Решение по дело №1159/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1384
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 27 август 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20195330201159
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№1384

гр. Пловдив, 22.07.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на трети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1159/2019 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №18-1030-011150/04.01.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на МВР с което на П.С.Г. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 6 месеца за извършено от него нарушение по чл. 103 ЗДвП и ,,глоба‘‘ в размер от 20 лева за извършено от него нарушение по чл. 7, ал. 5 ЗДвП.

          Жалбоподателят, чрез процесуалния представител адв. Ш. обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че в хода на административно-наказателното производство има допуснати множество нарушения на процесуалните правила, които ограничават правото на защита на наказаното лице да разбере защо е било санкционирано

          Въззиваемата страна, редовно уведомена за насроченото съдебно заседание, не изпрати представил и не взе становище по съществото на делото.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е частично основателна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателят е бил санкциониран за това, че на 08.12.2018 г. в гр. Пловдив, около 21:25 часа в гр. Пловдив, на кръстовището на бул. ,,Цар Борис III Обединител‘‘ и ул. ,,Света Петка‘‘ като водач на лек автомобил ,,Мерцедес‘‘ Ц 180 с рег. № ***извършва следните нарушения: не спира при подаден звуков и светлинен сигнал от контролни органи и не се съобразява с временна пътна маркировка при ремонт на пътната отсечка, като по този начин е извършил нарушения по чл. 103 ЗДвП и по чл. 7, ал. 5 ЗДвП.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят А.К., който потвърди отразеното от него в АУАН. Добави, че се сеща за случая, тъй като е съдействал на патрул от IV районно. По свидетелски показания от същия е съставил акта. Имало е временна организация – ремонт,  който се е отнасял за едното платно.

Съдът намира, че следва да се кредитират изцяло показанията на разпитания полицейски служител, тъй като същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

От представеното копие от Докладна от полицейския служител Цветков, се установява, че на процесния ден и място, същият се е намирал заедно със свидетеля по акта – полицейският служител А.М.. Същите забелязали управлявания от жалбоподателя лек автомобил ,,Мерцедес‘‘, който при наличието на забранителен знак, поради обстоятелството, че е обектът се намирал в строеж, навлязъл в насрещното движение по бул. ,,Цар Борис III Обединител‘‘. Същите последвали лицето след маневрата, като подадели светлинен и звуков сигнал, като лицето ясно възприело тяхното присъствие, тъй като изключило светлините на автомобила си, след което навлезнало в съседните улици.

От представения в оригинал АУАН с бл. 918516 от 08.12.2018 г. се установява, че същият е бил връчен на жалбоподателя, като същият го е получил и подписал без възражения.

От представената справка за нарушител/водач се установява, че жалбоподателят е правоспособен водач, като до настоящия момент е бил наказван един път преди твърдяното процесно нарушение.

Въз основа на така възприетата от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 103 ЗДвП предвижда, че при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания, като на жалбоподателя е бил подаден сигнал за спиране светлинен и звуков сигнал от процесния полицейски автомобил.

В конкретния случай, в каквато насока бяха показанията на актосъставителя К. същият не е бил очевидец на нарушението, но същият е описал в акта споделеното му от полицейските служители Цветков и М..

Съдът намира за неоснователно наведеното възражение от страна на процесуалния представител на жалбоподателя, което в насока, че не се установявало къде и в коя част на платното е следвало да спре неговият клиент. Това е така, защото нарушителят след като е извършил първоначалното нарушение по ЗДвП и след като е забелязал светлинния и звуков сигнал, който изключително трудно по време на тъмната част от денонощието не би възприел, е изключил светлините на управлявания от него автомобил. Именно тези действия, говорят, че той по ясен и недвусмислен начин е възприел намиращият се зад него полицейски автомобил, но въпреки това не само, че е спрял, но и се е опитал да осуети разкриването отличителните белези на автомобила.

Предвид гореизложеното се достигна до извод, че жалбоподателят е извършил твърдяното нарушение по чл. 103 ЗДвП, тъй като на процесния ден и място не е спрял на контролен орган при подаден светлинен и звуков сигнал от полицейския автомобил, като това е една и от хипотезите по чл. 207 ППЗДвП.

От друга страна, като смекчаващи вината обстоятелства следва да се отчетат младата възраст на нарушителя, както и наличието на едно предходно нарушение по ЗДвП, чиято санкция е била заплатена, поради което Съдът е на становище, че на П.Г. следва да се даде една последна възможност и санкциите на това нарушение да бъдат сведени по минимума предвиден в закона, именно ,,глоба‘‘ в размер от 50 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от един месец.

Относно нарушението по чл. 7, ал. 5 ЗДвП. Тази разпоредба е в насока, че при строителство и ремонт, когато има временна пътна маркировка, положена с цел организация на движението за определен период от време, участниците в движението трябва да се съобразяват с временната пътна маркировка

Съдебният състав е на становище, че е ноторно известен факт, относно наличието на реорганизация на пътното платно във връзка с течащ ремонт, като това се потвърждава и от наличната по делото Докладна записка и показания на актосъставителя К.. В конкретния случай, жалбоподателят неправилно е завил от бул. ,,Цар Борис III Обединител‘‘ по ул. ,,Света Петка‘‘, като по този начин не се е съобразил с временната пътна маркировка при строителство и ремонт. Обстоятелството, че същият след забелязването на полицейския автомобил е изключил светлините на управляваното от него МПС, говори еднозначно, че той е осъзнал, че е извършил нарушение.

Предвид гореизложеното в тази му част, обжалваното наказателно постановление следва да се потвърди изцяло.

Съдът намира, че в конкретния казус не е налице маловажност на случая. Касае се за формално нарушение за съставомерността на което е без значение настъпването или не, каквито и да са вредни последици, като процесният случай не се откроява от останалите такива, че да намери приложение разпоредбата на чл. 28 ЗАНН.

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на Наказателното постановление, тъй като при реализирането на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до опорочаване на производството, по категоричен начин се установяват изпълнителното деяние, дата и място на извършване на нарушението.

Обжалваното наказателно постановление следва да се измени в санкционната част относно нарушението по чл. 103 ЗДвП, като размера на наложените наказания следва да се сведе до минимум, а в останалата част следва да се потвърди изцяло.

По изложените съображения, Пловдивският районен съд, XXVI н. с.

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №18-1030-011150/04.01.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на МВР против П.С.Г. с ЕГН: ********** в санкционната част, относно нарушението по чл. 103 ЗДвП, като НАМАЛЯВА  размера на наказанието ,,глоба‘‘ от 200 /двеста/ лева на 50 /петдесет/ лева и размера на наказанието ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ от 6 /шест/ месеца на 1 /един/ месец.

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление в останалата част.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

СЕКРЕТАР: Д.Д.