Номер  108                11.04.2019 година                             Град Стара Загора

 

 

                                              В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ  ОКРЪЖЕН СЪД,………втори граждански състав,

на 12 март ……………..…………………………….…2019 година,       

в публичното заседание в следния състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЗЛАТЕВ

 

                                                                            МАРИАНА МАВРОДИЕВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ:

                                                                           ВЕСЕЛИНА МИШОВА                                                                                                                                                               

      

Секретар ………Стойка Стоилова………..………………………………

Прокурор……………………………………………………………………..

като разгледа докладваното от………………………съдията В. МИШОВА      

въззивно гражданско дело номер…1057….по описа за 2019……...……...година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                              Производството е образувано по въззивна жалба,  подадена от М.В.Й. против решение № 702/12.12.2018 г., постановено по гр.д. № 1977/2018 г. на К. районен съд, с което предявените искове по чл.70 и чл.344, ал.1, т.1, 2 и 3 КТ са отхвърлени.

                    Въззивницата счита, че обжалваното решение е неправилно и достигнатите от съда изводи не кореспондират със събраните по делото доказателства. Твърди, че нито в исковата молба, нито с исканията за допускане на гласни доказателства е целяла доказване на трудово правоотношение. Претендирала е недействителност на клауза от трудовия договор на основание това, че новата трудова функция на ищцата не е различна от предходната, тъй като тя е извършвала и функцията на рецепционист още по време на изпълнение на трудовия договор като управител. Счита, че не е налице хипотезата на чл.70, ал.1 КТ, ако работодателят вече е проверил годността на работника или служителя, който по-рано е изпълнявал същите функции. Свидетелите установявали, че ищцата е замествала рецепционистките при отсъствието им, както и ги е обучавала. Доказателствата, че ищцата е допускала грешки били ирелевантни за спора, тъй като основанието за прекратяване на трудовото правоотношение не е работата й като управител на хотела. Счита, че в случая не е налице хипотезата на чл.74, ал.1 КТ, тъй като работодателят вече бил проверил годността на ищцата и бил наясно с възможностите я да се справи с работата на рецепционист. В негова тежест било да установи наличието на съществени различия между трудовите функции  на длъжността „Управител на хотел“ и „Рецепционист“. Само такива различия обуславяли действителността на клаузата за срок на изпитване, както и правото на работодателя  да прекрати трудовото правоотношение на основание чл.71, ал.1 КТ. Изследването на осъществяваните трудови функции не можело да бъде осъществено единствено и само на база разписаните длъжностни характеристики. Основателността на иска за обявяване на недействителността на клаузата в допълнителното трудово споразумение от 02.05.2018 г. обосновава и основателността на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение и на другите два иска. Моли, съдът да постанови решение, с което да отмени обжалваното и вместо него да постанови друго, с което да уважи предявените искове.

                    Въззиваемият „Ю.“ ООД оспорва жалбата. Излага съображения в подкрепа на становището си и моли съдът да потвърди обжалваното решение.

                  Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна във връзка с наведените във въззивната жалба пороци на оспорения съдебен акт:

          Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК, поради което е допустима, а по същество - неоснователна. Съображенията за това са следните:

                    Пред районния съд са били предявени искове по чл. 74, ал.1  и по чл.344 ал.1, т.1, 2 и 3 КТ – за обявяване на клауза от трудов договор за недействителна и за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна; за възстановяване на предишната работа, както и за присъждане на обезщетение.

                    Ищцата (сега въззивник) е твърдяла в исковата си молба, че трудовото й правоотношение на длъжност „Управител на хотел“ е възникнало с трудов договор №1/11.04.2017 г., сключен с ответника като безсрочeн, с 3-месечен изпитателен срок, с основно трудово възнаграждение 930 лв. С допълнително споразумение №3/01.01.2018 г., трудовият договор бил изменен по отношение на размера на трудовото възнаграждение. С допълнително споразумение №12 от 02.05.2018 г., трудовият договор бил изменен по отношение на длъжността, която заемала – била назначена за рецепционист в хотел при 6-месечен изпитателен срок, без уговорка в чия полза и с основно трудово възнаграждение 945 лв. Със Заповед №12/31.05.2018 г. ответникът прекратил трудовото правоотношение на основание чл.71, ал.1 КТ. Ищцата  счита, че уволнението й е незаконно, поради това, че клаузата „шестмесечен срок на изпитване" в допълнително споразумение №12/02.05.2018 г. била недействителна и заобикаляла изискването на чл.70, ал.5 КТ. Твърдяла е, че още с назначението й като управител на хотел е обучавала, контролирала и при нужда замествала рецепционистите в хотела,  от което следвало, че новата й трудова функция не била различна от предходната. Счита, че процесната заповед е незаконосъобразна и е искала съдът да постанови решение, с което да обяви клаузата „шестмесечен срок на изпитване" в допълнително споразумение №12 от 02.05.2018 г. към трудов договор № 1/11.04.2017 г. за недействителна, да отмени уволнението, извършено със заповед №12 от 31.05.2018 г. като незаконосъобразна и да бъде възстановена на предишната работа, като рецепционист в хотел, както и е претендирала за обезщетение за времето, през което е останала без работа поради незаконното уволнение в размер на 6 месечни брутни заплати.

                    Ответникът „Ю.“ ООД е оспорил предявените искове. Признал е, че ищцата е била назначена на длъжността „управител на хотел“ в гр.Павел баня  с трудов договор №1/11.04.2017 г. Признал е, че тя е изпълнявала тази длъжност до 02.05.2018 г., когато е поискала да бъде преназначена на длъжност „рецепционист“. Било сключено допълнително споразумение №12/02.05.2018 г. на основание чл.119 КТ, което съдържало необходимите елементи, в т.ч. и че лицето се преназначава на тази длъжност със срок на изпитване от 6 месеца, като този срок за изпитване бил уговорен в полза на работодателя. Трудовите задължения на длъжността „управител на хотел“ и „рецепционист“ били различни, което било видно, както от длъжностните характерис­тики, така и по НКПД. Счита, че не е нарушен чл.70, ал.5 КТ, тъй като ставало дума за преназначе­ние на ищцата по нейно искане на друга длъжност. Неоснователни били и исковете за възстановяване на ищцата на работа, както и искането за присъждане на обезщетение за времето на оставането й без работа.

                    Първоинстанционният съд е приел от фактическа страна, че ищцата е била в трудово правоотношение по силата на трудов договор №1/11.04.2017 г. за длъжността “управител хотел“; че по нейно искане е била преназначена на длъжност „рецепционист“, поради което с допълнително споразумение №12/02.05.2018 г. трудовото правоотношение било изменено досежно заеманата нея длъжност с изпитателен срок от 6 месеца, считано от 03.05.2018 г. Със заповед №12/31.05.2018 г. работодателят прекратил трудовото правоотношение на основание чл.71 ал.1 от КТ, считано от 31.05.2018 г. съдът е кредитирал свидетелските показания, от които е приел за установено, че ищцата започнала работила в хотела  от откриването му, като първоначално участвала в почистването, в изработването на технически материали и др. дейности, свързани с подготовката на хотела за приемане на гости. Тя  ръководела и организирала работата на служителите, правела графиците за смените, организирала доставките и счетоводното им отчитане, организирала рекламата и мероприятията в хотела и др. При отсъствие на някоя от рецепционистките, тя я замествала.

                    От правна страна първоинстанционният съд е приел, че след като в допълнително споразумение към трудовия договор е постигнато изрично съгласие за заемането на нова длъжност, различна от тази по първоначалния трудов договор, няма пречка страните да договорят срок за изпитване за тази нова длъжност, което не е в нарушение на чл.70, ал.5 КТ. Приел е, че, съгласно чл.70, ал.5 КТ за една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж. За да е налице „една и съща работа“ е необходимо дейността, която работникът или служителят е изпълнявал преди да е идентична с тази, която ще изпълнява по новото трудово правоотношение, което да не налага нова проверка на годността на служителя да я изпълнява. Приел е, че в случая става дума за различни трудови функции предвид длъжностните характеристики, йерархическа подчиненост по отношение на длъжността рецепционист и различния код по НКПД. Обстоятелството, че инцидентно, при отсъствие на рецепционист, ищцата е замествала и е участвала в  различни дейности, свързани с подготовката на хотела за прием на гости, е прието за ирелевантно. Затова е приел, че прекратяването на трудовото правоотношение  на ищцата,  на основание чл.71, ал.1 КТ е съобразено със закона, поради което отхвърлил исковете по чл.344, ал.1, т.1, 2 и 3 КТ.  е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

          Въззивната жалба е ОСНОВАТЕЛНА.

          По делото не е спорно, че страните са били в трудово правоотношение, като ищцата е заемала длъжността  „управител на хотел“ по силата на трудов договор №1 от 11.04.2017 г., сключен с ответника. С допълнително споразумение №12 от 02.05.2018 г., трудовият договор бил изменен по отношение на длъжността, която тя е заемала – била назначена за рецепционист в хотел при 6-месечен изпитателен срок с основно трудово възнаграждение 945 лв. Със Заповед №12 от 31.05.2018 г. ответникът прекратил трудовото правоотношение на основание чл.71, ал.1 КТ.

          Съгласно чл. 70, ал.1 КТ, когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното му приемане на работа може да се предшества от договор със срок за изпитване до 6 месеца. За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж – чл.70, ал.5 КТ. По взаимно съгласие страните могат да изменят съдържанието на трудовия договор, като предмет на изменение може да бъде всяка договорна клауза, включително и относно длъжността, която заема работникът или служителят. След като в допълнително споразумение към трудовия договор е постигнато изрично съгласие на страните за заемането на нова длъжност, различна от тази по първоначалния трудов договор, няма пречка те да договарят срок за изпитване за тази нова длъжност и това няма да бъде в нарушение на чл.70, ал.5 КТ. Това е така, защото страните по трудовото правоотношение в рамките на свободата на договаряне могат да уговарят или не срок за изпитване в полза на работодателя или на работника. С други думи няма пречка да се сключи договор за изпитване с работник или служител, който вече е работил при същия работодател по първоначален трудов договор, ако договорът се сключва за нова трудова функция – такава, каквато до този момент работникът не е изпълнявал. При преценка дали става дума за нова трудова функция се изхожда от естеството на работата, от свойствените задължения за заеманата длъжност – има ли съществена разлика в трудовите функции. Едни и същи трудови задължения могат да имат различно съдържание, отнесени към различни трудови функции в зависимост от спецификата на съответната длъжност, от предмета на дейност и от организацията на предприятието (Р-160-2015, ІV г.о.). За това дали работата е една и съща не е съществено нито наименованието на длъжността, нито кода й по НКПД, а трудовата функция в съществените й права и задължения. В случаите, когато първоначално изпълняваната работа от работника или служителя включва в обема си и трудовите функции на длъжността, на която впоследствие е преназначен, не е налице нова длъжност по смисъла на чл.70, ал.5 КТ, поради липса на съществено изменение на трудовите задължения. В този случай включването на клауза за срок за изпитване при преназначаването му, е недопустимо и същата клауза е недействителна (Р-369-2014, ІV г.о.).

          В случая, видно от длъжностната характеристика за длъжността „управител на хотел“, едно от основните негови задължения е да ръководи и организира цялостната дейност по посрещане, настаняване и обслужване на клиентите на хотела, както и да провежда оперативни съвещания, свързани с технологията на обслужването и организацията на работата. Рецепционистът пък има за трудови задължения да посреща и настанява гостите на хотела, да следи за регистрирането им и да им оказва  необходимото съдействие. Видно е, че е налице определена еднаквост – управителят ръководи и организира посрещането, настаняването и обслужването на гостите, а рецепционистът посреща и настанява, както и оказва съдействие на гостите, т.е. ги обслужва. Вярно е, че управителят на хотела е натоварен и с други трудови функции, но това е без значение, щом основната му функция включва дейността по посрещане, настаняване и обслужване на гостите на хотела. С други думи, след като управителят на хотела може повечето (да организира и ръководи цялостната дейност по посрещане, настаняване и обслужване на клиентите на хотела), той може да изпълнява и по-малкото (непосредствените фактически дейности по посрещане, настаняване и обслужване на клиентите на хотела). За длъжността „управител на хотел“ ищцата е била изпитвана, тъй като трудовият й договор е бил с такава клауза. Този договор не е бил прекратен до изтичането на уговорения срок за изпитване. В чл.71, ал.2 КТ е установена необорима презумпция, че ако договорът не е прекратен до изтичането на срока, страната е удовлетворена от изпитването. Законодателят е придал на мълчанието значението на съгласие с показаното от изпитваната страна, т.е. целта на уговорената в договора клауза за изпитване е постигната и работодателят знае, че работникът или служителят е годен да изпълнява длъжността. А щом ищцата е била годна да организира и ръководи цялостната дейност по посрещане, настаняване и обслужване на гостите на хотела, може да изпълнява и непосредствените фактически дейности по посрещане, настаняване и обслужването им. В тази връзка следва да се има предвид установеното от показанията на разпитаните по делото свидетели, че ищцата е била тази, която е участвала в комисиите за подбор на персонала, в т.ч. и на рецепционистите. Тя е обучавала новоназначените рецепционисти, а при отсъствие на някой от тях, го е замествала непосредствено на работното му място на рецепцията на хотела. На практика при новата длъжност ищцата изпълнява трудова функция, която до този момент е извършвала. Вярно е, че двете длъжности се различават, но разликата е в останалите трудовите функции, които са възложени на управителя, и би била релевантна в хипотезата, когато рецепционист бъде назначен за управител на хотел.

          С оглед на тези съображения въззивният съд намира, че  в нарушение на чл.70, ал.5 КТ при сключването на споразумение № 12 от 02.05.2018 г. е включен срок за изпитване. Поради това и на основание чл.74, ал.1 във връзка с ал.4 КТ клаузата за срок за изпитване в споразумението е недействителна, а прекратяването на трудовия договор на основание чл.71, ал.1 КТ – незаконосъобразно. Затова заповед № 12 от 31.05.2018 г. следва да бъде отменена. Основателността на иска за отмяна на уволнение предопределя и основателността на другите два иска – за възстановяване на предишната работа и за присъждане на обезщетение за времето, през което ищецът е останал без работа поради уволнението. Освен отмяна на уволнението, нормата на чл.225, ал.1 КТ поставя и още едно условие, което да обоснове основателността на претенцията за обезщетение – наличието на вреда, която се съизмерва с неполученото месечно трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 6 месеца. От представеното  от ищцата копие от трудовата книжка се установява, че няма друго вписване.  Тя е била регистрирана в дирекция „Бюро по труда“ като безработна, при което съдът приема, не е работила по друго трудово правоотношение след прекратяването на процесното. Осъществено е основание за търсене на обезщетение по чл. 344, ал. 1, т. 3 КТ. Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение за времето, през което работникът или служителят е останал без работа поради уволнението, но не повече от 6 месеца. Съгласно чл.228, ал.1 КТ брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетението по чл.225 КТ е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за обезщетението. В случая, видно от трудовия договор на ищцата, брутното трудово възнаграждение се сформира от основната заплата, която е в размер на 945 лв., и от допълнителното възнаграждение за продължителна работа в размер на 5,4 % или 51,03 лв. Следователно, размерът на обезщетението, което трябва да бъде присъдено, е 5 976,18 лв. за целия претендиран период от 6 месеца - 31.05.2018 г. - 30.11.2018 г.

          С оглед на тези съображения въззивният съд намира, че по делото е доказано, че ответникът като работодател не е упражнил законосъобразно правото си на уволнение, поради което и атакуваната заповед е незаконна. Първоинстанционният съд е приел, че исковете са неоснователни, което въззивният съд намира за неправилно, поради което решението следва да бъде отменено, а вместо него – постановено ново, по съществото на спора.

                              С оглед изхода на спора на основание чл.78, ал.1 ГПК въззивникът, ответник в първоинстанционното производство, следва да заплати на ищеца, сега въззиваем, сумата от 4 120 лв. за възнаграждение за един адвокат за двете инстанции

 

          Воден от горното, съдът

 

Р    Е    Ш    И:

 

                  ОТМЕНЯ решение № 702 от 12.12.2018 г., постановено по гр.д. № 1977/2018 г. по описа на К. районен съд, , като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

                   ОБЯВЯВА ЗА НЕДЕЙСТВИТЕЛНА клаузата от допълнително споразумение № 12 от 02.05.2018 г. към трудов договор № 1 от 11.04.2017 г., обективирана в т.3, в частта „с изпитателен срок 6 месеца“.

 

                    ПРИЗНАВА за незаконно и ОТМЕНЯ уволнението със заповед № 12 от 31.05.2018 г. на управителя на „Ю.“ ООД, с която е прекратено трудовото правоотношение на М.В.Й. ***, с ЕГН ********** на основание чл.71, ал.1 КТ, като незаконосъобразна.

 

                    ВЪЗСТАНОВЯВА М.В.Й. ***, с ЕГН ********** на предишната й работа на длъжността „Рецепционист“.

 

          ОСЪЖДА на основание чл.225, ал.1 КТ „Ю.“ ООД, със седалище и адрес на управление в гр. К., ул. С., № ., представлявано от управителите А. А. К. и Ю. Я. Ф., ЕИК ..., ДА ЗАПЛАТИ на М.В.Й. ***, с ЕГН **********, сумата от 5 976,18 лв. (пет хиляди деветстотин седемдесет и шест лева и 18 ст.), представляваща обезщетение за периода от 31.05.2018 г. до 30.11.2018 г., през който е останала без работа поради незаконното й уволнение, заедно със законната лихва, считано от датата на завеждането на иска – 30.07.2018 г. до окончателното изплащане на сумата, като ОТХВЪРЛЯ иска в останалата му част – над присъдените 5 976,18 лв. до размера на претендираните 6 108,96 лв. като неоснователен.

 

          ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.1 ГПК „Ю.“ ООД, със седалище и адрес на управление в гр. К., ул. С., № ., представлявано от управителите А. А. К. и Ю. Я. Ф., ЕИК ..., ДА ЗАПЛАТИ на М.В.Й. ***, с ЕГН ********** направените по делото разноски в размер на 4 120 лв. за възнаграждение за един адвокат за двете инстанции.

 

                     ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.6 ГПК „Ю.“ ООД, със седалище и адрес на управление в гр. К., ул. С., № ., представлявано от управителите А. А. К. и Ю. Я. Ф., ЕИК ... ДА ЗАПЛАТИ на държавата, в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС държавна такса за уважените искове общо в размер на 480 лв.

 

                     Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС на РБ при наличието на касационните основания по чл.280 ГПК.

 

 

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: