Разпореждане по дело №259/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 12265
Дата: 27 септември 2022 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20227050700259
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№ ………………………………….г., гр.Варна

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХІХ състав, в закрито заседание на 27.09.2022г., като разгледа докладваното от съдия МАРИЯНА БАХЧЕВАН административно дело 259/2022г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

Делото е образувано по исковата молба на В.И.П. срещу Главна дирекция „Охрана“ - София, с която се претендира обезщетение в размер на 51 000 лева за претърпени неимуществени вреди, поради конвоиране на 16.10.2018г. от затвор Варна до гр.София в автомобил без поставен обезопасителен колан.

Делото е преразпределено на ХІХ състав, поради командироване във ВАС на предходния съдия-докладчик, което налага отменя на насроченото открито съдебно заседание.

Въпреки изисканите уточнения, все още не става ясно дали искът е с правно основание чл.284 от Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража / ЗИНЗС/ като съответно се посочи конкретното нарушение по чл.3 от ЗИНЗС или е с правно основание чл.1 от Закона за отговорност на държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/.

От исковата молба и уточненията, направени включително и в съдебното заседание на 20 септември 2022г. отново не става ясно  дали действително става въпрос за неимуществени вреди, настъпили от конвоиране именно на 16.10.2018г. Недопустимо е ищецът да твърди, че конвоирането   е „на някаква неопределена дата“ от месец октомври 2018г. Събитието, от което ищецът твърди причиняване на неимуществени вреди не се е случило във времето  на граф Монте Кристо, и в нашия век, затворниците в България са наясно кой е деня от седмицата и коя е датата.

Освен това, ищецът дава противоречиви данни относно маршрута на конвоирането: веднъж казва, че е от гр.Варна към гр.София, после заявява обратното.

В допълнение, неясно е дали неимуществените вреди са настъпили от действие – самото конвоиране като се посочи конкретно какво е било събитието по време на пътуване, което да е довело до увреждане на ищеца. Или вредите са настъпили от бездействие на ответника, като трябва да се уточни дали става въпрос за липса на монтиран обезопасителен колан в самия автомобил или за непоставянето му от страна на служителите на Главна дирекция „Охрана“ – София върху ищеца.

Ищецът не е уточнил ясно и точно и какъв вид неимуществени вреди са настъпили за него.

Не на последно място, липсват доказателства за платена държавна такса в размер на 10 лева и освобождаване от заплащането ѝ не е направено до този момент от предходния съдия-докладчик.

Воден от изложеното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОТМЕНЯ протоколно определение от 20.09.2022г., с което делото е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 15 ноември 2022г. от 11:30ч.

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба на В.И.П. срещу Главна дирекция „Охрана“ - София, с която се претендира иска за обезщетение в размер на 1 000 лева за претърпени неимуществени вреди, поради конвоиране на 16.10.2018г. от затвор Варна до гр.София в автомобил без поставен обезопасителен колан.

УКАЗВА на ищеца  чрез адв.Н.П. в 7-дневен срок от съобщението да заплати държавна такса в размер на 10 лева по сметката на Варненския административен съд.

УКАЗВА на ищеца  чрез адв.Н.П. в 7-дневен срок от съобщението да отстрани нередовността на исковата молба, като уточни:

1.     дали искът е с правно основание чл.284 от Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража / ЗИНЗС/ като съответно се посочи конкретното нарушение по чл.3 от ЗИНЗС или е с правно основание чл.1 от Закона за отговорност на държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/;

2.     дали действително става въпрос за неимуществени вреди, настъпили от конвоиране именно на 16.10.2018г.;

3.     по какъв маршрут на конвоиране и в коя отсечка са причинени неимуществените вреди;

4.     дали неимуществените вреди са настъпили от действие – самото конвоиране като се посочи конкретно какво е било събитието по време на пътуване, което да е довело до увреждане на ищеца;

5.     или вредите са настъпили от бездействие на ответника, като трябва да се уточни дали става въпрос за липса на монтиран обезопасителен колан в самия автомобил или за непоставянето му от страна на служителите на Главна дирекция „Охрана“ – София върху ищеца преди потегляне на автомобила;

6.     какъв вид неимуществени вреди са настъпили за ищеца;

Ако нередовността на исковата молба не бъде отстранена в дадения срок, производството по делото ще бъде прекратено.

 

Делото да се докладва след изтичане на срока.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: