Решение по дело №724/2018 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 131
Дата: 5 април 2019 г. (в сила от 3 декември 2020 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20187080700724
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 декември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 131

гр. Враца  05.04.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА  трети състав, в публично заседание на 07.03.2019г., през две хиляди и деветнадесета  година в състав:

 

АДМ. СЪДИЯ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА  ВАНЧИКОВА  като разгледа докладваното от съдия Василева   адм. дело № 724 по описа на АдмС – Враца за 2018г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс вр.чл.151 ал.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/.

            Образувано е по жалба на Б.П.А. ***  против ЗАПОВЕД №967з-18/07.12.2018г. на  НАЧАЛНИКА на  Сектор “Пътна полиция” при ОД на МВР  гр.Враца, с която е отказано да й бъде издадено СУМПС.

            Жалбодателката е оспорила законосъобразността на заповедта, като в жалбата изтъква съображения, че  неправилно административният орган е приел, че  няма завършено основно образование, защото по отношение на нея е приложим §16 от Закона за народната просвета, тъй като и в издаденото й свидетелство е вписано, че тя има право да продължи образованието си в по-горна степен.

            В с.з. процесуалният представител на жалбодателката *.М.Г. поддържа становище, че неправилно ответникът е отказал да издаде на  доверителката й СУМПС, тъй като със завършването на седми клас  през учебната 1984-1985г.,при действието на  Закона за народната просвета от 1948г., тя е придобила степен на завършено  основно образование. При това положение за нея е приложима разпоредбата на  §16 от ЗИДЗДвП, който дава възможност  лицата да придобият  право да управляват МПС по  досегашния ред  или след придобиване на  основно образование, а не  след  завършване на десети клас.Прави искане за отмяна  на заповедта и връщане на преписката на административния орган  с указания за ново произнасяне..

            Ответникът  не е  изразил   становище по  жалбата.

            Административният съд, като се запозна с доводите на страните,доказателствата в административната преписка и след служебна проверка на оспорения административен акт съобразно задължението по чл.168 ал.1 от АПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

            Жалбодателката е подала заявление за издаване на СУМПС с вх.№7163 на 07.12.2018г. след успешно завършен курс на обучение. Към заявлението е приложила изискуемите документи  - декларация по чл.151 ал.5 и 7 от ЗДвП, медицинско удостоверение от БЧК серия А №1019511 от 22.10.2018г., удостоверение за здравословно състояние изх.№186 от 03.09.2018г., квитанция за заплатена такса  за обучение, свидетелство за основно образование  серия 0-17 №066275. Не се спори, че  е преминала успешно курса на обучение. Преди издаване на оспорената пред съда заповед ответникът е изискал от Регионално управление по образованието /РУО/  - Враца, информация дали представеното  свидетелство за основно образование  е валидно.  С писмо изх.№РД-21-892/30.11.2018г.  Началникът на РУО Враца  е отговорил, че същото е правомерно издадено и е с вярно съдържание, на  по силата на чл.13 ал.1 т.7 от Наредба I -157/01.10.2002г. и §2а от ПЗР на същата то не дава право за издаване на свидетелство за управление на МПС. Позовавайки се  на тази информация, ответникът е отказал издаването на СУМПС на жалбодателката.

            Административният акт е връчен на адресата си на 11.12.2018г., видно от  отметката и положения подпис върху него.

            При така установената фактическа обстановка съдът намира, че жалбата е подадена от надлежна страна, против индивидуален административен акт, подлежащ на оспорване по съдебен ред, в законоустановения преклузивен срок.  Така изложеното прави жалбата процесуално допустима, но разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

            Съобразно задълженията си по чл.168 от АПК съдът е длъжен да извърши  проверка на оспорения административен акт  на всички основания по чл.146 от АПК, както относно неговата законосъобразност, така и относно неговата валидност. Оспорената заповед притежава белезите на  индивидуален административен акт съобразно разпоредбата  на чл.21 ал.1 от АПК, който  е издаден от оторизиран за това орган, в кръга на неговата материална и териториална компетентност съгласно чл.4 от Наредба I– 157/01.10.2002г. за условията и реда за издаване на СУМПС, отчета на водачите и тяхната дисциплина. Издаден е и в предписаната от закона писмена форма, което дава основание да се приеме, че същият не е нищожен.

            Разглеждайки жалбата по същество, съдът намира, че изложените в нея съображения за незаконосъобразност на оспорената заповед за отказ за издаване на СУМПС  са неоснователни. Административният акт, макар и пестеливо, е мотивиран , изложени са фактическите основания за   издаването му и волята на административния орган е ясна. Не се спори между  страните, че жалбодателката  е  провела курс на обучение  и е положила успешно изпит, както и че се е снабдила с  необходимите документи, приложени към подаденото от нея заявление за издаване на СУМПС. Спорен е въпросът дали свидетелството за завършено основно образование през учебната 1984-1985г.  е  достатъчно, за да се приеме, че тя е изпълнила условието за образователен ценз  за придобиване на документ за правоуправление. Жалбодателката е  завършила  седми клас при действието на Закона за народната просвета, обн. ДВ бр.218/1948г., отм.ДВ бр.86/1991г. Съгласно чл.34 ал.1 от този закон, основното образование се получава в основно училище  със седем класа – от първи до седми, т.е. при условията на този закон жалбодателката е придобила основно образование. Условията  за издаване на  СУМПС са разписани в два нормативни акта – чл.151 от ЗДвП и чл.13 ал.1 т.7, съответно §2а  от Наредба   I-157/01.10.2002г. Изискванията в Наредбата  предвиждат, при подаване на заявление за издаване на СУМПС заявителят да представи удостоверение за завършен най-малко първи гимназиален клас, като в  §2а е предвидено изключение за лицата, завършили основно образование или Х клас до 26 септември 2017 г. по отменения Закон за народната просвета, които вместо  копие от  документ по чл. 13, ал. 1, т. 7 за завършен най-малко първи гимназиален етап на средно образование представят копие от документ за завършено най-малко основно образование.  В чл.151 ал.2  от ЗДвП изискването  за образователен ценз е  завършването на  десети клас, като в §16 от ЗИДЗДвП е предвидено изключение за лицата, завършили  основно образование или десети клас по  реда на Закона за народната просвета / обн.ДВ бр.86/91г./ , които  могат да получат  право да управляват МПС по досегашния ред, т.е. след завършване на основно образование. В цитираната по-горе Наредба не е посочено точно при условията на кой Закон за народната просвета е следвало да се придобие основно образование от кандидата за водач на МПС, но в ЗДвП ясно е указано, че това е следвало  да стане  по Закона за народната просвета от 1991г. Съгласно чл.23 ал.1 и 4 от този закон основно образование се придобива от лицата, завършили  осми клас. В  ЗДвП няма разпоредба, която да дава право  на лице, имащо основно образование по реда на Закона за народната просвета от 1948г., какъвто е случаят на жалбодателката,  да придобива право да управлява МПС. При така констатираното, отказвайки да  издаде СУМПС на жалбодателката, ответникът правилно е  приложил материалния закон.

            По всички тези  съображения   оспорената заповед  се явява законосъобразна, поради което жалбата против нея следва да се отхвърли.

            Водим от гореизложеното и на основание чл.172  ал.2  от АПК  съдът

 

РЕШИ:

 

            ОТХВЪРЛЯ жалбата на  Б.П.А. *** против   ЗАПОВЕД №967з-18/07.12.2018г.  на НАЧАЛНИКА на  СЕКТОР „ПП“ при ОД на МВР ВРАЦА  , с която е отказано издаването на СУМПС.

            Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд чрез АдмС Враца в 14-дневен срок от уведомяване на страните, на които на основание чл.138 АПК да се изпрати препис от същото.

 

АДМ.СЪДИЯ: