Разпореждане по дело №662/2023 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 ноември 2023 г. (в сила от 28 ноември 2023 г.)
Съдия: Огнян Методиев Евгениев
Дело: 20237140700662
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

                            Р  А З П О Р Е Ж Д А Н Е

                                      

               № 717/17.11.2023 г.

 

       

Административен съд - Монтана, І-ви състав в съдебно заседание на шестнадесети ноември през две хиляди и двадесет и трета година в състав

 

                                                                    Председател : ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ

 

при секретар  Александрина Александрова                                         разгледа

Адм.дело №662/2023г. по описа на   

Административен съд Монтана

 

            Производството е по реда на чл.276 и сл. от от Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) във вр. с чл.145 и сл. от Административнопроцесуален кодекс (АПК).

         Образувано е по искане (жалба) на М.М.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗООТ Враца срещу действия и бездействия, свързани с неосигуряване на безплатни лекарства и периодични прегледи от администрацията на затвора гр.Враца. В жалбата се поддържа, че  длъжностни лица в „ЗООТ Враца не са осигурили на оспорващия необходимите лекарства и периодични прегледи свързани с неговите заболявания. В съдебно заседание, оспорващият поддържа жалбата си и моли да бъде уважена при доводи изложени в нея.

         Ответникът не се представлява по делото, като постъпило писмено становище на пълномощника му юрисконсулт Х*** излага доводи, че не са доказани действия или бездействия, който оспорващия твърди, че са незаконосъобразни.

Настоящият състав на Административен съд Монтана, като взе в предвид оплакванията в жалбата, доводите на страните, събраните по делото доказателства и приложимата нормативна уредба извършвайки служебна проверка на обжалваната заповед по реда на чл.168, ал.1 от АПК намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановеният срок, от надлежно легитимирано лице и е процесуално допустима. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА, като съображенията за това са следните:

         С оглед разпоредбата на чл.278 от ЗИНЗС, настоящият съдебен състав е изискал справка от медицинското лице, което както е изложено от оспорващият, извършва медицинско обслужване в „ЗООТ“ Враца, в това число на оспорващият от 01.11.2021г. От приетата на л.14,15 по делото медицинска справка на оспорващия, която е изготвена от м.с. В*** М*** се установява, че при първоначалния преглед при превоза в „ЗООТ“ Враца, оспорващият е съобщил за неинсулиновозависим захарен диабет и за артериална хипертония за които не е представил медицинска документация, която да ги доказва. От медицинската справка се установява, че през 2022г. оспорващият е консултиран с ендокринолог и терапията му е променена на прием на „Ароба“ 100 мг и „Неоглим“ 2 мг. Медицинското лице е посочило, че тези лекарства не попадат в одобрен списък, който се ползват от медицинския център към „ЗООТ“ Враца, като настоящият съдебен състав, който е изискал и приел като доказателство по делото (л.27-40 по делото) списъка с одобрените лекарства и установява, че действително тези лекарства не попадат в този списък с одобрени лекарства, които следва да се ползват от лишените от свобода без да се заплащат. В случая е съществено да се посочи, че както оспорващия сочи, а същото се потвърждава от медицинска справка на м.с. В*** М*** , във всеки случай на необходимост на оспорващия е доставяно исканото от него лекарство, което той е заплащал. В тази връзка настоящият съдебен състав е приел и касови бележки за закупени лекарства и епикриза на оспорващият от 2021г., които установяват, че той е имал необходимост от прием на лекарства, но те своевременно са му били осигурявани от медицинското лице, всъщност това се твърди и от оспорващия.

         По отношение на твърдението на оспорващия, че по негово искане не са му осигурени медицински изследвания не са ангажирани доказателства. Самото твърдение се оборва от изготвената медицинска справка от която ясно се установява, че оспорващия е консултиран от медицинско лице, а когато е било необходимо да се извърши промяна на приеманите лекарства това е консултирано със специалист ендокринолог.

         Пълнотата изисква да се отбележи, че в глава X, раздел II и III от ЗИНЗС е уредена профилактичната дейност и насоките на медицинската дейност на лишените от свобода, както и снабдяването с лекарства. В разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗИНЗС е посочено, че на всеки лишен от свобода най-малко веднъж годишно се извършват профилактичен преглед, флуорографски и лабораторни изследвания и се провеждат задължителните планови имунизации и реимунизации, като оспорващия не твърди в жалбата си да има неизпълнение на тази разпоредба. Съгласно разпоредбата на чл.143, ал.1 от ЗИНЗС, лишените от свобода, пожелали медицински преглед, се приемат от лекар в срок до 24 часа, като оспорващия не твърди и не установява с доказателства по делото да е пожелал извършването на медицински преглед, който да не е бил извършен в посочения срок. Съгласно разпоредбата на чл.149, ал.1 от ЗИНЗС, цялостната дейност по снабдяването с лекарства се ръководи и контролира от директорите на лечебните заведения към местата за лишаване от свобода, а съгласно чл.149, ал.3 от ЗИНЗС, Лишените от свобода могат да получават лекарства отвън само със знанието на лекаря на съответното лечебно заведение и под негов контрол, като в случая от събраните по делото доказателства се установява получаване на лекарства за нуждите на оспорващия именно в така предвидения режим.

         Настоящият съдебен състав отбелязва, че с Наредба №2/22.03.2020г. условията и реда за медицинското обслужване в местата за лишаване от свобода,  се уреждат условията и редът за медицинското обслужване на лишените от свобода в затворите, поправителните домове и арестите. Съгласно разпоредбата на чл.12, ал.2 от Наредбата, лишените от свобода, които желаят да посетят медицински специалист, се записват в специален дневник, който се съхранява при постовия надзирател, като прегледът се осъществява от медицинския специалист в срок до 24 часа от вписването. Както стана дума по-горе, оспорващият не установява с доказателства, че е заявил искане за амбулаторен прием, което да не е извършено в предвидения срок, като от медицинската справка се установява, че своевременно е консултиран със специалист от който е имал необходимост при смяна на лекарствения прием. Съгласно разпоредбата на чл.65, ал.5 от Наредбата, лишените от свобода могат да получават лекарства отвън само със знанието и под контрола на лекаря от лечебното заведение в местата за лишаване от свобода, а тези лекарства се съхраняват в лечебното заведение и се предоставят за ползване по реда на тази наредба, като както стана дума по-горе по делото е установено, че така предвидения ред на получаване от оспорващия на лекарства, които не попадат в одобрения списък е бил спазен.

Съобразно гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че искането (жалбата) на М.М.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗООТ Враца срещу действия и бездействия, свързани с неосигуряване на безплатни лекарства и периодични прегледи от администрацията на затвора гр.Враца е неоснователна, предвид което на основание чл.280, ал.2, т.1  от ЗИНЗС, І-ви състав на Административен съд Монтана

 

                                        Р А З П О Р Е Д И  

 

ОТХВЪРЛЯ искането (жалбата) на М.М.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в ЗООТ Враца срещу действия и бездействия, свързани с неосигуряване на безплатни лекарства и периодични прегледи от администрацията на затвора гр.Враца.

         Разпореждането подлежи на обжалване в тридневен срок от съобщаването му пред тричленен състав на Административен съд Монтана.

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: