Решение по дело №1171/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 юли 2019 г. (в сила от 2 август 2019 г.)
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20194430201171
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.Плевен, 10.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенски районен съд в публично заседание на четвърти юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                  Председател: Венелин Николаев

                                                     Съдебни заседатели:  ........................

                                                                          Членове:

 

при секретаря Иглика Игнатова и в присъствието на прокурора … , като разгледа докладваното от съдия Николаев н.а.х.д. №1171 по описа за 2019 год., и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

     Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление №18-0938-006444/04.12.2018г. на Началника на сектор "ПП" към ОД на МВР - гр. Плевен, на Х. С.Х. ***, ЕГН ********** е наложено административно наказание на основание чл.183, ал.2, т.1 от ЗДвП – глоба в размер на 20,00 лв. за това, че на 23.11.2018г. в 16:20 часа в гр. Плевен, ***, като водач на лек автомобил “Ауди” с рег. № *** паркира автомобила си непосредствено пред вход/изход на жилищна сграда, с което затруднява достъпа до нея, с което е нарушил разпоредбата на чл.98, ал.2, т.2 от ЗДвП.

Недоволен от така издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят Х. С.Х., който моли съда да отмени наказателното постановление изцяло, като неправилно и незаконосъобразно.

Ответникът в съдебното производство не се представлява в с.з. В съпроводително писмо, с което е изпратил административно наказателната преписка в съда, е изразил становище, че жалбата следва да остане без последствие, а наложеното наказание -потвърдено.

Съобразявайки събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

Жалбата последната е подадена в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което се явява допустима и следва да бъде разгледана.

Разгледана по същество, жалбата е  частично основателна.

Акт за установяване на административно нарушение Серия „АА“ №010222 е съставен на 23.11.2018г. от Л.Х.Ц. на длъжност младши автоконтрольор при Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Плевен, срещу Х. С.Х. ***, ЕГН ********** за това, че последният на 23.11.2018г. в 16:20 часа в гр. Плевен, ***, като водач на лек автомобил “Ауди” с рег. № *** паркира автомобила си непосредствено пред вход/изход на жилищна сграда, с което затруднява достъпа до нея, с което е нарушил разпоредбата на чл.98, ал.2, т.2 от ЗДвП.

Жалбоподателят е подписал акта без възражения.

От показанията на актосъставителя и свидетел по делото Л.Х.Ц. се установява, че работи като мл. автоконтрольор в Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Плевен. Заявява, че на 23.11.2018г. с колегата М.Н. били на работа в екип. Към 16:15 часа получили сигнал за неправилно паркирал автомобил на ул. „Дрин“, непосредствено пред вход/изход на жилищна кооперация, където живеели повече от едно семейство. Заявява, че на адреса ходили няколко пъти, като първоначално на жалбоподателя бил издаден фиш, но тъй като същият имал претенции и оспорвал – на Х. бил съставен АУАН, който същият имал възможността да обжалва.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на приетите по делото писмени доказателства, както и от гласните доказателства, съдържащи се в показанията на св. Л.Х., които съдът кредитира с доверие, като обективни, безпристрастни и логически последователни.

При така установеното от фактическа страна съдът намери от правна страна следното:

Относно нарушението по чл.98, ал.2, т.2 от ЗДвП:

При така установената фактическа обстановка, съдът намира че,   съдът намира, че при съставяне на АУАН и НП не са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, което е самостоятелно основание за отмяна на НП. 

С разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, е вменено задължение на административнонаказващия орган да направи описание на нарушението, дата и място, където е било извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават. Видно от обстоятелствената част на АУАН и наказателното постановление по отношение на конкретното деяние липсва каквото и да било описание, като от наказващия орган е посочено само „паркирал непосредствено пред вход/изход на жилищна сграда, с което затруднява достъпа до нея”.  За да е осъществено нарушението по чл.98, ал.2, т.2 от ЗДвП  е необходимо водачът на МПС  да е паркирал на платното за движение или на тротоара непосредствено пред вход на жилищната сграда.   

Пълнотата на описанието на нарушението, както от фактическа, така и от правна страна, е функция на конкретния административнонаказателен състав. По никакъв начин фактически не е обосновано (не се съдържат никакви описани обстоятелства в АУАН и В НП), още по-малко доказано, че МПС-то е паркирано на пътното платно или на тротоара. С оглед на така регламентираното изпълнително деяние и на посочената като нарушена законова разпоредба, очевидно е, че съдържащото се в наказателното постановление описание на нарушението не е пълно, доколкото не покрива всички съставомерни елементи на деянието за квалифицирането му като административно нарушение по см. на административнонаказателния състав  чл.183, ал.2, т.1, вр. с чл.98, ал.2, т.2 от ЗДП.

 Липсата на словесно описание на приетото за извършено деяние и обстоятелствата при които то е извършено е съществено процесуално нарушение, тъй като води до ограничаване правото на защита на санкционираното лице да разбере за какво точно деяние е наказано. Това нарушение е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление в тази му част, без да е необходимо да се изследва въпроса за неговата материална законосъобразност. 

     В този смисъл, съдът намира, че са допуснати съществени нарушения на процесуални правила при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на наказателното постановление, поради което наказателното постановление  се явява незаконосъобразно издадено и следва да бъде отменено на посочените по-горе основания без съда да разглежда спора по същество.

 Предвид горното, съдът

 

Р   Е   Ш    И :

ОТМЕНЯ на основание чл.63, ал. 1 от ЗАНН наказателно постановление №18-0938-006444/04.12.2018г. на Началника на сектор "ПП" към ОД на МВР - гр. Плевен, с което на Х. С.Х. ***, ЕГН ********** е наложено административно наказание на основание чл.183, ал.2, т.1 от ЗДвП – глоба в размер на 20,00 лв. за това, че на 23.11.2018г. в 16:20 часа в гр. Плевен, ***, като водач на лек автомобил “Ауди” с рег. № *** паркира автомобила си непосредствено пред вход/изход на жилищна сграда, с което затруднява достъпа до нея, с което е нарушил разпоредбата на чл.98, ал.2, т.2 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Плевенски регионален административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                                    

        РАЙОНЕН  СЪДИЯ: