Решение по дело №33/2020 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: 260079
Дата: 17 ноември 2021 г. (в сила от 29 март 2023 г.)
Съдия: Кремена Иванова Краева
Дело: 20203400900033
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

                                                 Р Е Ш Е Н И Е  

                                                                260079

                                           гр. Силистра, 17.11.2021г.

 

Силистренският окръжен съд, граждански състав, в открито заседание на двадесет и осми октомври две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                          

Председател: Кремена Краева

 

при секретаря Д.Георгиева  разгледа  докладваното от съдията т.д.№ 33/2020 г. по описа на СОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

    

            ИЩЕЦЪТ –  И.А.Б., ЕГН: ********** претендира от съда да постанови решение, с което осъди "ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК: *********  да му заплати обезщетение за причинените му неимуществени вреди в резултат на получените от него телесни увреждания при ПТП от 15.01.2019г. в размер на сумата от 60 000 лева, ведно с лихвата за забава върху уважените части от исковете от датата на деликта- 15.01.2019г. до окончателното изплащане на сумата.

 

Претендира разноски за производството.

 

Твърди, че на 15.01.2019 г., при управление на лек автомобил марка „Опел”, модел „Корса” с регистрационен № 3193WG69, К.Ю.А. нарушил правилата за движение по пътищата - чл. 20, ал. 2 и чл. 139, ал. 4 от ЗДвП, управлявайки автомобил с монтирана гума на задната ос, вляво, предназначена за употреба при летни условия, с дълбочина на протектора 3,1 мм. и със скорост 52 км/ч., която била по - висока от максимално - допустимата критична скорост за пътния участък при тези пътни условия - 49 км/ч., допуснал пътнотранспортно произшествие с движещия се в срещуположната посока лек автомобил марка „Опел“ модел „Вектра” с per. № Р 7262 ВВ, управляван от Нурсехер Кяшиф Ахмед.

В следствие на това ПТП К.Ю.А. му е причинил по непредпазливост средна телесна повреда, изразяваща се в контузия на гръдния кош, луксация в дясна хумеро - скапуларна става, счупване на дясна ключица, които по отделно и заедно обуславят наличието на трайно затруднение движенията на десен горен крайник.

Така получените от ищеца телесни увреждания довели до следните негативни последици: не е могъл да се обслужва самостоятелно и трябвало да ползва чужда помощ за извършване на ежедневните си нужди, поради невъзможност да движи движи дясната си ръка и пръстите й. В резултат на причиненото му телесно увреждане е претърпял както чисто физически болки и страдания от него, така и други негативни изживявания, свързани с престоя в болничните заведения и с неудобствата от битов характер, които е бил принуден да изпитва.

Вредите, претърпени от ищеца са резултат от виновното поведение на водача на автомобила, К.Ю.А., който не е спазвал скорост, съобразена с техническото състояние на автомобила, за което е признат за виновен с решение №170 от 12.09.2019г. по АНД № 235/2019г. по описа на PC- гр. Тутракан. 

Ответникът отговаря за вредите, причинени на трети лица, тъй като гражданската отговорност на автомобил марка „Опел“ модел „Корса“ с регистрационен № 3193WG69 е застрахован с договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност", сключен с "ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД - BG/30/119000100488, валидна към датата на ПТП (15.01.2019г.), която застраховка покрива отговорността на водача за причинените от него имуществени и неимуществени вреди на трети лица, настъпили във връзка с притежаването и използването на МПС.

Ответното дружество било сезирано с писмена застрахователна претенции от името на ищеца по чл. 380, ал. 1 КЗ, но искането не е удовлетворено.

Поради това предявява исканията си пред съда.

 

ОТВЕТНИКЪТ – "ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК: ********* оспорва предявения иск като неоснователен и недоказан, евентуално- претендира по размера на обезщетението. Оспорва следните обстоятелства: ПТП-то да е станало по описания в исковата молба начин и механизъм, вкл. К. Ю. А. да е причинил процесното ПТП при наличие на негова изключителна вина за това, като твърди, че вина за настъпването на процесното ПТП има и Областно пътно управление - Силистра;   твърдените с исковата молба травми, получени от ищеца като вид и характер, вкл. твърденията за тяхната продължителност; ползваната чужда помощ  в ежедневието си при битовото обслужване на ищеца; твърдението за негативни изживявания, свързани с престоя в болничните заведения и с неудобствата от битов характер. Прави възражение за съпричиняване, изразяващо се в непоставянето на обезопасителен колан в нарушение на чл. 137аЗДвП; на отделно основание- поради непровеждане на лечение.

            Оспорва претенцията по акцесорния иск за лихва, както и размера на претендираните лихви и началния момент, от който същите се претендират, по аргумент за неоснователност на главния иск, респ. чл. 429, ал. 3 от КЗ.

Като се запозна с депозираната искова молба, изложените фактически обстоятелства и писмените доказателства,съдът намира за установено следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл.432 ал.1 КЗ и чл.86 ЗЗД.

 

            От приложените към исковата молба и разменените между страните книжа съдът приема за безспорни следните факти – на 15.01.2019 г., при управление на лек автомобил марка „Опел”, модел „Корса” с регистрационен № 3193WG69, е реализирано ПТП от К.Ю.А. с пострадал ищецът; по повод инцидента - образувано АНД № 235/2019г. по описа на PC- гр. Тутракан, по което К. А. е признат за виновен по реда на осн. чл.78а НК; за управлявания при ПТП л.а. има сключена задължителна застраховка „гражданска отговорност” при "ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, валидна към датата на събитието.

Императива на чл. 300 ГПК изключва преценката относно това дали е извършено деянието, противоправно ли е то и относно вината на дееца. Предвид това в настоящото производство не може да се изследва въпросът относно причините, поради което е настъпило произшествието, тъй като причините са релевантни към въпроса за вината. По тези причини съдът още в разпоредително заседание отклони доказателствените искания на ответника за изясняване на тези обстоятелства, поради което с решението си не следва да взема отношение по тези въпроси повторно.

Затова при тази установеност съдът намира, че деликтната отговорност на извършителя А. по отношение на увредения е безспорно доказана и при наличие на валидно застрахователно правоотношение по имуществена застраховка ГО, за периода на настъпване на вредите, е налице основание за ангажиране функционалната отговорност на ответника, като застраховател.

За уважаване на исковете следва да се установят и претърпените от ищцата вреди, респ. претендираните размери на обезвреда.

По делото са ангажирани доказателства относно причинените на ищеца увреждания, последвалото лечение и съпровождащите ги болки и страдания - медицинска документация, свидетелски показания и СМЕ. Присъдата,респ.решението по чл.78а НК има задължителен характер относно извършването на деянието с оглед на всички негови признаци,в т.ч. и относно размера на причинените вреди, доколкото същите са въздигнати като елемент от престъпния състав/решение № 25/17.03.2010 г. по т.д.№ 211/09г.,ІІт.о./ Предвид това относно това какви телесни увреждания е претърпял ищеца при ПТП и в причинно – следствена връзка ли са с ПТП, съдът взима под внимание установеното от наказателния съд – следствие ПТП на ищеца е причинена средна телесна повреда, изразяваща се в луксация на дясната раменна кост в раменната става и счупване на дясната ключица. От заключението на назначената СМЕ с вещо лице д-р П.Д. се установява, към момента на изготвяне на експертизата и след преглед на пострадалия, общото състояние на ищеца е добро. При прегледа не е установена деформация – калусообразуване по протежение на дясната ключица. Липсва хипотрофия на мускулатурата на десен горен крайник, в следствие на твърдението, че болката и ограничените движения персистират година.

 От събраните по делото гласни доказателства се установява, че след инцидента и в резултат от претърпяната травма ищецът продължително време не е бил в състояние сам да се обслужва, нуждаел се от грижи, които полагала неговата тъща. Изпитвал силни болки, поради което не ставал от леглото, пиел обезболяващи лекарства. Това състояние продължило около два месеца, след което започнал да се движи, но все още не е възвърнал обичайната си активност, оплаква се от силни болки.

Като съобрази  описаните по-горе физически и психически травми, следствие от ПТП-то,както и разпоредбата на чл.52 от ЗЗД и съдебната практика, съдът счита, че следва да се присъди обезщетение за неимуществени вреди в размер на 30 000 лева.

 

По възражението за съпричиняване:

 

Доколкото съпричиняването от страна на пострадалия не е елемент от фактическия състав на престъплението, то не е било предмет на изследване в наказателното производство. Затова тази преценка трябва да се направи  от гражданския съд, който разглежда последиците от деянието.

За изясняване на обстоятелствата, при които е настъпило увреждането и дали пострадалата е допринесъл за това с поведението си, по делото са приети автотехническа и медицинска експертизи. Съдът провери и наличните в приложеното досъдебно производствопоказания на пострадалия. Те биха могли да се ценят като признания на неизгодни обстоятелства в сочения от ответника аспект. Ищецът е пътувал в лекия автомобил „Опел”, модел „Корса” като пътник на задна седалка без поставен обезопасителен колан, с който въпросното МПС е било фабрично оборудвано. Според вещото лице д-р П.Д., възможно е избягване на травмите при използване на обезопасителен колан- контузия на дясна страна.

 При това положение обезщетението за неимуществени вреди следва да се определи по справедливост в размер на 24 000 лв. /след приспадане от общия им размер - 30 000 лв. на 20% /6 000 лв/ съпричиняване. В останалата част искът е  неоснователен, поради което съдът го отхвърля. Сумата се дължи заедно със законната лихва, считано от 15.01.2020 г. до окончателното изплащане на задължението, на осн. чл.429 КЗ.

 

По разноските:

 

По делото е представен договор с удостоверено безплатно представителство в хипотеза на чл. 38 ал. 2 от ЗАдв. Предвид това на адв. К. се присъжда сумата от 500 лв., на осн.38, ал.2, т.2 ЗА -  адвокатско възнаграждение за осъществено от него процесуално представителство на ищеца по делото.

 

На основание чл.78, ал.6 от ГПК и застрахователят следва да бъде осъден да заплати по сметка на СОС държавна такса върху уважените искове в размер на 960 лв. и изплатени разноски от бюджета на съда в размер на 50лв.

 

Така мотивиран, ОС

 

  Р Е Ш И:

 

            ОСЪЖДА "ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК: *********  да ЗАПЛАТИ на  И.А.Б., ЕГН: ********** обезщетение за причинените му неимуществени вреди в резултат на получените от него телесни увреждания при ПТП от 15.01.2019г. в размер на сумата от 24 000 лева, ведно с лихвата за забава върху уважените части от исковете от 19.12.2019г. до окончателното изплащане на сумата, като ОТХВЪРЛЯ предявеният иск в частта му за разликата до пълния му предявен размер от 60 000 лева, както и в частта му за претендираната законна лихва върху главницата за периода от 15.01.2019г. до 15.01.2020г.

 

ОСЪЖДА"ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК: *********  да ЗАПЛАТИ на адв. Т.К.Г. сумата от 500 лв., на осн.38, ал.2, т.2 ЗА -  адвокатско възнаграждение за осъществено процесуално представителство на ищеца по делото.

 

ОСЪЖДА "ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, ЕИК: *********  да заплати по сметка на Силистренски окръжен съд държавна такса по уважените претенции в размер на 960 лв. и изплатени разноски от бюджета на съда в размер на 50лв.  

 

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Варненски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 СЪДИЯ: