Решение по дело №63/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 699
Дата: 7 май 2020 г. (в сила от 28 юли 2020 г.)
Съдия: Райна Георгиева Стефанова
Дело: 20201100900063
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, ……………2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-19 състав в закрито съдебно заседание на шестнадесети март през две хиляди и двадесета година, в състав:

       СЪДИЯ: РАЙНА СТЕФАНОВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 63 по описа за 2020 година, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ във вр. с Глава XXI "Обжалване на определенията" ГПК.

Образувано е по жалба на "Ф." АД - в ликвидация, с ЕИК *********, чрез ликвидатора Д.С., със съдебен адрес: гр.София, ул.“*********, със съдебен адрес: гр.София, ул.“*********ет.*********против Отказ № 20191223192229/30.12.2019г.  на длъжностното лице по регистрацията при АВ да впише в ТР промяна в обстоятелствата по партида на дружеството – промяна в състава на съвета на директорите.

В жалбата се твърди, че отказът е недопустим, необоснован, неправилен и незаконосъобразен. Излага се, че ликвидацията е правна форма за довършване делата на преустановилото търговска дейност дружество. Пояснява, че се с ликвидацията се прекратява търговската дейност на дружеството, а не се заличава дружеството. Позовава се на разпоредбата на чл. 274 ТЗ, която урежда възможността за продължаване дейността на търговско дружество в ликвидация. Посочва, че през времето на ликвидацията управителният орган съществува в латентно състояние, като правомощията му се изпълняват от назначения от ОСА ликвидатор. Сочи, че правомощията на ОСА не са суспендирани в производството по ликвидация, поради което този върховен колективен орган на дружеството е компетентен да вземе и решение за промяна на персоналния състав на управителния орган на дружеството. Твърди, че въпреки латентното състояние на управителния орган и липсата на възможност да упражнява правомощията си, той може да променя членския си състав по решение на ОСА. Поддържа, че липсва законова забрана за промяна в членския състав на дружество в ликвидация.

По изложените съображения, счита че до заличаване на дружеството в ТР с приключване на производството по ликвидация ОСА разполага с предвидените в закона правомощия, респ. да извършва промяна в персоналния състав на управителния му орган.

Искането е да се отмени обжалвания отказ и да се задължи ДЛР при АВ да извърши вписване на заявеното обстоятелство.     

 

Съдът като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Със заявление с вх. № 20191223192229/23.12.2019 година, подадено от Д.К.С.–ликвидатор на "Ф." АД - в ликвидация, с ЕИК *********, е постъпило искане за вписване на промяна в съвета на директорите на дружеството.  Към заявлението са приложени: Декларация по чл. 13, ал.4 ЗТР от ликвидатора; документ за внесена д.т. към АВ; два броя нотариално заверено съгласие и два броя декларации по чл.234, ал.3 ТЗ; списък на присъствалите на ОС акционери; препис извлечение от протокол от ОСА.

За да постанови отказа си длъжностното лице по регистрацията /ДЛР/ се е мотивирало, че с прекратяване на дружеството и обявяването му в ликвидация, правомощията на съвета на директорите се прекратяват по силата на закона, поради което вписването на промени в персоналния му състав не е подлежащо на вписване обстоятелство. ДЛР излага, че съгл. чл.269, ал.1 ТЗ в производството по ликвидация правата и задълженията на изпълнителните органи са в правомощията на ликвидатора, поради което не е налице възможност едни и същи функции да се изпълняват и от управителния орган на дружеството, в случая съвета на директорите.

 

Видно от данните, съдържащи се в изпратената до съда от АВп преписка, съобщението за постановения отказ е бил изпратен на заявителя без данни за датата на връчването му. / видно от транспортен чек в същия е вписана дата 06.01.2020г л.6./.

С оглед изложеното, съдът приема, че жалбата е депозирана в срока по чл.25 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ.

Жалбата е подадена от лицето – надлежно легитимирано лице срещу подлежащ на обжалване акт, внесена е дължимата държавна такса, поради което е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

 

Жалбата е неоснователна.

При извършване на дължимата проверка по чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрация е съобразило вписаните в Търговския регистър обстоятелства по партидата на "Ф." АД, ЕИК *********, както и разпоредбата на чл. 269, ал.1 от ТЗ, съгласно която ликвидаторът представлява дружеството и има правата на изпълнителните му органи.

Видно от публикуваното в ТР удостоверение от СГС по ф.д. № 8025/1998г. от 30.12.2011г., с Решение № 2 от 07.06.2005 година се вписва прекратяването на "Ф." АД, дружеството е обявено в ликвидация, вписан е ликвидатор Д.К.С..

 

Последиците от прекратяването на дружеството и обявяването му в ликвидация са свързани с това, че следва да се довършат текущите сделки, да се съберат вземанията, за се изплатят задълженията и да се осребри имуществото и съответно, ако е останало имущество, същото да се разпредели между съдружниците/акционерите. Следователно, дружеството в ликвидация трябва да приключи дейността, която е започнало и да изпълни сделките, по които е страна, преди да бъде прекратено. Назначеното за ликвидатор лице извършва ликвидацията, като управлява и представлява дружеството. По време на ликвидацията ликвидаторът изпълнява функциите на представителен и управителен орган на дружеството, какъвто е Общото събрание на акционерите и в чиито правомощия преди фазата на ликвидацията, е да избира и освобождава членовете на съвета на директорите. Във фазата на ликвидацията правомощията на органите на управление, не са прекратени, но са силно ограничени и тясно свързани с процеса на ликвидация на дружеството.

Основателни са доводите на жалбоподателя, че заявените обстоятелства няма пречка да бъдат вписани дори и при открито производство по ликвидация, доколкото законодателят е предвидил възможност за продължаване на дейността на дружество в ликвидация, ако са налице законоустановените предпоставки за това.

Въпреки това, за да бъде вписана исканата промяна в обстоятелствата, следва да бъде извършена проверка за редовността на процедурата по свикване и провеждане на общото събрание на акционерното дружество от 18.11.2019 г. , в чиито правомощия е промяната в съвета на директорите. Към датата на събранието акционерното дружество има издадени 100 бр. поименни акции. Редът за свикване на общо събрание на акционерното дружество е уреден в чл. 39, ал.1 от обявения в Търговския регистър устав на "Ф. " АД/н/, който предвижда свикването да се извършва чрез покана, обнародвана в Държавен вестник, като евентуално на поименните акционери се изпращат писмени покани и писмените материали, свързани с дневния ред. /тази разпоредба е запазена, респ. не е променена и след изменението на устава с решение на ОСА от 17.06.2019 година/. В случая събранието е свикано от ликвидатора чрез покана в ТР, а не в ДВ, както предвижда устава, поради което е следвало да се изпратят писмени покани до акционерите. 

На проведеното общо събрание са присъствали двама акционери- ликвидаторът Д.С., притежаваща 6 броя акции и М.Б.П., притежаващ 45 броя акции от капитала на дружеството, видно от приложения списък на присъстващите акционери.

Вписаният ликвидатор, който има правата и задълженията на изпълнителния орган на дружеството, съгласно изричната норма на  чл. 269, ал. 1 от ТЗ, разполага с правомощията да свика общо събрание на акционерите на дружеството. Не е представен към заявлението надлежен протокол за приемане на решение от ликвидатора за свикване на процесното общо събрание, проведено на 18.11.2019 г. Липсват твърдения, а и доказателства, на поименните акционери да са изпратени писмени покани за насроченото ОСА и писмените материали, свързани с дневния ред, доколкото ОСА не е свикано чрез покана, обнародвана в ДВ, както предвижда чл.39, ал.1 от Устава.

С оглед на горното съдът намира, че от представените доказателства не се установява спазването на процедурата по свикване на общото събрание на дружеството, проведено на 18.11.2019 г. Поради това приетите от същото решения не могат да породят целените правни последици за промени в подлежащите на вписване обстоятелства.

По изложените съображения съдът намира, че жалбата следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.

 

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

Р   Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ Жалба вх.№ 20200107170313  на "Ф." АД - в ликвидация, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от ликвидатора Д.С., срещу Отказ № 20191223192229/30.12.2019г.  на длъжностно лице по регистрацията при АВ да впише в ТР промяна в обстоятелствата по партида на дружеството – промяна в състава на съвета на директорите.

 

Решението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му пред Софийски апелативен съд.

 

 

 

 

СЪДИЯ: