Решение по дело №638/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260015
Дата: 8 октомври 2020 г. (в сила от 12 март 2021 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20205310200638
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 08.10.2020г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на двадесет и осми септември две хиляди и двадесета година, при участието на секретаря Юрия Кискинова, докладваното от председателя на съдебния състав нахд № 638.2020г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 16-002498 от 17.01.2020г. на Директора на дирекция „Инспекция  по труда“- Пловдив, с което на „Аморсито“еоод, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул.“*****, представлявано от И.Л.А. – управител, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева – хиляда и петстотин лева, за нарушение по чл. 415а вр.чл. 415б от КТ.

 

По същество:

Дружеството – жалбоподател, представлявано от Адвокат И., пледира за отмяна на обжалваното НП като неправилно, необосновано и незаконосъобразно. Поддържа всички изложени в жалбата доводи, пледира за наличие на чл.28 от ЗАНН. Претендира за разноски по делото.

Въззиваемата страна – ОИТ - Пловдив, представлявана от ЮРК К., пледира за оставяне на жалбата без уважение и за потвърждаване на обжалваното НП като правилно и законосъобразно.Излага подробни съображения в заседанието по същество.

 

По процедурата:

АУАН № 16-002498 от 10.12.2019г. е съставен за нарушение по чл.63, ал.2 вр.ал.1 от КТ от „главен инспектор“ при ДИТ- Пловдив, който се явява компетентен орган, съгласно чл. 399 ал.1 от КТ и Заповед № З-0058 от 11.02.2014г. на Главен директор на ГД ИТ. НП на същите правни основания, е издадено от компетентен орган.

АУАН е съставен в присъствието на свидетел по установяване на административното нарушение и на дружеството – жалбоподател. Екземпляр от него е надлежно връчен на представителя на същото. АУАН съдържа изискуемите от чл.42 от ЗАНН реквизити, а НП – тези по чл.57, ал.1 от ЗАНН.

При служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила, поради което и разгледа жалбата по същество.

 

По фактите:

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа страна, съдът намери за установено следното:

На 03.12.2019г. свидетелката Ц.М., съвместно със свидетеля Н.Б., извършили проверка на строителен обект, който се намирал в град Асеновград, ул.“***, в хода на която било установено, че в обекта работят трима човека, от които двама били в изкопа и извършвали строителни дейности. Проверяващите се легитимирали и им казали, че ще извършат проверка, като на всички присъстващи работници, присъствали на работа към момента, били раздадени да попълнят декларации по чл. 404 от КТ. Такава декларация, попълнена не собственоръчно, е под негова диктовка и изписан в декларацията текст на неговия ръководител, попълнил и работника З.Я.А., като извършвал работа на строителния обект.

При представени от дружеството – жалбоподател впоследствие документи било установено, че за тримата работници имало сключени трудови договори. По отношение на работника З.Я.А., трудовият му договор е от дата 02.19.2019г., с основно трудово възнаграждение от 560,00 лева, безсрочен, който е изпратен за регистриране в ТД на НАП на 04.12.2019г. в 22:00:00 часа.

В попълнената под диктовка на работника З.А. справка по чл. 402 от КТ, е попълнено, че същият работи в обекта с уговорено възнаграждение от 30 лева на ден и почивни дни събота и неделя.

За установеното нарушение за това, че работникът има сключен трудов договор към момента на проверката, на 03.12.2019г., при която е установено, че той полага труд, но към този момент, неговият трудов договор не е бил регистриран в ТД на НАП и не му е връчено уведомление за това.

За това е съставен акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено и обжалваното НП.

 

По доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от  показанията на свидетелката Ц.М. – актосъставител и на свидетеля Н.Б., които кредитира като логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото – декларация по чл.402 от КТ от 03.12.2019г.,  регистър на уведомленията за трудови договори, Заповед № З-0058 от 11.02.2014г., които като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира. Не е налице противоречие в доказателствената съвкупност.

От правна страна:

 Безспорно е установено, че към момента на извършване на проверка от страна на компетентните органи на ОИТ- Пловдив, на строителен обект, находящ се в град Асеновград, ул.“***, на обекта със сключен към датата на проверката трудов договор, е полагал труд работника З.Я.А.. Неговият трудов договор е подаден за регистрация в ТД на НАП в деня, последващ проверката, като към момента на нейното извършване, работникът е бил допуснат до работа от работодателя – дружеството – жалбоподател, без нему да е връчено уведомление от ТД на НАП за регистриран трудов договор.

Спори се доколко е налице маловажен случай от фактическа страна и от правна страна – доколко, ако фактите налагат извод за маловажност на случая, правната норма позволява нейното приложение, за този вид административни нарушения.

На първо място съдът счете, че от фактическа страна, не е налице маловажност на случая, предвид на това, че трудовият договор с работника З.А. е сключен на 02.12.2019г. Това се отнася и за трудовите договори и на другите двама работника, които към момента на проверката от органите на ОИТ- Пловдив, са работили.

На следващо място, регщистрацията на трудовите договори е извършена на следващия ден, но е провокирана от извършената проверка – тоест, отстраняването на констатираното в хода на проверката административно нарушение не е отстранено по инициатива на дружеството – нарушител, а е провокирано от действието на компетентните органи.

Това налага извода за липса на маловажност на случая, още повече, че това е типично нарушение на формално извършване, което е реализиран по типичния за него начин и не се отличава с ниска степен на засягане на охраняваните обществени отношения, за да се приеме, че е налице маловажен случай.Още повече, че към 02.12.2019г. и към 03.12.2019г. работодателят, преди започване на проверката от органите на ОИТ- Пловдив, е имал достатъчно време да регистрира този трудов договор в ТД на НАП, което той не е сторил.

 

От правна страна: Спори се дали нормата на чл. 415в ал.2 от КТ, която изключва маловжността на нарушенията по чл. 63, ал.1 и ал.2 от КТ.

Тук следва да се посочи, че нормата на чл.28 от ЗАНН е общо приложима норма, която е разписана за всички административни нарушения. Тя обаче е разписана в нормативен акт от степен – закон, който има характер и на обща норма, в сравнение с нормата на чл. 415в, ал.2 от КТ, която е разписана в нормативен акт от по- висока степен – кодекс и е специална, по отношение нормата на чл.28 от ЗАНН.

В този смисъл, специалната норма дерогира общата, а при противоречие между норми от два нормативни акта, приложима е специалната от по- високия по степен нормативен акт, каквато в случая се явява нормата на чл. 415в, ал.2 от КТ.

Тя е с императивен характер и охранява държавен и обществен интерес, чието накърняване законодателят счита, че следва да бъде наказано независимо от степента на засягане на охранявания обществен интерес. Тази норма, по изложените по- горе съображения, дерогира приложението на чл. 28 от ЗАНН и законово не позволява нейното приложение за вида административни нарушения, регламентирани в нея, между които попада и това, вменено с обжалваното НП на дружеството – жалбоподател.

С оглед на това съдът счита, че и от правна страна, не е налице законово основание за приложение на чл. 28 от ЗАНН и преценката на административно – наказващият орган, за липса на маловажност на случая, е законосъобразна. Предвид на това, наведеното  в обратния смисъл възражение, се отхвърля от съда, като необосновано.

С оглед на това, съдът намери, че обжалваното НП е постановено при спазване на административно – производствените правила и е законосъобразно, поради което и като такова следва да бъде потвърдено.

Въззиваемата страна претендира разноски. Същите се дължат на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр.чл.143, ал.3 от АПК, поради което и на посоченото правно основание, съдът счете, че следва дружеството – жалбоподател, да бъде осъдено да заплати направените разноски на въззиваемата страна за юрисконсултско възнаграждение, в размер на 335 лева.

С оглед горното и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА НП № 16-002498 от 17.01.2020г. на Директора на дирекция „Инспекция  по труда“- Пловдив, с което на „Аморсито“еоод, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул.“***, представлявано от И.Л.А. – управител, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева – хиляда и петстотин лева, за нарушение по чл. 415а вр.чл. 415б от КТ.

На основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр.чл.143, ал.3 от АПК, ОСЪЖДА Аморсито“еоод, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул.“***, представлявано от И.Л.А. – управител, да заплати на въззиваемата страна – Дирекция „Инспекция по труда“- Пловдив, сумата от 335 лева- триста тридесет и пет лева – възнаграждение за юрисконсулт.

 

Решението да се съобщи на въззиваемата страна и на дружеството – жалбоподател и адвокат И..

 

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив, в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК.

 

 

Районен съдия: