Решение по дело №115/2019 на Районен съд - Кула

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 май 2019 г.
Съдия: Дияна Иванова Дамянова Цанкова
Дело: 20191330100115
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

28  , том. 1   , стр.28

Гр. Кула 14.05.2019г.

В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

         Районен съд Кула, в открито заседание на двадесет и трети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                       Районен съдия: Дияна Дамянова - Цанкова

със секретаря Лозана П. като разгледа докладваното от съдията Дияна Дамянова - Цанкова гражданско дело № 115 от 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 28, във вр. с чл. 26, ал.1, във вр. с чл. 25, ал. 1, т.2 от Закона за задрила на детето. Постъпила е молба от Директора на Дирекция за социално подпомагане гр.Кула за настаняване  на детето М.П.Д., ЕГН ********** с настоящ адрес *** П. С. № 21 в семейство на роднини – М.А.Б., ЕГН ********** и Д.П.Й., ЕГН ********** – баба и дядо на детето по бащина линия, с постоянен и настоящ адрес *** до промяна на обстоятелствата.  Твърди се в молбата, че детето М.П.Д. е родена от първа желана и проследявана бременност на майката В.И.В., като майката и бащата П. Д. П. са започнали приятелска връзка още като ученици в гимназиален етап и детето е родано, когато двамата родители са последен гимназиален клас , решили са да завършат образованието си , а за детето им да се грижат родителите на бащата. Твърди се също, че в първата година след раждането на детето М., родителите са били заедно и са се грижили за дъщеря си , но бащата на детето се връща в гр.Дунавци, за да довърши образованието си, а в същото  време майката напуска семейство в гр.Грамада и се прибира в родното си място, като по това време детето М. е била на около 1 година и няколко месеца и оттогава до настоящия момент майката не се е интересувала от дъщеря си, не й е осигурявала издръжка, а от извършено проучване е установено, че е създала ново семейство и има природени две деца, съответно на 1 година на 4 години и последният известен адрес в гр.София. Излагат се твърдения в молбата, че бащата е продължил да живее с родителите и детето си, но преди две години и той създава ново семейство и има природено дете на 1 година, като с новото си семейство са се установили да живеят в друго населено място, но близките му не знаят настоящото му местонахождение. Твърди се също, че детето е силно привързано към баба си и дядо си по бащина линия, особено към бабата - М.Б.,  към която детето се обръща с "мама", а към дядото с - "тати" и ги припознава като свои биологични родители , тъй като те са се грижили за нея от най-ранното й детство. Посочва се също в молбата, че детето е преодоляло липсата на майката и че емоционалната връзка дете - родител е прекъсната, а към бащата изпитва топли чувства , тъй като той до преди 1-2 години е живял заедно с тях. Твърди се, че от бабата и дядото по бащина линия е постъпила молба за настаняване на внучката им М.П.Д. в семейството им и същите са написали и подписали декларации по чл.24, ал.З от ЗЗД , с които са дали съгласието си да отглеждат в семейството си детето, както и че от извършеното социално проучване е установено , че те се грижат за нея от раждането й до настоящия момент, отглеждат я много отговорно, с внимание и обич.

В съдебното заседание представител на Дирекция "Социално подпомагане" –Кула се явява и поддържа молбата, като моли същата да бъде уважена.

Съдът е изслушал детето М.П.Д., която е на възраст 10 години, в съответствие с разпоредбата на чл. 15, ал.1 от ЗЗкрД, която заявява, че се чувства много добре в семейството на баба си и дядо си и ги приема като свое семейство, не познава майка си, а с баща си няма контакт от почти две години.

М.А.Б. – баба на детето по бащина линия се явява в съдебно заседание и заявява желание да полага грижи за детето, заедно със съжителстващия с нея Д.П.Й., с когото нямат сключен граждански брак, както са полагали грижи за детето почти от неговото раждане до момента .

 Съдът, след като обсъди приложените по делото доказателства намира от фактическа страна следното: М.П.Д. е родена на ***г. в гр.Видин, баща – П. Д. П., майка В.И.В., видно от представеното по делото удостоверение за раждане на детето. Видно от приетата по дело справка за родствени връзки на бащата, М.А.Б. и Д.П.Й. са родители на бащата на детето, респективно – баба и дядо на детето по бащина линия. От представените по делото социални доклади на ДСП – Кула се установява, че детето М. се отглежда в домашна и семейна среда от раждането до настоящия момент. Към момента на раждането на детето, нейните родители са били все още учащи, поради което оставят детето си на грижите на бабата по бащина линия, но когато детето става на 2 години , родителите се разделят, майката напуска гр.Грамада и се установява а в друго населено място и като престава да се интересува от дъщеря си, а битовите потребности на детето се удовлетворяват от бабата и дядото по бащина линия, като след раздялата, бащата на детето остава да живее в жилището и семейството на родителите си, но преди две години създава ново семейство, има природено дете, напуска гр.Грамада и се установил в друго населено място, като прекъсва контакти с детето си Маринела и със своите родители, които продължават да се полагат грижи за нея. От посочените социални докади се установява също, че в семейството на своите баба и дядо по бащина линия, детето М. получава всичко необходимо за добър и сигурен живот - подслон, лично пространство, отопление , храна , дрехи и обувки, джобни средства и всичко необходимо за удовлетворяване на житейските си потребности. От приетата по делото Заповед № ЗД/Д-ВН-К-006/11.04.2019г. на Директора на ДСП – Кула се установява, че с посочената заповед детето Маринела е настанено временно в семейството на баба си и дядо си по бащина линия М.А.Б. и Д.П.Й.  до произнасянето на съда. От изслушването от съда на бабата М. Антова Б., от приетите по делото молба до директора на ДСП – Кула с вх. № СИГ/Д-ВН-К/13/26.03.2019г. и декларации по чл. 24, ал.3 от ППЗЗкрД от бабата и дядото на детето М.А.Б. и Д.П.Й., същите изразяват желание и съгласие детето Марила да бъде настанена в тяхното семейство. От изслушването от съда на детето М.П.Д. се установява, че детето се чувства много добре в семейството на баба си и дядо си и ги приема като свое семейство, не познава майка си, а с баща си няма контакт от почти две години.

При така установеното от фактическа страна, съдът приема, че молбата на директора на Дирекция ”Социално подпомагане” – Кула е процесуално допустима – същата е направена от оправомощено лице по смисъла на чл. 26,ал.2 от Закона за закрила на детето до съответния районен съд по седалището на Д”СП”.

         Съдът счита, че разгледана по същество, молбата се явява основателна.

При така установените обстоятелства, съдът приема следното от правна страна:

Съгласно чл.25 ал.1, т. 2 от ЗЗакрД, основание за настаняване на дете извън семейството е налице, ако родителите без основателна причина, трайно не полагат грижи за детето. От приложените и приети по делото социални доклади и изслушаните в съдебно заседания баба на детето М. и на самото дете се установява, че майката на детето е напуснала семейството си и детето малко след раждането му и не се интересува от него, а бащата на детето се е дизентересирал от него и не подържа връзка от почти две години. На майката и на бащата е изпратен препис от заповедта на директора на ДСП – Кула, с която временно е настанено детете в семейството на родителите на бащата на детето, както уведомление, че в месечен срок от датата на заповедта ще бъде депозирана молбата по настоящото дело за настаняване на детето по съдебен ред, които са връчени лично на майката, а бащата не е открит на известните му адреси. До момента майката не е потърсила контакт с детето, бабата и дядото по бащина линия, нито с представители на ДСП – Кула.

По силата на разпоредбата на  чл. 28, ал.4 ЗЗакрД при определяне на мерките съдът е длъжен да следва поредността посочена в чл. 26, ал.1 от същия закон. На първо място, в цитираната разпоредба на ал. 1 на чл. 26 е посочено, че детето се настанява при семейството на роднини или близки.

От приетите по делото справка за родствени връзки на бащата, М.А.Б. и Д.П.Й. са родители на бащата на детето, респективно – баба и дядо на детето по бащина линия. От приетите доклади от Д "СП" гр. Кула,  декларациите по чл.24 , ал.З от ЗЗД от бабата и дядото на детето М.А.Б. и Д.П.Й., както и от заявеното от бабата в съдебното заседание, се установява, че бабата и дядото на М. имат желание и реално полагат грижи за детето в своето семейство от раждането и до момента. В приетия по делото социален доклад относно възможностите за полагане на грижи за дете на Д” СП” - Кула е дадено становище, че бабата и дядото участват най-активно в отглеждането на детето от най- ранната му детска възраст.Притежават много добри морални качества и богат житейски опит в отглеждането на деца. Имат необходимите материални условия, чрез които да осигури добър и нормален жизнен стандарт за детето М. Жилището, в което живеят е тяхна собственост, двеутажно, масивно, притежават и лек автомобил. Дядото е трудово зает, по негови твърдения, с месечно възнаграждение около 300-400 лв., а бабата е с регистрация в ДБТ. Бабата, дядото и детето са много привързани един към друг, поради което детето М. се чувства спокойна в присъствието на баба си и дядо си. Заинтересовани са от живота на внучката си и и осигуряват всичко необходимо за водене на нормален живот и осигуряване на здравни грижи и контролни прегледи.

На основание  чл. 28, ал.5 ЗЗкрД задължително се посочва срока за настаняването, като с оглед данните по делото за тоталната дезинтересираност на майката на детето, както и факта, че бащата е напуснал жилището на своите родители в гр. Грамада, където е живеел с детето си М. преди две години и е прекъснал всякаква връзка с тях , като грижите за детето се полагат от неговите родители почти от раждането му насетне, съдът намира за подходящо този срок да е до настъпване на обстоятелства, водещи до изменение, прекратяване или отпадане на основанията за това, но не по-късно от навършване на пълнолетие на детето, а ако учи- до завършване на среднообразование, но не повече от 20 годишната възраст на детето.

При така установеното съдът счита,че са налице основанията на чл. 25, ал. 1, т.2 от ЗЗакрД за настаняването на детето М.П.Д. в семейството на М.А.Б. и Д.П.Й. – баба и дядо на детето по бащина линия, с постоянен и настоящ адрес ***.

Така мотивиран, съдът

                                                  Р Е Ш И:

 

НАСТАНЯВА, на основание чл. чл. 28, във вр. с чл. 26, ал.1, във вр. с чл. 25, ал. 1, т.2 от Закона за закрила на детето, малолетното дете М.П.Д., ЕГН ********** с настоящ адрес *** П. С. в семейството на М.А.Б., ЕГН ********** и Д.П.Й., ЕГН ********** – баба и дядо на детето по бащина линия, с постоянен и настоящ адрес *** до настъпване на обстоятелства, водещи до изменение, прекратяване или отпадане на основанията за това, но не по-късно от навършване на пълнолетие на детето, а ако учи- до завършване на средно образование, но не повече от 20 годишната възраст на детето.

На основание чл. 28, ал.6 от Закона за закрила на детето, решението може да бъде обжалвано от страните, в седемдневен срок от връчване на решението, пред Окръжен съд - Видин, като същото на основание чл. 28, ал.4 от същия закон подлежи на незабавно изпълнение.

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: