Решение по дело №1504/2018 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 април 2019 г. (в сила от 14 юни 2019 г.)
Съдия: Светлана Кирилова Димова
Дело: 20182230201504
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е № 185

Гр. Сливен, 25.04.2019г.

СЛИВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, III- ти наказателен състав, в публично съдебно заседание, на шестнадесети април, през две хиляди и деветнадесета година, в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ДИМОВА

         При участие на секретаря И.Ж. като разгледа АНД № 1504 по описа за  2018 г. докладвано от районния съдия, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е образувано по жалба от М.М.М., ЕГН **********, срещу Електронен фиш, серия К № 1729025, издаден  от ОД-МВР Сливен. С обжалвания електронен фиш на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 ЗДвП му е наложено наказание ГЛОБА в размер на 300 (триста) лв. за извършено нарушение по чл. 21, ал.2, вр чл.21, ал.1 от ЗДвП.

         Жалбоподателят, редовно призован, не се явява.

         Административно-наказващият орган, редовно призован, не изпраща представител.

         Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

                На 25.08.2017 г в 11.17 ч по път I-6 км.363+500 в района на гр. Твърдица с посока изток запад при въведено ограничение на скоростта от 60 км/ч за движение извън населено място, въведено с пътен знак B-26, лек автомобил, марка Ситроен Ц 5 с регистрационен номер СА1972ТВ, регистриран на името на М.М.М., се движи с 98 км/ч (след приспаднат толеранс от 3 км/ч, доколкото техническото средство дава отклонение в посочения размер).

Нарушението е установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1M0584, за което е издаден процесния електронен фиш серия К № 1729025. Констатираното превишаване на скоростта е от 38 км/ч, за което на собственика на автомобила и жалбоподател в настоящото административно- наказателно производство М.М.М. на основание  чл.189, ал.4, вр чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвПе наложена глоба в размер на 300 лв. за нарушение на чл.21, ал.2, вр чл.21, ал.1 ЗДвП.

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност като безпротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е подадена от процесуално легитимирано лице и по същество е основателна.

Изискванията относно издаването на  електронен фиш са залегнали в ЗДвП и Наредба  № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.

Електронен фиш се издава при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което нарушение не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки. Втората кумулативно дадена предпоставка е нарушението да е заснето в отсъствието на контролен орган. Процесното нарушение е по чл.21, ал.2 ЗДвП- превишаване на допустимата скорост извън населено място, за което на основание чл.189, ал.4, вр чл.182, ал.1, т.4 ЗДвП е предвидено само наказание глоба, без същото да е съпроводено с отнемане на контролни точки или лишаване от правоуправление на МПС. От казаното следва, че електронният фиш е издаден в предвидена от закона хипотеза и съобразно нормативните изисквания.

Съгласно чл.189, ал.4 ЗДвП електронният фиш следва да съдържа определени реквизити, а именно – териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на МПС, собственика на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Всички тези задължителни реквизити се съдържат в обжалвания фиш, поради което, съдът прие, че при издаването му не са допуснати процесуални нарушения.  В тази връзка съдът намира за неоснователни твърденията на жалбоподателя, че съществен порок на електронния фиш е непосочването на неговия издател. Съгласно задължителната съдебна практика, обективирана в Тълкувателно решение № 1/26.02.2014г на Върховния административен съд, чл.189, ал.4 ЗДвП предвижда специфичен ред за налагане на административни наказания чрез издаване на електронни фишове, различен от предвидения в ЗАНН, започващ със съставяне на АУАН и приключващ с издаване на НП. Електронният фиш е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. Той се приравнява едновременно към АУАН и НП, но само по отношение на правното действиена последния (съгласно чл. 189, ал. 11 ЗДвП), не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. От казаното следва, че изискванията за форма, съдържание, реквизити и ред за издаване на АУАН и НП, предвидени в ЗАНН, са неприложими по отношение на електронния фиш. Относно формата на електронния фиш следва да се приемат за задължителни само посочените в чл. 189, ал. 4, изр. 2 ЗДвП реквизити, от което следва, че в електронния фиш не следва да се изписва името на издателя му и негов подпис, а само териториалната структура на МВР, на чиято територия е извършено нарушението (още повече, че съгласно чл.189, ал.4, изр посл ЗДвП електронният фиш се издава по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи, с всички изискуеми по закон реквизити).Предвид посоченото, съдът не споделя изразените в жалбата възражения в тази насока .

Съдът счита за  неоснователни   твърденията на жалбоподателя, че в електронния фиш няма посочена дата на издаването му. Отново поради изложените в предходния параграф съображения същата не е задължителен реквизит на електронния фиш, доколкото в последния е посочена датата и часа на извършване на нарушението, установени с АТСС и видно от приложения към административно-наказателната преписка Клип № 4910.

В хода на съдебното следствие обаче , се установи ,че  електронния фиш е изпратен с обратна разписка чрез „Български пощи“, но тъй като лицето не е намерено на адреса преписката е върната на РУ Твърдица, след което е изпратена на РУ по местоживеене ***). Впоследствие от 3-то РУ гр. София е изготвена докладна записка, от която става ясно, че електронният фиш е връчен по реда на чл.58, ал.2 ЗАНН на 31.10.2017 г, а именно чрез отбелязване, тъй като нарушителят не е установен на адреса, посочен в електронния фиш- гр. София, жк.Гевгелийски, бл.5, вх.А, ет.4, ап.12, както и никой не се е свързал с компетентните органи на посочения в оставената на място покана телефон.Жалбоподателят от своя страна  твърди, че електронният фиш не му е връчван, а от случайна проверка в НАП разбира, че същият подлежи на плащане, с което е лишен от привилегията на чл.189, ал.9, изр 1, вр ал.8 ЗДвП да заплати 70 % от размера на глобата, ако я плати в 14-дневен срок от датата на получаване на писмото с обратна разписка.

С оглед установяване на редовността по връчване на процесния електронен фиш ,съдът е изискал от АНО   обратната разписка за връчване на електронния фиш, алтернативно в хипотезата на връчване по реда на чл.58, ал.2 ЗАНН да се предостави информация дали са извършвани действия по установяване на адресната регистрация на лицето в случай, че има разминаване с посочената в електронния фиш. В изпълнение на   дадените от съда указания АНО представя писмено доказателство, а именно  Писмо с рег. № 455000-621/ 25.03.2019 г на РУ Твърдица, че нарушителят е търсен само на адреса, посочен в електронния фиш и тъй като не е намерен там ЕФ- 1729025 не му е връчен. Изисканата обратна разписка не е представена.

С оглед гореизложеното съдът намира, че не е спазена процедурата, обективирана в чл.58, ал.2 ЗАНН, а именно първо нарушителят да не е намерен на посочения от него адрес и второ новият му адрес да не е известен на АНО.Касае се за кумулативно предвидени в хипотезата на правната норма предпоставки, поради което, за да се прояви фактическия състав по чл.58, ал. 2 от ЗАНН и да се приеме, че е налице редовно връчване, е необходимо не просто нарушителят да не е намерен на посочения адрес, но и същият да е променен, и новият му адрес да е неизвестен. Следователно, за да се приложи чл. 58, ал.2 от ЗАНН не е достатъчно инцидентното неоткриване на лицето на посочения от него адрес, а следва да се установи, че той трайно не пребивава на този адрес. АНО не представя по делото доказателства за това дали е установена промяна в адресната регистрация на нарушителя, а единствено представя докладна записка от извършената проверка на адреса, при която същият не е намерен. Не е установено дали лицето живее на този адрес или не, няма данни и дали са разпитани съседи за това дали са виждали същия- с цел да бъде установен настоящия му адрес и там да се реализира връчването.

Предвид гореизложеното съдът намира, че връчването на електронния фиш е нередовно. Нарушителят не е открит и не е спазена процедурата по чл.58, ал.2 ЗАНН. Срокът по чл.189, ал.8, изр.2 ЗДвП за обжалване на електронния фиш тече от връчването му. В процесния случай съдът намира, че електронният фиш не е бил връчен по надлежния ред на визирания в него нарушител, поради което и моментът на подаване на жалбата в случая е без правно значение и същата следва да бъде разгледана от съда като допустима и в тази връзка основателна , като именно нередовността на връчването е основание за отмяна на процесния електронен фиш.

С оглед изчерпателност на изложението следва да се посочи, че жалбоподателят представя декларация по образец съобразно Приложение № 6 във вр. чл.189, ал.5 ЗДвП, от която е видно, че същият на 24.08.2017 г в 9:00 е предоставил МПС марка Ситроен Ц 5, с рег № СА1972ТВ негова собственост на лицето Е.Н.М.- негова майка, притежаваща валидно СУМПС, копие от което съпровожда декларацията. Декларира, че в деня на нарушението лекият автомобил е бил във владение на св. Е.М. и е върнат на собственика на 28.08.2017 г в 20:00 ч, без да е бил уведомен за допуснатите нарушения.  При едно редовно връчване на електронния фиш на основание чл.189, ал.5, изр.второ ЗДвПв 14-дневен срок от получаването му собственикът на МПС, с което е извършено нарушението следва да предостави в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за водача, извършил нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш за извършеното нарушение, а първоначално издаденият се анулиран.

 

Нередовното  връчване на електронния фиш представлява по своето естество съществено нарушение на процесуалните правила. Това е така, тъй като лицето, на което е наложена глоба с електронен фиш, е препятствано да реализира своите права и възможности за защита. Тежестта да докаже редовността на връчването на електронния фиш е върху административно -наказващия орган, който факт, в настоящото производство не е доказан

Предвид изложеното съдът намира, че жалбата е основателна, а електронният фиш следва да бъде отменен като издаден при неправилно прилагане на закона .

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р Е Ш И

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба, серия К № 1729025 от 25.08.2017 г., издаден от ОД на МВР-гр. Сливен, с който на жалбоподателя М.М.М., ЕГН **********, на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал.2, т. 4 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 300 /триста/ лева за нарушение на чл. 21, ал. 2, вр ал.1 от ЗДвП като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр. Сливен в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ