Решение по дело №2474/2009 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 922
Дата: 5 ноември 2009 г. (в сила от 4 декември 2009 г.)
Съдия: Таня Илкова Илиева
Дело: 20095530102474
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

    ……..         …………………….            Гр. Стара Загора

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          ШЕСТИ ГРАЖДАНСКИ състав

На 13 октомври                       2009 г.

В публично заседание в следния състав:

 

                            Председател: Т. И.                                                       

 

Секретар:Е.Д.

Прокурор: 

като разгледа докладваното от съдия Т. И.

гр. дело 2474, по описа за 2009 година.

 

     Предявен е иск за прекратяване на граждански брак с правно основание чл.99, ал.1 от СК /отм./.

Ищцата П.И.М. твърди в исковата си молба, че с ответника са сключили граждански брак на 31.10.1993г. в гр. Стара Загора. От брака си имат родени две деца Марин, роден на ***г. - непълнолетен и Иван, роден на ***г.  – малолетен. Твърди, че в началото семейния им живот протичал нормално, но с течение на времето се появило неразбирателство по важни въпроси от семейния живот. Ответникът започнал често да отсъства от дома, без да дава обяснения за това. Дезинтерисирал се от семейството. Въпреки правените от ищцата опити да бъдат отстранени семейните проблеми, същите се оказали безуспешни. Така през 2007г. ответникът напуснал семейното жилище и заживял с друга жена. В началото на този период, последният проявявал интерес към грижите за децата, но впоследствие контактите му с тях били преустановени. Цялата грижа за отглеждането и възпитанието на децата била поета от ищцата. Последната счита, че бракът й с ответника е изчерпан от смисъл и съдържание, като моли същият да бъде прекратен,  по вина на ответника. Моли да й бъде предоставено упражняването на родителските права по отношение на родените от брака деца, като бъде осъден ответникът за заплаща ежемесечна издръжка за децата, съответно за  детето Марин – издръжка от 90лв., за детето  Иван – 60лв., като се определи  режим на лични отношения на бащата с децата всеки първи и трети уикенд от месеца от 10 до 17 ч. без преспиване. Моли, след прекратяване на брака, да носи предбрачното си фамилно име Янкова. Не претендира ползване на семейно жилище, тъй като няма такова по смисъла на закона.Претендира за направени по делото разноски.

Ответникът М.Г.М., не е депозирал писмен отговор на исковата молба. В с.з. се явява лично и с упълномощен представител, като заявява, че също желае прекратяване на брака, като дълбоко и непоправимо разстроен, по взаимна вина. Не възразява по останалите предявени от ищцата обективно съединени искове.

     Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност съобразно разпоредбата на чл.235 от ГПК, ведно със становищата и доводите на страните, прие за установено следното:

Видно от представеното по делото удостоверение за сключен граждански брак от 31.10.1993г. на ОбНС Стара Загора, страните са сключили граждански брак на 31.10.1993 г. в гр. Стара Загора. Видно от удостоверение за раждане от *** г. на Община – Стара Загора и удостоверение за раждане от *** г. на Община – Стара Загора, от брака си страните имат родени две деца – И. М. М., родено на ***г. и М. М. М., родено на *** г.

      

     За изясняване на обстоятелствата по делото е разпитан свидетеля Г.М.Я.. От свидетелските показания се установява, че от около 2 – 2.5 години съпрузите не живеят заедно, като свидетелят не знае конкретна причина за тази раздяла. За децата грижи полагала основно ищцата. Установява се също, че „преди години” П.М. напуснала страната, като през този период грижи по отглеждането на децата е полагал съпруга. Впоследствие децата заживели при бабата на ищцата. Според свидетеля, още от периода в който децата живеели при баща си, и до настоящия момент, ответникът живее с друга жена. Същият свидетел счита, че съпрузите не могат да продължат да живеят като семейство.

     От анализа на доказателствата по делото се налага извода, че фактически страните не живеят като съпруг и съпруга - в брака им е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, същият не може да бъде запазен и заздравен и неговото съществуване не е в интерес на съпрузите, на родените от брака деца и на обществото. Бракът е разстроен, тъй като между съпрузите липсва обич, уважение, доверие, привързаност и взаимопомощ. Съдът счита, че разстройството е непоправимо, защото не може да се преодолее и да се възстановят нормалните съпружески отношения. Между съпрузите е настъпило необратимо отчуждение. Следователно запазването на брака е невъзможно и същият следва да бъде прекратен като дълбоко и непоправимо разстроен.

 

     ПО ВЪПРОСА ЗА ВИНАТА

 

Съдът намира, че вина за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брачната връзка имат двамата съпрузи.

От свидетелските показания се установява, че от няколко години ищцата е напуснала дома и семейството си, като е заминала за Италия. Установява се също, че ответникът съжителства с друга жена. Съдът приема, че поведението на съпрузите поотделно е дало отражение върху нормалното протичане на брака и е довело до невъзможност за продължаване на съвместния съпружески живот. Това е довело до пълното физическо и интелектуално отчуждение между страните и настъпилата фактическа раздяла, което обуславя взаимната им вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака.

 

ПО ВЪПРОСА ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА

 

От брака си страните имат родени две деца – И. М М., родено на ***г. и М. М. М., родено на *** г.

Предвид факта, че съпрузите не спорят по въпроса за упражняването на родителските права, съдът не предприе действие по изслушване на децата. Видно от приложения по делото социален доклад, се установява, двете деца са заявили желание след развода на родителите си да живеят при майка си. Установено е, че майката притежава нужния родителски капацитет и възпитателски качества за отглеждане на децата. Между ищцата и децата съществува силна емоционална привързаност. В грижите за децата, ищцата може да разчита на подкрепата на своята баба.

 При решаване въпроса относно родителските права съдът следва да вземе предвид възрастта и пола на детето, моралните качества на родителите,социално обкръжение и битови условия, привързаност между деца и родители, полаганите грижи и умението за възпитание, помощ на трети лица и др. Не е спорно по делото, че от момента на фактическата раздяла между съпрузите за децата се грижи майката, подпомагана от своята баба. Това обстоятелство се потвърждава и от събраните гласни доказателства. Съдът счита, че следва да предостави упражняването на родителските права на ищцата. На бащата следва да се определи режим на лични отношения, съобразен с обстоятелството, че двете деца са във  възраст, в която имат нужда от по – често и продължително общуване с баща си. Ето защо, режимът следва да е: всяка първа и трета седмица от месеца от 09.00 ч. – в събота до 18.00 ч. – в неделя, с преспиване, както и един месец през лятото, когато това време не съвпада с платения годишен отпуск на майката.

 

     ПО ВЪПРОСА ЗА ИЗДРЪЖКАТА

Видно от декларация за СИС към 13.05.2009г., ищцата е декларирала, че не получава трудово възнаграждение, както и че  не притежава недвижими имоти.

Ответникът по делото не оспорва по размер предявените искове за ежемесечна издръжка за двете деца.

Съгласно разпоредбата на чл.84 от СК /отм./ размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. След преценка на материалните възможности на родителите, съдът намира, че за пълното задоволяване нуждите на децата, с оглед правилното им отглеждане, възпитание и хармонично развитие, следва да бъде определен размер на дължимата издръжка, съобразен със законовите граници.

Като взе предвид възрастта на децата, получаваните от страните доходи, и като съобрази икономическата обстановка в страната, съдът счита, че следва да осъди ответника да заплаща на детето Марин  ежемесечна издръжка от 90 лв., а на детето Иван – 60 лв. Останалата част от необходимата издръжка за децата следва да се поеме от тяхната майка, ведно с грижите по отглеждането и възпитанието им.  Издръжката за двете деца следва да бъде присъдена считано от 01.06.2009г. до настъпване на основания за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

 

ПО ВЪПРОСА ЗА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ

 

Страните по делото заявяват, че нямат “семейно жилище” по смисъла на закона. От данните по делото се установява, че от момента на фактическата раздяла между съпрузите, майката, заедно с двете си деца, живее в жилище на своята баба. Ето защо, съдът не следва да се произнася по въпроса за семейното жилище.

 

ПО ВЪПРОСА ЗА ФАМИЛНОТО ИМЕ

 

Ищцата е направила искане след прекратяване на брака да носи предбрачното си фамилно име, поради което, следва да бъде постановено след прекратяване на брака съпругата да носи предбрачното си фамилно име ЯНКОВА.

 

Предвид обстоятелството, че вина за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака имат двамата съпрузи, разноските по делото, следва да останат за всяка от страните, както са направени. 

Следва да бъде определена окончателна държавна такса в размер на 30  лева, като всеки от съпрузите следва да заплати ДТ по 15 лв. Следва да бъде осъден ответникът да заплати на Държавата сумата 216 лв., представляваща ДТ върху размера на издръжката за децата.

Водим от горните мотиви, съдът

 

   

Р  Е  Ш  И :

 

 

ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между П.И.М., ЕГН ********** ***, с адрес за призоваване: гр. Стара Загора, ул. „……” № 93, ет.1, офис 2, чрез адв. Е.М.”***, и М.Г.М., ЕГН ********** ***, сключен с акт за граждански брак № 827/31.10.1993 г. в гр.Стара Загора, като ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН.

ПРИЕМА за установено, че вина за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака имат и двамата съпрузи.

     ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето И. М. М., ЕГН **********, на майката П.И.М. с п.а.

     ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето М.Н М. М., ЕГН **********, на майката П.И.М. с п.а.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата М.Г.М. с п.а. с децата И. М. М. и М.М. М., както следва: всяка първа и трета седмица от месеца от 09.00 ч. – в събота до 18.00 ч. – в неделя, с преспиване, както и един месец през лятото, когато това време не съвпада с платения годишен отпуск на майката.

     ОСЪЖДА М.Г.М. с п.а. да заплаща на непълнолетното си дете М. М. М., със съгласието на неговата майка и законен представител П.И.М. с п.а. ежемесечна издръжка в размер на 90/деветдесет/ лева, считано от 01.06.2009 г. до настъпване на законни основания за изменение или прекратяване  на издръжката, ведно със законната лихва върху тази сума за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

     ОСЪЖДА М.Г.М. с п.а. да заплаща на малолетното си дете И. М. М., чрез неговата майка и законен представител П.И.М. с п.а. ежемесечна издръжка в размер на 60/шестдесет/ лева, считано от 01.06.2009 г. до настъпване на законни основания за изменение или прекратяване  на издръжката, ведно със законната лихва върху тази сума за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

     ПОСТАНОВЯВА след прекратяване на брака съпругата да носи  предбрачното си фамилно име  - ЯНКОВА.

ОПРЕДЕЛЯ окончателна ДТ в размер на 30 /тридесет/ лева.

ОСЪЖДА П.И.М. с п.а. да заплати на Държавата по сметка на Старозагорския районен съд сумата от 15 /петнадесет/ лева, представляваща ДТ.

ОСЪЖДА М.Г.М. с п.а. да заплати на Държавата по сметка на Старозагорския районен съд сумата от 15 /петнадесет/ лева, представляваща ДТ.

 ОСЪЖДА М.Г.М. с п.а. да заплати на държавата по сметка на Старозагорския районен съд сумата 216.00 лева /двеста и шестнадесет лева/, представляваща ДТ върху размера на издръжката.

     РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред Старозагорския окръжен съд.

 

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: